dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 119 z 193
Pokaż wyniki od 2.361 do 2.380 z 3842
  1. #2361
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał KosGos Zobacz post
    Mariusz

    odnosnie 1 troche to u mnie inaczej działa bo nie raz brakuje mi np 0,4 czy 0,6 stopnia do progu z programu i palnik nie zalacza sie
    Dzieje się tak ponieważ temp. załączenia palnika jest zaokrąglana w dół do pełnego stopnia.
    Np. żądana temp zasilania wynosi 35,6 st, histereza 10 to palnik załączy się gdy temp. wody spadnie do 24,9 st.
    Jeśli chodzi o min. temp. zasil. 35 st w opisie param.3C to dotyczy to kotła bez FW 100, bo wtedy rzeczywiście min. zasilania to35 st, a prz FW 100 może być niższa.
    W pozostałych kwestiach to Odyseuszek i Ty w poprzednich postach powiedzieliście wszystko.

  2. #2362

    Domyślnie

    Drodzy,
    dotyka mnie problem wspominany tu przez kolegów, o puszczaniu gorącej wody podczas grzania zasobnika w obieg ogrzewania. Jestem już po wymianie zaworu trójdrogowego, co raczej niewiele dało, ale chciałbym zapytać, czy ktoś z Was nie dysponuje przekrojem tego zaworu stosowanego w Ju ZSB14... ? Będę co prawda prosił serwisanta o kolejną wizytę (wymiana płyty pewnie), ale przez czystą ciekawość chciałbym pojąć działanie tego nieszczęsnego zaworu. Jakoś nie trafia do mnie, że ten zawór nie wymaga jakiejś regulacji położeń, czegoś w rodzaju kalibracji, tylko silnik kręci go w jedną i w drugą stronę do końca?

  3. #2363
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    torres

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    wrocek
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam
    pierwszy raz tutaj, posiadacz, od roku, wiadomojakiego kotła. Po przeczytaniu kilkudziesieciu postów z forum oraz dwugodzinnej rozmowie z serwisantem Junkersa trochę mi się kręci w głowie, ale do rzeczy .
    Pierwsze, to może odpowiem na 2 pytania które pojawiły się na forum, a nie zauważyłem odpowiedzi, jeśli były sorki.
    1. FB10 nie posiada podświetlenia wyświetlacza - przynajmniej ten mój .
    2. Charakterystyczny stukot w kotle przy przełączaniu zasilania z CO na CWU to podobno zawór trójdrożny i ten typ "tak ma", w jedną stronę działa siłownik, a w drugą jakaś sprężyna która powoduje ten hałas, serwisant powiedział żeby sie nie martwić. Więc karnie przestałem.

    A teraz parę pytań, może ktoś będzie uprzejmy odpowiedzieć.
    Mam 2 obiegi: grzejniki (sterowane 100% wg. temp wew. z FB10) i podłogówka oraz pogodynka FW200 do całości - oba obiegi mniej więcej grzeją równe kubatury, krzywe grzania poustawiane wg. standardowych ustawień. Chciałem popracować trochę nad oszczędnością kotła, jeśli się da i wg. tego założenia że lepiej dłużej na mniejszej mocy, niż odwrotnie.
    Serwisant przy uruchomieniu i teraz po przeglądzie ustawił mi gałkę (lewą) mocy CO na kotle na 6, uprzednio ją sam skręciłem na 2 lub 3 i przy obecnej umiarkowanej zimie miałem wrażenie, że kocioł jest oszczędniejszy bez zauważalnego obniżenia komfortu cieplnego. Serwisant argumentował że obniżanie temp. na wyjściu nie zmniejsza mocy palnika, który i tak może grzać na full, ale rozumiem, że potrzebnej mocy powinno być mniej jeśli wodę grzeje sie do 40, a nie do 50 stopni np. jak wynika z krzywej grzewczej. Ale takie działanie mam wrażenie jest nienaturalne i lepiej zmienić krzywą grzewczą. I może pytanka:
    1. czy jeśli przestawiacie krzywe grzania na regulatorze pogodowym, ustawiając pkt pocz i końcowy, to czy jeszcze coś zmieniacie np. w ustawieniach kotla lub innych stawieniach, czy można sie "bawić" samymi krzywymi grzania? czy zalezy to od więcej czynników?
    2. czy ktoś ma może doświadczenie z ustawieniem krzywych na obiegu grzejnikowym (tutaj widzę największy potencjał oszczędności), ale innych niż podłogówkowych do odpowiednio przewymiarowanych grzejników? mam wrażenie, że moje grzejniki jedak potrzebują wyższej temp. niż podłogówka.
    3. I z innej mańki, czy robicie termiczną dezynfekcję zbiornika, jak często?

    pozdrawiam

  4. #2364

    Domyślnie

    Cytat Napisał torres Zobacz post
    1. czy jeśli przestawiacie krzywe grzania na regulatorze pogodowym, ustawiając pkt pocz i końcowy, to czy jeszcze coś zmieniacie np. w ustawieniach kotla lub innych stawieniach, czy można sie "bawić" samymi krzywymi grzania? czy zalezy to od więcej czynników?
    2. czy ktoś ma może doświadczenie z ustawieniem krzywych na obiegu grzejnikowym (tutaj widzę największy potencjał oszczędności), ale innych niż podłogówkowych do odpowiednio przewymiarowanych grzejników? mam wrażenie, że moje grzejniki jedak potrzebują wyższej temp. niż podłogówka.
    3. I z innej mańki, czy robicie termiczną dezynfekcję zbiornika, jak często?
    1. Ja zmieniałem tylko krzywe, ew. ograniczałem moc maksymalną w samym piecu, żeby nie startował "z piskiem opon"
    2. U mnie grzejniki są chyba standardowe - nie wiem jakie byłyby przewymiarowane. W każdym razie kiedy pracowałem nad ustawieniami (przed przeprowadzką) otworzyłem wszystkie termostaty i ustawiałem krzywe tak, aby uzyskać maks. 21 stopni C na piętrze. Nastawy to 29 pocz., 48 końc., 52 max. Wpływ pomieszczenia 0. Trzyma wszystko jak należy, nastawy temperatur mam na poziomie 19oC w dzień, 18,5oC w nocy. Problem mam tylko z tym ich przegrzewaniem kiedy kocioł grzeje zasobnik, więc w tej chwili i tak przykręcam termostatami.
    3. Z automatu, co dwa tygodnie.

  5. #2365
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    torres

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    wrocek
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał maczekg Zobacz post
    1. Ja zmieniałem tylko krzywe, ew. ograniczałem moc maksymalną w samym piecu, żeby nie startował "z piskiem opon"
    2. U mnie grzejniki są chyba standardowe - nie wiem jakie byłyby przewymiarowane. W każdym razie kiedy pracowałem nad ustawieniami (przed przeprowadzką) otworzyłem wszystkie termostaty i ustawiałem krzywe tak, aby uzyskać maks. 21 stopni C na piętrze. Nastawy to 29 pocz., 48 końc., 52 max. Wpływ pomieszczenia 0. Trzyma wszystko jak należy, nastawy temperatur mam na poziomie 19oC w dzień, 18,5oC w nocy. Problem mam tylko z tym ich przegrzewaniem kiedy kocioł grzeje zasobnik, więc w tej chwili i tak przykręcam termostatami.
    3. Z automatu, co dwa tygodnie.
    Dzięki za info.
    Ad 1) Serwisant mówił, że kocioł startuje podobno od mocy minimalnej i dopiero, zdaje sie po 3 minutach, ją zwiększa i nie pamietam czy stopniowo, czy na maxa aby uzyskać temp wody na wyjściu zgodnie z krzywą. Z drugiej strony mówił rzeczywiście, że jeśli chcieć oszczędzać to głównie zaleca redukcję mocy kotła. No nic potestuję.
    Ad 2) Piszesz o nastawach temp. wewn? A jak wpływ temp. pomieszczenia ustawiony na 0, to kocioł to w ogóle bierze pod uwagę temp wew.? Tylko w sumie co miałby brać w tym przypadku, żeby przestać grzać? Coś sie zakreciłem.

  6. #2366

    Domyślnie

    Kocioł startuje z mocą ok. 80% mocy maksymalnej i nie bierze pod uwagę ograniczenia mocy maksymalnej przez użytkownika - sprawdzone empirycznie - dopiero po kilkunastu sekundach obniża do mocy wynikającej z krzywej grzewczej, ale nie wyżej niż moc maksymalna ustawiona przez użytkownika.

  7. #2367

    Domyślnie

    Cytat Napisał torres Zobacz post
    Ad 2) Piszesz o nastawach temp. wewn? A jak wpływ temp. pomieszczenia ustawiony na 0, to kocioł to w ogóle bierze pod uwagę temp wew.? Tylko w sumie co miałby brać w tym przypadku, żeby przestać grzać? Coś sie zakreciłem.
    Tak, nastawy temperatury w programach grzania/oszczędzania. Jeśli wpływ jest ustawiony na 0, to teoretycznie kocioł nie bierze pod uwagę temperatury zmierzonej na czujnikach wewnątrz (FB10/FW200 u mnie).
    Tam, gdzie mam podłogówkę, wpływ mam na 80% - czasem dopalam Jotulem, więc po to, żeby nie grzać podwójnie.

    A co bierze pod uwagę żeby przestać grzać to już chyba kiedyś pisałem: http://tnij.org/fne6848
    Ostatnio edytowane przez maczekg ; 06-01-2014 o 21:51

  8. #2368
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    torres

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    wrocek
    Posty
    3

    Domyślnie

    do odyseuszek:
    a może to zależy od ustawienia param. "prędkość rozgrzewania", u Ciebie było "komfortowo", żeby zrobić to jak najszybciej, a mój serwisant mówił o trybie "oszczędnie" ustawionym u mnie, jakoś w ten deseń to musiałoby działać

    do maczekg:
    info z linku jest zapewne blisko rzeczywistości, natomiast dalej jestem ciekaw jaki trigger wstrzymuje grzanie przy sterowaniu w 100% pogodowym

    poczytałem jeszcze o tej dezynfekcji termicznej, oczywiście nie w instrukcji junkersa, bo jej autor (myślę, że aktualne dla znakomitej większości tej braży), jest zapewne jakoś dotkliwie karany za każde dodatkowe słowo które cokolwiek, komukolwiek mogłoby wyjaśnić, i co ważne, to dezynfekcję należałoby robić co tydzień i to całej instalacji wodnej do punktów końcowych

  9. #2369

    Domyślnie

    mam ustawione rozgrzewanie "oszczędne", a serwisanci są różni - jak jest u ciebie sprawdź sam podglądając parametry w trakcie rozruchu,

  10. #2370

    Domyślnie

    Witam,
    kocioł pracuje u mnie pierwszy sezon, cicho miło i oszczędnie. W całym domu podłogówka, system kantherm, regulatory plus silowniki na kazde pomieszczenie.
    Jednak od pewnego czasu słyszę dziwny dzwięk. Jak kocioł się włącza i rozgrzewa do ok 30-31 stopni i wówczas słyszę dzwięk "jakby słoć na trąbie grał".
    Wydobywa się on z komory mieszania na górze kotła.
    Dzwięk ten zazwyczaj trwa około 1-2 sek i ustaje - później cisza….aż do rozłączenia palnika i ponownego startu …. Zazwyczaj po tym dzwięku piec rozłącza palnik (pokrętło na 1) - ok 35-37 stopni.
    Komora ta ma rurę powrotną w kierunku dołu pieca - taka zakrzywiona. Jak przytkam palcem ten otwór na dole to słyszę podobny dźwięk wydobywający się z komory mieszania jak podczas rozgrzewania.
    Teraz pytanie:
    - co jest przyczyną takiego zachowania ??
    - czy to oznaki uszkodzenia wew. membrany - bo chyba takowa w środku jest wg instrukcji??
    - czy szukać gdzieś indziej przyczyny???

    A.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 11-01-2014 o 20:48

  11. #2371

    Domyślnie

    Zacznij od dociśnięcia rury dolotowej do jej gniazda, u mnie trąbiła jak się lekko wysunęła.

  12. #2372

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    Zacznij od dociśnięcia rury dolotowej do jej gniazda, u mnie trąbiła jak się lekko wysunęła.
    które dokłądnie miejsce masz na myśli? tej rury dolotowej do dołu???
    a wogóle co za zadanie ma takie ustrojstwo przy kotle z komorą zamkniętą?? powietrze atmosferyczne do czego????

    No nic popróbuje i dam znać.

  13. #2373

    Domyślnie

    Zamknięta komora nie oznacza, że kocioł działa bez powietrza
    Właśnie tą rurą zasysa powietrze do spalania, cała przestrzeń gdzie jest wymiennik jest uszczelniona. Rura jest montowana na wcisk - miejsce łączenia jest przy komorze mieszania. Jak ją "przesuniesz do góry" to odłączysz ją od komory mieszania.

  14. #2374

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    Zamknięta komora nie oznacza, że kocioł działa bez powietrza
    Właśnie tą rurą zasysa powietrze do spalania, cała przestrzeń gdzie jest wymiennik jest uszczelniona. Rura jest montowana na wcisk - miejsce łączenia jest przy komorze mieszania. Jak ją "przesuniesz do góry" to odłączysz ją od komory mieszania.
    niestety nie mogę sprawdzić o czym piszemy bo dopadł mnie wyjazd
    !ale! - trochę mój światopogląd się burzy z tym zasysaniem powietrza - to jak z tym w końcu jest po co ta rura.
    Powietrze do spalania jest dostarczane/pobierane szychtem kominowym do komory spalania - to jakie powietrze i w jakim celu jest pobierane do tej komory mieszania - jeśli to nie tajemnica

  15. #2375

    Domyślnie

    Ta rura zasysa powietrze z wnętrza obudowy, tworzy się podciśnienie i z szachtu powietrze jest zaciągane do obudowy. Według mnie to taki rodzaj filtra osadnikowego, jeśli coś zostanie zaciągnięte z szachtu to pozostanie na dolnej półce obudowy - np. osa/pszczoła takie truchło znalazłem u siebie. Żadne inne powietrze nie jest podawane do komory mieszania.

  16. #2376
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gmakie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    małopolska
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam. Jestem nowym użytkownikiem smarta ZSB 22. I miałem pewne problemy z zużyciem gazu.Jednak dzięki temu tematowi ogarnąłem mniej więcej co i jak ustawić, narazie jest ok. Ale do rzeczy mam pytanie bo nie znalazłem jak narazie podobnego problemu,do ZSB mam podpięty FW200 które steruje jednym obiegiem grzewczym w którego skłąd wchodzi podłogówka i kalafiory, podłogówka ma pompę podpięta do modułu Heattronic, po wyłączeniu grzania piec co kilka minut uruchamia pompy w celu sprawdzenia temperatury w instalacji(oczywiste) jednak załącza się również pompa podłogówki podobnie jest przy grzaniu CWU, skutek jest taki że co chwile mam ciepłą i zimną podłogę wiem że można zainstalowć IPM1 lecz koszt tego modułu jest znaczny nie ma jakiegoś tańszego rozwiązania???
    Pozdrawiam i liczę na pomocne rozwiązanie zauważyłem czytając temat iż jest kilka osób obeznanych w temacie może ktoś coś zaproponuje.

  17. #2377

    Domyślnie

    Witam wszystkich.

    Użytkuje kociołek pierwszy sezon w nowo wybudowanym domu 150 m2
    Co prawda instalacja jeszcze nie w pełni działa jak powinna ale generalnie parter podłogowka grzeje jak powinna.
    Pytanko.
    Ile przy dzisiejszych temperaturach spalają gazu wam wasze Smarty???

    Oczywiscie proszę o podanie temp. noc dzień. (Wiadomo w każdym miejscu inna)

    Pozdrawiam
    z góry dzięki za odpowiedzi

  18. #2378
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ryszar16

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dom 140 m. Pierwszy sezon. Temp w dzień 20,5 st w nocy 19.5 + cw. Spalanie 7m3.

  19. #2379
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gmakie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    małopolska
    Posty
    4

    Domyślnie

    Natomiast u mnie po ustawieniach podobnych do mariuszwa przy 138 m spalanie wychodzi jak narazie 5 m3 ogrzewanie od 7 do 21.30 - 20,5 stopni w pozostałych godzinach oszczędz, 19 stopni. + cwu + kuchnia. Przy okazji ponawiam pytanie odnośnie mojego problemu opisanego powyżej. Czy ktoś może coś zaproponować???

  20. #2380

    Domyślnie

    Cytat Napisał gmakie Zobacz post
    Witam. Jestem nowym użytkownikiem smarta ZSB 22. I miałem pewne problemy z zużyciem gazu.Jednak dzięki temu tematowi ogarnąłem mniej więcej co i jak ustawić, narazie jest ok. Ale do rzeczy mam pytanie bo nie znalazłem jak narazie podobnego problemu,do ZSB mam podpięty FW200 które steruje jednym obiegiem grzewczym w którego skłąd wchodzi podłogówka i kalafiory, podłogówka ma pompę podpięta do modułu Heattronic, po wyłączeniu grzania piec co kilka minut uruchamia pompy w celu sprawdzenia temperatury w instalacji(oczywiste) jednak załącza się również pompa podłogówki podobnie jest przy grzaniu CWU, skutek jest taki że co chwile mam ciepłą i zimną podłogę wiem że można zainstalowć IPM1 lecz koszt tego modułu jest znaczny nie ma jakiegoś tańszego rozwiązania???
    Pozdrawiam i liczę na pomocne rozwiązanie zauważyłem czytając temat iż jest kilka osób obeznanych w temacie może ktoś coś zaproponuje.
    Nie za bardzo się znam ale mam chyba podobną kotłownię., Też 223C. Ale pompy mam załączane za pomocą sterownika TMK z czujnikiem temp w zasilaniu przed sprzęgłem. Nie do konca rozumiem dlaczego co chwilę masz zimną i cieplą podłogę ? To co jak piec pracuje to pompa się wyłącza ?

    Z ciekawości jaki masz projekt domu ?Chciałbym porównać spalanie

Strona 119 z 193

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony