dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 19
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 370
  1. #221
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Nie bujda. Rzeczywistość. Przypominam., że rozmawiamy cały czas o kompleksowych rozwiązaniach od A do Z. Zresztą było już to przerabiane.
    Rozmawiamy o trwałości sprężarek i ewentualnej naprawie pomp ciepła.
    Dolne źródła mają zazwyczaj 50 lat gwarancji więc nic im nie dolega, a naprawiamy to co opisują tu niektórzy konstruktorzy czyli same pompy ciepła.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  2. #222
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Nie bujda. Rzeczywistość. Przypominam., że rozmawiamy cały czas o kompleksowych rozwiązaniach od A do Z. Zresztą było już to przerabiane.

    rozumiem, ze w słowie "drożna" chodziło ci o "droższa"
    wtedy dalej to jest bujda

    przykład - moja gruntówka kosztowała 44k
    dolne źródło, sama pc z kotłownią, górne źródło + plus papiery do starostwa, projekt podłogówki itp.
    zbierając oferty prosiłem o wyceny zarówno gruntowych jak i powietrznych (dałem widełki 8-10 kw)

    najtańsza powietrzna z firmy nazwy, której już nie pamiętam (ale pompa Meeting) - 29k za całość
    najdroższa powietrzna - wtedy był to jakiś model Nibe albo IVT (sorry nie pamiętam nawet który to był) - ponad 60k za całość

    to jak widzisz, nawet na najtańszym Meetingu nie było 2 razy

    i pisze o cenach brutto
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  3. #223
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Kubson, tak samo możesz za 10-15 lat kupic druga gruntówke. Jaka tu roznica? Dobór mocy to osobna sprawa.

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Czym się różni wymian sprężarki w PW a gruntowej?
    Tym, że jak w zime przyjedziesz ja demontować to przy gruntowej masz ponad 15 stopni a przy powietrznej moze to być nawet -15
    Ostatnio edytowane przez zibizz1 ; 14-01-2019 o 12:14
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  4. #224
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Czym się różni wymian sprężarki w PW a gruntowej? .
    Tym, że Twój konstruktor napisał. że PW nie naprawia sprężarkę. Zawołaj swojego konstruktora za 15 lat niech Ci naprawi Twoja sprężarkę.

    Nawet jeżeli ceny zakupy PC gruntowej i PW sa takie podobne (oczywiście na korzyść PW) to i tak instalując PW jestem do przodu o DZ. Przez 10-15 lat. Za 10-15 lat kupuje nową nie pacząc czy mi łaskawie konstruktor gruntówkę naprawi czy nie. Zresztą już pisałeś, "merytorycznie" na temat płynu w DZ także wystarczy.

    Pozdrawiam.
    Konstruktor mojej PCi nie udziela się na forum.
    Za 15 lat nie będzie mi naprawiał sprężarki tylko jeśli zajdzie taka potrzeba to ją wymieni. Jeśli nawet za te 15 lat nie będzie można znaleźć sprężarki na R407C to wtedy wymienię całą pompę. Obecnie moja pompa bez negocjacji jest do wzięcia za niecałe 15000pln, bez negocjacji ceny. Podłączę sobie sam, to tylko 5 rurek stalowych karbowanych.
    Na temat jak to ująłeś "płynu" w DZ, nie powinieneś się udzielać, bo nie masz racji. Jak pisałem glikol to alkohol, który pracując w zakresie temperatur 0C - 20C nie traci swoich właściwości, które nas interesują czyli temp. krzepnięcia i antykorozyjności jeśli zawiera inhibitory.
    Powtórzę jeszcze raz, można go mieszać z innymi alkoholami nawet z samogonką.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  5. #225
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Wiesz z tym, że ja na start wydałem 20 tyś a Ty 40 tyś. Widzisz różnicę .
    A ktoś inny założy maty grzejne i wyda z podłogówką i sterownikami 10tys czyli 20tys mniej niz Ty i do tego bedzie miał wiecznie, ewentualnie sterownik wymieni lub zabezpieczenie pradowe za groisze
    Nie bede tu robił całej analizy SWOT dla pomp powietrznych i gruntowych. Kazdy musi sobie ta analize sam wykonac.

    Jeżeli chodzi o awaryjnosć sprężarki i róznice miedzy powietrznymi i gruntowymi to powietrzne działają w gorszych warunkach co wpływa na ich zywotność i tyle.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  6. #226

    Domyślnie

    Polskie gruntówki 8kW on\off też można kupić za ok. 17tyś. Za dodatkowe 5 tyś. spokojnie można ogarnąć dolne źródło razem z glikolem. Cena zatem porównywalna do powietrznej, co komu pasuje.

  7. #227
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Czyli wpływ warunków zewnętrznych ma wpływ na trwałość sprężarki?
    No jasne, szczegolnie skrajnie niskie i wysokie temperatury.
    1976
    Design Considerations for Heat Pump
    Compressors
    J. F. Horn
    P. H. Scharf
    Low outdoor ambients produce low evaporating
    pressures and light loads on the compressor. On
    single phase motors, light loads impress high
    voltages on the n.n1 capacitor.
    Cold starts after a long shut dawn may be damaging
    to a compressor if the crankcase heater is not
    completely effective. If liquid refrigerant is
    allowed to accumulate in the oil sump it may dilute
    the oil and prevent adequate bearing lubrication.
    If sufficient liquid accumulates it can result in
    mechanical damage to valves, gaskets, etc.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  8. #228
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Po padzie sprężarki wystarczy ją wymienić? Czy jak się zatrze i zasyfi układ opiłkami/pyłem to cała PC do wymiany a przewody do płukania albo wymiany?

  9. #229

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    Polskie gruntówki 8kW on\off też można kupić za ok. 17tyś. Za dodatkowe 5 tyś. spokojnie można ogarnąć dolne źródło razem z glikolem. Cena zatem porównywalna do powietrznej, co komu pasuje.
    ośmielę się stwierdzić, że można i taniej niż te 17tys...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #230
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibizz1 Zobacz post
    No jasne, szczegolnie skrajnie niskie i wysokie temperatury.
    1976
    Design Considerations for Heat Pump
    Compressors
    J. F. Horn
    P. H. Scharf
    Zatem zgodnie z tym co zacytowałeś, urządzenie po kilku, lub kilkunastu godzinach "postoju" w temperaturach poniżej zera, jest dużo bardziej narażone na uszkodzenia?
    Low outdoor ambients produce low evaporating
    pressures and light loads on the compressor. On
    single phase motors, light loads impress high
    voltages on the n.n1 capacitor.
    Cold starts after a long shut dawn may be damaging
    to a compressor if the crankcase heater is not
    completely effective.

    Czy dobrze zrozumiałem?
    Czy takie warunki to:
    - 10 godzin od zaprzestania grzania,
    - złe warunki zewnętrzne
    -wysoka temp.zasilania CO już od samego startu?

  11. #231
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Low outdoor ambients produce low evaporating
    pressures and light loads on the compressor. On
    single phase motors, light loads impress high
    voltages on the n.n1 capacitor.
    Cold starts after a long shut dawn may be damaging
    to a compressor if the crankcase heater is not
    completely effective.

    Czy dobrze zrozumiałem?
    Czy takie warunki to:
    - 10 godzin od zaprzestania grzania,
    - złe warunki zewnętrzne
    -wysoka temp.zasilania CO już od samego startu?
    Czy ten twórca artykułu zna pojęcie -grzałka karteru?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  12. #232

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Po padzie sprężarki wystarczy ją wymienić? Czy jak się zatrze i zasyfi układ opiłkami/pyłem to cała PC do wymiany a przewody do płukania albo wymiany?
    Uszkodzenia sprężarek bywają różne. Jeśli już dojdzie do zasyfienia układu chłodniczego, to wymieniający sprężarkę faktycznie będzie miał więcej roboty.
    Ale o szczegóły należy pytać chłodniarzy. Kilka lat temu udzielali się tu również terplace i hydrol. Obecnie został tylko wihajster, a i on najwyraźniej niektórym przeszkadza.

  13. #233

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Czy dobrze zrozumiałem?
    Gdybym był złośliwy to bym zapytał

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Znasz angielski, czy używasz translatora?

    ale nie jestem, nie zapytam

    Zabrakło jeszcze :
    "On single phase motors "

    EDYTA :
    Do tego materiał odnosi się do sprężarek tłokowych bo sprężarki scroll pojawiły się komercyjnie 1983 ( a ten materiał jest z 1976 jak widzę)
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 14-01-2019 o 18:39
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  14. #234
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Taka ciekawostka pewnej firmy :
    "Przyjęcie taryfy G11 dla pomp ciepła było celowe i wynika z wieloletniego doświadczenia w sprzedaży pomp ciepła w Polsce.Nasi klienci, który decydowali się na pompy ciepła właśnie z takiej taryfy korzystają w zdecydowanej większości. Kolejnym powodem takiego wyboru była trudność w oszacowaniu realnego zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła przy taryfie G12. Pompy ciepła pracują w trybie ciągłym i wtedy są najbardziej wydajne. Cykliczne załączanie pomp ciepła jest mniej ekonomiczne i negatywnie wpływa na żywotność sprężarki. Proszę zwrócić uwagę, że od lutego 2018 roku w Polsce dostępna jest również taryfa G12as, która jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla akumulacyjnego ogrzewania elektrycznego w nowopowstających domach. Niemniej jest ona jeszcze mało popularna i często niezrozumiała w rozliczaniu, dlatego została pominięta – a mogła jeszcze bardziej uwydatnić zalety takiego ogrzewania"

    To głównie w wątku ogrzewania kablami ale i o PC wspominają

  15. #235
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Ty wielki expert i doradca nie potrafisz dobrze doradzic aby tyle nie szukal tylko w koncu znalazl?
    Obcym tak "doradzasz"... o wydatki sie martwisz, a koledze nie pomozesz?
    Nie masz małej pompy, nie grzejesz w jedynie słusznej taryfie, nie płacisz za energie jak za woły toś nie kolega!
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  16. #236

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Taka ciekawostka pewnej firmy :
    "Przyjęcie taryfy G11 dla pomp ciepła było celowe i wynika z wieloletniego doświadczenia w sprzedaży pomp ciepła w Polsce.Nasi klienci, który decydowali się na pompy ciepła właśnie z takiej taryfy korzystają w zdecydowanej większości. Kolejnym powodem takiego wyboru była trudność w oszacowaniu realnego zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła przy taryfie G12. Pompy ciepła pracują w trybie ciągłym i wtedy są najbardziej wydajne. Cykliczne załączanie pomp ciepła jest mniej ekonomiczne i negatywnie wpływa na żywotność sprężarki.
    Czy tylko ja widzę tutaj pewną nieścisłość?!?
    W G12/G12w więcej jest u mnie pracy ciągłej niż w G11...ale to pewnie wina mojej pompy
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  17. #237
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Czy ten twórca artykułu zna pojęcie -grzałka karteru?
    Zna
    Cold starts after a long shut dawn may be damaging
    to a compressor if the crankcase heater is not
    completely effective
    Artykul sporo starszy niz ja i moze nieaktualny, ale moze mozna wyciagnac jakies wnioski. Tutaj kubsona troche polaskocze ale lepiej zeby przy tych -15 sprezarka przestala sie wylaczac niz przewymiarowanie pompa robila pauze parogodzinna w taryfie G13 i potem startowala przy -20.

    Zalecam jeszcze ta lekture na temat przyczyn awarii sprezarek
    https://www.google.com/amp/s/highper...r-failure/amp/

    Poruszany jest np temat ze czesty start usmierca sprezarke(czas pracy ponizej 3 minut) i wiele innych, z grubsza zazwyczaj przegrzanie jest bezposrednia przyczyna.

    @kubson jesli chodzi o temperature to jest takie cos jak spasowanie czesci, czy chlodzenie. Grzanie wody w G12 w upał w poludnie wody czy tez chlodzenie moze przegrzewac sprezarke. Oczywiscie producent debilem nie jest i wie jakie sa temp i przygotowal urzadzenie na taki zakres temperatur. Ale czy jazda autem blisko czerwonego zakresu na obrotomierzu jest tak samo ok jak jazda na 2tys?

  18. #238
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Wiesz gdyby ktoś robił solidna analizę SWOT oraz liczył przede wszystkim ROE, TCO to gruntówka do nowego domu się "po prostu nie opłaca".
    Zgadzalam sie ale zjadles malego
    gruntówka do nowego malego domu się "po prostu nie opłaca".

  19. #239
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Czy ten twórca artykułu zna pojęcie -grzałka karteru?
    Grzałka karteru nie załatwia w 100% sprawy. Biorąc pod uwagę całokształt urządzenia i tego, że dmucha niemal od samego startu na maxa w najmniej korzystnych dla siebie warunkach. Temperaturowych, po długim wychłodzeniu GZ, całego urządzenia itd.
    Ale ja się tam nie znam tak jak ty. Napisałem tak tylko....podążając za zdrową logiką.
    Dobra, koniec. Zaraz będzie lincz i śmiechy, że już miałem serwis do PC.
    Pozdrawiam i dobranoc.

  20. #240
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Ten mały dom te ile według Ciebie?
    To taki do ktorego smok jest za maly. Trzeba sobie oszacowac i podjac decyzje.

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    No cóż kolejna "zaleta grzania" tyko 2T w lecie miedzy 13-15. Dzięki.
    Widzisz kubson bo ja staram sie rzeczowo i obiektywnie mowic na temat. Staram sie wyciagnac pozytywy i negatywy. Pokazac ze mozna inaczej, ze nie ma uniwersalne super recepty na wszystko.

    A Ty zachowujesz sie jak dziecko i na kazdym kroku starasz sie pokazac ze Twoj wybor i sposob uzytkowania jest NAJ, ze inna droga to herezia. Podniecasz sie kazda przeslanka ktora potwierdza Twoja wersje. Z kontrargumentami walczysz jak z demonami. Weź troche wyluzuj. Postaraj sie pokazac innym rozne drogi, nie decyduj ZA innych. To ze Tobie podoba sie kolor zielony to nie znaczy ze wszyscy tez musza taki lubic.
    Ostatnio edytowane przez zibizz1 ; 14-01-2019 o 23:27

Strona 12 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony