dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie Zehnder - ograniczony przepływ - hałas lub opory

    Witam,
    Od kilku tygodni rekuperator na najwyższym biegu nie jest w stanie przekroczyć 360m3 - posiadam Q450, który podczas instalacji miał maksymalny przepływ 440m3.
    Na trzecim biegu, gdy powinien osiągnąć około 420m2, przepływ jest ograniczany do 360 m3 i pojawia się komunikat: ochrona opory lub ochrona hałas.
    Wentylator nawiewowy ma 80% a wywiewny 65%. Wykonałem eksperyment otwarłem okna, włączyłem tylko wywiewanie powietrza, dodatkowo pozbyłem się filtrów albo cały tor był pusty, wynik przepływu bez zmian - 360m3.
    Wykonałem: wymianę filtrów, mycie wymiennika, sprawdzenie nawiewów, czerpni. W między czasie wykonany był upgrade oprogramowania z 1.6.2 na 1.7.0.

    Jakieś pomysły co może być powodem, tak dużego spadku wydajności?
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  2. #2

    Domyślnie

    Uszkodzone przewody przetwornika ciśnienia na wentylatorze, lub sam przetwornik nawalił.
    Sprawdź szczelność połączeń rurek na dyszy wentylatora.
    Być może przepływ jest, tylko odczyt przekłamuje.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Sprawdzę. dzięki....
    Efekt jest taki, że do 220m3 jest ok, zadana wydajność jest zgodna z uzyskiwaną, problemy zaczyjną ok ~300m3.

    @John - twój trop może być słuszny, może jakiś paproch się tam dostał....i powyżej tej wartości zaczyna powodować przekłamania.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Sprawdzę. dzięki....
    Efekt jest taki, że do 220m3 jest ok, zadana wydajność jest zgodna z uzyskiwaną, problemy zaczyjną ok ~300m3.

    @John - twój trop może być słuszny, może jakiś paproch się tam dostał....i powyżej tej wartości zaczyna powodować przekłamania.
    sprawdź czy czerpnia/wyrzutnia nie jest zapchana. u mnie było podobnie - na czerpni miałem taką warstwę brudu, że strach.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Wyjęcie i przedmuchanie czujników + przewodów, które znajdują się nad wentylatorami pomogło.
    Rekuperator odzyskał swoją moc 430m3, różnice w prędkościach wentylatorów już nie są takie duże jak poprzednio (nadmuch ma więcej o 8-10% na największym biegu a było 25% - mam dodatkową skrzynkę filtrującą).
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MarekKubica

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    6

    Domyślnie Zehnder Comfoair q450

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Witam,
    Od kilku tygodni rekuperator na najwyższym biegu nie jest w stanie przekroczyć 360m3 - posiadam Q450, który podczas instalacji miał maksymalny przepływ 440m3.
    Na trzecim biegu, gdy powinien osiągnąć około 420m2, przepływ jest ograniczany do 360 m3 i pojawia się komunikat: ochrona opory lub ochrona hałas.
    Wentylator nawiewowy ma 80% a wywiewny 65%. Wykonałem eksperyment otwarłem okna, włączyłem tylko wywiewanie powietrza, dodatkowo pozbyłem się filtrów albo cały tor był pusty, wynik przepływu bez zmian - 360m3.
    Wykonałem: wymianę filtrów, mycie wymiennika, sprawdzenie nawiewów, czerpni. W między czasie wykonany był upgrade oprogramowania z 1.6.2 na 1.7.0.

    Jakieś pomysły co może być powodem, tak dużego spadku wydajności?
    Dzień dobry

    Posiadam podobny rekuperator od chwili zakupu był juz 3 krotnie serwisowany ciągle zapychają się czujniki przepływu na czerpni które powodują podkręcanie obrotów wiatraka wlotowego w celu zrównoważenia przepływów. Czy ktoś wie czy można tą funkcje wyłączyć i ustawić na stałe obroty wiatraka wlotowego i wylotowego ? Czy ktoś ma podobne problemy z tymi rekuperatorami ? W okolicy dwóch sąsiadów ma ten sam rekuperator i mamy wszyscy podobne problemy , naprawy po gwarancji kosztują krocie , sensor 1000PLN , wiatrak 2300PLN !!!

    Pozdrawiam

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak to mówią, Zehnder to mercedes wśród rekuperatorów i ceny napraw też jak za mercedesa...

    Na pewno rozważyłbym filtr wstępny przed rekuperatorem jeśli takie problemy występują.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #8

    Domyślnie

    Thessla na końcówkach rur pomiarowych zakłada filtry od LPG - działa !


    Niemniej w Gliwicach lepiej zainwestować w duży filtr wstępny przed centralą.
    Poprawisz dzięki temu warunki pracy centrali, a z dobrym filtrem wewnątrz poprawisz warunki również w domu.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 10-03-2021 o 12:26

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MarekKubica

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak to mówią, Zehnder to mercedes wśród rekuperatorów i ceny napraw też jak za mercedesa...

    Na pewno rozważyłbym filtr wstępny przed rekuperatorem jeśli takie problemy występują.
    Dzień dobry ,
    Posiadam filtr wstępny przed rekuperatorem i zakładam do niego G4, na wlocie z rekuperacji F7 , udało mi się o tyle temat rozeznać że
    producent nie posiada innych czujników jak i nie ma zamiaru modyfikować sterowania rekuperacją by przy wadliwym pomiarze przepływu na wejściu nie zajechać wiatraka .
    Zastanawiam sie obecnie nad wymianą rekuperacji , sprzedać dziada po serwisie jako używany może na północy Polski sie sprawdzi i kupić Danfoss A3.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Thessla na końcówkach rur pomiarowych zakłada filtry od LPG - działa !


    Niemniej w Gliwicach lepiej zainwestować w duży filtr wstępny przed centralą.
    Poprawisz dzięki temu warunki pracy centrali, a z dobrym filtrem wewnątrz poprawisz warunki również w domu.
    Patent ciekawy, ale czy nie zasadne jest ich wymienianie? Jak się przybródzą, to może się rozjechać CF..
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #11

    Domyślnie

    Te rurki służą do pomiaru ciśnienia, tam nie ma "przepływu" więc filtry się nie zalepiają jak te od filtracji powietrza.
    Widzę, że w Airpack4 pomiar zużycia filtrów też jest zabezpieczony takim filtrem
    W dokumentacji nie ma zaleceń odnośnie ich wymiany, więc byłbym spokojny.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak widać producent bez wieloletniego doświadczenia pomyślał o zabezpieczeniu przetworników ciśnienia
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak widać producent bez wieloletniego doświadczenia pomyślał o zabezpieczeniu przetworników ciśnienia
    Zhender został pokonany przez SMOG.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MarekKubica

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Zhender został pokonany przez SMOG.
    Niestety . Jesteście w stanie polecić jeszcze inne jednostki rekuperacji ? Czy ktoś używa Danfosa ?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    ThesslaGreen jeśli chodzi o przeciwprądowe - najlepiej erv, które ma się wkrótce pojawić.
    Z obrotowych _John pewnie coś może polecić.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #16

    Domyślnie

    Polecę Komfovent, bo w obrotowych centralach ma najlepszy stosunek cena / wyposażenie.
    Trochę droższy będzie Systemair.
    Thessla jest OK i jest "nasza"
    Cokolwiek nie wybierzesz z oferty Vallox, Flexit, Systemair, Swegon to są to solidne i dopracowane urządzenia.

    Danfoss'a nie znam zupełnie.
    Ja osobiście nie mam przekonania do produktów, które są "brandowane" - tak jest z centralami Vaillant, Bosch itp.
    Nie słyszałem, by Danfoss miał jakieś tradycje w konstruowaniu central, mają gigantyczne doświadczenie w automatyce - może to wystarczy.
    Ale mam obawy, że po prostu kupują cały produkt "gdzieś" i tylko go brandują.

    Aktualnie Panasonic do swoich pomp ciepła Al In One oferuje centralę wentylacyjną
    I nie jest to konstrukcja Panasonic, a produkt Systemair'a.
    Zamiast wymyślać centralę na nowo, lub naklejać logo na nieznanym produkcie poszli po gotowe sprawdzone rozwiązanie.

    To w moim uznaniu całkiem dobre wyróżnienie, kiedy duży koncern chce sprzedawać urządzenie pod swoim logo.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MarekKubica

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Polecę Komfovent, bo w obrotowych centralach ma najlepszy stosunek cena / wyposażenie.
    Trochę droższy będzie Systemair.
    Thessla jest OK i jest "nasza"
    Cokolwiek nie wybierzesz z oferty Vallox, Flexit, Systemair, Swegon to są to solidne i dopracowane urządzenia.

    Danfoss'a nie znam zupełnie.
    Ja osobiście nie mam przekonania do produktów, które są "brandowane" - tak jest z centralami Vaillant, Bosch itp.
    Nie słyszałem, by Danfoss miał jakieś tradycje w konstruowaniu central, mają gigantyczne doświadczenie w automatyce - może to wystarczy.
    Ale mam obawy, że po prostu kupują cały produkt "gdzieś" i tylko go brandują.

    Aktualnie Panasonic do swoich pomp ciepła Al In One oferuje centralę wentylacyjną
    I nie jest to konstrukcja Panasonic, a produkt Systemair'a.
    Zamiast wymyślać centralę na nowo, lub naklejać logo na nieznanym produkcie poszli po gotowe sprawdzone rozwiązanie.

    To w moim uznaniu całkiem dobre wyróżnienie, kiedy duży koncern chce sprzedawać urządzenie pod swoim logo.
    Dziekuje za podpowiedzi.

    Chyba padnie wybór na Thessla Green muszę ten rekuperator wsadzić na strych , a niestety mam strasznie mały właz . Nie spodziewałem się że tak szybko będę musiał sie z tym problemem borykać.

  18. #18

    Domyślnie

    Cześć, jak się wyciąga te czujniki? Widzę czerwone przewody dwa, jeden zagiety, drugi jakby przyłączony do wentylatora. Jak mam je wyjąć? Czy masz jakieś zdjęcia???

    Z góry dzieku za pomoc i pozdrawiam.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Wyjęcie i przedmuchanie czujników + przewodów, które znajdują się nad wentylatorami pomogło.
    Rekuperator odzyskał swoją moc 430m3, różnice w prędkościach wentylatorów już nie są takie duże jak poprzednio (nadmuch ma więcej o 8-10% na największym biegu a było 25% - mam dodatkową skrzynkę filtrującą).
    Cześć, jak się wyciąga te czujniki? Widzę czerwone przewody dwa, jeden zagiety, drugi jakby przyłączony do wentylatora. Jak mam je wyjąć? Czy masz jakieś zdjęcia???

    Z góry dzieku za pomoc i pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony