dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 180

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał daszum Zobacz post
    Tym bardziej, że właśnie jest przygotowywana nowelizacja kc dot. służebności przesyłu, określająca sposób liczenia wynagrodzenia jako utratę użyteczności lub wartości nieruchomości.
    To możne być bardzo dobra informacja, czy ktoś wie może coś więcej na temat tego pomysłu - czy jest już projekt nowelizacji np?
    Obawiam się, ze energetycy zrobią wszystko żeby uniemożliwić taki zapis, to chyba za piękne by było możliwe...

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał honefoss Zobacz post
    To możne być bardzo dobra informacja, czy ktoś wie może coś więcej na temat tego pomysłu - czy jest już projekt nowelizacji np?
    Obawiam się, ze energetycy zrobią wszystko żeby uniemożliwić taki zapis, to chyba za piękne by było możliwe...
    Nowelizacja kodeksu cywilnego dot. służebności, wprowadzająca zapis dot. wynagrodzenia jest po pierwszym czytaniu w Sejmie.

    A ja mam opinię biegłego z wyliczeniem wynagrodzenia. Ujął w niej jedynie utratę wartości części działek całkowicie wyłączonych z zabudowy - wycenił to na 20% wartości działki budowlanej. W opinii biegły w ogóle nie wyliczył utraty wartości całej nieruchomości w związku z lokalizacją linii 110 kV. Opinia jest zrobiona beznadziejnie, to straszne, że ludzie którzy nie mają odpowiedniej wiedzy muszą polegać na bzdurach rzeczoznawcy. Na opinię złożyliśmy z prawnikiem zażalenie w Sądzie. Pismo, w którym ustosunkowałam się do opinii liczy 6 stron ( moja współpraca z prawnikiem polega na tym, że ja piszę a on ewentualnie coś dopisuje i firmuje).

  3. #3

    Domyślnie

    Nowelizacja kodeksu cywilnego dot. służebności, wprowadzająca zapis dot. wynagrodzenia jest po pierwszym czytaniu w Sejmie.

    Tak, już wiem, przeczytałam sobie ten projekt - i niestety, nie jest tak różowo. W projekcie zapisano, ze wycena będzie na podstawie wycen innych podobnych gruntów albo w taki sposób jak napisałaś. Czyli ma być tak samo jak w przypadku wyceny gruntów pod drogi, gdzie też w pierwszej kolejności uwzględnia się tzw transakcje drogowe a dopiero w przypadku braku takich transakcji bierze się wartość nieruchomości przyległych. W efekcie za grunt budowlany zabrany pod drogę, w majestacie prawa płacą ułamek jego wartości... Obawiam się, że z wycenami służebności będzie tak samo - wystarczy, że jedna osoba zgodzi się na niską wycenę służebności i już kolejnym można zgodnie z prawem proponować to samo. Jednak nie to jest najgorsze tylko to, ze ten projekt nowelizacji "przyklepuje" możliwość zasiedzenia uniemożliwiając zarazem dochodzenie jakichkolwiek innych odszkodowań za utratę wartości gruntu. Jeśli sąd stwierdzi zasiedzenie, to nie dostaniemy nic - czyli znacznie gorzej niż w obecnym stanie prawnym.

    A ja mam opinię biegłego z wyliczeniem wynagrodzenia. Ujął w niej jedynie utratę wartości części działek całkowicie wyłączonych z zabudowy - wycenił to na 20% wartości działki budowlanej. W opinii biegły w ogóle nie wyliczył utraty wartości całej nieruchomości w związku z lokalizacją linii 110 kV. Opinia jest zrobiona beznadziejnie, to straszne, że ludzie którzy nie mają odpowiedniej wiedzy muszą polegać na bzdurach rzeczoznawcy. Na opinię złożyliśmy z prawnikiem zażalenie w Sądzie. Pismo, w którym ustosunkowałam się do opinii liczy 6 stron ( moja współpraca z prawnikiem polega na tym, że ja piszę a on ewentualnie coś dopisuje i firmuje).
    [/QUOTE]

    Nie wiem czy dobrze cię zrozumiałam a że sprawa sposobu wyceny bardzo mnie interesuje, to poproszę o łopatologiczne wyjaśnienie U mnie jest tak: duża działka podzielona na kilka mniejszych, wszystkie budowlane, przez 5 z nich przebiega linia SN uniemożliwiająca jakąkolwiek zabudowę. Czy dobrze zrozumiałam, że "twój" rzeczoznawca uznał, że utrata wartości takich 5 działek wyniosłaby w moim przypadku tylko 20%?? (oczywiście pytanie hipotetyczne, przy założeniu że nasze działki wycenia ten sam fachowiec)

  4. #4

    Domyślnie

    honefoss, tak dobrze mnie zrozumiałaś. Moja nieruchomość składa się z 2 działek przeznaczonych pod zabudowę (1107 i 1606 m2). Między działkami idzie linia 110 kV i wyłącza z zabudowy mniej więcej tyle samo z każdej - łącznie 679 m2. Biegły w części opisowej opinii pisał , że w związku z lokalizacją linii cała nieruchomość traci na wartości, że w przypadku gruntów pod zabudowę ta utrata wartości wynosi 60% , zamieścił nawet rysunek, który to obrazował. Natomiast jako wynagrodzenie za służebność przesyłu wyliczył utratę użyteczności części nieruchomości ( tylko te 679 m2 -napisał, że może tam być parking lub ogródek). I za to, że na na tych 679 m2 może być jedynie parking zamiast domu - wycenił tą utratę użyteczności na 20% wartości działki budowlanej o tej pow. Tak więc to są śmieszne pieniądze, mając na uwadze rzeczywisty spadek wartości CAŁEJ nieruchomości obciążonej linią energetyczną.
    Mam nadzieję, że trafisz na rzetelnego biegłego, który będzie miał pojęcie o tym temacie i że to będzie prawdziwy fachowiec.
    Ja mam nadzieję mniejszą, bo złożyliśmy w Sądzie zażalenie na opinię i ten krok pewnie wzbudzi furię u biegłego. Nie miałam innego wyjścia - wg biegłego cena moich działek jest 3 razy niższa od ceny sąsiednich nieruchomości.
    Dla potrzeb tej sprawy zapoznałam się z metodami szacowania nieruchomości podejściem porównawczym i odnoszę wrażenie , że w tym temacie wiem więcej niż biegły.
    Ostatnio edytowane przez daszum ; 03-04-2011 o 18:20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony