dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 121

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    675

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Wczoraj kolega pokazywał mi przez 5 godzin KNXa w swoim domu. Ma raczej podstawowe funkcje jak sterowanie oświetleniem, roletami i ogrzewaniem podłogowym (elektrycznym). Dorabia sterowanie rekuperatorem. Obadałem całą szafę, wszystkie połączenia i jednostki wykonawcze KNX, S-ki itd. Potem przy kompie jak działa ETS i jak się integruje z HA.

    Moje wrażenia:
    • trzeba przemyśleć szafę, ale jest sporo materiału w sieci jak ją zaprojektować. Osobiście nie chcę żadnego elementu elektronicznego poza szafą/serwerownią.
    • wszystkie włączniki świateł są zrobione jako zwykłe włączniki, pospinane w gwiazdę na skrętce cat 5 albo 6. Kompletnie nie rozumiem co ma w takiej architekturze być kosztownego, bo chyba nie te złączki w rozdzielnicy i tak zrobię u siebie.
    • programowanie "akcji" w KNX nie jest trudne, jest zawiłe, ale spokojnie do opanowania. Robi się dość rzadko więc można przeboleć.
    • ETS jest programem specjalistycznym i nikt z rodziny o nie ogarnie w razie gdyby mnie zabrakło na podorędziu. Mam jednak wątpliwości, czy nie byłoby podobnie z każdym innym systemem SH.
    • podmiana zepsutego modułu wykonawczego to pojedyncze minuty włącznie z zaprogramowaniem.
    • logika zaszyta w produktach KNX od Satela jest prosta, wręcz podstawowa. Nie wiem, jak by się sprawdzał KNX w bardziej wymyślnych konfiguracjach.

    Ogólnie KNX działa temu koledze, choć go sam robił bez żadnego szkolenia, ale przy pomocy kuzyna. Teraz sam umie podłączyć rekuperator, kupić bramkę do modbusa, wszystko spiąć. To naprawdę nie rocket science.

    Wizualizacja: HA coś tam pokazuje, można z telefonu sterować generalnie całym domem. Na ścianę trafi tablet z zainstalowanym klientem HA (pewnie webowym).

    Moje zdanie jest takie, że KNX byłby drogi, gdyby kupować czujniki czy jakieś bajery z obsługą KNX, ale przecież są inne protokoły i integracje z nimi. Urządzenia wcale nie wychodzą drogo. Jako centrum sterowania można użyć HA, ale jest to bezpieczne, bo jak padnie taki "serwer", to KNX działa dalej. HA jest wygodną dostawką do rdzenia automatyki domowej.

    Muszę się jeszcze zorientować mocniej z kwestii czujników wszelkiej maści oraz jak sterować silnikami w wentylatorach wentylacji mechanicznej. W każdym razie KNX odżywa po spięciu go poprzez bramkę z HA i wygląda ludzko. Tyle pierwsze wrażenia.
    Ja mam Zhender rekuperator, a ten ma bramke KNX lub Lan i TCP/IP. Więc z loxone można po TCP albo KNX.
    Integracja banalna, aczkolwiek ze względu na ogrom możliwości wymagało ze 2-3 wieczory zabawy aby to wyglądało ładnie w Loxone.

    Ogólnie po całej integracji w Loxone nie chce mi się przechodzić do Home Assist. Nie wiem czy bym miał jakiś zysk z tego powodu.
    Jedynym który się tym bawi jestem JA.
    Żona używa podstawowej opcji. Czasem coś pozmienia, ale zrobi to raz na kilka miesięcy i tyle.
    Tablet... to zabawka dla gości

    Ogólnie jak masz opcje - lec magistralą od KNX lepsze to niż skrętka i trwalsze no i estetyczniejsze w szafce do ogarniecia.
    Moim zdaniem dobry wybór z KNX. Bo to system który się nie reklamuje, nikt na nim nie zarabia stad jego mała popularność na forach.
    A na pewno jest baardzo trwały. Nic nie upaliłem a wiele razy zdarzyło się.... nadużyć sprzętu

    Gwiazda... to burdel i koszty w rozdzielnicy.
    Przy magistrali ostatecznie można kupić dopuszkowe wejscia/wyjscia binarne i robić robotę.

    Mam gwiazdę i tak mi tylko bruzdzi. Ona jest dobra do specyficznych urządzeń peryferyjnych lub miejsc.
    Typu drzwi od wiatki śmietnikowej lub głównej.
    Nawet do szklarni pusciłem skrętkę, ale robi za magistrale.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 05-02-2024 o 17:49
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony