dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Komin wentylacyjny do okapu, rekuperacja

    Dzień dobry, nurtuje mnie wybudowanie komina do okapu.

    W domu będzie wykonana wentylacja mechaniczna.
    W kotłowni, gdzie piec gazowy wentylacja gawitacyjna.

    Teraz w związku z kominem do okapu. W projekcie mam naniesiony murowany komin jednokomorowy wentylacyjny.

    Po przeczytaniu wielu postów, wiadomo, że będzie problem z bakteriami, skroplinami, wilgocią itp.

    Czy nie mogę po prostu wykuć bruzdy w murze puścić rurę pcv 110, a następnie wpiąć ją w grzybek dachowy? prosto tanio i szybko. Identyczne rozwiązanie jak przy wentylacji kanalizacji.
    Okap przy ścianie nośnej.
    Przy wejściu w ścianie, dałbym trójnik, w dół by szła rura do skroplin prosto do najbliższego odpływu.
    Dom dwupiętrowy, także bym musiał kuć w dwóch stropach i ciągnąć przez dwa piętra w pionie.

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.506
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przy wentylacji kanalizacji skropliny wewnątrz rury nie są żadnym problemem. Przy okapie owszem. Chcesz to połączyć z kanalizacją? Żeby zaciągało czasami smrody z kanalizy?

    Przy rekuperacji wyprowadzenie okapu na zewnątrz ma tyle wad i rodzi tyle problemów, że IMO lepiej zrobić okap w trybie pochłaniacza.
    A jak już się uprzesz, to nie rób komina, bo generuje ciąg taki, że i klapka zwrotna nie pomoże i będzie wyciągało ciepłe powietrze z domu gdy tylko na zewnątrz będzie chłodniej, niż wewnątrz przy zrównoważonej rekuperacji (a przy nadciśnieniu 24/7 przez cały rok) tylko wypuść z lekkim spadkiem do zewnątrz rurę przez ścianę (wtedy wysysać będzie tylko wiatr).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-01-2024 o 20:10

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za szybką odpowiedź.
    To proszę doradź jakie rozwiązanie jest najlepsze do rekuperacji.
    - Wyjść przez ścianę martwi mnie, żeby nie było zacieków na elewacji, czy nie będzie ciągle kapał tłuszcz. Mógłbym w sumie wyciągnać rurę w pionie do drugiego piętra i pod okapem dachowym dopiero wyprowadzić, ale gdzieś i tak skopliny trzeba puścić dlatego pomysłałem o kanalizie, to gdzie by trzeba puścić żeby nie zaciągało? Kolanko w zlewie ?
    - Z koleji jak "rura w ścianie do dachu" mówisz że będzie cug i ciepło wyciągnie.
    - Z pochłaniaczem się boję, że fitrów nie będzie się na czas wymieniało albo czy same w sobie dadzą radę z pochłanianiem 100%. Obiawiam się, żeby rekuperacja nie zaciągała tłuszczów i z czasem nie zrobić bałaganu.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja powiem co mam u siebie. Nie wiem czy są lepsze rozwiązania, ale z mojego jestem bardzo zadowolony i jest to jedno z bardziej udanych rozwiązań w domu. Rura stalowa wentylacyjna Ø160 poprowadzona od okapu w kuchni i wyprowadzona na dach. Rura posiada kilka zakrętów, gdy przechodzi przez piętro i na strychu. Na dachu wentylator dachowy Dospel WD 200. Na strychu trójnik, który odprowadza skropliny z tej rury. Zaraz ponad okapem klapka samozamykająca się grawitacyjnie. Okap ma wymontowany silnik i służy jako atrapa i ozdoba oraz do jego wyłączników podpięty jest wentylator dachowy. Nie zauważyłem, aby w momencie zamknięcia klapki był jakiś zimny ciąg. Wentylator jest niesłyszalny w kuchni a ma potężną siłę ciągu. Zamontował mi to instalator, który montował mi wentylację mechaniczną. Pracuje tylko w trakcie gotowania i chwilę po, ale wszystko co tłuste i śmierdzące wyciąga z kuchni w kilka minut. To się kłóci z wentylacją mechaniczną, ale to nie pracuje ciągle. Wentylator ma na 3 biegu 1200 m³/h, a rekuperator maksymalnie 550 m³/h uwzględniając, że wentylator okapu ciągnie powietrze z jednego punktu, a rekuperator z kilkunastu.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5

    Domyślnie

    Przy indukcji mam okap pracujący w trybie pochłaniacza, zresztą praktycznie bez żadnych wyrafinowanych filtrów. Zero problemów, aż sam się dziwię, bo obawiałem się strasznego syfu na ścianach w okolicy wylotu okapu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony