dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 344 z 902
Pokaż wyniki od 6.861 do 6.880 z 18038
  1. #6861
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    szarłat

  2. #6862
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar atsyrut
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Elfir - chciałbym posadzić kilka drzewek owocowych ( jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia, morela ) podłoże to sam piach. Powiedz prosze jakie gatunki byś poleciła ?
    Tynki cementowo wapienne z kwarcem gotowe pod malowanie - ku przestrodze

    https://picasaweb.google.com/1042919...PvM7drD2YHxlQE

  3. #6863
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wiśnię i morelę.

    Grusza, śliwa, czereśnia wymagają żyznych gleb o stałej wilgotności. Może grusza na podkładce z gruszy kaukaskiej dałaby radę.
    Na słabej glebie z jabłek może jakaś papierówka na silnie rosnącej podkładce.

    U mojej mamy w ogrodzie też słaba gleba, ale od ponad 20 lat regularnie wzbogacana w kompost i obornik - rosną śliwki (tak sobie typu węgierka, lepiej renkloda), czereśnie (o podnóża nasypu, gdzie zbiera się woda opadowa), jabłonie na półkarłowych i silnie rosnących a bez problemu wiśnie, brzoskiwnie, morele.
    Grusz nie kojarzę w tamtej okolicy.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 03-08-2012 o 13:58

  4. #6864
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    To po co ci drewutnia, jak nadal chcesz składowac drewno pod garażem?

    Na zdjęciu IMHO jest stabilizowany żwir (np. żywicą), a obrzeźe z taśmy aluminiowej.

    Krzewy (chyba cyprysiki) są cięte do wyokości lini.
    Chcemy sezonować drewno, dlatego przy garażu składujemy drewno na przyszłą zimę, a w drewutni na następną.

    Jeszcze raz bardzo dziękuję za radę
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  5. #6865
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    moze po prostu większa drewutnia?

  6. #6866
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    hm... pewnie mogłaby być większa, ale wygodniej zimą jest brać drewno z boku garażu niż chodzić aż do drewutni... A blisko domu drewutni nie da się postawić, żeby ładnie wyglądało... (chyba)
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  7. #6867
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na moim rysunku drewutnia była przy domu i miałabyś taką samą drogę dojścia.
    Drewutnię przykrywasz bluszczem, obok sadzisz większe drzewa i znika wśród zieleni.

  8. #6868
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    tak, ale narysowałaś taką fajną małą. A my byśmy potrzebowali dosc sporą - na 16 kubików...

    No i jest jeszcze inna kwestia. Na planie jest dużo drzew. My byśmy chcieli niewiele i obawiam się, czy nie będzie to źle wygladać, że przy domu jest wszystkiego tak dużo, a dalej pustawo. Muszę jeszcze gdzieś zmieścić drzewka owocowe. A takie chyba najlepiej sadzić w słońcu prawda?

    Aha, Elfir, chciałam się jeszcze zapytać jak rozpoznać chorobę, bo chyba z serbów skoczyła mi na koreankę Robi się z nią tak samo - rudzieją jej igły Co robić?
    Ostatnio edytowane przez naberia ; 03-08-2012 o 17:04
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  9. #6869
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc myślałam o czymś takim (drewutnia z tarasem obsadzona glicynią, niedaleko ognisko, a dalej plac zabaw, żeby można było obserwować dzieciaki robiąc duszonki, od strony ogrodu plac troszkę przysłonięty 2 rzędami np. tui lub cisów). Tylko nie wiem gdzie wcisnąć parę drzewek owocowych?

    Może ulepszysz ten skromny plan?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan ogrodu 1111.jpg
Wyświetleń:	305
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	129060
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  10. #6870
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W moich projektach jest zwykle dużo drzew, by zrównoważyć bryłę domu w krajobrazie.
    Takich ogrodów z wąskimi rabatkami tylko pod płotem, jak planujesz u siebie, ja prawie nie projektuję.
    Z resztą zobacz jak to wygląda na zdjęcu, które wkleilam - duze rośliny wtapiają dom w przyrodę (ogrody naturalistyczne, wiejskie, angielskie) a niskie podkreślają jego odrębność (ogrody barokowe z dużymi parterami kwiatowymi).

    Jak widzisz nie da się planowac ogrodu na podstawie luźnej wymiany zdań na forum. Bo teraz wychodzi, że drewutnia musi być duża, że chcesz mieć sad, itd.
    Mnie to też nie przychodzi z łatwością, zaplanowanie dokładne nasadzeń. Nie robię tego w jedno popołudnie. U ciebie naprawdę dużo zależy od przebiegu lini napowietrznej i miejsc skąd słup jest widoczny. Z resztą już raz ci tutaj rysowałam, jak przesłania się takie dominujące punkty - przegroda musi być kulisowa i wyższa roślina blisko obserwatora osłania widok lepiej niż ta sama roślina pod słupem.

    Ja uważam, że drewutnia powinna znajować się jak najbliżej wybrukowanego miejsca w ogrodzie (tzw. częsci gospodarczej w pobliżu garażu), bo inaczej:
    1. niepotrzebnie nabiegasz się po całym ogrodzie idąc po drewno
    2. musisz robić dodatkowe ścieżki i placyk do rąbania drewna

  11. #6871

    Domyślnie

    Projektowanie ogrodów to ogrom wiedzy, którą trzeba zdobyć, wyczucie, doświadczenie no i próba zgrania gustu projektanta z klientem. Jest to bardzo trudne. No i nie da się tego nauczyć z forum. Gdyby tak było to projektanci ogrodów byliby bezrobotni.

  12. #6872

    Domyślnie

    Elfir, popełniłam takie coś- posadziłam pod sosnami hortensje bukietowe magical candl i fire, za nimi jako żywopłot cięta choina. Czy żurawka przed hortensją jako zadarniacz to dobry pomysł, czy posadzić między hortensje (one są co 1 m.) piwonie (jakąś odmianę polecasz). Posadziłam też na końcu trzy różaneczniki Helsinki (1) i Nova Zembla. Co radzisz koło nich jako zadarniacz. Stanowisko półcieniste. Mam glebę gliniastą, zasadową, ale w tym miejscu, mierzyłam ph było lekko kwasno, jeszcze zakwaszałam pod hortensje i różaneczniki.
    Na foto widać już 3 maleńkie zurawki i 3 tawułki, to gratisy od szkółkarza.

    Fajnie by było żeby zadarniaczem było coś co łatwo się rozmnaża. Mam irgę majorr, trzmieline sunspot i żurawki palace purple.


  13. #6873
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja lubię dawać w okolicy różaneczników rośliny kwitnące jesienią i ewentualnie latem.
    Na przykład tawułki Arendsa, tawułki chińskie (odmiana Pumilo rozrasta się rozłogami), zawilce japonskie, a jak zależy mi na zimozieloności to lirope szafirkowe. Do tego akcenty z jasnych funki, żeby odcinały się na ciemnym tle różaneczników. Z tyłu, za różanecznikami, najlepiej coś taniego - np. paprocie

    Ta rabata jest szeroka - można hortensje posadzić w dwóch rzędach, albo z przodu dać niższą odmianę.
    Mozna też oczywiście posadzić piwonie, ale w półcieniu mogą słabiej kwitnąć. Dobrze rozrośnięta piwonia ma ponad 60 cm szerokości. Ja nie mam ulubionych odmian piwoni, ale lepiej wybrac jedną odmianę niż kilka, jeśli to nie ma mieć charakteru wiejskiego.

    Pod hortensję, jako roslinę zadarniającą dałabym ułudkę wiosenną - kwitnie wiosną, zanim hortensja wypuści duże liście.

    Hortensje wiechowate wcale nie potrzebują kwaśnej gleby, wolą obojętną a znoszą nawet lekko zasadową

    Żurawka jest śliczna, ale będzie jej potrzeba więcej sztuk by stanowiła ciekawy akcent. Można ją zestawić z hakonechloą lub żółto paskowanymi turzycami.

  14. #6874

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ja lubię dawać w okolicy różaneczników rośliny kwitnące jesienią i ewentualnie latem.
    Na przykład tawułki Arendsa, tawułki chińskie (odmiana Pumilo rozrasta się rozłogami), .
    \
    A ta moja gratisowa, to ta Pumilo?

    I oczywiście bardzo dziękuję. To koło różanczników będzie tawułka i funkie, z tyłu paprocie. Pod hortensjami ta ułudka, a z przodu może jednak żurawka z trawami. Czytałam na innym forum, że żurawki łatwo się rozmnaża z sadzonek. Spróbuję. Muszę tylko przemyśleć, czy dawać piwonie, czy dosadzić horetnsję (chyba rensun by pasowała, jest niższa - dorasta do 1 m, no i "mój" szkółkarz ją ma, a te co już wsadziłam mają dorastać do 1,5-2 m. ), czy po prostu więcej żurawek.

  15. #6875
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    myślę, że gratisowa to Arendsa. Pumilo kwitnie dopiero we wrzesniu-październiku.

    Tu masz miniaturkę hortensji wiechowatej "Bobo": http://www.futuregardens.pl/hortensj...lata-bobo.html

    Można też posadzić drzewiastą Anabelle.

    Pamiętaj, że choina kanadyjska wymaga dużych ilości wody. To drzewo mokrych lasów oceanicznych.

  16. #6876

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post

    Pamiętaj, że choina kanadyjska wymaga dużych ilości wody. To drzewo mokrych lasów oceanicznych.
    Sadzilam we wrześniu ubiegłego roku, przyjęła się, cięłam ją na wiosnę, potem miała ładne przyrosty. Ale będę pamiętać - podlewać. Nie mam nawadnienia, jak radzisz, w czasie suszy 20 l na roślinę, 2 razy w tygdoniu, czy inaczej

  17. #6877
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Rozumiem, Elfir. Dziękuję za pomoc.
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  18. #6878
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    naberia: Problem w tym, że ci nie pomoglam, a chciałam

    jata - choina musi mieć glebę stale wilgotną. Ten rok dla niej jest idealny, bo stale pada.

  19. #6879
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Elfir, liczą się dobre chęci i za to jestem Ci wdzięczna Może jeszcze kiedyś coś Ci przyjdzie innego do głowy (jakaś biedniejsza wersja )
    Nasz słup jest wysoki - ma 8m i ma 3 linie. A dom jest bardzo niski - parterówka bez poddasza użytkowego
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  20. #6880

    Domyślnie

    Cytat Napisał naberia Zobacz post
    obawiam się, czy nie będzie to źle wygladać, że przy domu jest wszystkiego tak dużo, a dalej pustawo.
    Według mnie to raczej źle wygląda jak rośliny upchnięte są pod płotem, a od domu i tarasu oddziela je pustynia trawnika i jeszcze dodatkowo zasieki z kamieni...
    Elfir dobrze Ci radziła. Ja bym podobnie to zrobiła, albo wręcz na środku tego trawnika, między domem a płotem wyspę z roślin umieściła.
    Większą drewutnię można dać mniej więcej tam gdzie ten "guz" z kostki wyrasta - od strony domu będzie drewno, a od strony ogrodu taras z glicynią. Ognisko wtedy może być tam gdzie je umieściłaś, podobnie plac zabaw.
    Aha, nie sadź wrzosów tuż koło lawendy...

Strona 344 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony