Dziękuję za odpowiedzi. Nie wiem dlaczego nie dostawałam powiadomień.

Marcin34_Śl Kupiliśmy kosztorys inwestorski. W tych 330 tys. wliczono robociznę -prawie 64 tys netto, instalacje z robocizną (bez jednostek centralnych, czy jak to się zwie: pieca, itp): elektryka 27 tys brutto. , wod-kan, co, gazowa - 47 tys brutto, do tego wynajem sprzętów (samochody, podnośniki, itp); okna drewniane z profilami alu, żaluzje fasadowe, wycieraczkę systemową przed drzwiami, dwa kominy systemowe. Podłogi - parkiet.
Na SSZ wyliczono 219 tys, netto, wykończenie (elewacje, tynki, podłoga) - 88tys netto + do tego 25 tys VAT

Też się długo zastanawialiśmy nad tym projektem, jeśli chodzi o koszty. I, gdyby nie to, że mamy pomoc innych osób, nie zdecydowalibyśmy się. Budowę będziemy ciągnąć własnymi rękoma (no, teścia i własnymi), mąż jakiś czas pomagał na budowach ojcu i budujących się samodzielnie kilku znajomym, sami remontowaliśmy starą chałupę, w której obecnie mieszkamy. Potrafi zrobić mnóstwo rzeczy przy budowie i większość przy wykończeniówce. Problem w tym, że potrafi zrobić, ale nie zna się na technologiach na tyle, by potrafić wybrać optymalną opcję. Szczególnie na nowych technologiach. Mamy pobudowanych znajomych, teść budował się jakieś 4 lata temu, ale wszyscy patrzą na nas jak na wariatów, bo "po co tak kombinować, skoro tyle lat tak się budowało??!",plus oczywiście:"tak, tak, wentylacja mechaniczna- taka nowinka, może i ciekawa, ale bardzo droga w budowie i w sumie nie potrzebna". Tak więc w tym temacie nie mamy wsparcia nikogo.
Tam, gdzie się da, będziemy ciąć koszty, np. zamieniamy większość okien na fixy, okna plastiki (choć i tak nie zamierzaliśmy innych), wyrzucamy dziwne fanaberie (typu projektowego okapu podblatowego, wycieraczki). I szukamy dalej. Stąd ten wątek.

Marcin34_Śl dziękuję za wszystkie podpowiedzi, przeanalizuję je wieczorem z mężem Kominek zostanie - teraz nim ogrzewamy i nie wyobrażam sobie już domu bez Chociaż podpowiedż agao_83 jest bardzo cenna - może faktycznie, przy takim zapotrzebowaniu energetycznym, jakie sugerujesz wystarczy koza W sypialniach byłyby wyłącznie grzejniki. A komin od pieca widać na wizualizacjach, bo w rzutach nie widać nawet komina od kominka.
Widzę, że masz GALECO bezokapowy u siebie - nasz projekt przewiduje taki. Masz na forum swój wątek? Ile +\- kosztowały u Ciebie (i przy jakiej powierzchni)?

Co do żaluzji - ogromnie one mi się podobają wizualnie, ale chcielibyśmy także osłonić dom zimą przed wychładzaniem, a tego, niestety, żaluzję nie zapewniają, dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę.

Agao_83 25 silki nie jest przewidziana wszędzie, tylko ściany nośne. Ścianki działowe to 12 i 8 cm, chociaż jeszcze nie wiem gdzie które, ponieważ posiłkujemy się na razie tylko kosztorysem inwestorskim . Z zakupem samego projektu na razie czekamy i liczymy, zastanawiając się, czy (ze wzgl. na koszty) nie zamienić go na Ekonomiczny 2 i zrezygnować z tarasu frontowego (chociaż taki taras to moje marzenie ).