dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty

Głosujących
323. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • beton komórkowy

    101 31,27%
  • bale drewniane

    3 0,93%
  • koształtki styropianowe wypełnione betonem

    16 4,95%
  • pustaki ceramiczne

    107 33,13%
  • bloczki silikatowe

    87 26,93%
  • szkielet drewniany

    8 2,48%
  • inny wybór

    9 2,79%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 42 z 58
Pokaż wyniki od 821 do 840 z 1142
  1. #821

    Domyślnie

    Jesteście pewni, że nie wybuduje domu z wentylacja grawitacyjna i ogrzewaniem na węgiel, drewno albo ewentualnie ekogroszek?
    WM jest strasznie droga 15-20 tys, a grawitacyjna wyjdzie o wiele taniej, bo najprawdopodobniej będę miał dwa kominy, na piec i kominek, wiec będzie gdzie zamontować ta wentylację grawitacyjna.
    A tak z ciekawości... Jest możliwość zamontowania WM bez reku? Czyli zwykła bez odzysku ciepła?
    Wracając do tematu... Co jest tańsze w budowie domu (materiał plus robocizna) beton komórkowy czy sikikat?

  2. #822
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    BK ma pewną przewagę nad Porothermem- szczelność przegrody
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #823
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jesteście pewni, że nie wybuduje domu z wentylacja grawitacyjna i ogrzewaniem na węgiel, drewno albo ewentualnie ekogroszek?
    Poczytaj o EP i jak się liczy. I dlaczego węgiel wygląda tak blado.

    Pewny nie jestem, że się nie da. Ale jestem pewien, że jak zrobisz dom tak dobrze ocieplony, że przy wentylacji grawitacyjnej można grzać węglem, to wydasz więcej, niż na rekuperację.



    Cytat Napisał peppawutz Zobacz post
    Dom budowałem z ceramiki porotherm i porównując to z bk na pewno ma lepszą izolacyjność akustyczną i akumulacyjność cieplną. Samą izolacyjnością się nie przejmowałem, bo ściany i tak mam docieplone wełną. Izolacyjność samego pustaka nie ma więc w sumie dużego znaczenia.

    Akustyka ściany warstwowej to nie taki proste, że dodajesz tłumienie poszczególnych warstw. Do tego producenci w danych technicznych unikają podania tłumienia w dB bo to jest ściema (czasami podają w materiałach marketingowych). Tłumienie przez jednorodny materiał jest różne w zależności od częstotliwości i wcale nie zmienia się liniowe względem grubości.

    Podobny temat

    Co do U - u mnie ściana z BK 500 24cm na klej do cienkich spoin razem z ociepleniem i tynkami daje U=0,125. Zmiana na Porotherm 25cm zmienia U na 0,141. 13% - reszta materiałów ta sama. Czy to ma znaczenie, niech każdy sam oceni.

    Co do kosztów - 158m2 ściany 24cm + 80m2 ściany 12cm (działowe) to 14,2K zł (BK Solbet Optimal 500, nadproża systemowe i klej). Jakby przeliczyć ścianki działowe dzieląc i powierzchnię na pół, to wychodzi jakieś 72zł/m2 muru z BK 24cm za materiał. Robocizna - zależy dużo od rejonu i ekipy. Ale zdziwiłbym się, jakby ktoś z innego materiału murował taniej, niż z BK.

  4. #824

    Domyślnie

    Nie bujaj Kaizen masz jak na dłoni https://www.solbet.pl/izolacyjnosc-akustyczna.php http://wienerberger.pl/izolacyjno%c5...porotherm.html , przy BK 25 cm masz 40 dB , przy PTH 25 cm dryfix 42 dB a profi 43 dB. Czyli 2-3 dB różnicy - to nie jest mało.

  5. #825
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Dom mam oddalony o jakieś sto metrów od drogi krajowej. W nocy przy sprzyjających wiatrach dosyć wyrażnie słychać szum przejeżdżających pojazdów.

    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #826
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.642
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post




    Akustyka ściany warstwowej to nie taki proste, że dodajesz tłumienie poszczególnych warstw. Do tego producenci w danych technicznych unikają podania tłumienia w dB bo to jest ściema (czasami podają w materiałach marketingowych). Tłumienie przez jednorodny materiał jest różne w zależności od częstotliwości i wcale nie zmienia się liniowe względem grubości.

    Podobny temat

    Co do U - u mnie ściana z BK 500 24cm na klej do cienkich spoin razem z ociepleniem i tynkami daje U=0,125. Zmiana na Porotherm 25cm zmienia U na 0,141. 13% - reszta materiałów ta sama. Czy to ma znaczenie, niech każdy sam oceni.
    Te 13% można nadrobić dając 3cm ocieplenia więcej.
    Albo zamieniając wełnę elewacyjną, (którą musisz użyć, aby uzyskać odpowiednią akustykę) na grafitowy styropian.

    Do tego dochodzi marna akustyka ścian wewnętrzych, a tego już poprawić wełną się nie da.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #827

    Domyślnie

    Jakoś nie chce mi się wierzyć, że wszystkie osoby, które dostaną pozwolenie na rok 2017 i dalej będą montować wentylację Mechaniczna i inne źródło ciepła niż kotły na paliwo stałe. Od razu możemy w takim razie zamknąć kopalnie, albo sprzedać Czechom.
    WM wcale nie jest taka taka, bo montaż drogi. Inna sprawa to eksploatacja. Pewnie ucieka mniej ciepła,to się zgadza, ale trzeba wymieniać filtry, reku się psuje, a koszty naprawy są ogromne, no i prąd tez kosztuje na działanie tego sprzętu. Wiec jakby to policzyć to może koszt roczny jest większy niż w przypadku WG. Najwyżej spale pół tony więcej węgla.
    Mieszkam w miasteczku w Wlkp i nie znam nikogo, kto budował nowy dom, że ma WM, nie mówiąc już o PC. Albo mieszkam w zasciaankowym miejscu, albo te wszystkie reku itp to jakaś fanaberia mieszkańców większych miast.
    Chętnie bym zobaczył statystykę z jakiej wentylacji ludzie używają do budowy nowych domów oraz jak ogrzewaja swoje domy... Bo czytając forum 70 procent ludzi ma PC, a 90 WM.

  8. #828
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Do tego dochodzi marna akustyka ścian wewnętrzych, a tego już poprawić wełną się nie da.
    Tu mam dylemat, czy chcę mieć dobrze wyciszone, czy wolałbym słyszeć, jak dziecku przyśnią się koszmary. Ale układ pomieszczeń mam taki że wewnątrz tylko sypialnie dzieci będą bezpośrednio sąsiadowały. Więc tylko tu inny materiał prawdopodobnie zrobiłby różnicę.

    A dołożenie 3cm wełny... Jaki jest wybór wełny o grubości 23cm? W teorii wygląda łatwo i prosto - pytanie jak inaczej osiągnąć takie parametry i o ile drożej to wyjdzie?

  9. #829
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jakoś nie chce mi się wierzyć, że wszystkie osoby, które dostaną pozwolenie na rok 2017 i dalej będą montować wentylację Mechaniczna i inne źródło ciepła niż kotły na paliwo stałe. Od razu możemy w takim razie zamknąć kopalnie, albo sprzedać Czechom.
    Pewnie, że można jakoś rasować EP. Solary na dach, kominek na biomasę (nie musi być używany - ważne, żeby był uwzględniony w wyliczeniach). Da się zrobić bez WM, ale będzie to droższe sumarycznie (instalacja i używanie) rozwiązanie, niż WM.


    WM wcale nie jest taka taka, bo montaż drogi. Inna sprawa to eksploatacja.
    Mam w koszyku w jednym sklepie (jeszcze muszę dokładnie pomierzyć wszystko i upewnić się, że ewentualny monter nie sprzeda mi taniej albo gratis wyjdzie montaż po uwzględnieniu mniejszego VATu i jego rabatu) wszystkie materiały (bez centrali) - u mnie wychodzi 4,4K zł brutto z transportem. Do tego centrala - tu rozpiętość cen jest ogromna. Czy to drogo? Pewnie, że kominy wentylacyjne zbudujesz taniej. Zwłaszcza, jak budżetowo wykończysz. Ale zalety WM IMO są dużo więcej warte, niż różnica w cenie. W tym, np. możliwość zamontowania szczelnych okien, bez nawiewników dzięki czemu ciszej będzie.

  10. #830
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Witam serdecznie. Tez się zastanawiam z czego budować dom. W projekcie który chce kupić ma ceramikę. Od razu zaznaczę, że w domu będzie wentylacja grawitacyjna, ogrzewanie na paliwo stałe, dom na odludziu. Wiec z czego budować? Z jakiego materiału będzie najtaniej (chodzi o materiał wraz z robocizna)? Domyślam się, że na mokro jest też drożej niż na klej, tak? A więc ta ceramika, bk, silikat, keremzyt czy jeszcze coś innego? Chodzi o mój przypadek i to co podałem wcześniej czyl położenie domu, rodzaj wentylacji i ogrzewania.
    Pozdrawiam
    buduj z bk. Materiał łatwy do obróbki, szybko i przyjemnie buduje się z niego. Łatwo wybacza błędy.

  11. #831

    Domyślnie

    Wiec jaki będzie mniejwiecej koszt zrobienia WM i WG, kiedy i tak mam zamiar budować dwa kominy dla domu 100m?

  12. #832

    Domyślnie

    Przy budowie domu nie wszystko przeliczaj na koszt bo dom to nie biznes. W wentylacji mechanicznej bardziej chodzi o komfort niż o zyski, nie jest tania, ale jeśli będziesz ją miał to co roku zaoszczędzisz jakąś ilość paliwa do kotła, mając WG co roku zmarnujesz jakąś ilość paliwa.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  13. #833

    Domyślnie

    Wiec jaki będzie mniejwiecej koszt zrobienia WM i WG, kiedy i tak mam zamiar budować dwa kominy dla domu 100m?
    A na co te kominy?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  14. #834
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.642
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tu mam dylemat, czy chcę mieć dobrze wyciszone, czy wolałbym słyszeć, jak dziecku przyśnią się koszmary. Ale układ pomieszczeń mam taki że wewnątrz tylko sypialnie dzieci będą bezpośrednio sąsiadowały. Więc tylko tu inny materiał prawdopodobnie zrobiłby różnicę.

    A dołożenie 3cm wełny... Jaki jest wybór wełny o grubości 23cm? W teorii wygląda łatwo i prosto - pytanie jak inaczej osiągnąć takie parametry i o ile drożej to wyjdzie?
    Tylko mając ceramikę (czy silikat) nie musisz mieć wełny...

    A koszmary dzieci (jeśli się w ogóle zdarzą) za parę lat się skończą, kiepska akustyka pozostanie...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 01-05-2017 o 17:45
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #835

    Domyślnie

    Jeden komin do paliwa stałego, a drugi na kominek (wewnątrz) i grill (zewnątrz).

    PS: Znalazłem artykuł z 2014 roku na temat z czego polacy budują. Okazuje się, że pierwsze miejsce ceramika (40%), drugie beton komórkowy (33%), a dopiero bardzo zachwalany silikat jest na 5 miejscu (3,5%). To ten materiał jest aż tak mało popularny, czy na forum jest jakiś szał na ten silikat? No chyba, że przez te ostatnie 3 lata się dużo pozmieniało...
    Ostatnio edytowane przez [email protected] ; 01-05-2017 o 18:07

  16. #836
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Tylko mając ceramikę (czy silikat) nie musisz mieć wełny...
    Tylko mając wełnę, nie muszę mieć ceramiki (czy silikatu)...

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A koszmary dzieci (jeśli się w ogóle zdarzą) za parę lat się skończą, kiepska akustyka pozostanie...
    Skończą się koszmary, to dopiero dobra izolacja akustyczna będzie problemem ;P



    A potem dzieci się wyprowadzą.

  17. #837
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.642
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Z części tej wełny w swoim projekcie (product placement Isovera) porezygnowałeś z uwagi na koszt, tę na ścianie musisz już zostawić, mimo iż to droższe rozwiązanie...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #838

    Domyślnie

    Patrząc na ofertę jednej z firm wychodzi, że silikat jest troszkę tańszy (patrząc na m kwadratowy), ale za to jest więcej roboty, więcej pójdzie zaprawy no i BK bije na głowę silikat jeżeli chodzi o współczynnik przenikania ciepła.
    http://stanlux.istore.pl/pl/ytong-24...-promocja.html

    http://stanlux.istore.pl/pl/silka-e2...rmy-xella.html

    No, chyba, że ja jakoś źle patrzę...

  19. #839
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Z części tej wełny w swoim projekcie (product placement Isovera) porezygnowałeś z uwagi na koszt, tę na ścianie musisz już zostawić, mimo iż to droższe rozwiązanie...
    Bardziej na dostępność. Nie było co rozważać wad i zalet, jak towar niedostępny. Ale nie widziałem tam żadnych zalet wełny względem XPSa - a raczej wady (pod chudziakiem i na ścianie fundamentowej).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-05-2017 o 18:36

  20. #840

    Domyślnie

    Patrząc na ofertę jednej z firm wychodzi, że silikat jest troszkę tańszy (patrząc na m kwadratowy), ale za to jest więcej roboty, więcej pójdzie zaprawy no i BK bije na głowę silikat jeżeli chodzi o współczynnik przenikania ciepła.
    http://stanlux.istore.pl/pl/ytong-24...-promocja.html

    http://stanlux.istore.pl/pl/silka-e2...rmy-xella.html

    No, chyba, że ja jakoś źle patrzę...
    Owszem BK bije na głowę i ceramikę i silikat pod względem utraty ciepła ale po to został stworzony to taki specjalny twór którego podstawą do stworzenia była właśnie blokada do utraty ciepła. Można dzięki niemu osiągnąć bardzo dobre parametry współczynnika U i na tym się jego zalety kończą. Popatrz sobie na bloczki a nawet kup kilka w składzie, dla porównania możesz wziąć po bloczku BK, ceramiki i silikatu (ja tak zrobiłem) i przetestować młotkiem, wiertarką, wkrętarką, wodą i czym tam będziesz chciał, przekonasz się na własnej skórze. Poza tym przelicz sobie koszt wybudowania 200 mkw ściany z różnych materiałów to przekonasz się że BK wcale tani nie jest bo same bloczki są drogie i łatwo ulegają uszkodzeniom w transporcie, silikat ma tańsze bloczki ale ze względu na transport ( jest cholernie ciężki) cena rośnie, schodzi dłużej z murowaniem bo jest ciężki w obróbce, taka pośrednia jest ceramika, łatwo ją dostać, jest "średniociężka", ale potrafi się kruszyć na drobny mak na paletach, trudno się w niej wierci, trudno tnie.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

Strona 42 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony