dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    JurekM

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie zmiana halogenów 12V na 230V

    Witam!
    Wybrałem już oprawy do sufitu podwieszanego i teraz mam dylemat:
    Handlowiec w sklepie całkowicie odradził mi montaż halogenów 12V i powiedział, że jeśli wybrałem już oprawy
    http://kanlux.pl/30,produkt.html
    to wystarczy dokupić za 3 pln złącze w które wkłada się halogen i mogę używać do 230V.
    Tylko czy rzeczywiście tak można oraz czy jeśli mam podwieszony sufit 10cm od sufitu to czy nie jest to za mało na 230V?
    Dzięki za odpowiedź.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam!
    A przypadkiem nie zastanawiałeś się nad żarówkami typu LED?? Są dużo bardziej bezpieczne bo nie wydalają tyle ciepła i oszczędniejsze!!! co prawda kosztują troszke drożej!! ja osobiście nie zakładał bym u siebie zwykłych halogenów tylko Led jeżeli coś i staram się klientów namawiać na ledy. a co do Twojego pytania to na 230 powinno być troszkę więcej miejsca bo one się jednak grzeją mocno, ale zależy co masz nad sufitem z KG czy jest płyta betonowa czy np wełna mineralna, mimo to zalecam żarówki typu LED.
    Pozdrawiam

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    JurekM

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedź.
    Nad płytą mam strop betonowy,ale najważniejsze, że jednak dam instalację 230V, a jakie wstawię źródła światła pomyślę przed uruchomieniem oświetlenia.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał JurekM Zobacz post
    Witam!
    Wybrałem już oprawy do sufitu podwieszanego i teraz mam dylemat:
    Handlowiec w sklepie całkowicie odradził mi montaż halogenów 12V i powiedział, że jeśli wybrałem już oprawy
    http://kanlux.pl/30,produkt.html
    to wystarczy dokupić za 3 pln złącze w które wkłada się halogen i mogę używać do 230V.
    Tylko czy rzeczywiście tak można oraz czy jeśli mam podwieszony sufit 10cm od sufitu to czy nie jest to za mało na 230V?
    Dzięki za odpowiedź.
    Na stronie którą podałeś jest rysunek, minimalna odległość między płytą a sufitem jest 100, czyli spełniasz to minimum.
    Minimum nie bierze się z ciepła wydzielanego, ale przede wszystkim z prostego wyprowadzenia przewodów z oprawki.
    Zagięcie tych przewodów (za mało miejsca) spowoduje bardzo szybkie stopienie się tej kostki przyłączeniowej.
    Nie wspominam o regulacji kąta świecenia.

    Możesz stosować te oprawy z żarówkami 12 i 230V. Kwestia zmiany złącza, choć i to nie zawsze.
    W tej chwili jest taki galimatias z halogenami, że najlepiej iść ze starą żarówką do sklepu i dopiero coś kupić.

    Żarówki na napięcie 12V i 230V o tej samej mocy wydzielają praktycznie identyczną ilość ciepła.
    Dochodzi do tego jeszcze grzanie przewodów, ale to jest pomijalne przy temp. jakie osiągają same halogeny.

    Połączenia tych oprawek z instalacją elektryczną najlepiej wykonać albo przez zaprasowanie albo kostką ceramiczną ze względu na temperatury przewodu.

    Jeśli możesz to zrezygnuje z 50W na rzecz 35W. Zdecydowanie wyższa trwałość słabszych w stosunku do mocniejszych żarówek.
    Jeśli myślisz o LEDach to raczej nie o tych składających się z kilkudziesięciu LEDów lutowanych małymi chińskimi rączkami.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar psc
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-117
    Posty
    21

    Domyślnie

    W przypadku oświetlenia LED, zamiast "bawić się " w żarówki LED, sugerowałbym montaż gotowej oprawy.
    Dlaczego akurat LED ? Odpowiedź jest prosta - o wiele bardziej oszczędne i nie ma obaw przed wypaleniem się.

    Przykładowe oprawy:










    podane wymiary są w mm
    [tu była reklama]

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał psc Zobacz post
    W przypadku oświetlenia LED, zamiast "bawić się " w żarówki LED, sugerowałbym montaż gotowej oprawy....
    A ja proponowałbym mniej reklamować swoja firmę. Pozycjonować stronę można na różne sposoby a zdobywanie klientów również można ale w innym dziale.

    Co do powyższych opraw to proponowałbym podać jeszcze cenę bo i to jest znaczące przy kryterium wyboru rodzaju oświetlenia.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar psc
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-117
    Posty
    21

    Domyślnie

    W tym przypadku nie miałem na celu walczyć o lepszą pozycję strony.

    Wychodzę z założenia, że jeśli ktoś będzie naprawdę zainteresowany zakupem danej oprawy to się sam dowie o cenę.

    Pozdrawiam
    [tu była reklama]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony