dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Wodna nagrzewnica do reku zasilana z PC

    Witam.
    Czy ktoś korzysta może z nagrzewnicy wodnej zasilanej z PC?
    np.https://o3ozon.pl/nagrzewnica-wodna-...0kw-p-255.html
    Koszt pewnie niższy od eksploatacji nagrzewnicy elektrycznej. Całoroczne wspomaganie wentylacji grzanie/chłodzenie.

    Czy może ktoś miał do czynienia z takimi urządzeniami ale zasilanymi czynnikiem chłodniczym z obiegu PC?
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez MartyyMcFly ; 07-01-2024 o 07:57

  2. #2

    Domyślnie

    Ja mam nagrzewnicę na wentylacji zasilaną z PC (a latem z dolnego źródła, przez wymiennik). Jest to jedyne źródło grzania w budynku i daje radę (SCOP całej kotłowni to 3,1, zapewne SCOP PC z ogrzewaniem podłogowym byłby wyższy, może nawet 3,5-4, ale koszty inwestycji miałem znacznie niższe).

    Nagrzewnica z linku, jaki wkleiłeś jest bardzo słaba - moc przy dT 10st to zero kW? A przy dT 20st to tylko 3,5kW? To prawie nic... no chyba, że to ma być do domku 40-50m2...

    Aaa, dopiero doczytałem, że szukasz tylko dogrzewania. No to ok, jest ona w stanie dogrzewać. Kwestia indywidualnej analizy, czy to się opłaci.
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 07-01-2024 o 13:44

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Aaa, dopiero doczytałem, że szukasz tylko dogrzewania. No to ok, jest ona w stanie dogrzewać. Kwestia indywidualnej analizy, czy to się opłaci.
    Nigdy bym nie pomyślał, aby używać wentylacji mechanicznej do ogrzewania budynku- nie przy wymianie 260m3/h

    To ma służyć tylko jako nagrzewnica do reku, bo mam bez nagrzewnicy i przy większych mrozach reku się zatrzymuje i odmraża wymiennik entalpiczny. Nie przeszkadza mi to, ze względu na chwilowy brak wymiany powietrza przez czas odmrażania tylko pomyślałem, że skoro PC zwykle pracuje zimą często, to jak się już włączy to taniej będzie (ze względu na COP) zastosować nagrzewnicę właśnie z PC niż dokupywać ekektryczną , która pracując z COP1 będzie ze względów ekonomicznych nieopłacalna.

    BTW.
    Wentylacja mechaniczna to wciąż tylko wentylacja a nie ogrzewanie centralne...
    Ostatnio edytowane przez MartyyMcFly ; 07-01-2024 o 14:06

  4. #4

    Domyślnie

    Musiałbyś jeszcze dodać wymiennik, bo wpuszczenie na taką nagrzewnicę wody może grozić zamarznięciem. Możesz to jeszcze przeliczyć, bo może koszty inwestycji są na tyle duże, że wyższy COP tego dogrzewania nie zrównoważy w 5-10lat a w takiej sytuacji lepiej kasę zainwestować w co innego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony