dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 66 z 142
Pokaż wyniki od 1.301 do 1.320 z 2828
  1. #1301
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.962

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomko1234 Zobacz post
    Gdybym włożył na lokatę 50 tys. PLN to miałbym z tego po roku ok. 3500 PLN na czysto.
    Zysk z fotowoltaiki po prawie roku to około 4000 PLN, wyprodukowane około 8 tys. kWh w tym zużycie na bieżąco ok. 2500 kWh (pompa ciepła i użytkowanie).
    Zakładam ceny obecne i wyprodukowanie jeszcze (do końca sierpnia) 3000 kWh, to mam zwrot z inwestycji w granicach 5500 PLN rocznie - na dzisiaj.

    W momencie wejście w życie zapowiadanych rozliczeń od lipca 2024 wychodzi, że inwestycja będzie się spłacała do chwili utylizacji, albo jeszcze nie zwróci.

    Zużyłem całościowo prądu około 7500 kWh przez tych 10 miesięcy. (pobór bieżący i oddanie do sieci).
    Rachunki zapłacone w tym czasie to około 2800 PLN.
    W depozycie na koniec maja jest ok. 500 PLN
    Taryfa G12W.

    Nieopłacalna jest fotowoltaika na nowych zasadach.
    Po roku z 50.000 zł byś miał 53.500 zł na czysto.
    Przy inflacji na poziomie 20% w skali roku z te 53.500 zł mają siłę nabywczą na poziomie 42,800 zł czyli jesteś 7.200 zł do tyłu.
    I co roku przez 15 lat, będziesz w plecy.

    Teraz policz ile byś stracił nie instalując PV lub ile zaoszczędziłeś instalując PV.
    Autokonsumpcja i niższa konsumpcja do ustalonego limitu 2, / 2,6 / 3,0 MWh.
    Generalnie jesteś do przodu.

    Szacunek kosztów w G11
    2000 kWh x 0,74 + 5500 kWh x 1,24 = 8.300 zł
    8.300 - 2.800 = 5.500 + 500 = 6.000 zysk w taryfie G11 (wiadomo że masz G12W).
    50.000 / 6.000 = ~8 lat.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #1302
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.962

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Niektórzy to mają prymitywne/mechaniczne myślenie że coś się zmieni , przyjdzie kolejna banda która jak wcześniej okradnie nas z OFE we fleszach reflektorów albo naśle ABW na gazety ( vide. 2014 i gazeta "Wprost") czy wyślę policję do jakiegoś bloggera o 6:00 do domu (przykład strony antykomor.pl) .
    A w międzyczasie kolejny Nowak będzie kręcił lody ....bo przecież "Państwo polskie istnieje teoretycznie. Praktycznie nie istnieje" (cytat : były szef MSW B.Sienkiewicz)
    Niektórzy to dosyć jasno przedstawiają prymitywne / mechaniczne / bezmyślne myślenie.

    Coś Ciebie boli ??
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 22-06-2023 o 19:57
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #1303

  4. #1304

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomko1234 Zobacz post
    ...
    Nieopłacalna w znaczeniu okresu zwrotu inwestycji. Nawet jeśli zyskam 4 tysiące to zwrot w obecnych realiach zapowiada się za min. 12 lat, ale w/g zapowiedzi rozliczenie będzie mniej korzystne, więc wydłuży się czas zwrotu inwestycji....
    Czy policzyles ile bys placil nie majac PV?
    Twoj zysk to nie tylko 4kzl ale tez 2,5kWh, ktore zuzyles na biezaco.

    Mi wychodzi, ze bez PV zaplacil bys prawie 10kzl, w zaleznosci od rozkladu w taryfie dziennej i nocnej, chociaz nie wiem jak to jest z tymi taryfami po przekroczeniu limitu.
    Ostatnio edytowane przez Patatay ; 23-06-2023 o 07:50

  5. #1305
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Jest w tym trochę racji u mnie wyszłoby za 6000 kwh 7460 z opłatami miesięcznymi a z PV 640 jest różnica

  6. #1306
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomko1234 Zobacz post
    Gdybym włożył na lokatę 50 tys. PLN to miałbym z tego po roku ok. 3500 PLN na czysto.
    Na czysto byłbyś na minusie, bo oprocentowanie jest drastycznie niższe, niż inflacja. Za te 53500zł kupiłbyś dzisiaj mniej, niż za 50 000 rok temu.

    Cytat Napisał tomko1234 Zobacz post
    Rachunki zapłacone w tym czasie to około 2800 PLN.
    Za 10MWh w tym roku zapłaciłbyś jakieś 9 000 zł. Z PV znacznie mniej kWh pobierzesz z sieci po złotówce czy 1,4zł dzięki autokonsumpcji a do tego dostaniesz 10% rabatu za zmniejszenie poboru.
    Niestety, z instalacją PV jest ten problem, że trudno ją sprzedać nawet ze stratą. Więc co najwyżej można porównywać z ceną nowej, gdybyś montował dzisiaj ale właściwie niczego to nie wnosi. Można porównać z innymi sposobami wydania tych pieniędzy rok temu. Dla przykładu skuter, który kupiłem nieco ponad rok temu zyskał na wartości jakieś 30-40%. Czyli gdybym go sprzedawał, to pokryłby inflację, koszty przeglądu, ubezpieczenia i eksploatacji i jeszcze by mi zostało coś w gotówce.

  7. #1307
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.962

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niestety, z instalacją PV jest ten problem, że trudno ją sprzedać nawet ze stratą. Więc co najwyżej można porównywać z ceną nowej, gdybyś montował dzisiaj ale właściwie niczego to nie wnosi. Można porównać z innymi sposobami wydania tych pieniędzy rok temu. Dla przykładu skuter, który kupiłem nieco ponad rok temu zyskał na wartości jakieś 30-40%. Czyli gdybym go sprzedawał, to pokryłby inflację, koszty przeglądu, ubezpieczenia i eksploatacji i jeszcze by mi zostało coś w gotówce.
    Po co sprzedawać ze stratą coś co przynosi ciągły dochód bez nakładu pracy ??

    Skuter kupiłeś bo chciałeś lub/i potrzebowałeś. Możesz sprzedać jeżeli nie potrzebujesz lub już go nie chcesz.
    Będziesz miał kasą za którą już nie kupisz nowego i nie będziesz maiła czym jeździć.
    Ale będziesz miał kasę.
    Będziesz miał za co zamontować instalację PV.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #1308
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    928

    Domyślnie

    Znacie kogoś kto chciał sprzedać instalację PV ?

    Najlepsza i najtańsza inwestycja to instalacja LPG w aucie. Inwestujesz kilka tysięcy a przez kilka lat eksploatacji zyskujesz kilkanaście tysięcy.
    Oczywiście trzeba tylko nie słuchać tych co mówią ze gaz to zło i niszczy silnik...

  9. #1309
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.962

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Znacie kogoś kto chciał sprzedać instalację PV ?
    Znam takiego który myśli o wymianie swojej instalacji PV na nowszą.
    Czyli starą by sprzedał.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #1310

    Domyślnie

    Za maj rachunek przyszedł 53zł przy zużyciu 270kWh (uwzględniając pobór, bilansowanie i to co nie przeszło przez licznik). Bez PV rachunek wyniósł by 250zł.

    Informacja dla @tomko1234
    Rachunek nie zawiera informacji o tym co zużyte jest na bieżąco i nie przeszło przez licznik. Dlatego mylnie można zinterpretować informacje o swoim realnym zużyciu energii. Na rachunku mam zużycie tylko 128kWh. Czytając tylko fakturę mogę błędnie zinterpretowac, że zyskałem tylko 58zł (111-58=53zł)
    W rzeczywistości 44% zużytej energii w moim domu pochodziło bezpośrednio z PV. Oszczędność realna za maj 197zł.

    dla innych
    44% to nie jest autokonsumpcja ale procent pokrycia zużcia energii z PV w stosunku do zapotrzebowania
    Autokonsumpcja u mnie wyniosła tylko 14%

  11. #1311

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    15 letni okres obowiązywania net-meteringu był znany od pierwszego dnia jego wprowadzenia. Mam go do 2018 roku i w umowie mam taki zapis. Jest tam nawet data graniczna 2035 rok niezależnie kiedy instalację założysz. Gdybyś założył instalację 31 marca 2022 roku to w myśl tych starych przepisów byłoby to na tylko 13 lat.
    To dziwne bo ja na dwóch umowach mam 2039 i tak jest też w ustawie. Nie wiem czy w 2018 było inaczej w każdym razie wszyscy net-meteringowcy mają pełne 15 lat przywilejów.

  12. #1312

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    To dziwne bo ja na dwóch umowach mam 2039 i tak jest też w ustawie. Nie wiem czy w 2018 było inaczej w każdym razie wszyscy net-meteringowcy mają pełne 15 lat przywilejów.
    Dlatego pisałem o starych zasadach funkcjonowania prosumenta.
    Jak wprowadzono net-biling zasady zostały zmienione.

    W mojej umowie jest następujący zapis:
    "Obowiązek rozliczenia, o którym mowa w niniejszym paragrafie, z uwzględnieniem okresu obowiązywania Umowy, trwa przez okres 15 kolejnych lat od daty wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w Mikroinstalacji, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2035 r. (...)"

  13. #1313
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.353

    Domyślnie

    W lato autokonsupcja zawsze jest bardzo mala- nawet ponizej 10% a produkcja bardzo duża
    W zimę autokonsupcja będzie bardzo duża nawet powyżej 80% ale co z tego jak produkujemy wtedy 10% tego co w lato.

  14. #1314

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    W lato autokonsupcja zawsze jest bardzo mala- nawet ponizej 10% a produkcja bardzo duża
    W zimę autokonsupcja będzie bardzo duża nawet powyżej 80% ale co z tego jak produkujemy wtedy 10% tego co w lato.
    Wystarczy niewielki magazyn aby ta autokonsumpcja była powyżej 40% teraz w lecie i ponad 50% za cały rok.

    Nazwa:  solar.jpg
Wyświetleń: 163
Rozmiar:  50,3 KB

  15. #1315

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Dlatego pisałem o starych zasadach funkcjonowania prosumenta.
    Jak wprowadzono net-biling zasady zostały zmienione.

    W mojej umowie jest następujący zapis:
    "Obowiązek rozliczenia, o którym mowa w niniejszym paragrafie, z uwzględnieniem okresu obowiązywania Umowy, trwa przez okres 15 kolejnych lat od daty wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w Mikroinstalacji, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2035 r. (...)"
    Ja też mam na starych zasadach, widocznie twoje były jeszcze starsze a później datę przesunęli na 30.06.2039. Tobie to nie robi różnicy bo do 2035 nadal się zmieścisz tak samo jak osoby montujące na początku 2022 zmieszczą się do 2039.

  16. #1316

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Ja też mam na starych zasadach, widocznie twoje były jeszcze starsze a później datę przesunęli na 30.06.2039. Tobie to nie robi różnicy bo do 2035 nadal się zmieścisz tak samo jak osoby montujące na początku 2022 zmieszczą się do 2039.
    Wydaje mi się że te Twoje "stare" zasady zdefiniowano od nowa gdy wprowadzono net-biling i pozwolono się podłączyć jeszcze w net-meteringu do kwietnia 2022 roku.
    Moje "stare" zasady istniały od wprowadzenia prosumenta.

  17. #1317

    Domyślnie

    To źle ci się wydaje bo pierwszą umowę z datą 2039 mam z 2020r. a wtedy nie było jeszcze mowy o net-bilingu.

    Zmiany dokonano w 2019r:

    wyrazy „31 grudnia 2035 r.” zastępuje się wyrazami „30 czerwca 2039 r
    Większość starych prosumentów ma więc w umowie 2039.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 24-06-2023 o 17:08

  18. #1318
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.962

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Wystarczy niewielki magazyn aby ta autokonsumpcja była powyżej 40% teraz w lecie i ponad 50% za cały rok.

    Nazwa:  solar.jpg
Wyświetleń: 163
Rozmiar:  50,3 KB
    Niewielki to znaczy jakiej pojemności w stosunku do PV i do rocznego zużycia ee ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #1319

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Niewielki to znaczy jakiej pojemności w stosunku do PV i do rocznego zużycia ee ?
    W powyższym przykładzie.
    PV: 10kWp ON-grid + 6kWp OFF-grid
    Magazyn: 20kWh
    Magazyn starcza na 1 dzień zużycia domu w lecie bez korzystania z sieci i bez PV.
    Net-metering.

    Nazwa:  cons1y.jpg
Wyświetleń: 238
Rozmiar:  90,6 KB


    Nazwa:  solar1y.jpg
Wyświetleń: 237
Rozmiar:  81,6 KB
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-06-2023 o 19:22

  20. #1320

    Domyślnie

    "Niewielki" ten magazyn energii. Na pewno będę myślał nad magazynem jeśl wyjdzie mi podobna kalkulacja opłacalności jaką robiłem w netbillingu. Za rok a może dwa. Im później tym lepiej.
    Gdybym miał autokosumpcje 100% to i tak 33zł miesięcznie muszę płacić. Na razie mi sie nie kalkuluje. Żeby uzyskać niezależność energetyczną a tym samym odłączeniem od sieci potrzebowałbym pewnie ponad 1MWh.

Strona 66 z 142

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony