dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Jak lepiej oświetlić strefę lustra

    Nie znalazłam odpowiedzi na to pytanie w przepastnych zakamarkach forum, a wdałam się w dyskusję z kolegą i na razie nadal nie wiem co jest błędem, a co jest ok. Chodzi o to czy światło, dajmy na to z halogenów zamonntowanych w gzymsie z płyty karton/gips, powinno padać tylko na lustro czy oświetlać przedewszystkim twarz osoby stojącej przed nim.
    Kolega wymyślił sobie, ze będzie miał gzyms o przekroju trójkąta i w dłuższym boku trójkąta będą halogeny, czyli na dobrą sprawę lustro nie będzie oświetlane, a ktoś przed nim owszem, ale przy okazji pewnie oślepiony, a jeszcze znając typowe halogeny, to żona zacznie b. szybko nakładać grubą tapetę na twarz, a kolega kupować kremy przeciwzmarszczowe (choć może nie, bo podobno takie oświetlenie spłaszcza dany obiekt).
    Dla mnie jest to dziwny pomysł, nie widziałam podobnego w wizualizacjach - najczęściej oświetlenie tego typu jest montowane w gzymsie o przekroju kwadratu czy przostokąta, światło z halogenów jest skierowane w dół. Przypuszczam, że dolna część stożka światła oświetla zarówno lustro jak i osobę przed nim, może jednak nie mam racji Napiaszcie użytkownicy tego typu rozwiązań jak to jest??
    Gośka

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    Oswietlenie lustra reflektorami halogenowymi to najgorszy sposob z mozliwych. Swiatlo , zeby spelnialo swoje zadanie przy lustrze powinno byc zarowno swiatlem bezposrednim jak i odbitym a przedewszytkim rozproszonym . Nie moze tez byc widac bezposrednio zarnika zrodla, zeby uniknac efektu olsnienia.
    Najlepszym swiatlem przy lustrze jest swietlowka ze swiatlem liniowym, lub tradycyjna zarowka matowa umieszczona po bokach lustra. Unikamy wtedy tez ostrych cieni .
    Zrobienie w suficie "rampy" swietlnej /szeregu zarowek, obojetnie czy w kwadracie ,linii,czy trojkacie/ ze skupionym stozkiem swiatla, jaki daja refl. halogenowe zawsze bedzie prowadzic do mniejszych lub wiekszych nieporzadanych efektow, o ktorych wspominasz.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał 2112wojtek
    Najlepszym swiatlem przy lustrze jest swietlowka ze swiatlem liniowym, lub tradycyjna zarowka matowa umieszczona po bokach lustra. Unikamy wtedy tez ostrych cieni .
    Swietlowka ze swoiatlem liniowym jak mam to rozumiec ??
    Czy to T8 o barwie 2700 i Ra 80 badz 90 czy o innych parametrach
    Dostatecznie zaawansowana Technologia niczym nie rozni sie od Magii

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbicha
    Swietlowka ze swoiatlem liniowym jak mam to rozumiec ??
    Czy to T8 o barwie 2700 i Ra 80 badz 90 czy o innych parametrach
    Ja nie pisalem o parametrach swiatla tylko o typie zrodla. Moze byc rownie dobrze T5 o barwie 3600 i Ra 98 Chyba to juz bedzie swietlowka kosmetyczna ??

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki Wojtek za odpowiedź, czyli halogeny out, Mam pytanko: a świetlówka albo zwykłe żarówki mogłyby być w takiej właśnie rampie?- Bo zdaje się, że to wymarzony pomysł kolegi- oczywiście osłonięte, żeby nie olśniewały?? Czy lepiej niech pożegna się z pomysłem (z jakiegoś katalogu chyba)i da oświetlenie boczne?
    Pozdrawiam Gośka

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    jesli musi byc rampa i koniecznie tylko z gory to niech nie beda to halogeny z tzw zimnym lustrem i waskim stozku. Lepsze oswietlenie bedzie kiedy to bedzie swiatlo rozproszone. Moze to /nawet w rampie/ zrobic matowka, mozna skierowac silny strumien nawet z tych "ostrych" halogenow na jakas dobrze odbijajaca powierzchnie ,najlepiej wspomoc takie oswietlenie oswietleniem bocznym a to gorne zostawic jako swiatlo raczej ozdobne i ogolne a nie do celow kosmetycznych itd.
    Halogeny /oczka , reflektorki/ daja wspaniale swiatlo do eksponowania detali i takie jest ich wlasciwie przeznaczenie. Jesli w kibelku beda nisze , wneki, obrazki,rzezby, gadzety, to niech to oswietla reflektorek halogenowy, natomiast tam gdzie potrzebne jest funkcjonalne oswietlenie lepiej niech zalatwi sie z tym matowa zarowka czy swietlowka.

  7. #7

    Domyślnie

    Czasem na filmach widać charakteryzatornie, a w niej charakterystyczne lustro otoczone rzędem żarówek - po obu bokach i u góry. Żarówki niczym nie osłonięte i w dużej ilości i jak sądzę niezbyt mocne, dają równe rozproszone światło.
    W wersji uproszczonej można zastosować dwa rozwiązania:
    1.źródło światła nad lustrem - ale musi być szerokie
    2.źródła światła po obu stronach lustra - na wysokości twarzy

    Najlepiej użyć żarówek liniowych, świetlówek (o odpowiednich parametrach) lub opraw na 2 lub więcej żarówek z matowym kloszem.

    Polecam:
    http://www.galaxylighting.com/howto6.html
    Damian

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony