dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 859 z 915
Pokaż wyniki od 17.161 do 17.180 z 18293
  1. #17161
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Odnośnie defrostu :

    Przypuszczam ,że dlatego trzeba mieć buforek na powrocie -szczególnie przy dużych oporach w instalacji. Prawdopodobnie przy innych PC i wcześniejszych Panasach - nie ma specjalnej potrzeby montażu takiego buforka , po prostu prędkość jest wtedy stała "systemowa".
    Tylko dlaczego zamiast takiego buforka nie zastosować naczynie wzbiorczego , które chwilowo dostarczało by potrzebnej masy wody ?

    pzdr

    PS
    Przepraszam za amatorskie "wywody" i nie profesjonalne pytania
    Bufor na powrocie nic nie pomoże na opory instalacji.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  2. #17162
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Jaaaa....
    Tak olbrzymi bufor (2000 -5000 ltr !) będzie się długo ładował- a PC jakiej mocy masz ?
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #17163
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Niemniej jednak dalej nie mam pewności czy takie sprzęgło powinno być przy PC PW czy nie powinno. Może sformułuje pytanie inaczej - musi być jakiś sposób aby to obliczyć, sprawdzić czy coś. Ma ktoś jakiś wzór albo cokolwiek innego ? Bo narazie to widzę, że zarówno bufor jak i sprzęgło montowane są na widzimisie instalatora lub przy uporze właściciela domu.
    Profesjonalni instalatorzy dysponują takim sprzętem, który zresztą nie jest aż taki koszmarnie drogi. U mnie instalator podpiął do systemu magiczną skrzynkę i na drugi dzień miał wszystkie informacje na swoim laptopie, ale to gościu który na co dzień zajmuje się instalacjami wodnymi i chłodniczymi w skali makro, wiec musi mieć taki sprzęt. Większość wypowiadających się tu instalatorów woli zainstalować bufor, bo instalację wtedy łatwo wysterować, a za ich niewiedzę, czy braki sprzętowe i tak zapłaci klient. W końcu dla instalatora 2 tys. w tą czy w tamtą to pikuś, pod warunkiem, że nie idzie z ich kieszeni Praprzyczyną takiego stanu rzeczy jest też brak konkurencji, zauważcie, że skomplikowana kotłownia ekogroszkowa, czy gazowa kosztuje 3x mniej niż z PC, choć montaż PC, jest IMHO mniej skomplikowany.
    Ale to się powinno powoli zmieniać. Pomp jest coraz więcej, więc i instalatorzy będą musieli się bardziej starać, może za parę lat...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  4. #17164
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    743

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Jaaaa....
    Tak olbrzymi bufor (2000 -5000 ltr !) będzie się długo ładował- a PC jakiej mocy masz ?
    pzdr
    Katalogowo 25kW dla A2/W35. Do grzejników przy temperaturze rzędu 45 stopni pewnie zostaje z tego 20kW. Ideałem było by całe nocne okienko II taryfy ładować w bufor i korzystać w ciągu dnia.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  5. #17165
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    743

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Wiem, że jesteś zdolny. Jak prześledzisz moje inne wypowiedzi i powycinasz z kontekstu przeróżne zdania, to urządzisz sobie polewkę roku.

    P.S. Za wypowiedzi innych użytkowników forum też ja odpowiadam?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  6. #17166

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Bobrow

    Gdy o tym myślałem planowałem pozostawić przyłącza na miejscu, natomiast rury podejściowe podłączyć "na krzyż".
    Po to by woda w buforze (równoległym oczywiście) jak najlepiej się mieszała".

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Jeśli bufor pełni funkcję rozdzielającą instalacje na pierwotną i wtórną, to mieszania w nim wody należy unikać jak ognia.
    Dążymy do tego by temp zasilająca po stronie pierwotnej, była równa temperaturze wyjścia na stronę wtórną.
    Trzymać się trzeba tych samych wytycznych, które obowiązują przy sprzęgłach.
    Mieszanie to nic innego jak:
    - obniżanie temperatury zasilania obiegu wtórnego (zmniejszamy sprawność)
    - podnoszenie temperatury powrotu na obieg pierwotny (zmniejszamy sprawność)

    Jeśli bufor pełni funkcje akumulacyjną (jest wpięty szeregowo i nie dzieli instalacji na obieg pierwotny i wtórny = instalacja z małym zładem) to przyłącza powinny być tak ulokowane, by w buforze nie występowała stagnacja lub rozwarstwienie temperaturowe.

    Z całej tej dyskusji dowiedziałem się przynajmniej tyle, ze sprzęgło hydrauliczne to nie to samo co bufor Wbiłem sobie w google "sprzęgło hydrauliczne" zeby się doedukować i znalazłem wyjaśnienie : http://instalreporter.pl/ogolna/co-t...e-go-stosowac/

    Niemniej jednak dalej nie mam pewności czy takie sprzęgło powinno być przy PC PW czy nie powinno. Może sformułuje pytanie inaczej - musi być jakiś sposób aby to obliczyć, sprawdzić czy coś. Ma ktoś jakiś wzór albo cokolwiek innego ? Bo narazie to widzę, że zarówno bufor jak i sprzęgło montowane są na widzimisie instalatora lub przy uporze właściciela domu.

    Skoro juz wciągnąłem tyle stron tematu i tyle godzin poświęciłem to jednak chciałbym być kumaty jak przyjdzie instalator i zacznie mi wymyślać bez liczenia, a ja będę tylko kiwał głową.
    1.Projekt podłogówki.
    W nim zawarta jest informacja jaka jest maksymalna strata ciśnienia.
    Oraz maksymalny przepływ dla instalacji.
    2. DTR urządzenia grzewczego
    Zawsze w DTR jest wykres charakterystyki pompy obiegowej urządzenia.
    Na tym wykresie odnajdujesz sobie (najczęściej na osi Y) wartość swojej maksymalnej straty ciśnienia.
    Następnie palcem lecisz w prawo do maksymalnie 80% wydajności pompy obiegowej. (jest tam kilka krzywych, w zależności od ilości biegów)
    Jak dojdziesz do krzywej lecisz palcem w dół na oś X.
    Z osi X odczytujesz sobie przepływ jaki zapewnia wbudowana pompa obciążona w 80% dla twojej maksymalnej straty.
    Ten odczytany przepływ powinien być zbliżony do tego występującego w projekcie.

    Oznacza to, że wbudowana pompa pracując maksymalnie z obciążeniem 80% zapewni wystarczający przepływ w twojej instalacji.

    Oczywiście to wszystko powinien sprawdzić twój instalator, który ma na ten temat wiedzę.
    To co napisałem powyżej to nie jest żelazna recepta na dobór pompy do instalacji.
    Jest jeszcze sporo innych zmiennych parametrów, które mają znaczny wpływ na prawidłową pracę.

  7. #17167
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Katalogowo 25kW dla A2/W35. Do grzejników przy temperaturze rzędu 45 stopni pewnie zostaje z tego 20kW. Ideałem było by całe nocne okienko II taryfy ładować w bufor i korzystać w ciągu dnia.
    Niby wygląda ok , może być jednak mały haczyk-przy takiej ilości wody i długiej pracy PC z max mocą-możesz mieć problem z częstymi defrostami (oczywiście jeśli wystąpią warunki).
    Ja to szczególnie wyraźnie widziałem , kiedy w zeszłym roku do grudnia grzałem w G11. Chodziło o ,że kiedy robiło się chłodniej w chałupie -włączaliśmy PC , wtedy też zazwyczaj robiło się chłodniej na zewnątrz ( temp +3 i w dół ) i PC pracowała z max mocą -defrost-max itd.A przecież dom nie był nie wiadomo jak wyziębiony-PC jednak potrzebowała odpowiedniego czasu do "rozbujania "się.
    Same defrosty w sobie , szczególnie kiedy będziesz smacznie spał -są nie istotne. Pytanie : czy moc PC wystarczy aby naładować bufor w 8h ?
    Jestem mega ciekawy jak Ci pójdzie.
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #17168
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Varme i Gondlojlerzy ,
    daliście już sobie nie raz "po razie"- to może już wystarczy....
    Szykuje się kolejna "nawalanka"-a andrzejki tuż, tuż ....

    pzdr

    PS
    Nie ma co dodawać
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  9. #17169
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post


    1.Projekt podłogówki.
    W nim zawarta jest informacja jaka jest maksymalna strata ciśnienia.
    Oraz maksymalny przepływ dla instalacji.
    2. DTR urządzenia grzewczego
    Zawsze w DTR jest wykres charakterystyki pompy obiegowej urządzenia.
    Na tym wykresie odnajdujesz sobie (najczęściej na osi Y) wartość swojej maksymalnej straty ciśnienia.
    Następnie palcem lecisz w prawo do maksymalnie 80% wydajności pompy obiegowej. (jest tam kilka krzywych, w zależności od ilości biegów)
    Jak dojdziesz do krzywej lecisz palcem w dół na oś X.
    Z osi X odczytujesz sobie przepływ jaki zapewnia wbudowana pompa obciążona w 80% dla twojej maksymalnej straty.
    Ten odczytany przepływ powinien być zbliżony do tego występującego w projekcie.

    Oznacza to, że wbudowana pompa pracując maksymalnie z obciążeniem 80% zapewni wystarczający przepływ w twojej instalacji.

    Oczywiście to wszystko powinien sprawdzić twój instalator, który ma na ten temat wiedzę.
    To co napisałem powyżej to nie jest żelazna recepta na dobór pompy do instalacji.
    Jest jeszcze sporo innych zmiennych parametrów, które mają znaczny wpływ na prawidłową pracę.
    Projektu podłogówki nie robiłem i w zasadzie nie wiem czy ma to większy sens. Założyłem sobie w głowie, że rurki hydraulik ma ułożyć co 10cm i pętle nie dłuższe niż 80m. Czy znając te parametry będę w stanie sprawdzić/obliczyć stratę ciśnienia ?

    DTR do konkretnej PC PW powinno być w jej specyfikacji ?

    Jest jeszcze coś co zauważyłem w PC samunga, a nie wiem czy w pozostałych też jest bo innych nie oglądałem. Czujnik przepływu. Wynikałoby z tego, że można założyć wszystko bez bufora i sprzęgła i po prostu sprawdzić jak działa. Jak czujnik nie wywali błędu przepływu to moim zdaniem powinno być ok. Mylę się ?

    Z tego co zauważyłem czujnik jest dość czuły. Wystarczyło minimalnie przymknąć zawór mieszający (został jeszcze od pieca na ekogroch bo akurat w tej instalacji PC jest spięta z awaryjnym piecem) i zaraz na sterowniku był błąd przepływu.

  10. #17170
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    743

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Niby wygląda ok , może być jednak mały haczyk-przy takiej ilości wody i długiej pracy PC z max mocą-możesz mieć problem z częstymi defrostami (oczywiście jeśli wystąpią warunki).
    ...
    Pytanie : czy moc PC wystarczy aby naładować bufor w 8h ?
    Jestem mega ciekawy jak Ci pójdzie.
    pzdr
    Sam jestem jeszcze bardziej ciekaw.
    Sterownik pompy jest niestety prosty jak kij od chińskiego cepa. Nie ma tam żadnej inteligencji. Defrosty robi co ustawiony czas, pod warunkiem osiągnięcia na parowniku odpowiednio niskiej temperatury. Trzeba więc ręcznie wstrzelić się z ustawieniami w optymalny kompromis. Fabryczne ustawienie to odstęp 1h i temp. parownika -3. Na razie tego nie ruszałem. Po godzinie pracy w aktualnych warunkach temperatura na parownikach utrzymywała się przez większość godzinnej pracy -4 do -5 i pod koniec nie spadała niżej.
    Czy mocy starczy do naładowania bufora? Tu jest haczyk. Do grzejników potrzebuję 30-50 stopni, zależnie od aury. Gdy bufor będzie za duży pompa może nie dać rady nagrzać odpowiedniej temperatury. Trzeba mądrze dobrać pojemność, albo postawić mniejszy, a w razie potrzeby dołożyć drugi.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  11. #17171
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Czy mocy starczy do naładowania bufora? Tu jest haczyk. Do grzejników potrzebuję 30-50 stopni, zależnie od aury. Gdy bufor będzie za duży pompa może nie dać rady nagrzać odpowiedniej temperatury. Trzeba mądrze dobrać pojemność, albo postawić mniejszy, a w razie potrzeby dołożyć drugi.
    Wpisz proszę w Google : kalkulator energii do podgrzania wody , wpisałem tam 5000 ltr/20kWPC/dt=25 st.
    Wyszło ok 8h-więc na styk.Ja na Twoim miejscu kupił bym używkę ciepłomierz i pomierzył energię cieplną w różnych warunkach, szczególnie kiedy będzie większy mróz (ale nie największy, będzie tu najważniejszy ). Po takich pomiarach - w przyszłym sezonie miał byś dużą pewność co do wielkości bufora.
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  12. #17172

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    No i zima bedzie ... ale tylko u tych bez buforow
    Wezmę kolegę CNC w obronę.
    Skrót myślowy "przychodzi Zima" tyczy się instalacji poskładanych bez pomyślunku.
    W ciemno mogę powiedzieć, że jeśli "na start" Pompa Ciepła nie zgłasza problemów z przepływem
    Po podłączeniu do NIEZNANEJ instalatorowi instalacji podłogowej, taka instalacja będzie działać.
    Problemy mogą pojawić się, gdy temperatura spadnie w pobliże tych obliczeniowych.
    W tym momencie MOŻE braknąć biegów, przepływu, wyskoczy błąd i temperatura w domu zacznie spadać.
    Jednocześnie w warunkach temperatur przejściowych wszystko będzie działać prawidłowo.

  13. #17173

    Domyślnie

    Witam
    mam pompę ciepła powietrze - woda 9kW , zamierzam do niej zastosować zasobnik buforowy z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody , znalazłem taki : http://elektromet.pl/pl/technika-grz...li-nierdzewnej czy ktoś z osób znających temat jest w stanie mi doradzić będzie dobry i da odpowiednią ilość c.w.u. , rodzina czteroosobowa . zasobnik 500 L

    Pozdrawiam

  14. #17174
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    743

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Wpisz proszę w Google : kalkulator energii do podgrzania wody , wpisałem tam 5000 ltr/20kWPC/dt=25 st.
    Wyszło ok 8h-więc na styk.Ja na Twoim miejscu kupił bym używkę ciepłomierz i pomierzył energię cieplną w różnych warunkach, szczególnie kiedy będzie większy mróz (ale nie największy, będzie tu najważniejszy ). Po takich pomiarach - w przyszłym sezonie miał byś dużą pewność co do wielkości bufora.
    pzdr
    Moje szacunki okazują się trafne.
    Dobra rada z ciepłomierzem, ale to najprędzej na wiosnę mógłbym zrobić. Dużo zabawy z wpinaniem w instalację, a jest sezon i trzeba grzać. Do bufora mam wyprowadzone miejsca na przyłączenie i mogę to zrobić prawie bezinwazyjnie. Poza tym, po podłączeniu bufora o znanej pojemności nie będę już potrzebował ciepłomierza. Czas grzania i różnica temperatur pozwoli policzyć ciepło.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  15. #17175
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Moje szacunki okazują się trafne.
    Dobra rada z ciepłomierzem, ale to najprędzej na wiosnę mógłbym zrobić. Dużo zabawy z wpinaniem w instalację, a jest sezon i trzeba grzać. Do bufora mam wyprowadzone miejsca na przyłączenie i mogę to zrobić prawie bezinwazyjnie. Poza tym, po podłączeniu bufora o znanej pojemności nie będę już potrzebował ciepłomierza. Czas grzania i różnica temperatur pozwoli policzyć ciepło.
    Chyba nie o to mi chodziło , widzisz-na razie wiemy ,że np od 30 do 55 st w 8h naładujesz bufor (zakładając ,że stale będzie te 20kW mocy-a jak wiemy właśnie w nocy i nad ranem są najniższe temp, pytanie do jakich temp i z jaką mocą pociśnie chinka ? ).
    Pytanie brzmi :
    czy ta ilość ciepła wystarczy do grzania od godz 6 do 24 w średnio niskiej temp ? Dlaczego 24 , a no dlatego że jak PC w tanim prądzie ruszy o 22 -to nie zagrzejesz bufora (grzanie z bufora może być też w godz 10-22 , ale generalnie dom sobie "weźmie" tyle ciepła ile mu potrzeba ). Jest jeszcze jeden problemik-kiedy będziesz ładował bufor , to chałupa będzie się nadal wychładzać. Więc za dnia trzeba będzie uzupełnić straty za noc.Trzeba jeszcze uwzględnić straty postojowe , z izolacji.
    Ciepłomierz używka , to koszt ok 100-200 zł- i na wiosnę to będzie za późno na pomiary
    Tak sobie myślę , tylko

    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  16. #17176
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    718

    Domyślnie

    -Ciepłomierz używka , to koszt ok 100-200 zł--
    Akurat , kupisz ale taki 1/2" ,z marnym przepływem wody

  17. #17177
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    718

    Domyślnie

    Poza tym, po podłączeniu bufora o znanej pojemności nie będę już potrzebował ciepłomierza. Czas grzania i różnica temperatur pozwoli policzyć ciepło. Błądzisz

  18. #17178
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Re _John

    Dokładnie w ten sposób jaki wskazałeś, w obszernej, nie waham się użyć słowa - instrukcji dobierałem u siebie pompę obiegową.
    Punkt 1 postu proponuję wytłuścić i przenieść jak startowy do nowego wątku. "Jak dobrać pompę obiegową".
    Pozwoli to uniknąć młócenia plew w sprawach oczywistych.

    Moja fabryczna obiegówka- to konwencjonalny Grundfoss 25-80 - takie wtedy instalowano.
    Na III biegu, a na takim u mnie musiała chodzić pobierała 180 W.
    Na etapie instalacji PC wymieniłem na nową, z płynną regulacją mocy. która obecnie, przy przepływach nominalnych pracuje na ok. 75 % mocy pobierając 63 W.
    Mam przy tym dość duże opory, dodatkowy ciepłomierz i zawór T sterujący klimakonwektorem.
    W sytuacji, gdy PC pracuje u mnie w systemie ciągłym w ciągu doby zużyłaby ponad 4 kWh.

    Podstawowa rzecz, co do której nie można gdybać to poprawnie policzone całkowite opory instalacji.
    Mając tę wiedzę dobór pompy obiegowej w konwencjonalnych instalacjach jest zadaniem dziecinnie łatwym.

    Co do konieczności / potrzeby instalacji bufora, bez szerszego wchodzenia w problematykę można moim zdaniem wyodrębnić co najmniej trzy grupy sytuacji, w której może/ powinien/musi być stosowany:

    1. Budynek z instalacją mieszaną - podłogówka / kaloryfery.
    2 Modernizacja istniejącej instalacji - przy istnieniu bufora można pójść na pewne "skróty" ergo - wykonać modernizację mniejszym nakładem pracy i materiałów.
    3. Niekonwencjonalne instalacje ze zróżnicowanymi oporami i zapotrzebowaniem cieplnym.

    Wskazanych przypadków nie powinno się wykonywać "na oko', powinny wynikać z precyzyjnych obliczeń i projektu.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  19. #17179
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    -Ciepłomierz używka , to koszt ok 100-200 zł--
    Akurat , kupisz ale taki 1/2" ,z marnym przepływem wody
    To zależy jak trafisz- ja kupiłem na alllegro nie montowany kamstrup (ultradźwiękowy) za 400pln z przyłączem 1", widziałem mechaniczne w tej kasie-jest ryzyko ,że są rozkalibrowane (przy używkach tak jest...)
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  20. #17180
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Poza tym, po podłączeniu bufora o znanej pojemności nie będę już potrzebował ciepłomierza. Czas grzania i różnica temperatur pozwoli policzyć ciepło.
    Błądzisz
    Być może błądzę od czasu do czasu , ale zazwyczaj trafiam na właściwą ścieżkę
    I masz rację , po zamontowaniu bufora ciepłomierz jest nie potrzebny -bo albo bufor jest wystarczający , albo za mały ...
    To kto teraz zabłądził ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

Strona 859 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony