dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 100 z 625
Pokaż wyniki od 1.981 do 2.000 z 12494
  1. #1981
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar Boniex
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Jawor
    Posty
    5
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Witam
    W nawiązaniu do tematu, wydaje mi sie ,że marzenia są po to żeby je spełniać a wiara przenosi góry. Z tego co piszecie mieszkacie z rodzicami, zawsze mniejsze koszty. Starajcie sie na poczatek szukać działki. Jest allegro, można poszukac również samemu jeżdząc w weekendy gdy wiekszość ludzi jest w domu i Wy macie czas. Jest jeszcze wielu rolników którzy maja swoje pole orne lub pastwiska. Można trafić na okazję jezeli bedziecie szukali systematycznie i zaangazowaniem, wieszanie ogłoszeń pytanie od drzwi do drzwi na pewno traficie nawet za 10-20 tyś. Nie zniechęcajcie się tym ,że jakis handlarz wystawia na allegro 12 arów na 80tys on szukając długo kupił hektar za tą cenę. Zawsze jak bedziecie mieli numer działki lub nazwisko właściciela możecie udac sie do Sądu po wypiś z ksiąg wieczystch. Bedzie dział czwarty gdzie widoczna jest wolność działki od wszelkich zadłużeń. Można udac się równiez do urzędu gminy po inne informacje. Nawet jesli budowa bedzie trwała u Was 5 lat to się wybudujecie.Ważne żeby za nic nie przepłacać . Cena cenie nie równa . Koparka 80 zł/godzine, kolegi kolega 5 zł za metr pustak 4,15 / 3 zł ten sam Musicie kalkulowac dzwonić pisać i wierzyć a się uda

  2. #1982
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    opłaty za elektryczność na pewno będą podnosić, ale zawsze to jest tak, że podnoszą wszystko - jak prąd, to i olej, i gaz, i drewno i węgiel. Prąd ma pewnie jakąś przyszłość, bo powstają elektrownie wiatrowe, pewnie w końcu atomowe przeforsują; drewno też - zawsze odrośnie, a węgla, gazu i ropy będzie tylko mniej, nigdy wiecej.

  3. #1983
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Policzyłem wstępnie koszt mojego 100m kw. z drewnianym stropem. Fakt, że dach nie jest najtańszy ale dom do stanu deweloperskiego wyniesie mnie delikatnie licząc 225 tys. A gdzie dodatkowe 100 tys co najmniej na wykończenie (farby, glazura, biały montaż, lampy wyłączniki, nie wspominając o ogrodzie bramie kostce i milionach innych rzeczy). Jak tu się zmieścić w 2 stówach?
    Dla jasności mniej więcej ceny z materiałem
    Dach - 60 tys
    Fundamenty, mury, podciągi, posadzki - 65 tys
    Okna - 20 tys
    Tynki 10 tys
    Hydraulika - 20 tys
    Elektryka 10 tys
    Wentylacja 10 tys
    Elewacja i ocieplenie 10 tys
    Ocieplenie stropu 5 tys
    Kominek 5 tys
    Kierownik plus architekt 10 tys
    Razem 225

    Nie wliczyłem tutaj kosztów przygotowania działki czyli geodety, wodociągów enei, gazu jakiegoś może odwodnienia, odprowadzenia deszczówki itp a to są jeszcze grube tysiące.

  4. #1984
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dr_au

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    bitter - to nieco poniżej kosztów podawanych jako orientacyjny koszt budowy na stronach muratora. Podają tam koszt 198 tyś. netto za stan bez tynków wewnętrznych i wylewek, czyli mniej niż stan deweloperski. Co do wykończenia wewnątrz - da się oczywiście taniej, jest to raczej kwestia oczekiwanego standardu.
    Dziennik budowy <<< dziennik i komentarze tutaj

  5. #1985
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Róże w ogrodzie to ciekawy projekt, ale do zamieszkania raczej za 300 niż 200tys. Rozkład rzeczywiście przyjemny, ale domek robi się rozłożysty i trzeba całość przykryć nieco łamanym dachem. Po dwa okna w sypialniach uważam za niepotrzebne i utrudniające umeblowanie, a gdy te mniejsze miałyby być północne, to jeszcze generujące straty energetyczne. Czym będzie ogrzewany dom? Czy tak duża kotłownia/graciarnia rzeczywiście jest potrzebna?
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  6. #1986
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Dom będzie ogrzewany prądem. Wiem, że bryła nie jest idealna bo nie ma prostego kształtu ale zależało mi na domu z dokładnie takim rozmieszczeniem pomieszczeń bo uważam je za bardzo praktyczne. Co do kotłowni to wyobraź sobie, że robię jeszcze większą zamieniając miejscami narożny pokój od tyłu budynku z kotłownią. Może to dziwne ale chyba większość budujących domy zapomina o tym ważnym pomieszczeniu. Gdzieś muszę trzymać mopa, pralkę, suszyć pranie, może trzymać wózek dla dziecka, trochę drewna do kominka żeby zimą nie biegać co chwilę na dwór do drewutni, jakiś regał na kompoty i przetwory z ogrodu (uwielbiam domowe wyroby i sam je robię co jest jeszcze dziwniejsze pewnie bo jestem facetem . Ponieważ źródłem ogrzewania będzie kocioł elektryczny kotłownia będzie czystym pomieszczeniem i mogę tam swobodnie sobie i trzymać spożywcze rzeczy i pranie powiesić. Jest jeszcze jedno za przeniesieniem tych pomieszczeń, chcemy aby sypialnia była jak najdalej od pokoju dzieci ze zrozumiałych względów

    Co do okien od północy to rzeczywiście problem. Mocno się nad tym zastanawiam ale po przeniesieniu tych pomieszczeń pokój na miejscu dawnej kotłowni będzie miał okno tylko od północy no i dzieci chcą mieć wyjścia na ogród ze swoich pokoi latem. Cóż albo rybka albo akwarium.

  7. #1987

    Domyślnie

    źle liczysz bitter, tak na szybko bo nie chce mi się grzebać w papierach:
    - wszystkie okna (z trzema szybami i to nie mało ich - projekt http://www.archeton.pl/projekt-domu-...870_opisogolny ) - ~11,5kPLN (z montażem)
    - dach z robocizną (więźba, dachówka ceramiczna brass, pełne deskowanie, dobra folia) i jak widać dach wcale nie taki prosty - ~43kPLN
    - elektryk (zakres prac: system alarmowy, gniazdka TV w każdym pokoju, przyłącze od skrzynki Energi (rów wykopany, do tego pomiary do odbioru po zamontowaniu gniazdek) - z materiałem ok. 5kPLN

    na wszystkim można oszczędzić, choć kosztuje to duuuużo chodzenia i dzwonienia, ale można
    jestem fizycznie niezdolny do bycia miłym

  8. #1988
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Doczytałam wcześniej, że planujesz zamianę sypialni z p.g. Również mam "czystą" kotłownię i na tej podstawie uważam, że p.g. ponad 10m2 to już bardzo dużo. U mnie jest tylko 5,1m, a spokojnie mieści się kocioł gazowy, bardzo pojemny regał na przetwory i zapasy żywnościowe, jest miejsce na akcesoria do sprzątania i podręczne narzędzia. Suszarkę też mogłabym rozstawić lub zamontować, bo na podłodze i pod sufitem miejsca sporo. Sądzę, że na 7m2 zmieścisz wszystko, co wymieniłeś, a główna sypialnia będzie wówczas możliwie najdalej od pokoi dzieci. A propos dzieci - zamiana okna na drzwi tarasowe dodatkowo zmniejsza możliwości umeblowania niedużych sypialni, no i ja osobiście wolę wiedzieć, gdzie akurat dziecko jest, więc wyjścia mamy tylko przez część dzienną i małą sypialnię, która nie jest przeznaczona dla dzieci, no i jeszcze dziecko lat dwa jest nauczone, że należy zgłaszać chęć wyjścia na "pawulko".

    Jeszcze jedno - u siebie mamy ściany z silikatów i nie słychać nic.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  9. #1989
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    coperek różnie to wychodzi z tymi cenami. U nas okna 13 tys. z roletami zewnętrznymi, ale nie trzyszybowe. Elektryk rzeczywiście może być taniej, ale dach na konstrukcji z wiązarów pociągnie te przewidziane 60 tys. Koszt docieplenia z elewacją na gotowo u mnie był x2 w stosunku do tego, co liczy bitter. Wydaje mi się, że sumę wydatków policzył dość dobrze, jak na czymś uda się zaoszczędzić, to super, ale na pewno nie liczyłabym z góry na znaczne zejście z kosztów. Tak jak piszesz, dużo chodzenia, dzwonienia, ale lokalnie ceny mogą być różne. Raz schodzi się mocno z ceny w kosztorysie, a kiedy indziej po długich poszukiwaniach i targowaniu udaje się znaleźć coś, co jest "tylko" o 10% droższe niż kosztorys przewidział.

    Widzę, że mamy projekty z tej samej pracowni. U nas kosztorys Archetonu okazał się dość realny, to co ucięliśmy z wydatków to zwykle własną robocizną. Z materiałów udało się dużo taniej kupić więźbę (lokalnie duża konkurencja tartaków) i okna dachowe, więc dach wyszedł znacznie taniej niż przewidziano. Inne wydatki raczej takie, jak kosztorysant wyliczył.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  10. #1990
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    bowess, moje dzieci już wychodzą na randki . Tak więc chyba nawet wolę, żeby czasem koleżanki i koledzy się przewijali poza strefą dzienną bo czasem wpada tej szarańczy mnóstwo Co do zamiany tych pomieszczeń to jest tylko jeden mankament, że zmniejszam jeden pokój kosztem tej kotłowni. Ten pokój jest i tak rzadko używany bo jedna z moich pociech niestety nie mieszka ze mną na stałe. Mam teraz pomieszczenie gospodarcze coś koło 5m i wydaje mi się to za małe. Zapomniałem jeszcze dodać że gdzieś muszę trzymać moje ukochane narzędzia ))) Co do umeblowania to projektujemy układ okien tak aby zmieścić meble ale jeszcze to musimy przemyśleć.

    coperek - ja będę wstawiał okna 3 szybowe, w tym przesuwany HS o szerokości ponad 3,5m. Łączna powierzchnia okien 33m. Do musi mieć światło i przestrzeń, nawet tani dom Boje się, że te 20 tys może nie starczyć. A co do reszty to chciałbym mieć dach w takiej cenie ale mam inne od kilku wykonawców i czy partacze czy polecani i solidnie ceny podobne i ni cholery nie chce być mniej. Elektryk bierze za punkt 35zł, punktów jest 100. Do tego koszt kabli gniazdek tablicy i osprzętu, kable do TV w każdym pokoju oraz instalacja alarmowa - nie zrobisz tego za 5 tys.

  11. #1991
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Witam.
    Dołączę się do dyskusji

    Buduje dom z myślą o tym że zmieszczę się do kwoty jak w tytule wątku. Większość prac wykonuję prawie sam z pomocą bezpłatną i płatną.
    na dzień dzisiejszy czyli zalany strop + materiał na pozostałe ściany i wieńce wydałem 55tyś. Oczywiście bez działki.

    Projekt i założenia budowy w moim dzienniku

  12. #1992
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pac

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    zachodniopomorskie
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    Uznałem, że tani dom nie może zawierać:

    1. garażu w bryle budynku - to koszt od 30 do 50 tys!!
    2. Dużych pokoi - po co komu sypialnia 30m2?
    3. Pokoi "na przyszłość" - jak przyjdzie się komuś przespać to na kupie albo na strychu , jak dom się okaże za mały to go sprzedam i wybuduję większy
    4. Dużego salonu bo "gdzie się goście pomieszczą"
    5. Drogich systemów grzewczych (pompa, drogie piece CO, kominek z płaszczem) - tak mały dom da się ogrzać prądem
    6. Musi się zmieścić w 100m2 - każdy metr to KASA, więcej sprzątania, grzania
    7. Działka maks 800m - wolę mieć ładnie zagospodarowane nawet 500m niż 2 tys tylko z trawnikiem bo nie stać mnie będzie na rośliny
    8. Miał być dwuspadowy dach ale niestety nie znalazłem gotowego projektu z wnętrzem dla mnie odpowiednim i takim dachem - trudno tu przepłaciłem
    Świetnie to ująłeś, narazie jestem na etapie geodety ale Twój projekt mi się podoba i będe szedł tą drogą
    zmieniłbym tylko dach na dwuspadowy,
    jesteśmy rodziną 2+2, więc muszą być 3 sypialnie, na budowe mogę wydać 300tys max (najlepiej 250) i jeżeli nie znajde projektu i tanich ekip to chyba będziemy dalej mączyć się z teściami

  13. #1993
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    michal_mlody - moje gratulacje! Można? Można!

    pac w tym wątku już było o tym, że można wybudować w okolicy 200 tys. nawet 120m2, więc przy korzystaniu z różnych wyszukiwarek nie ustalałabym jednak granicy 100m2, bo można przeoczyć projekt np. 102m2, a sporo tańszy i fajniejszy od tych, które wyskoczą w przedziale 90-100m2. Na liście bittera nie ma nic o kwestii parter/poddasze i słusznie, bo różne mogą być indywidualne warunki i potrzeby inwestorów. Mam dom z poddaszem użytkowym, bo taki uznaliśmy za stosowniejszy na naszą działkę i dla naszej rodziny. Wydaje mi się, że sporo jest właśnie projektów domów z poddaszem użytkowym i prostym dachem dwuspadowym, a parterówki jednak częściej mają dach lekko kombinowany. I jeszcze odniosę się do ogródka. Ze względu na dzieci (i na nas trochę też) chcemy mieć jednak spory "wybieg". Nawet nie trawnik, bo po prostu kosimy zastałe trawy i rośliny zielne nic nie dosiewając, czyli po minimalnych kosztach. Gdy z rodzeństwem jako dzieci graliśmy w piłkę, czy ogólnie wykazywaliśmy większą aktywność fizyczną na zagospodarowanym ogrodowo terenie przy domu, ciągle byliśmy napominani, że mamy uważać na rabaty, gazony, pergolki, kwiaty.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  14. #1994
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Zobaczymy jak wyjdzie SSO.
    Oprócz reszty ścian zostanie mi tylko dach. Nie mam jeszcze nagranej ekipy, pewnie nic rozsądnego nie znajdę.
    Jest plan wykonać go "tymi ręcami" Prosty dwuspadowy, jedna jaskółka, dachówka cementowa. Myślę, że z pomocą rodziny, mojej ekipy oraz zaprzyjaźnionych dachowców uda się to zrobić.
    Na pewno podzielę się doświadczeniem.

    Pozdrawiam

  15. #1995
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam jestem tu nowy ze swoimi marzeniami, mam upatrzoną działkę tak do 8ar szerokość 20 m na 60m działka jest oddalona od ulicy 80m tak wiedz wodę trzeba ciągnąć 80m prąd jest tak jakby po drugiej stronie ulicy, domy niby są też po tej stronie co ta niby moja działka. Działkę myślę że zakupię za własne pieniądze na resztę domu chce kredyt. Powiedzmy że takie projekt domu mi pasuję Amadej Piano http://www.tooba.pl/projekt-domu-Ama...,idp,9457.html i oto są moje ulepszenia które wymyśliłem chciałbym fundamenty pobudować jeszcze bez kredytu żeby lepiej na nas bank patrzył dom będzie postawiony z cegły (pustak) i zastanawiam się nad betonem komórkowym, chciałbym bez stropu na samych belkach tylko nie wiem czy to wyjdzie taniej i tu właśnie jest pytanie do was czy ktoś tak juz robił ??oczywiście dom bym chciał budować systemem gospodarczym. Łączna kwota na dwie osoby jest 3200zł nie raz jest 5tys zł zależy miesiąca . Za dużo banki nie chcą zemną rozmawiać bo jeszcze nie mam działki .

  16. #1996
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    fantomek24

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    to ja się dołącze do postu chcemy razem z teściami postawić coś takiego :
    http://www.archigraph.pl/?co=projekt&n=281

    i teraz pytanko jak oceniacie projekt ? i realny koszty budowy całości ekipami razem z materiałem bo najróżnijsze opinie słyszałem

  17. #1997
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    A jaką masz działkę ??

  18. #1998
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    fantomek24 wydaje mi się, że kwota podana jako koszt budowy netto przy odrobinie starań i bez szaleństw w wykończeniówce mogłaby być kwotą brutto, czyli do zamieszkania obie rodziny musiałyby wyłożyć po około 245 tys. zł. No ale trzeba by ostro walczyć o rabaty i być może włożyć nieco pracy własnej. Co do samej koncepcji bliźniaka dla rodzin, pomiędzy którymi jest różnica jednego pokolenia, to nie jestem przekonana. Ogólnie rzecz biorąc, dla starszego pokolenia ich część w stosunkowo krótkim czasie może stać się mało komfortowa (wszystkie sypialnie na piętrze) i za duża, za droga w utrzymaniu. Oczywiście są sytuacje wyjątkowe - np. teściowie są młodzi i podoba im się koncepcja sypialni na piętrze, mają młodsze od Twojej żony dzieci, które jeszcze z 10 lat będą z nimi mieszkać. Nie mogę znaleźć, jakie jest projektowane ogrzewanie w tym projekcie. Napisz, co planujecie.

    byry007 Amadej ma parę fajnych rozwiązań (spiżarnia, dodatkowe wc, super kotłownia z dyskretnym wyjściem na zewnątrz, "ekonomiczne" powierzchniowo, ale nie klitkowate pomieszczenia), ale chyba więcej zbędnych kombinacji (4! kominy, dwa wykusze - ten w łazience trudny do wykończenia i wymagający specjalnej wanny, kolumny na ganku praktycznie w świetle okien spiżarni i wc, okna na wszystkich elewacjach - gdzie będzie północ?). Po ilości ścian nośnych wychodzi, że fundamenty będą dość skomplikowane, no i pod te wykusze dużo trudniej będzie murować z bloczków lub zrobić szalunki - jednak ściana po linii prostej byłaby dużo łatwiejsza. W kosztorysie jest właśnie strop drewniany. Co do porównania kosztów niestety nie umiem służyć pomocą, wiem tylko, że u nas dach na konstrukcji z wiązarów wychodzi dużo drożej od stropu monolitycznego i dachu krokwiowo-jętkowego, bo jest sporo tartaków robiących więźby, a tylko jeden robiący wiązary. No ale Amadej nie jest na wiązarach, tylko ma "zwykłą" konstrukcję drewnianą stropu i dachu.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  19. #1999
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    fantomek24

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie jw

    Cytat Napisał byry007 Zobacz post
    A jaką masz działkę ??
    działka wielkosci 20,32*47, wjazd od mneijszeo poku (północ)

  20. #2000
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    fantomek24

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    dzięki za recenzję i czekam na dalsze, wiesz głównie to spełnienie naszych marzeń (wszyscy blokowcy) a wydaje mi sie ze projekt i funkcjonalny i prosty w budowie. Z założenia i dla jednych i drugich same plusy dla nas gdyż dziadkowie pomoga przy dzieciach, i odwrotnie,
    ogrzewanie gazowe mam komplet dokumentacji od biura moge przesłac do oceny.
    prawda jest taka ze aby zaoszczedzić trzeba walczyc i robic to ekipami można zaoszczedzić 100 tys.
    ogrzewanie standart gazowe + kominek jak bozia da -)

Strona 100 z 625

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony