dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1253 z 2205
Pokaż wyniki od 25.041 do 25.060 z 44087
  1. #25041
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurgonka Zobacz post
    Proszę o precyzje. Agregat wolno ale za zgodą ZE. Co z zerem musi być odcięte. Wyłącznik o którym pisałeś odcina zera.?? Uziemienie mam własne, a bezpieczniki chwilowo wyjęte w kasie pancernej.
    Mogę wszystko podłączyć na osobnych kablach z agregatu. I tak robię. Zainteresował mnie problem prawny uruchomienia agregatu zasilającego cały dom, przez istniejącą instalacje. Dziękuje za link.
    wyłączniki są różne.. w zasadziemto powinien był odłącznik, można oczywiście zrobić to na stycznikach.. co do zera to właśnie jest problem o tyle ze w agregatach (zwłaszcza tych tańszych) to zero jest takie powiedzmy umowne, pływające czy jak tam to nazwać, i jak nie bedzie odcięte to coś tam może się przedostać bo agregat raczej napięcie ma dosyć podłej jakości, że o możliwych odchylkach w częstotliwości nie wspomnę,,
    oczywiście moze być agregat z AVRem takim prawdziwym ale taki kosztuje tysiące złotych a jak ktoś ma tyle na agregat to i na elektryka znajdzie..
    problem prawny.. no to masz skrótowe wyjaśnienie, robisz to na warunkach jakie da ZE, tylko tyle i aż tyle
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  2. #25042

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Na taka "okazje" co Ci sie trafila, mam 2 sprzety. Butla 1kg propan butan z nakreconym palnikiem turystycznym (do kaszki) i agregat 1fazowy 1100W (to do hydroforu).
    Jaka moc silnika hydroforu?

  3. #25043
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Jaka moc silnika hydroforu?
    1,0 kW
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  4. #25044

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurgonka Zobacz post
    Proszę o wyjaśnienie, (elektryka a nie prawnika) gdy dostawca prądu zaprzestaje dostarczania energii. Wyłączam główne bezpieczniki (olewam dostawcę) bezpieczniki chowam w sejfie by nikt nie użył ich bez mojej wiedzy. i podłączam we własnym domu własne źródło prądu. Jaki przepis łamię - przepis dotyczący odbioru prądu.
    Zespół prądotwórczy stanowi źródło zasilania awaryjnego, które nie może dostarczać energii do sieci elektroenergetycznej. Powoduje to konieczność projektowania układów uniemożliwiających wsteczne podanie napięcia do sieci podczas gdy została ona wyłączona spod napięcia. Z rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego [Dz.U. Nr 93/2007, poz. 623 z późn. zmianami] wynika, że zespół prądotwórczy należy uznać za urządzenie przyłączane do sieci pomimo tego, że znajduje się ono w majątku użytkownika oraz jest instalowane za układem pomiarowym.
    Właściciel publicznej sieci elektroenergetycznej musi posiadać informacje o przyłączonych zespołach prądotwórczych oraz mieć pełną gwarancję zabezpieczenia przed wstecznym podaniem napięcia z pracującego ZP do wyłączonej spod napięcia sieci elektroenergetycznej. Nieprawidłowo wykonany układ współpracy z siecią elektroenergetyczną stwarza zagrożenie dla ludzi pracujących na linii wyłączonej spod napięcia wskutek podania napięcia ze źródła awaryjnego (ZP). Jeżeli zespół prądotwórczy będzie pracować na publiczną sieć elektroenergetyczną nN nie tylko zasila tą sieć, ale również sieć SN. Przyłączenie pracującego zespołu prądotwórczego do elektroenergetycznej linii nN spowoduje, że na górnych zaciskach transformatora pojawi się napięcie o wartości stanowiącej iloczyn napięcia nominalnego generatora i przekładni transformatora.
    Automatyczny układ współpracy zespołu prądotwórczego z siecią musi być zgodny z wymaganiami PN-EN 60947-6-1:2001 Aparatura rozdzielcza i sterownicza nisko napięciowa. Łączniki wielozadaniowe. Automatyczne urządzenia przełączające.

    Prawo energetyczne. Szczególnie art. 7a

    Kolejna sprawa że obioru budynku podpasuje się również elektryk z uprawnieniami, tak jak i gazownik, czy kominiarz. Elektryk robi również pomiary gwarantujące że instalacja jest wykonana zgodnie z przepisami, normami i projektem. Jeżeli w tym nie było agregatu prądotwórczego to cała odpowiedzialność leży po stronie właściciela, zarządcy zgodnie z PB. Następnie jak kogoś porazi podczas pracy takiego agregatu nawet i w domu (już pomijam energetykę zawodową), a już jak by było ze skutkiem śmiertelnym to prokurator sprawdzi cały proces budowlany od początku do końca i nie będzie mowy o tym że nie wiedziałem. Inna sprawa to że takie liche agregaty mają napięcie odbiegające od sinusoidy i jak już wcześniej pisałem niech lodówka, czy pralka dostanie przebicia to nawet różnicówka nie wyłączy bo ona też potrzebuje odpowiedniego napięcia żeby zadziałała, a jak się coś zapali, bo też brak jest odpowiednio dużego prądu zwarcia dla zadziałania zabezpieczeń i instalacja się zapali, dom spłonie to ubezpieczyciel też powoła biegłego. I wtedy taki debil zobaczy czy dostanie odszkodowanie.
    Jeszcze raz powtarzam jak masz tylko agregat to sobie możesz robić co chcesz jak masz już dostawcę energii to dostawca musi wiedzieć o jednostkach wytwórczych.
    Dom 225m2, ogrzewanie 190m2, kubatura ok. 500 m3, PCi 10,4 kW + WM + wszytko na prąd
    Sezon grzewczy 2013/2014 CO+CWU 4044 kWh, koszt ok. 2200 zł w tym na CWU ok. 500 zł. Całkowita energia w domu łącznie z ogrzewaniem i ciepłą wodą 7442 kWh, koszt ok. 4200 zł.

  5. #25045
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    dobrze - w takim razie panie Expercie - napisz nam wszystkim jak powinna być wykonana instalacja / zabezpieczenia i przełączniki by było to bezpieczne ???

    nie odpowiedziałeś też na pytanie co z "trwałym" odcięciem się przez Jurgonka od nN ?? jak to w praktyce wygląda ? przecież to nie są cuda na kiju ?chyba możesz napisać ? zakład energetyczny wydaje warunki / opis wykonania / i tak to należy wykonać - prawda??

  6. #25046
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    jasiek ja wiem że masz starszy dom
    no ale 60-70 kwh na dobę to jednak dużo
    tylko tak w sobotę?
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  7. #25047

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    dobrze - w takim razie panie Expercie - napisz nam wszystkim jak powinna być wykonana instalacja / zabezpieczenia i przełączniki by było to bezpieczne ???

    nie odpowiedziałeś też na pytanie co z "trwałym" odcięciem się przez Jurgonka od nN ?? jak to w praktyce wygląda ? przecież to nie są cuda na kiju ?chyba możesz napisać ? zakład energetyczny wydaje warunki / opis wykonania / i tak to należy wykonać - prawda??
    Cuda na kiju to nie są. Pierwsza sprawa to pismo (niektóre rejony mają to we wniosku) do dostawcy energii że zamierzamy podłączyć agregat i o jakiej mocy. Następnie projekt zgodnie z warunkami, konkretnym agregatem prądotwórczym i tym co dany klient ma zrobione (przeróbki tablicy, instalacji i co tylko trzeba). Po uzgodnieniu projektu na jego podstawie wykonawstwo, oraz zgłoszenie do odbioru w rejonie. Procedury instalacji i odbioru w różnych rejonach mogą inaczej wyglądać także to też zależy od lokalizacji. Wykonać instrukcję współpracy i po zawodach, mamy wszystko legalnie.
    Nie wiem co masz na myśli z „trwałem” odcięciem się od nN ? Przełączenie z sieci na agregat można wykonać na kilka sposobów i to już określi projekt
    Dom 225m2, ogrzewanie 190m2, kubatura ok. 500 m3, PCi 10,4 kW + WM + wszytko na prąd
    Sezon grzewczy 2013/2014 CO+CWU 4044 kWh, koszt ok. 2200 zł w tym na CWU ok. 500 zł. Całkowita energia w domu łącznie z ogrzewaniem i ciepłą wodą 7442 kWh, koszt ok. 4200 zł.

  8. #25048

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrp1 Zobacz post
    Cuda na kiju to nie są. Pierwsza sprawa to pismo (niektóre rejony mają to we wniosku) do dostawcy energii że zamierzamy podłączyć agregat i o jakiej mocy. Następnie projekt zgodnie z warunkami, konkretnym agregatem prądotwórczym i tym co dany klient ma zrobione (przeróbki tablicy, instalacji i co tylko trzeba). Po uzgodnieniu projektu na jego podstawie wykonawstwo, oraz zgłoszenie do odbioru w rejonie. Procedury instalacji i odbioru w różnych rejonach mogą inaczej wyglądać także to też zależy od lokalizacji. Wykonać instrukcję współpracy i po zawodach, mamy wszystko legalnie.
    Nie wiem co masz na myśli z „trwałem” odcięciem się od nN ? Przełączenie z sieci na agregat można wykonać na kilka sposobów i to już określi projekt
    Ale sie nakrecacie niepotrzebnie ponizszy link zalatwia sprawe techniczna jak i bezpieczenstwa.
    http://www.spamel.com.pl/static.php?...g=PL&prod=przk
    parterówka GL 332 / GL 371 obecnie parter 121m2 z garażem + możliwość adaptacji poddasza (kolejne 98m2)
    ściana 25+15 styro 0.04 pióro wpust, okna MS-termo 3-szyby, podłoga 2x5 styro
    strop 15 wełna, dach 30 wełna, wentylacja narazie niestety grawitacja
    CO kable 12 kW na powierzchni 98m2 cdn......

  9. #25049
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek_BB Zobacz post
    Ale sie nakrecacie niepotrzebnie ponizszy link zalatwia sprawe techniczna jak i bezpieczenstwa.
    http://www.spamel.com.pl/static.php?...g=PL&prod=przk
    Czy w swojej naiwnosc chcesz powiedzec, ze zastosowanie takiego przelacznika zalatwia sprawe?
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  10. #25050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Czy w swojej naiwnosc chcesz powiedzec, ze zastosowanie takiego przelacznika zalatwia sprawe?
    oczywiscie ... a co masz inne zdanie ???
    parterówka GL 332 / GL 371 obecnie parter 121m2 z garażem + możliwość adaptacji poddasza (kolejne 98m2)
    ściana 25+15 styro 0.04 pióro wpust, okna MS-termo 3-szyby, podłoga 2x5 styro
    strop 15 wełna, dach 30 wełna, wentylacja narazie niestety grawitacja
    CO kable 12 kW na powierzchni 98m2 cdn......

  11. #25051

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek_BB Zobacz post
    Ale sie nakrecacie niepotrzebnie ponizszy link zalatwia sprawe techniczna jak i bezpieczenstwa.
    http://www.spamel.com.pl/static.php?...g=PL&prod=przk
    I pisz, a kolejny debil swoje. Jakie sprawy techniczne ? Pokaż obliczenie ochrony przeciwporażeniowej ? Pokaż schemat zasilania w istniejącej tablicy budynku ? Pokaż jak podłączysz agregat, do czego ? To są sprawy techniczne a Ty pokazujesz sam przełącznik który jest tyko jednym z wielu elementów. Ja rozumem że jako sprzedawca sałaty na rynku możesz mieć takie podejście ale na forum są różne osoby i mogą Twoje głupie pomysły potraktować na poważnie i wcielić w życie, a to już stwarza zagrożenie dla nich samych i innych.
    Dom 225m2, ogrzewanie 190m2, kubatura ok. 500 m3, PCi 10,4 kW + WM + wszytko na prąd
    Sezon grzewczy 2013/2014 CO+CWU 4044 kWh, koszt ok. 2200 zł w tym na CWU ok. 500 zł. Całkowita energia w domu łącznie z ogrzewaniem i ciepłą wodą 7442 kWh, koszt ok. 4200 zł.

  12. #25052

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrp1 Zobacz post
    I pisz, a kolejny debil swoje. Jakie sprawy techniczne ? Pokaż obliczenie ochrony przeciwporażeniowej ? Pokaż schemat zasilania w istniejącej tablicy budynku ? Pokaż jak podłączysz agregat, do czego ? To są sprawy techniczne a Ty pokazujesz sam przełącznik który jest tyko jednym z wielu elementów. Ja rozumem że jako sprzedawca sałaty na rynku możesz mieć takie podejście ale na forum są różne osoby i mogą Twoje głupie pomysły potraktować na poważnie i wcielić w życie, a to już stwarza zagrożenie dla nich samych i innych.
    Ale o co Ci chodzi wiadomą rzeczą jest ze taki przelacznik bedzie podpinal elektryk a nie sprzedawca salaty jak piszesz
    Kable zasilajace z za licznika WLZ wpina w jedna czesc wylacznika a z drugiej strony agregat.
    Nie bądź taki aptekarz.
    parterówka GL 332 / GL 371 obecnie parter 121m2 z garażem + możliwość adaptacji poddasza (kolejne 98m2)
    ściana 25+15 styro 0.04 pióro wpust, okna MS-termo 3-szyby, podłoga 2x5 styro
    strop 15 wełna, dach 30 wełna, wentylacja narazie niestety grawitacja
    CO kable 12 kW na powierzchni 98m2 cdn......

  13. #25053

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    1,0 kW
    Rozumiem, że współpracę obydwu urządzeń już przetestowałeś i agregat radzi sobie z prądem rozruchu tego silnika. Tak?

  14. #25054

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    a jak ręcznie to przełącznik który w odpowiedzniej kolejności rozłącza fazy, zero, najlepiej zeby był I-0-II czyli z pozycją neutralną w środku (żeby przełącznik nie miał możliwości nawet przypadkiem zewrzeć jednego obwodu z drugim) ale o tym trzeba mieć pojęcie..

    a już pisanie o "specjalnym gnieździe 230V" czy podłączaniu się pod gniazdko "ogrodowe" to proszenie się o kłopoty i napiszę tak jak Piotrp.. ktoś kto tak robi jest debilem, a jak to zaproponował elektryk (bo zwykły człowiek nie musi sie znać na wszystkim) to nadaje się on jedynie do tego żeby wziąć ubrać ciężkiego buta i kopnąć gościa w dupę aż but po cholewkę wejdzie..
    o właśnie u siebie zrobiłem taki przełącznik zewn - o - sieć (trójstanowy), podłączenie do instalacji zrobiłem na zewn przez gniazdo siłowe, kabelek też odpowiedni, grubszy.. powinno być okey ?!

  15. #25055
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    już kilkakrotnie pisałem jak mam ustawione sterowniki...
    jasiek wiem że było ale gdzie ? nie mogę znaleźć.
    kalibrowałeś sterownik?
    jak masz w nocy ustawione?
    i czy wymuszasz po południu żeby się włączył?
    jakie temperatury masz ustawione w 1 taryfie?
    już widzę że mam trochę "pod górkę" bo na parterze sterownik holu mam nad nawiewem o czym wcześniej nie pomyślałem a w salonie nad wszystkimi urządzeniami tv i komp . co w takich sytuacjach ? histerezę zwiększać?
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  16. #25056

    Domyślnie

    gubic, grzejesz już pompą PP?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #25057
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Lobo_M
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Maczo-łajno
    Posty
    3.294
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    36

    Domyślnie

    Piekar25, dobrze że przypomniałeś, bo juz zapomniałem że Arturek72 zapomniał mi odpowiedzieć...
    Arturku gdzie masz sterownik ogrzewania zamontowany w domu? Pytam trzeci raz...
    Dziennik Budowy i Komentarze
    parterówka 152m2/12,8kW kable grzejne/Hajduk Volcano AT/WM-Bartosz/Galmet 120/MS-termo 3-szyby/ocieplenie: 25/25/50
    2011/2012: nCO 4108kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU 1825kWh
    2012/2013: nCO 4754kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU awaria podlicznika nowy licznik dziala od 04/2013
    2013/2014: nCO 3797kWh + 0,45mp drzewa kominkowego; CWU 1971kWh/rok
    2014/2015: nCO 3123kWh + 0,01mp drzewa kominkowego; CWU 2536kWh/rok

  18. #25058
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    przełącznik zasilania awaryjnego z agregatu mam zrobiony tak:


    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  19. #25059
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    gubic, grzejesz już pompą PP?
    na razie jeszcze nie grzeję bo cały czas "ujarzmiam" sterowniki, wiadomo chcę jak najbardziej zoptymalizować ustawienia i dlatego nie ruszam klimy bo bym zwariował zwłaszcza że nie jestem zbyt "techniczny". nie wiem jak to jest u innych ale np. na sterowniku w salonie miałem 21,5 i normalnie się gotowałem może nie skalibrowałem albo coś nie tak. a może mi jest za gorąco w takiej temperaturze. innym razem rano było 22,5 i wcale tak bardzo ciepło nie było.
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  20. #25060

    Domyślnie

    Cytat Napisał qubic Zobacz post
    na razie jeszcze nie grzeję bo cały czas "ujarzmiam" sterowniki, wiadomo chcę jak najbardziej zoptymalizować ustawienia i dlatego nie ruszam klimy bo bym zwariował zwłaszcza że nie jestem zbyt "techniczny". nie wiem jak to jest u innych ale np. na sterowniku w salonie miałem 21,5 i normalnie się gotowałem może nie skalibrowałem albo coś nie tak. a może mi jest za gorąco w takiej temperaturze. innym razem rano było 22,5 i wcale tak bardzo ciepło nie było.
    Tam gdzie aktualnie mieszkam, temperatura 21 stopni i odczucie chłodu, zimna.
    Wystarczy zapalić w piecu, kaloryfery lekko drgną, od razu lepiej.
    Na termometrze dalej 21*C, a odczucie diametralnie inne
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 1253 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony