Cytat Napisał snajper555 Zobacz post
Witam,
Planuję zakup działki. Działka jest podzielona na 3 wąskie, długie paski. Każda działka ma innego właściciela.
Żeby zbudować dom, dom musi stanąć na części budowlanej każdej z tych działek.

Mam w związku z tym kilka pytań:
- czy muszę scalić te działki przed ubieganiem się o pozwolenie na budowę?
- zakup wiąże się z opłatami notarialnymi. Jakie opłaty będę musiał ponieść (od kwoty / powierzchni, stały koszt od każdej działki z osobna?
- jako że działka jest bardzo duża, planuję podział na 2 działki (jedna moja, druga dla potomnych. Ta druga działka na razie jest rolna. Czy warto taki podział zrobić podczas zakupu? Chodzi mi o minimalizację kosztów ponoszonych podczas przyszłego podziału oraz minimalizację ewentualnych kosztów utrzymania. Jakiego rzędu jest to wydatek?
Tak na dzień dobry to widzę sześć dokumentów notarialnych
Trzy umowy warunkowej sprzedaży plus trzy akty oddzielne dla każdej z działek.
Po takim zakupie jako właściciel trzech działek możesz się budować na wszystkich(łącznie) gdybyś chciał podzielić ją na dwie części - zapewne "teraz" w poprzek - musi nastąpić ich scalenie gdyż prawnie trzeba by dzielić każdą z działek z osobna i na tych kawałkach zapewnić dojazd do działek wydzielonych, a więc dodatkowo trzy działki musiałyby posiadać trzy drogi.
Po scaleniu i podziale tych dróg będzie tylko jedna.
Proponuję- zebrać wszystkich właścicieli działek na jeden termin w kancelarii - kupić i scalić w jedną w jednym akcie warunkowej sprzedaży i po otrzymaniu możliwości zakupu z ARR w jednym notarialnym.
Koszty wtedy będą najmniejsze jednak wszystko zależy od kancelarii gdzie przeprowadzisz taką transakcję
Pozdrawiam