dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 192
  1. #1

    Domyślnie Pompa Konceptus

    Posiadam gruntówkę Konceptusa i od jakiegoś czasu pojawił się problem ze wzrostem ciśnienia, które dochodzi do 34 bar powodując wyłączenie pompy. Ciśnienie wzrasta po zbyt wysokiej temperaturze powrotu z bufora do pompy, co powoduje awaryjne wyłączenie się pompy.

    Sytuacja zaczęła się dziać od okolic maja. Wcześniej tego nie zaobserwowałem pomimo iż grzany był cały bufor do temperatury 50-52 stopni, na drugim czujniku od dołu, gdzie niżej jest zlokalizowany powrót z bufora do pompy. Obecnie nie mogę zagrzać jednym ciągiem bufora do 45 stopni w najwyższym punkcie pomiaru w buforze. Dzieje się to z przerwami i wtedy pompa dogrzewa bufor do zadanych temperatur, robiąc to na zasadzie taktowania.

    Producent na zaistniałą sytuację odpowiada o zbyt wysokiej temperaturze powrotu z bufora do pompy, co powoduje wzrost ciśnienia i załączanie się zabezpieczeń wyłączających pompę oraz, że w okresie grzewczym powrót z ogrzewania do bufora powoduje niższą temperaturę powrotu z bufora do pompy.

    Odpowiadając na powyższe, trudno mi to zrozumieć, bo grzałem wielokrotnie w kwietniu cały bufor, przy wyłączonym ogrzewaniu, co na pewno nie spowodowało obniżenia temperatury powrotu z bufora do pompy.

    Czy ktoś mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami z taką sytuacją mając pompę Konceptusa lub dzieląc się swoją wiedzą co do takiej sytuacji?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Petronelli Zobacz post
    Posiadam gruntówkę Konceptusa i od jakiegoś czasu pojawił się problem ze wzrostem ciśnienia, które dochodzi do 34 bar powodując wyłączenie pompy. Ciśnienie wzrasta po zbyt wysokiej temperaturze powrotu z bufora do pompy, co powoduje awaryjne wyłączenie się pompy.
    (...)
    Istotna jest temperatura wody na wyjściu PC. Sprawdź ile wynosi ona obecnie. Być może z jakiegoś powodu spadła wartość przepływu przez skraplacz i temperatura wody na jego wyjściu osiąga poziom krytyczny.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.952

    Domyślnie

    Petronelli rozmawiałeś z serwisem firmy Konceptus czy z działem handlowym?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4

    Domyślnie

    Temperatura zasilania wzrasta wraz z pracą pompy. I jeżeli w buforze startujemy z temperatury 35 st to temperatura zasilania jest wyższa o kilka stopni i rośnie, aż do osiągnięcia zadanej temperatury na sterowniku pompy wraz ze wzrostem temperatury w buforze

  5. #5

    Domyślnie

    Cały czas o wszystkich problemach rozmawiam z właścicielem. Nie ma problemu z kontaktem, jednakże tego co opisałem, nie bardzo rozumiem.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    599

    Domyślnie

    Bo to wg mnie żadne objaśnienie problemu tylko opis podnoszenia temperatury w wymienniku CO/CWU
    A z ciekawości jakie masz teraz temperatury dolnego źródła?
    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Petronelli Zobacz post
    Posiadam gruntówkę Konceptusa i od jakiegoś czasu pojawił się problem ze wzrostem ciśnienia, które dochodzi do 34 bar powodując wyłączenie pompy. Ciśnienie wzrasta po zbyt wysokiej temperaturze powrotu z bufora do pompy, co powoduje awaryjne wyłączenie się pompy.

    Sytuacja zaczęła się dziać od okolic maja. Wcześniej tego nie zaobserwowałem pomimo iż grzany był cały bufor do temperatury 50-52 stopni, na drugim czujniku od dołu, gdzie niżej jest zlokalizowany powrót z bufora do pompy. Obecnie nie mogę zagrzać jednym ciągiem bufora do 45 stopni w najwyższym punkcie pomiaru w buforze. Dzieje się to z przerwami i wtedy pompa dogrzewa bufor do zadanych temperatur, robiąc to na zasadzie taktowania.

    Producent na zaistniałą sytuację odpowiada o zbyt wysokiej temperaturze powrotu z bufora do pompy, co powoduje wzrost ciśnienia i załączanie się zabezpieczeń wyłączających pompę oraz, że w okresie grzewczym powrót z ogrzewania do bufora powoduje niższą temperaturę powrotu z bufora do pompy.

    Odpowiadając na powyższe, trudno mi to zrozumieć, bo grzałem wielokrotnie w kwietniu cały bufor, przy wyłączonym ogrzewaniu, co na pewno nie spowodowało obniżenia temperatury powrotu z bufora do pompy.

    Czy ktoś mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami z taką sytuacją mając pompę Konceptusa lub dzieląc się swoją wiedzą co do takiej sytuacji?
    Nie mam Konceptusa, ale się wypowiem. Problem z odbiorem ciepła – czyli do sprawdzenia po pierwsze odpowietrzenie układu, sprawdzenie dronosci filtrów miedzy pompa a buforem, czy któryś zawór nie jest zamknięty (przymknięty), sprawdzenie poprawności pracy pompki. Być może przez błędne zachowanie zaworu trójdrożnego w którymś miejscu ustaje obieg pomiędzy pompa a buforem. Istnieje tez niewielkie prawdopodobieństwo problemu z kamieniem kotłowym.

  8. #8

    Domyślnie

    Problem jest, bo powoduje wzrost ciśnienia i awaryjne wyłączenie pompy. Raczej tego zjawiska nie powinno być, tym bardziej, że wcześniej go nie było.

    Nie patrzyłem ostatnio, ale pewnie w okolicach 14 st.

  9. #9

    Domyślnie

    Mac_612

    Układ, odpowietrzony, filtry sprawdzone i wyczyszczone (nie były brudne), zawory pootwierane. Zawór trójdrożny jest tylko do CWU i nie ma związku, gdyż w buforze jest wężownica do CWU.

    Producent twierdzi, że ochładzając powrót z bufora do pompy, problem zniknie, gdyż czynnik R407 wymaga niższych temperatur niż te, które obecnie wchodzą do pompy.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    599

    Domyślnie

    Cytat Napisał Petronelli Zobacz post
    Producent twierdzi, że ochładzając powrót z bufora do pompy, problem zniknie, gdyż czynnik R407 wymaga niższych temperatur niż te, które obecnie wchodzą do pompy.
    O jakim ochłodzeniu mowa? Najlepiej nagraj filmik z pracy PC i sprawdź sam jaka temperatura wchodzi z powrotu z wymiennika CO/CWU. Menu serwisowe po uruchomieniu grzania włączasz kodem '1505' i tam są wszystkie parametry pracy tj ciśnienia i temperatury

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Petronelli Zobacz post
    Mac_612

    Układ, odpowietrzony, filtry sprawdzone i wyczyszczone (nie były brudne), zawory pootwierane. Zawór trójdrożny jest tylko do CWU i nie ma związku, gdyż w buforze jest wężownica do CWU.

    Producent twierdzi, że ochładzając powrót z bufora do pompy, problem zniknie, gdyż czynnik R407 wymaga niższych temperatur niż te, które obecnie wchodzą do pompy.
    Ponad 30bar to jest ponad 60stopni. Wiadomo, ze przy obniżeniu temperatury powrotu ciśnienie spadnie. To truizm. Ewidentnie problem jest po stronie odbioru ciepła. Czyli albo za mały przepływ, albo za mały(zakamieniony?) wymiennik Pomierz jeszcze raz temperatury na wyjściu/wejściu pompy ciepła po stronie górnego źródła.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    599

    Domyślnie

    Cytat Napisał Petronelli Zobacz post

    Układ, odpowietrzony, filtry sprawdzone i wyczyszczone (nie były brudne), zawory pootwierane. Zawór trójdrożny jest tylko do CWU i nie ma związku, gdyż w buforze jest wężownica do CWU.
    Jeżeli masz taki sam system jak ja tj wężownica służy do przepływowego grzania CWU a zasilanie CWU realizowane jest przez zawór 3-drogowy to z tego powodu może jednak rosnąć ciśnienie gdy brak odbioru ciepła. Algorytm sterujący pracą otwiera zawór i kieruje wodę do zasobnika albo od góry albo złączem w połowie wysokości wymiennika (tym samym który jest dla CO). Robi to po to by optymalizować sprawność i COP. Jeżeli zakręciłeś zawór w połowie zasobnika (taką głupotę ja zrobiłem) to sprężarka popracuje i zaraz się wyłączy bo nie będzie odbioru ciepła.
    Jak długo od startu grzania CWU następuje wyłączenie? To czas liczony w sekundach czy minutach?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    W maju prawdopodobnie zostało na stale wyłączone co. Nie mam schematu twojej kotłowni, ale być może cos z tego powodu spowodowało znaczne zmniejszenie przepływu przez pompę ciepła.
    Jeszcze kwestia pompki – czy chodzi na prawidłowych obrotach?

  14. #14

    Domyślnie

    Temperatura powrotu to 38 st, przy której wyłącza się awaryjnie pompa, z powodu wzrostu ciśnienia do 34 bar.

    Te wszystkie parametry podaję właśnie z tego menu serwisowego.

    Kilkukrotnie miałem tak, czego nie było wcześniej, że ustawiając temperaturę na buforze 50 st na CO, pompa bez osiągnięcia zadanej temperatury wyłączała się i wrzucała z siebie przerywany sygnał dźwiękowy, którego eliminacja mogła nastąpić tylko poprzez odłączenie pompy od zasilania.

    Obecnie zmniejszyłem temperaturę na 45 st i osiąga żądaną temperaturę lecz nie jednym ciągiem, a w ciągu 3-4 startów. Wcześniej ta sytuacja nie występowała.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    To co piszesz ewidentnie wskazuje na mizerny przepływ przez wymiennik pompy ciepła..

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    599

    Domyślnie

    Te 38* to nie jest wysoka temperatura. Tu mac_612 ma rację, nie ma odbioru ciepła.
    PC jest wpięta w nową instalację czy już była tam jakaś grzejnikowa/podłogowa i czy była czyszczona?

  17. #17

    Domyślnie

    Mac_612

    Jutro postaram się sprawdzić dokładnie jakie parametry są podczas wyłączeń.

    Exe.......

    Nie zakręciłem żadnego zaworu. Czy grzeję bufor poprzez rurę do CO czy ta do CWU, która jest u góry bufora problem jest ten sam.

    Mam ustawioną temperaturę na sterowniku pompy 45 st CWU, pompa w okienku w jakim ma się włączyć pracuje około 40 min i po osiągnięciu 43 st, na górnym czujniku tym od CWU , wyłącza się bo wzrosło ciśnienie. Na dolnym czujniku w buforze,tym od CO jest 38 st. Po przerwie 12 min, startuje ponownie i około 10 min pracuje dochodzi na górnym czujniku ,44 st, na dolnym 42 i ponownie przerwa. I tak jeszcze raz aż dobije do zadanej temperatury na sterowniku w pompie.

    Tak w skrócie to wygląda. Nie wiedziałbym p tym , gdyby nie wykresy z licznika Zamela.

  18. #18

    Domyślnie

    Instalacja już była, są to tylko grzejniki. Nie
    płukali instalacji przed uruchomieniem pompy.

  19. #19

    Domyślnie

    Mac_612

    Pompa GZ pracuje z automatyczną mocą i w końcowej fazie grzania jest to 100 % wydajności. Tak przynajmniej pamiętam z obserwacji pobieżnych. Jutro postaram się zrobić dokładniejsze zapiski z obserwacji.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    599

    Domyślnie

    Powód może być też całkiem inny tzn. sama elektronika i sterownik wewnątrz PC. Ja mam dopiero rok ich sprzęt, ale od wiosny miałem taki objaw, że zawieszał się czasem 'dotyk' w sterowniku po grzaniu CWU i efekt był taki, że zegar stawał, sprężarka również, ale pracowała pompa górnego źródła i całe grzanie jak krew w piach bo mieszał wodę w zasobniku. Czyli z 47* robiło się w nim 38* Pomagał tylko ręczny restart PC z bezpieczników
    Pomogła wizyta Pana Michała. Wgrał mi najnowszy soft, co wyeliminowało problem. Dostałem dodatkowo moduł zabezpieczający, który w przypadku zawieszenia sterownika sam robi restart. Dopytaj serwisanta o ten problem. Wiem że Jerzy Nazarko to ojciec/właściciel, ale może Michał (automatyk/programista) zna ten problem i jest w stanie go rozwiązać

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony