dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie Kocioł zagowy plus solary do podłogówki

    Witam,
    czytałem różne podobne tematy na tym forum. Zakładam nowy ponieważ chce się dowiedzieć czegoś nowego.

    Więc tak, w domu będę miał w 100% ogrzewanie podłogowe. Na pewno w grę wchodzi ogrzewanie gazowe i do tego solary. Chciałbym się dowiedzieć jaki byłby koszt instalacji solarów z piecem gazowym?

    Nie liczcie kosztu zakupu solarów i robienia całego ogrzewania podłogowego. Chodzi mi tylko o podłączenie pieca z solarami oraz jaki to powinien byc kocioł ? i ile taki kocioł kosztuje ?
    Oczywiście chciałbym tak aby w lato całość ciepłej wody pochodziła z solarów a w zimę aby kocioł gazowy minimalnie podgrzewał ciepłą wodę gdyż solary nie będą aż tak wydajne.

    Tak myślę że w przyszłości postawię kominek, A po co ciepło ma się z niego marnować więc chciałbym to ciepło kumulować do ogrzewania domu.
    Jak już mamy tą instalację to ile kosztowało by dołożenie do niej kominka z płaszczem wodnym ? nie musi być to na już ale tak aby można było kominek podłączyć w przyszłości. I czy, jeśli się da taka instalację zrobić to czy ona będzie pracowała tak, że ciepła woda będzie grzana w pierwszej kolejności przez solary, potem przez kominek a na końcu jeśli temperatura będzie za niska to piecem gazowym ?

    Oraz czy koszty eksploatacji domu spadną?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Radą na wszystkie twoje fanaberie jest bufor ciepła.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie licz za bardzo na ogrzewanie w okresie zimowym solarami, tak samo jak nie masz dostępu do taniego drewna to kupując na składzie dużo nie zyskasz paląc w kominku, już lepiej pieniądze na solary,kominek i do tego inne potrzebne elementy jak wymienniki, pompki,sprzęgła i bufory zainwestuj w lepsze docieplenie domu a lepiej na tym zyskasz.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie

    Tylko, że na solary będę miał dofinansowanie ok 100% ich wartości. Wiec głupio by było nie skorzystać. Poza tym mam dostęp do taniego drewna wiec myślałem o kominku z płaszczem. Głupio by było puścić z dymem to wyprodukowane ciepło. A solarow chciałem używać głównie do podgrzewania wody użytkowej. Wiec czy ds rade połączyć te wszystkie trzy źródła ciepła w jeden ? Solary do podgrzewania wody. Gaz i kominek do podgrzewania wody i ogrzewania domu.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Jak masz dostęp do taniego drewna, to zastanów się nad kotłem zgazowującym. Jeśli chodzi o to czy da rade, to wszystko się da U ciebie w tak postawionej sytuacji bufor od razu nasuwa sie na usta ZNACZNIE upraszcza instalacje, a zawsze można weń wstawić ze dwie selfy po 6kW i grzać prądem w drugiej taryfie.. Mówiąc o buforze myślę tak o 1m3 a nie o tym baniaczku 0.3 z dofinansowania.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Jak masz dostęp do taniego drewna, to zastanów się nad kotłem zgazowującym.
    to samo chcialem zaproponować

  7. #7

    Domyślnie

    Solary ze 100% dofinansowaniem wziął bym na lato zasobnik 300l cwu.
    Nie pchał bym się ponownie w bufor do solarów który sam posiadam choć ma to swoje plusy.
    O grzaniu cwu w zimę zapomnij w listopadzie moja instalacja 7,2m2 solarów pozyskała 69kWh a tyle to wpadało w 3 dni w okresie letnim.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie

    Ale zawsze coś tam do grzeje tej wody. W lato np nie musze wcale płacić za ogrzewanie wody gazem. I tu zaoszczędze. Tylko nie wiem czy coś da ten kominek z płaszczem.

  9. #9

    Domyślnie

    W zimę ugrzeje wody... zapomnij grzejesz gazem TEŻ zasobnik cwu więc delta aby ryszyły kolektory musi być o wiele, wiele wyższa masz w zasobniku cwu ugrzaną do 45 stopni musisz na solarach mieć przynajmniej 53 stopnie aby ruszyły i tu znów przepchną pare litrów glikolu i znów czekają aż się ugrzeją do 53 stopni.
    Tak grzały solary przez grudzień do dziś.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	XI.JPG
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	40,3 KB
ID:	295488
    zbierze się tego ze 20kWh tyle ugrzało BUFOR gdzie na dole zawsze masz chłodną wodę około 25-30oC.

    Masz rację w lato gorącą wodę mogę sąsiadom sprzedawać lać dzieciakowi gorącą wodę do basenu w dowolnych ilościach w zimę ni wygląda ni grzeje przypominam że solary mam ustawione na zimę kąt 62 stopnie aby łapało nisko słońce, ale np. marzec to już 380kWh i można z tego ugrzać chałupę i cwu.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Jak to dofinansowanie wygląda? Jest jeden dostawca czy można podpisać umowę z dowolną firmą?

    Jeśli masz 100% dofinansowania to ładuj kolektorów ile wejdzie na dach do tego zbiornik buforowy pojemności >130l/m2 pow.czynnej kolektora. Kąt nachylenia kolektorów 50-80st.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    a nie dają kasy na fotowoltaike?

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie

    A jeszcze zapytam. Bo jeżeli są solary i ogrzewanie gazowe to musi być tzw. Bojler z dwoma wezownicami. Czyli kociol gazowy musi co jakiś czas się załączac i podgrzewać ta wodę do ustawionej temperatury. A takie kotly jakie są w bloku ze kociol podgrze wodę tylko wtedy gdy woda jest używana. Czy te rozwiązanie nie wychodzi tańsze ?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał massi Zobacz post
    A jeszcze zapytam. Bo jeżeli są solary i ogrzewanie gazowe to musi być tzw. Bojler z dwoma wezownicami.
    Nie musi.
    Czyli kociol gazowy musi co jakiś czas się załączac i podgrzewać ta wodę do ustawionej temperatury. A takie kotly jakie są w bloku ze kociol podgrze wodę tylko wtedy gdy woda jest używana. Czy te rozwiązanie nie wychodzi tańsze ?
    Tańsze w czym, utrzymaniu czy inwestycji?
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie

    Tańsze w ogrzewaniu wody. Czyli eksploatacji

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie

    Jeszcze chciałbym zapytać ile mniej więcej mogą wynosić koszty ogrzewania gazem. Wiem ze to zależy od wielu wielu czynników ale :
    Nowy dom szeregowy :
    - segment środkowy
    - 12m na 7m te ściany dłuższe są połączone ze sobą
    - segment piętrowy ok 50mkw na dole i 70 mkw do góry
    - dom z porotherm 25 i styropian 12 cm dom z dachem płaskim.
    - ogrzewanie gazem całość podlogowka w lato solary


    Ile mogłyby wynieść koszty ogrzewania w takim segmencie ?

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał massi Zobacz post
    Jeszcze chciałbym zapytać ile mniej więcej mogą wynosić koszty ogrzewania gazem. Wiem ze to zależy od wielu wielu czynników ale :
    Nowy dom szeregowy :
    - segment środkowy
    - 12m na 7m te ściany dłuższe są połączone ze sobą
    - segment piętrowy ok 50mkw na dole i 70 mkw do góry
    - dom z porotherm 25 i styropian 12 cm dom z dachem płaskim.
    - ogrzewanie gazem całość podlogowka w lato solary


    Ile mogłyby wynieść koszty ogrzewania w takim segmencie ?
    Na ogrzewanie w takim domu zużyjesz ok.8000-9000kWh.
    Koszt kWh z gazu ziemnego przy kondensacie to ok.0,22-0,24zł.
    Jeśli za dużo to zmniejsz zapotrzebowanie na ciepło do np.ok.5000kWh

    Kominek z PW,to wg mnie głupota.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 27-12-2014 o 13:57

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post

    Kominek z PW,to wg mnie głupota.
    a to niby czemu...?
    jak ktoś lubi palić i patrzeć na ogień to takie rozwiązanie jest jak najbardziej ...

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    zanim się "wrobisz" w solary do wspomagania CO zastanów się co zrobisz z niepotrzebną energia w lecie. Postawisz nagrzewnicę i będziesz podgrzewał powietrze na zewnątrz???? Czy może zaczniesz sprzedawać ciepło sąsiadom???
    ale to jest bez większego znaczenia czy ten nadmiar w lecie jakoś rozproszysz czy sprzedasz ...
    system ma działać wydajnie w okresach przejściowych i słonecznych w zimie, w środku lata taka ponadwymiarowa "bateria" zagrzeje ci wodę nawet w pochmurne dni...

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    a to niby czemu...?
    jak ktoś lubi palić i patrzeć na ogień to takie rozwiązanie jest jak najbardziej ...
    Lepiej palić w zwykłym kominku (bez PW)

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Montaż kolektorów w domu z gazem ziemnym jest nieuzasadniony ekonomicznie .Powodem jest opłata stała za gaz .Wystarczy policzyć ile kosztuje ogrzewanie wody w lecie pomniejszone o opłatę stałą.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony