dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    217

    Domyślnie Spadek napiecia DC na jednym stringu

    Witam,

    Czy to normalne zjawisko, ze im wyzsza produkcja w trakcie dnia, tym spada napiecie DC?
    Mam dwa stringi, NE i SW.
    Wschodniego to raczej nie dotyczy bo linia na wykresie w miare plaska, ale czemu im blizej srodka dnia i szczytu produkcji tym DC na stringu zachodnim spada?
    SW 16x460W
    NE 12x460W

    Sofar Solar 8.8ktlx g3.

    Generalnie zauwazam taka tendencje juz od jakiegos czasu (powiedzmy od poczatku roku).
    Nie wiem jednak jak bylo na poczatku po montazu (maj 23r). Wtedy sie az tak w to nie zaglebialem a teraz dane historyczne na Solarmann sa juz niedostepne z lata/jesieni 23r.

    Z gory dziekuje za pomoc.


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.430
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Poczytaj jak działa MPPT.
    Temperatura panela też ma wpływ na napięcie punktu mocy maksymalnej.
    Może też jakiś fragment (nawet mały) panela być zacieniony i dioda bocznikująca odcina kawałek panela co zmniejsza napięcie (czyli poczytaj też jak działają diody bocznikujące - bypass diode).
    Edyta
    Masz 12880kW paneli podpięte do znacznie słabszego falownika i dziwisz się, że obcina moc?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-05-2024 o 20:22

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    217

    Domyślnie

    A gdzie powiedzialem ze obcina moc? Mowie o napieciu DC, ze spada. Gdyby obcinalo moc, to wykres bylby sciety u gory jak od linijki.
    Nie ma szans na cien, zero cienia.
    Btw powtarzam, to jest instalacja na dwoch przeciwleglych polaciach, NE+SW, zawsze wtedy jak w typowych wschod-zachod dobiera sie slabszy falownik do sumarycznej mocy paneli na obu stringach, bo nigdy oba stringi nie ida na full, bo slonce nie moze oswietlac jednoczesnie w identycznym stopniu przeciwleglych polaci dachu...
    Ostatnio edytowane przez Maniek82r ; 12-05-2024 o 20:34

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    38

    Domyślnie

    Twój falownik zarówno w przypadku jednego jak i drugiego stringu obciąża je najmocniej (powodując największy spadek napięcia), gdy uzyskiwana jest najwyższa produkcja energii. Widać to po wykresach. Wydaje mi się, że spadek ok 15% w przypadku stringu SW nie jest niepokojący. Zarówno kąt padania promieni słonecznych na powierzchnię paneli jak i intensywność naświetlania zmieniają się w trakcie dnia. Celem mppt jest dążenie do uzyskania jak największej mocy z paneli. Twój falownik według mnie robi to prawidłowo ponieważ wykres mocy jest paraboliczny a wraz ze spadkiem napięcia moc nie spada tylko jest przeciwnie - produkowana przez panele moc rośnie ponieważ korzyści wynikające z uzyskanego z nich większego prądu są większe niż straty związane z obniżeniem napięcia.
    Możesz tak z ciekawości zmienić stringi na wejściach falownika. Nic nie powinno się w kwestii samych wykresów napięć, mocy itp zmienić. Chodzi, żeby się upewnić.
    W przypadku mojego falownika (Foxess) występowało nieprawidłowe wskazywanie danych dotyczących mocy. Finalnie produkcja była ok, natomiast występował ewidentny błąd. Zgłaszałem ten fakt do serwisu. Tak więc nieraz występują jakieś tam błędy pomiarowe urządzeń choć w Twoim przypadku wydaje mi się, że wszystko jest ok i nie sądzę, żeby zamiana stringów na wejściach falownika lub wypięcie jednego stringu spowodowały jakiekolwiek zmiany w wykresach.
    Masz fajnie dobraną moc falownika do paneli (-32%) w sytuacji, gdy są pozycjonowane na SW i NE. Ja mam panele ułożone na S i mam falownik o mocy 20% mniejszej niż moc paneli. Tak jest dobrze. Większy falownik nie poprawiłby rocznego uzysku.
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 12-05-2024 o 22:41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony