dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Domek ROD, problem z wilgocią

    Witam, mój pierwszy post. Oczywiście musztarda po obiedzie

    Kupiłem działkę ROD z domkiem, jesienią wydawało się wszystko ok, lecz w kwietniu zapadła mi się podłoga, a ściana zrobiła się cała zielona od wilgoci. Ale po kolei.

    Domek stoi na lekkim spadzie i problem jest tylko z przodu budynku, gdzie ziemia jest najwyżej. Jest fundament z betonu (cały niebieski od wilgoci, fundament ma pełno "zadziorów" - nikt się do niego nie przyłożył podczas robienia), niestety nie ma żadnej izolacji pionowej ani poziomej. Na fundamencie położone zostały legary a na nich jakaś płyta OSB i panele. Legary, płyty OSB są całe mokre, drewno można paznokciem wydłubywać, więc cała podłoga do wymiany. Na fundamencie, również bez żadnej izolacji, stoją ściany zrobione z jakiegoś karton-gipsu. Z jednej strony budynku cała ściana zrobiła się zielona.

    Rozwiązanie nad jakim myślę, żeby za dużo kasy na to nie poszło to:
    Odkopać fundament z jednej strony, wyczyścić go z piachu, kilka godzin odczekać aż trochę wyschnie, położyć na niego jakiś grunt (tylko nie wiem jaki), po kilku godzinach położyć na grunt jakąś masę KMB i na to folię kubełkową. Po drugiej stronie budynku, gdzie grunt jest niżej w kilku miejscach w fundamencie zrobić otwory do wentylacji.
    Z podłogą to mam zamiar zerwać wszystko i zobaczyć w jakim stanie są legary. Na fundament dać folię do izolacji poziomej, na to legary, na legary folia paroizolacyjna, płyta MFP 22mm, jakaś pianka i panele.
    Niestety na problem łączenia ściany z fundamentem nie mam pomysłu.

    Kilka pytań:
    - ile czasu potrzebuje fundament do wyschnięcia, żebym mógł kłaść grunt i masę KMB
    - jaki grunt i masa KMB żeby to wszystko szybko wyschło
    - na masę KMB mogę od razu dać folię kubełkową? Na jakiejś etykiecie wyczytałem, że niby nie można i że musi być folia z włókniną ale niestety cenowo to wychodzi strasznie drogo. Jeżeli nie można to co dać na masę (jakąś folię budowlaną i na to kubełkową?), żeby osłonić masę od czynników zewnętrznych.
    - może dać jeszcze przy samym dole fundamentu rurę drenarską?
    - co zrobić z połączaniem ściany i fundamentu? Może jak zaizoluję fundament to i ściana sama się jakoś osuszy. Ściana od strony południowo-zachodniej więc jest cały czas oświetlona

    Jakieś rady czy spostrzeżenia? Ma to sens co zamierzam zrobić, czy tylko się narobię a za 3 lata znów będzie to samo?

    W załączniku przekrój jak jest teraz (po lewo) i jak chcę zrobić (po prawo)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20240509_121610.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	468891  

  2. #2

    Domyślnie

    Chyba że rzeczywiście chodzi o kopanie dziury lub coś w tym stylu, nie martwiłbym się prętem uziemiającym. Jeśli jednak Twoja rura spustowa (technicznie rzecz biorąc, rynny to tylko poziome rynny znajdujące się na krawędzi dachu) wypływa tuż obok fundamentu, z czasem może to mieć niekorzystne skutki dla fundamentu. Prostym rozwiązaniem byłoby umieszczenie pod rurą spustową bryzgoszczelności, która odsunie wodę od fundamentu i jednocześnie ją nieco rozproszy https://tutuapp.uno/ .
    Ostatnio edytowane przez stubshil ; 16-05-2024 o 22:38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony