dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    ...
    COP w każdym razie jak widać jest tragiczne, chciałbym w takim razie prosić o teoretyzowanie - co może być tego przyczyną?
    ...
    Będę wdzięczny za wszelkie rozważania.
    Przeglądając to co podałeś we stopce i opisach.
    EPS100 = 18 cm to na ławach, czy izolacja podłogi? - napisane nieprecyzyjnie.
    Ale ostatecznie niewiele zmienia w kalkulowanym OZC 4,5 do 5,0 kW.

    https://cieplo.app/wynik/1mzc7

    - z tej kalkulacji wychodzi, że masz OZC budynku w okolicy 4,5 do 5,0 kW.

    Więc ten Ditrich 11 kW jest przynajmniej o 3 kW zbyt mocny, na twój dom.
    Sterowanie parterem i piętrem z poziomu pompy - to przerost formy nad treścią i niepotrzebne komplikowanie sterowania - prosty rozdzielacz z mieszalnikiem temperatury powinien to załatwić, jeśli potrzebne są inne temperatury wody na poszczególnych piętrach.
    Tym bardziej zbyteczne, że masz dwie osobne pompki obiegowe, to można przepływy wyregulować na pompkach - a uprości to pracę PC.
    A jeszcze bardziej dziwne, bo jest bufor jako sprzęgło - to tym bardziej nie widzę sensu wpływać na pracę PC dwoma różnymi czujnikami.

    Przy PC o mocy 2x za mocnej na potrzeby budynku - ta może 70-80% zimy pracować na minimalnych obrotach, skutecznie psując SCOP.
    Może powinieneś ustawić harmonogram pracy PC, by zaprogramować okienka w których PC będzie robiła przerwy. Podobnie ma forumowicz -voymar- ma mocniejszą PC niż potrzeby budynku, ale bez bufora i w harmonogramie ma ustawione godziny gdy PC grzeje i godziny gdy PC odpoczywa - w ten sposób uzyskuje przyzwoity SCOP.
    Przy ustawieniu okien pracy gdy już PC ruszy, to będzie pracowała na wyższym obciążeniu poprawiając COP pracy samego kompresora.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wykres-Sprawność-a-częstotliwość-i-moc-zprężarki.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	31,7 KB
ID:	465163

    - z tego wykresu wynika że kompresory najwyższy COP osiągają przy obciążeniu 70-80% mocy.

    Co prawda nie znam wydajności grzewczej PC Ditrich, nie wiem ile mocy ta 11-stka wyciąga przy 0*C, czy przy -10*C, ale mimo wszystko wydaje się zbyt mocna, starczyła by PC 6 kW i nie więcej jak 8 kW.

    Bufor 300L trudno uznać za magazyn ciepła. To i niepotrzebnie ładujesz go wyższymi temp. wody niż potrzebujesz do zasilania podłogi - to kolejny poziom utraty COP. Im wyższa różnica temperatur między temp. powietrza a temp. grzanej wody - to bardziej SCOP spada.
    Na temp. powietrza nie masz wpływu, ale na programowaną temp. wody już tak. Warto ustawić krzywą pogodową i grzać niższą temp. wody gdy za oknem jest ciepło. Straty ciepła z budynku są wtedy niższe, to temp. wody zasilającej również może być niższa.
    Ale potrzebny zakres temperatur wody dla krzywej musisz sam dobrać wg potrzeb domu i istniejącej instalacji.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Jaką rolę pełni takie sprzęgło? Na forum zdecydowana większość użytkowników mówi że bufor przy pompie ciepła i podłogówce to zło.
    ...
    Wg schematu, który wstawiłeś to twój bufor jest sprzęgłem w instalacji wodnej.
    PC ładuje bufor i nie wie jak pracuje instalacja za buforem. Nie wie jaka temp. wody wraca z podłogi do bufora. A PC pracuje tak, że mierzy temp. wody wracającą do PC - to w twoim układzie PC "widzi' tylko jaka temp. wody wraca z bufora do PC i nie wie co dzieje się za buforem. To jest twoje sprzęgło.
    Jednocześnie pojemność bufora 300L równoważy zbyt dużą moc twojej PC, łagodząc stopień taktowania PC. Niestety równolegle przyczyniając się do spadku SCOP.

    Może też być tak, że powody twojego niskiego SCOP rozkładają się tak, że 30% to nieprecyzyjne wskazania PC, 30% to zbyt duża moc PC i 40% to wyższa temp. ładowania bufora (sprzęgła).

    Masz PV, ale przypuszczam, że te 4,55 kWp jest ok. 30-40% za słabe by pokryć roczny pobór prądu (dom+PC).

    U mnie przy OZC 7,2 kW (grzejniki niskotemperaturowe do max. +45*C i słaba izolacja fundamentów) pobór sezonowy wychodzi w okolicy 3'700 - 3'900 kWh za sezon grzewczy.

    To przy twoim OZC 5 kW, lepiej izolowanym budynku i ogrzewaniu podłogowym - szacuję, że powinno zużycie wychodzić bliżej 2'000 - 2'400 kWh za sezon.

    - jeśli masz blisko tego to przyjąłbym, że wskazania PC są błędne i się dalej tym nie przejmował.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 28-05-2023 o 10:48
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony