Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
Zacznij od rejestrowania temperatury wyjścia z PC i powrotu oraz kiedy odpala grzałkę.
Od dnia w którym wyjście impulsowe z podlicznika zostało podpięte do pompy, czyli od dnia w którym w końcu widzę osobno zużycie na CO i CWU łączny czas CO to 504 godziny, w tym grzałki chodziły przez 8 lub 16 godzin. Pompa ma dwa stopnie wspomagania elektrycznego i nie wiem czy jeśli obydwa pokazują 1godzinę, to grzałki pracowały w sumie 1 godzinę (bo drugi stopień zawiera w sobie pierwszy), czy 2 godziny.
Przyjmując nawet 16 godzin pracy z COP 1, to przy 504 całkowitych obniżyłyby COP o 0,1, więc o pomijalną wartość. Wydaje mi się że nie tędy droga.
Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
Główne pytanie już zostało zadane - ile czasu i kiedy pompa używała grzałek, Bufor równolegle to lipa jesli nie mamy wpływu na przepływy pomiędzy układami. Przydałby się najprostszy schemat podłączeń wraz z umiejscowieniem zaworów .
Załączam schemat, aczkolwiek nie wiem o jakie zawory chodzi.
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat grzania.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	40,0 KB
ID:	465154
Pompy obiegowe to Grundfos ALPHA1 L pracujące w trybie "Charakterystyka stała/stała prędkość III".
Gdy kiedyś przełączyłem testowo w "Tryb regulacji instalacji ogrzewania podłogowego (ciśnienie stałe)" to przepływ na rotametrach bardzo spadł.
Cytat Napisał MMPC Zobacz post
Pierwsze co przychodzi mi do głowy, to pytanie na ile dane o COP są wiarygodne. Podejrzewam, że PC wyświetla wartości, które odczytujesz.
Pompa nie podaje COP, odczytuję Ilość dostarczonej energii i dzielę ją przez ilość energii zuzytej
Cytat Napisał MMPC Zobacz post
Wystarczy minimalna niedokładność czujnika przepływu lub któregoś czujnika temperatury i błąd w obliczeniu COP będzie duży.
Może się okazać że z samą pompą jest wszystko ok oprócz danych które prezentuje.
Być może tak jest, ale samo zużycie energii przez pompę jest po prostu wysokie, to nowy dom, nie wydaje mi się żeby ew. błędy wykonawcze skutkowały na tyle dużymi stratami ciepła aby uzasadnić zużycie, aczkolwiek dopiero w tym roku planuje kupić kamerę termowizyjną i poszukać mostków.
Cytat Napisał MMPC Zobacz post
Zakładam oczywiście, że parametry licznika zostały prawidłowo wprowadzone w ustawieniach.
Na pewno jest wszystko prawidłowo skonfigurowane i podłączone, bo wartości podawane przez pompę pokrywają się z tym co bezpośrednio widać na
podliczniku.