dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 2953

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W tym punkcie jest pewna nieścisłość. Pan Werbiński pisze o presostatach rekuperatora - w thessla green nie ma czegoś takiego jak presostat rekuperatora. Można sobie ustawić przypomnienie z tego co pamiętam dla filtrów wewnętrznych.

    Można oczywiście też podpiąć podlicznik podłączony do jakiegoś HA, można też raz na tydzień chodzić i spisywać obecną wartośc zużycia. Kto co lubi.

    A jak producent ma rozwiązać pomiar zużycia filtra dołączonaego do centrali? Dowolnego filtra. Centrala nie wie co dzieje się w układzie. Nie wie czy ktoś zatkał anemostaty bo mu wiało, czy coś zgniotło rury. Thessla Green poszła w sprawdzone i proste rozwiązanie - sygnał z presostatu.

    5 minutowy test raz w tygodniu, to łącznie 70Wh w miesiącu. Jeśli ustawimy test w nocy, to koszt miesięczny wynosi niecałe 3gr!

    Nie widzę tańszego w implementacji i eksploatacji sposobu pomiaru.

    Nawet miernik energii pobierze jakąś energię - niech to będzie dodatkowe 4W, co w miesiącu da prawie 3kWh dodatkowej energii. Jak dodamy miernik energii z wifi, to będzie jeszcze więcej.

    Jeśli piszemy, że jakiś presostat nie zadziałał, to ja bym chciał się dowiedzieć jaki i jakie miał nastawy. Bo można ustawić 50Pa, a można i 200Pa.

    A jak filtry zewnętrzne monitorują inni producenci? Jest w ogóle taka opcja?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W tym punkcie jest pewna nieścisłość. Pan Werbiński pisze o presostatach rekuperatora - w thessla green nie ma czegoś takiego jak presostat rekuperatora. Można sobie ustawić przypomnienie z tego co pamiętam dla filtrów wewnętrznych.

    Można oczywiście też podpiąć podlicznik podłączony do jakiegoś HA, można też raz na tydzień chodzić i spisywać obecną wartośc zużycia. Kto co lubi.

    A jak producent ma rozwiązać pomiar zużycia filtra dołączonaego do centrali? Dowolnego filtra. Centrala nie wie co dzieje się w układzie. Nie wie czy ktoś zatkał anemostaty bo mu wiało, czy coś zgniotło rury. Thessla Green poszła w sprawdzone i proste rozwiązanie - sygnał z presostatu.

    5 minutowy test raz w tygodniu, to łącznie 70Wh w miesiącu. Jeśli ustawimy test w nocy, to koszt miesięczny wynosi niecałe 3gr!

    Nie widzę tańszego w implementacji i eksploatacji sposobu pomiaru.

    Nawet miernik energii pobierze jakąś energię - niech to będzie dodatkowe 4W, co w miesiącu da prawie 3kWh dodatkowej energii. Jak dodamy miernik energii z wifi, to będzie jeszcze więcej.

    Jeśli piszemy, że jakiś presostat nie zadziałał, to ja bym chciał się dowiedzieć jaki i jakie miał nastawy. Bo można ustawić 50Pa, a można i 200Pa.

    A jak filtry zewnętrzne monitorują inni producenci? Jest w ogóle taka opcja?
    Nie wiem dokładnie kto jak ma. Ta opcja z presostatami nie przemawia do mnie. Tym bardziej jeśli to się odbywa w nocy.

    Najlepsze rozwiązanie wg mnie to interwał czasowy podobnie jak w samochodach.

    Ale jeśli już to przecież większość dobrych central ma pomiar wydajności, więc zakładam, że sterownik centrali wie że przy nowym filtrze (niezależnie czy jest jeden czy sa dodatkowe filtry na kanale nawiewnym) wentylator pracuje na 50% mocy żeby przetłoczyć 100 m3/h a po pewnym czasie potrzebuje 60%. Nic nie trzeba dokładać, nic nie zużywa niepotrzebnie energii...
    Ostatnio edytowane przez nowaenergia ; 16-06-2020 o 13:05

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W tym punkcie jest pewna nieścisłość. Pan Werbiński pisze o presostatach rekuperatora - w thessla green nie ma czegoś takiego jak presostat rekuperatora. Można sobie ustawić przypomnienie z tego co pamiętam dla filtrów wewnętrznych.
    Na podstawie czego tak twierdzisz?
    W dokumentacji, która jest dostępna na stronie producenta widać, że od samego początku wszystkie centrale Airpack posiadają presostat na filtrze nawiewnym.
    Nie inaczej jet w Airpack 4.
    Z tą różnicą, że w Airpack 4 można sobie jako opcję domówić przetwornik, dzięki czemu spadek ciśnienia na filtrze będzie wyświetlany na panelu.
    To właściwie kolejny krok naprzód, gdyż ja nie kojarzę central domowych w takim przedziale cenowym z aktywnym pomiarem spadku ciśnienia na filtrze.

    Do tej pory stosowałem zewnętrzne przetworniki z wyświetlaczem, które na bieżąco monitorują filtr i wyświetlają aktualny spadek ciśnienia na filtrze.
    Np takie: https://hkinstruments.fi/products/di...itters/dpt-r8/
    Lub takie: https://www.kele.com/product/sku?kid=22ADP-55QL

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W tym punkcie jest pewna nieścisłość. Pan Werbiński pisze o presostatach rekuperatora - w thessla green nie ma czegoś takiego jak presostat rekuperatora. Można sobie ustawić przypomnienie z tego co pamiętam dla filtrów wewnętrznych.
    W środku znalazłem co najmniej dwa presostaty. Chyba że to coś innego? To w takim razie co to jest co z wyglądu przypomina presostat?
    Przypominam że mam oryginalne filtry M5 w rekuperatorze oraz:
    prefiltr G2 na czerpni
    prefiltr G3 na kanale czerpni
    prefiltr G2 na anemostatach wywiewów
    prefiltr G3 na kanale wywiewu

    To zwiększa zużycie energii (z PV) ale oszczędzam na filtrach i mam czyste kanały.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    W środku znalazłem co najmniej dwa presostaty. Chyba że to coś innego? To w takim razie co to jest co z wyglądu przypomina presostat?
    Każda Thessla ma w standardzie monitoring filtrów i wykorzystuje do tego presostat.
    Do najnowszej wersji można dokupić przetworniki i wtedy masz na ekranie wyświetlane aktualny spadek ciśnienia na filtrze.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony