dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 50 z 54
Pokaż wyniki od 981 do 1.000 z 1068
  1. #981
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    ale w zimie ma przynajmniej 5 razy gorszą przenikalność cieplną od ściany, a w lecie robi z domu szklarnię. No i tańsze to od zwykłego okna też nie jest.
    Ja się śmieję z wstawiania takich pakietów dla oszczędności.
    To się nie śmiej tylko przemyśl. 5x gorszą przenikalność to ma pakiet szybowy a jak wstawisz w ramie otwieranej to masz 10x gorszą niż ściana. I do tego zapłacisz 2 x więcej. To się Ciebie pytam, w którym wariancie trzeba się śmiać? Oczywiście nie jestem za pakowaniem pakietów wszędzie, zgadzam się z przedmówcami, tam mamy inne okno otwierane.
    Sam rozpatrywałem wstawienie pakietu 3,6m x 2,6m i powiem Ci, że cena mnie b. pozytywnie zaskoczyła. Zrezygnowałem, że względu na wagę ale zrobiłem w to miejsce podzielone na pół szklenie w ramie.

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    zdecydowanie mocniej pracują otwierane okna (drzwi wejściowe oraz drzwi tarasowe) osadzone w aluminowej ramie, niż te pakiety. I to okna otwierane wymagają zdecydowanie lepszego montażu niż same pakiety.
    Bo tam masz współczynnik rozszerzalności cieplnej 5x większy niż dla szkła a dla PVC jest ok 10x większy. Do tego do jakich temperatur nagrzeje się pakiet a do jakich kolorowe ramiaki. Masz Kamil dodatkowy argument co będzie trwalsze pakiet w XPSie czy pakiet w ramie z uszczelką
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 24-03-2017 o 07:17

  2. #982

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Sam rozpatrywałem wstawienie pakietu 3,6m x 2,6m i powiem Ci, że cena mnie b. pozytywnie zaskoczyła. Zrezygnowałem, że względu na wagę ale zrobiłem w to miejsce podzielone na pół szklenie w ramie.
    Z ciekawości jaka to była cena, jakie parametry? No i jaka waga?
    Ostatnio edytowane przez Marek.M ; 24-03-2017 o 07:30 Powód: literówka

  3. #983
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Ok rozumiem Twoje założenia , ale tak jak pisali poprzednicy jakiekolwiek uszkodzenie szyby u Ciebie oznacza demolkę w środku i na zewnątrz.
    Nie - tylko wycięcie silikonu, bo jak już mówiłem izolacja nie zachodzi na pakiet.

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Brak prądu oznacza zaduch w domu ( garażem i drzwiami domu nie przewietrzysz ).
    Ale drzwiami tarasowymi owszem - skrzydło uchylno-rozwierne.
    Poza tym ten argument nie dotyczy tylko pakietów a również fixów.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  4. #984
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    XPS to nie jest PVC i nie jest stalą a to stanowi o sztywności okna.
    Przecież nie PVC trzyma pakiet w oknie...

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Wiem że jakiś jeden dzień wichury pakiety wytrzymają ale czy za 10lat też tak będzie? O to mi tylko chodzi.
    Parcie wiatru na szybe w oknie amortyzuje uszczelka. U mnie piana i silikon.

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Nie sposób na przykładzie jednego domu w którym się zamontowało pakiety stwierdzić że to jest na tyle dobre i bezpieczne rozwiązanie na długie lata. Nie wiem czy jakiś klej dobrze sklei XPSa z pakietem. Nawet jak pozornie dobrze sklei to musi też trzymać przez cały okres użytkowania w zależności od warunków. Nie może być tak ze po przykładowo 5 czy 10latach pakiet odklei się od XPSu i będzie się ruszać.
    Zobaczymy

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Jest jeszcze kwestia przestrzeni w tej "ramie" z XPSu. Tam się będzie zbierać woda a przez to chyba zrobią się mostki bo ta woda nie będzie miała ujścia. Na pewno warto byłoby zrobić badania kamerką po czasie by sprawdzić jak to się sprawuje.
    Dlaczego ma się tam zbierać woda?

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    W Twoim dzienniku nie widać zbyt dokładnie jak wygląda zamontowany pakiet w XPSie. Możesz to jakoś naszkicować?
    Nie chce mi się ...

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Sam rozpatrywałem wstawienie pakietu 3,6m x 2,6m i powiem Ci, że cena mnie b. pozytywnie zaskoczyła. Zrezygnowałem, że względu na wagę ale zrobiłem w to miejsce podzielone na pół szklenie w ramie.
    Zdecydowanie nie zamontowałbym takiego pakietu na XPS, chyba, że w licu ściany, a nie warstwie izolacji gdzie ciężar przenosi sam klej.

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Bo tam masz współczynnik rozszerzalności cieplnej 5x większy niż dla szkła a dla PVC jest ok 10x większy. Do tego do jakich temperatur nagrzeje się pakiet a do jakich kolorowe ramiaki. Masz Kamil dodatkowy argument co będzie trwalsze pakiet w XPSie czy pakiet w ramie z uszczelką
    Tu bardziej chodzi o to, że XPS jest osłonięty od warunków zewnętrznych i jego stabilność wymiarowa jest znacznie wyższa niż rama PVC.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  5. #985

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Zdecydowanie nie zamontowałbym takiego pakietu na XPS, chyba, że w licu ściany, a nie warstwie izolacji gdzie ciężar przenosi sam klej.
    Bartku a jaki maksymalnie wagowo pakiet uważasz, że można zamontować Twoją metodą? Pytam bo ja w salonie nie będę miał wyjścia na taras, więc pakiety będą, a chciałbym je większe, bo od południa.

  6. #986
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Bartku a jaki maksymalnie wagowo pakiet uważasz, że można zamontować Twoją metodą? Pytam bo ja w salonie nie będę miał wyjścia na taras, więc pakiety będą, a chciałbym je większe, bo od południa.
    Tu przede wszystkich chodzi o wysokość pakietu, i grubość szyby, bo to generuje ciężar (nacisk na 1mm2 XPSu). Najbardziej obawiałem się o moje tzw. "pionowe" pakiety, które mają 2,2m wysokości, ale szybę jedynie 4mm. Z obliczeń wychodzi, że wytrzymają (generują ok. bodajże 20x mniejszy nacisk niż dopuszczalny dla XPS - dla tzw. obciążeń długotrwałych). O "okna" poziome w ogóle się nie martwię.

    EDIT: Ja mam max. 80kg pakietu na mb XPS.
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 24-03-2017 o 10:59
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  7. #987
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    To ja przypilnuję hamulca, a wy sobie róbcie jak chcecie.

  8. #988
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Przecież nie PVC trzyma pakiet w oknie...
    Oczywiście że nie ale te uszczelki są zamocowane w ramie więc sama rama musi być sztywna. Uszczelki też nie są jak gąbka tylko sztywniejsze i ta całość stanowi o sztywności okna. XPS nie jest sztywny tak jak PVC a nawet w ramie daja stal aby zwiększyć sztywność. Nic z tego nie ma w XPSie no chyba że zrobiłoby się jakiś XPS który miałby wbudowany jakiś kątownik czy coś takiego.

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Parcie wiatru na szybe w oknie amortyzuje uszczelka. U mnie piana i silikon.
    Ta uszczelka jest tak dobrana aby trzymała i by też zachowywała szczelność. W XPSie raczej by się nie dało uszczelki wiec musi być tak jak to zrobiłeś. Zobaczymy jak długo to wytrzyma, oby jak najdłużej i cały czas.

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Dlaczego ma się tam zbierać woda?
    Nie wiem dlaczego, w końcu po coś robią wcięcia w dolnej zewnętrznej części ramy, aby to co się skropli miało ujście.

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Nie chce mi się ...
    Nie poganiam, ale fajnie byłoby to zobaczyć, bo jakoś nie mogę pojąć Twojego sposobu montażu.

  9. #989

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Nie - tylko wycięcie silikonu, bo jak już mówiłem izolacja nie zachodzi na pakiet.



    Ale drzwiami tarasowymi owszem - skrzydło uchylno-rozwierne.
    Poza tym ten argument nie dotyczy tylko pakietów a również fixów.
    Nie rozsmieszaj mnie .Jakikolwiek pęknięcie szyby ( wypadek, włamanie ) oznacza u Ciebie demolke płyt we wnętrzu .Przy fix ach czy otwieranych możesz wymienić pakiet szyb bez problemów.
    Nie wierzę że jedne otwierane drzwi balkonowe skutęczne przewietrza dom - zwłaszcza w lecie ( przy trwającym kilka h braku prądu latem zwłaszcza przy swojej izolacji od środka masz w domu saunę ). Dla mnie skórka nie warta wyprawki. Oszczędności związane z montażem pakietów nie rekompensuja ryzyka z tym związanego i okresowego pogorszenia komfortu. Czas pokaże trwałość twojego rozwiązania ( poromawiamy za 10-15 lat ).

  10. #990

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że są już osoby, które mają pakiety już kilka lat. Przydałoby się ich zdanie w tej materii.

  11. #991
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Nie rozsmieszaj mnie .Jakikolwiek pęknięcie szyby ( wypadek, włamanie ) oznacza u Ciebie demolke płyt we wnętrzu .
    Nie rozsmieszaj mnie ...

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Nie wierzę ...
    Ja też

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Czas pokaże trwałość twojego rozwiązania ( poromawiamy za 10-15 lat ).
    OK.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  12. #992
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Wydaje mi się, że są już osoby, które mają pakiety już kilka lat. Przydałoby się ich zdanie w tej materii.
    na przykład ja mam pakiety już 3,5 roku. Nic się z nimi nie dzieje. Nie mają nieszczelności, nie pękły, nie parują itd. Okno jak okno. Zamontowane z rozsądkiem sprawdzą się jak każde inne.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  13. #993

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    na przykład ja mam pakiety już 3,5 roku. Nic się z nimi nie dzieje. Nie mają nieszczelności, nie pękły, nie parują itd. Okno jak okno. Zamontowane z rozsądkiem sprawdzą się jak każde inne.
    kszhu chyba ma dłużej, ale na forum go już nie ma.

  14. #994
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Dzisiaj żona robiła coś na działce, a ja spokojnie piłem piwo patrząc w komputer kiedy dzieci zaczęły się drzeć. Spokojnie odepchnąwszy się na fotelu na kółkach sięgnąłem klamki, otworzyłem okno w biurze i zawołałem mamusię - nie do osiągnięcia przy pakietach. Moim zdaniem warte swojej ceny.

  15. #995
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    kszhu chyba ma dłużej, ale na forum go już nie ma.
    Największy problem w tym że na początku podczas budowy wszyscy dużo "krzyczą" o swoich rozwiązaniach a potem przestają " nadawać" lub nie przyznają się do błędu i twierdzą że wszystko jest super / tak chcieli / tak lubią...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #996

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    lub nie przyznają się do błędu i twierdzą że wszystko jest super / tak chcieli / tak lubią...
    Bardzo rzadko się zdarza, że ktoś się przyznaje, że można było inaczej, lepiej, że zrobił jednak źle, to fakt.

  17. #997
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    na przykład ja mam pakiety już 3,5 roku. Nic się z nimi nie dzieje. Nie mają nieszczelności, nie pękły, nie parują itd. Okno jak okno. Zamontowane z rozsądkiem sprawdzą się jak każde inne.
    Jakby po 3,5roku już się coś działo to byłaby to bardzo zła oznaka.

  18. #998
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    kszhu chyba ma dłużej, ale na forum go już nie ma.
    O ile pamiętam to kszhu chciał ale ostatecznie zrezygnował i poszły fixy.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  19. #999
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Aluminium ma przewodność cieplną 200W/mK, czyli przy szybie 1,5x1,5m o grubości 32mm wsadzonej w ramę z blachy 2mm, mamy

    - przenikalność przez szybę 1,125W/K,
    - przenikalność przez ramę 75W/K

    Słabe.
    Witam.
    Ta ramka aluminiowa osadzona jest w XPS i będzie jeszcze nim z dwu stron oklejona ,nie powinno to mieć dużego wpływu na straty ciepła. Zaletą tak obsadzonego pakietu jest szczelność.
    Mam starego mercedesa ,szyba wklejona była szczelna przez 20 lat , uszczelki gumowe w tych ,nie wklejanych popękane. Mam w starym domu okna z pakietami ,nie wiem ile mają lat ,ale tam uszczelki są w stanie fatalnym ,ramy pokrzywione. Słońce ,wiatr, zmiany temperatury ,to wszystko nie jest obojętne dla ram i uszczelek. Ramka z klejem w warstwie ocieplenia ,nie będzie "widziała "słońca, a i skoki temperatury nie będą duże,powinno być dobrze. Pożyjemy zobaczymy. Jak się tak obsadzone pakiety nie sprawdzą, to przy pierwszym remoncie, zawsze można je wymienić na okna z ramą. Za 20-30 lat może wymyślą jakieś " inteligentne " okna .Bez eksperymentów nie ma postępu . Ja zaryzykowałem takim rozwiązaniem ,nie ze względu na cenę / chyba nie będzie to tańsze od fix'sów ,wliczając to moją pracę / ,a z dążenia do czegoś nowego ,innego, w moim przekonaniu lepszego.
    Nie mam małych dzieci, więc nie muszę żony przywoływać przez okno . Otwierane okno to tylko, droga wejścia dla komarów i muszek,których nie lubię. Do wietrzenia domu jest wentylacja. Jak nie będzie prądu dłużej ,kupię małą prądnicę i ona mi go dostarczy.Mam wyprowadzony kabel do jej podłączenia. Przy krótkich awariach wystarczy ups.
    Mój cały dom ,jak i Barth3z ,to też nowość, eksperyment,ocieplenie od środka.Ja wybrałem taki sposób budowy, po wielu godzinach spędzonych przed komputerem, wielu godzinach przemyśleń. Jestem świadom zagrożeń takiego rozwiązania ,ale i wiem jak zbudować mój dom by wszystko było dobrze. Czas pokaże ,czy się nie myliłem,ale ja mimo swojego wieku lubię wprowadzać nowe rozwiązania ,nie boję się ryzyka.
    Miłego dnia J.Korona

  20. #1000
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Nie poganiam, ale fajnie byłoby to zobaczyć, bo jakoś nie mogę pojąć Twojego sposobu montażu.
    Coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pakiet w XPSc.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	36,4 KB
ID:	385403

    Te niebieskie paski to płyta magnezowa.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

Strona 50 z 54

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony