dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 26
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 520
  1. #201
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dzygit

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-785
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    - do 2 przewodowych skrzynek rozprężnych wystarczający jest anemostat 125
    - 9 N i 7 W będzie poprawnie
    - wywiew w korytarzu zbędny
    - obie wydajności będą wystarczające, do przewietrzania służą okna.
    - nie da się wykonać tak wentylacji by pracowała dobrze i cicho w tak szerokim zakresie. Zawsze na maksymalnych prędkościach będzie szumieć.
    - wyliczenia swoje, w rzeczywistości wszystko się wyrówna
    Do poprawy:
    - przenieść jeden z wywiewów z kuchni do łazienki.

    Dzięki za odpowiedź.

    Wprowadziłem modyfikacje w projekcie korzystając z Twoich wskazówek

    - usunąłem jeden wywiew z kuchni 40m3
    - wzmocniłem wyciąg w łazienkach o 20m3 każdy
    - dodałem po jednym kanale 75(63) w łazienkach

    Teraz wygląda to tak, że jest 9 punktów nawiewnych i 7 wywiewnych rozumiem, że nie trzeba się tym przejmować?

    Pozdrawiam



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obliczenia.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	79,4 KB
ID:	373986
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozrowadzenie.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	373988

  2. #202

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzygit Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź.

    Wprowadziłem modyfikacje w projekcie korzystając z Twoich wskazówek

    - usunąłem jeden wywiew z kuchni 40m3
    - wzmocniłem wyciąg w łazienkach o 20m3 każdy
    - dodałem po jednym kanale 75(63) w łazienkach

    Teraz wygląda to tak, że jest 9 punktów nawiewnych i 7 wywiewnych rozumiem, że nie trzeba się tym przejmować?

    Pozdrawiam



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obliczenia.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	79,4 KB
ID:	373986
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozrowadzenie.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	373988
    Ja raczej daje 1 więcej na wywiew niż odwrotnie. Ja na pewno nie zrobiłbym 7/9.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  3. #203
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dzygit

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-785
    Posty
    8

    Domyślnie

    ... to gdzie tu rozsądnie dołożyć kilka wywiewów przy takim rozkładzie pomieszczeń?

  4. #204
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Ja raczej daje 1 więcej na wywiew niż odwrotnie. Ja na pewno nie zrobiłbym 7/9.
    Możesz wyjaśnić dlaczego tak robisz .?

  5. #205

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzygit Zobacz post
    Teraz wygląda to tak, że jest 9 punktów nawiewnych i 7 wywiewnych rozumiem, że nie trzeba się tym przejmować?

    Pozdrawiam
    Oczywiście, że nie.Tak wyszło, bo masz tylko 1 łazienkę i nie masz pomieszczeń typu pralnia.
    Jeśli długości przewodów są w miarę dobrane do przepływów to nic nie przeszkadza.
    7 wywiewów to maksymalny (ale wciąż cichy) przepływ na poziomie 385 m3/h.
    To wystarczająco jak na jednorodzinny dom.

  6. #206
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dzygit

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-785
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    ...Jeśli długości przewodów są w miarę dobrane do przepływów to nic nie przeszkadza.
    7 wywiewów to maksymalny (ale wciąż cichy) przepływ na poziomie 385 m3/h.....
    Jakoś nie mogę załączyć większych obrazków W projekcie są dwie łazienki i toaleta (czerwony, czerwony, żółty).
    Zastanawiam się czy w takim przypadku nie rozdzielić wywiewów 70m3 w łazienkach na ~2x35m3, umieszczając je np. nad prysznicem i wanną. Powinno być wtedy ciszej przy max wydajności. Inna sprawa że przy przewietrzaniu łazienka prawdopodobnie będzie wolna, więc może mija się to z celem.

    Rekuperator mogę umieścić w dowolnym miejscu na poddaszu, ale zawsze odległości pomiędzy rekuperatorem a poszczególnymi anemostatami będą się znacznie różnić. Mogę spróbować wyrównać długości przewodów odpowiednim rozmieszczeniem skrzynek rozprężnych.

    Jak poprawnie dobrać/obliczyć długość przewodów do przepływów? Czy "ogólnie" trzeba stosować większą łączną średnicę im większa długość przewodów?

    Pozdrawiam

  7. #207
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Zetros

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Sędziszów Małopolski
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam szanowne grono

    Czy mógłbym prosić o pochylenie się nad moim pomysłem na rozmieszczenie instalacji przewodów i punktów nawiewno wywiewnych w takim to oto domku jednorodzinnym parterowym, jaki rekuperator dobrać, ewentualny pomysły co dodać co zmienić, usytuowanie czerpni wyrzutni. Instalacja w zamierzeniu oparta na przewodach elastycznych fi 75 w połączeniu ze skrzynkami rozdzielczymi. Obecnie jestem na etapie zasypanych piaskiem fundamentów, w kotłowni jest zrobione przejście pod fundamentowe rura fi200 pod ewentualne GWC.
    Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja  domu.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	87,3 KB
ID:	374249

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wymiana 2.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	79,1 KB
ID:	374250
    Ostatnio edytowane przez Zetros ; 25-11-2016 o 21:37 Powód: zawartość

  8. #208

    Domyślnie

    witam,

    dostałem projekt wentylacji do mojego domu wraz z wyceną liczba mieszkańców 2+2. Proszę o weryfikację, ponieważ wydaje mi się ciut za dużo. Wrzucam też wycenę i proszę o opinie, które z elementów instalacyjnych są zbędne, albo jest ich za dużo, wydawało mi się, że materiały będę mnie kosztowały ok 2000-2500 zł, a z wyceny wynika ponad 3500 zł. Ewentualnie co pozmieniać.

    Pozdrawiam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Projekt Wentylacji 1.jpg
Wyświetleń:	163
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	374366
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Opis wentylacji.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	65,6 KB
ID:	374367
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wycena 2.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	106,4 KB
ID:	374369
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wycena reku.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	374368  
    Ostatnio edytowane przez meczesiu ; 26-11-2016 o 18:06

  9. #209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zetros Zobacz post
    Witam szanowne grono

    Czy mógłbym prosić o pochylenie się nad moim pomysłem na rozmieszczenie instalacji przewodów i punktów nawiewno wywiewnych w takim to oto domku jednorodzinnym parterowym, jaki rekuperator dobrać, ewentualny pomysły co dodać co zmienić, usytuowanie czerpni wyrzutni. Instalacja w zamierzeniu oparta na przewodach elastycznych fi 75 w połączeniu ze skrzynkami rozdzielczymi. Obecnie jestem na etapie zasypanych piaskiem fundamentów, w kotłowni jest zrobione przejście pod fundamentowe rura fi200 pod ewentualne GWC.
    Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja  domu.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	87,3 KB
ID:	374249

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wymiana 2.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	79,1 KB
ID:	374250
    Ile osób, jaki duży dom?

    na wstępie czerpnia od północy a wyrzut najlepiej w dachu.

    zdecydowanie wzmocnić wentylację łazienki.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  10. #210

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    witam,

    dostałem projekt wentylacji do mojego domu wraz z wyceną liczba mieszkańców 2+2. Proszę o weryfikację, ponieważ wydaje mi się ciut za dużo. Wrzucam też wycenę i proszę o opinie, które z elementów instalacyjnych są zbędne, albo jest ich za dużo, wydawało mi się, że materiały będę mnie kosztowały ok 2000-2500 zł, a z wyceny wynika ponad 3500 zł. Ewentualnie co pozmieniać.

    Pozdrawiam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Projekt Wentylacji 1.jpg
Wyświetleń:	163
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	374366
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Opis wentylacji.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	65,6 KB
ID:	374367
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wycena 2.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	106,4 KB
ID:	374369
    Łazienka powinna mieć mocniejszą wentylację. Co będzie w pomieszczeniu gospodarczym? Po co te tłumiki? Jakie znowu przepustnice? Kto to wymyślił...
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  11. #211

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Możesz wyjaśnić dlaczego tak robisz .?
    Wywiew lubi się "zwężać" z czasem chyba że filtry założymy przy anemostatach ale wiadomo opory też wzrosną. Poza tym łatwiej "dmuchać" niż wciągać To tak pokrótce. Zwykle robię po równo 8/8 9/9 12/12.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  12. #212

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Łazienka powinna mieć mocniejszą wentylację. Co będzie w pomieszczeniu gospodarczym? Po co te tłumiki? Jakie znowu przepustnice? Kto to wymyślił...

    Kupiłem projekt i od razu dostałem taką wycenę. Jestem samorobem i dopiero teraz zagłębiam temat wentylacji, ale się na tym nie znam. Zamiast tych tłumików co zastosować? A te przepustnice wywalić? W pomieszczeniu gospodarczym jest piec gazowy. Zamiast grawitacyjnej chce zastosować mechaniczną.
    Ostatnio edytowane przez meczesiu ; 28-11-2016 o 20:21

  13. #213
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dzygit

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-785
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Wywiew lubi się "zwężać" z czasem chyba że filtry założymy przy anemostatach ale wiadomo opory też wzrosną. Poza tym łatwiej "dmuchać" niż wciągać To tak pokrótce. Zwykle robię po równo 8/8 9/9 12/12.
    A co jeśli nie ma jak dać po równo tak jak u mnie? Czy wtedy dać na wywiewie większe średnice przewodów, aby zrekompensować " zwężanie" ?
    Pozdr

  14. #214
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Zetros

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Sędziszów Małopolski
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Ile osób, jaki duży dom?

    na wstępie czerpnia od północy a wyrzut najlepiej w dachu.

    zdecydowanie wzmocnić wentylację łazienki.

    Witam
    powierzchnia użytkowa domu bez kotłowni około 130m2 mieszkańcy 5 osób 2+3. wszystkie narysowane wywiewy zawierają po dwa przewody 75mm. czy w łazience robić drugi anemostat czy podłaczenie 3 przewodów 75 do anemostatu. jakie robić wyjście wyrzutni na dachu, czy nie będzie się w zimie przewód pionowy zaladzał??

  15. #215
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Wywiew lubi się "zwężać" z czasem chyba że filtry założymy przy anemostatach ale wiadomo opory też wzrosną. Poza tym łatwiej "dmuchać" niż wciągać To tak pokrótce. Zwykle robię po równo 8/8 9/9 12/12.
    Dokladajac więcej na wywiew zmniejszasz prędkość w przewodach dlatego właśnie się zwezaja moim zdaniem wywiewnych powinno być mniej i tylko w łazienkach i kuchni nawet kosztem większego hałasu
    Ale z drugiej strony to te przewody są antybakteryjne antystatyczne i nie trzeba ich czyscic to jak to w końcu jest.?
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 29-11-2016 o 21:11

  16. #216

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Dokladajac więcej na wywiew zmniejszasz prędkość w przewodach dlatego właśnie się zwezaja moim zdaniem wywiewnych powinno być mniej i tylko w łazienkach i kuchni nawet kosztem większego hałasu
    Ale z drugiej strony to te przewody są antybakteryjne antystatyczne i nie trzeba ich czyscic to jak to w końcu jest.?
    Nie jedną wentylację popełniłem i problemów z nią nie ma żadnych. Zasada prosta dajemy tyle samo rur na nawiew co na wywiew. Tak przewody są anty
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  17. #217
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dzygit

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-785
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Nie jedną wentylację popełniłem i problemów z nią nie ma żadnych. Zasada prosta dajemy tyle samo rur na nawiew co na wywiew. Tak przewody są anty
    A co jeśli nie ma jak dać po równo tak jak u mnie? Czy wtedy dać na wywiewie większe średnice przewodów, aby zrekompensować " zwężanie" ?
    Pozdr

  18. #218
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    Witam proszę o pomoc w rozmieszczeniu przewodów peflex,który wariant będzie bardziej prawidłowy.Dom parter 150 m2 wentylacji rodzina 2+2.
    Rekuperator w garażu przewody na stopie monolitycznym,przykryte wełną.
    Wariant 1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img011.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	374881
    Wariant 2
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img012.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	374882
    Pytanie czy wentylować pomieszczenia bez okien takie jak spiżarka,tzw.graciarnia,za jakiś czas czy jakis grzyb się nie pojawi,ogrzewany bedzie caly dom podłogówka.
    Zastanawiam się nad wiatrołapem,będzie ogrzewany,ale tam w ciągu dnia drzwi będą otwierane kilkanaście razy.
    Prosze o rade jak to rozmieścić.
    Dziękuje i Pozdrawiam.

  19. #219

    Domyślnie

    Witam. Prośba do kolegów o sprawdzenie i podpowiedzenie co do projektu rekuperacji. Dom 145 m2, użytkowe poddasze, kubatura ok 470 m3, liczba osób 3-4.
    Poniżej rzut parteru, poddasza oraz tabelka z wyliczeniami. System chce zrealizować o kanały typu peflex termokontrol.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	375107
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pietro.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	375108
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REKUEXEL.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	69,9 KB
ID:	375109
    Z góry dziękuje za wszelkie uwagi i sugestie.
    Pozdrawiam.
    Paweł.

  20. #220

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maly1115 Zobacz post
    Witam proszę o pomoc w rozmieszczeniu przewodów peflex,który wariant będzie bardziej prawidłowy.Dom parter 150 m2 wentylacji rodzina 2+2.
    Rekuperator w garażu przewody na stopie monolitycznym,przykryte wełną.
    Wariant 1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img011.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	374881
    Wariant 2
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img012.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	374882
    Pytanie czy wentylować pomieszczenia bez okien takie jak spiżarka,tzw.graciarnia,za jakiś czas czy jakis grzyb się nie pojawi,ogrzewany bedzie caly dom podłogówka.
    Zastanawiam się nad wiatrołapem,będzie ogrzewany,ale tam w ciągu dnia drzwi będą otwierane kilkanaście razy.
    Prosze o rade jak to rozmieścić.
    Dziękuje i Pozdrawiam.
    Proszę o rozpiskę:

    wywiewy
    nazwa pomieszczenia ilość przewodów

    nawiewu
    nazwa pomieszczenia ilość przewodów

    będzie mi łatwiej i szybciej pomóc
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

Strona 11 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony