dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Po pierwszym roku użytkowania serwis widząc niskie COP przy ustawieniach krzywej grzewczej zaczął szukać wycieku gazu. Nie znalazł nieszczelności. Postanowił spuścić gaz i zważyć. Okazało się, że brakowało ~0,5kg. Po nabiciu instalacji do poziomu zgodnym z instrukcją, w każdym miesiącu zużycie wynosi ~60% tego samego miesiąca z przed roku. Odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej u mnie to 8 metrów.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    294

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    - Zużycie prądu: Maja pompa akurat bez pomocy je podaje. Ma nabite 10kwh na CWU, i jest to całkowite zużycie bo jeszcze nie grzała CO, według moich obliczeń wychodzi 8.5-10kwh, więc nieprawdopodobnym jest by znacząco zaniżała.
    Przyjmuję do wiadomości, ale pozostaję sceptyczny. Nawet w innych pompach (np Panasonic), w których instrukcja nie mówi nic o konieczności podłączania zewnętrznego licznika energii wartości podawane przez pompę są co najwyżej orientacyjne. Jeśli faktycznie Twoja podaje dobrze, to jest to moim zdaniem zbieg okoliczności i z czasem przekonasz się że pokazuje bzdury.

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Jeszcze nie uruchomiłem na stałe cyrkulacji jednak po krótkich testach widzę, że więcej z niej szkody niż pożytku.
    Kwestia uznaniowa, ja bez cyrkulacji nie wyobrażam sobie funkcjonować.

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    To co mógłbym ze swojej strony zasugerować. To może sprawdzenie jaką wydajność może mieć twoja pompa gdybyś np. wyłączył CWU i cyrkulację, zaczekał aż cały zbiornik zapełni się woda z sieci o temperaturze np. 12°C. Później włączył CWU, niech dogrzeje do np. 50°C, zmierzyć zużycie prądu na pod-liczniku, obliczył ze wzoru ile ciepła wyprodukowała. Przy wyłączonym CO sprężarka powinna uruchomić się tylko raz!
    Może się zdecyduję na taki eksperyment, niemniej jednak nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że sprężarka powinna uruchomić się tylko raz. Mamy w pompie taki parametr jak maksymalna temperatura wytwarzania CWU, załóżmy 60C. W zbiorniku mamy temperaturę 12C, chcemy podgrzać do 47C. Woda w zbiorniku nie jest w stanie odbierać ciepła w takim tempie, w jakim pompa podnosi temperaturę zasilania. W pewnym momencie temperatura zasilania osiągnie temperaturę 50C, a woda w zbiorniku będzie miała znacznie poniżej 47C. Sprężarka się wówczas wyłączy i włączy ponownie dopiero jak temperatura zasilania spadnie poniżej temperatury wody w zbiorniku.

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Po pierwsze parametry CN1 i CN2. Znajdziesz je w instrukcji, przy twojej pompie powinny wynosić 9 i 7.
    Tak właśnie mam ustawione.
    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Druga sprawa to w instrukcji piszę: "Ustawić przełącznik SW8–3 (za wyjątkiem AWHP 4.5 MR) płytki elektronicznej urządzenia zewnętrznego w pozycji ON".
    Instrukcja składa się z wielu punktów, dlaczego piszesz akurat o tym jednym?

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Przydało bo się też zmierzyć, czy długość rurociągów z cieczą i gazem to nie jest ponad 10 metrów, bo wtedy nawet nie mając wycieku będzie za mało czynnika a instalatorom niekoniecznie chce się go dobijać.
    Wydaje mi się, że nie jest więcej niż 10 metrów, aczkolwiek kolego poniżej napisał że u niego problem był przy 8, więc będę chciał to u siebie sprawdzić.]

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    U mnie spada (zakładając hipotetycznie brak używania ciepłej wody) o 5°C na dobę. Więc jeżeli też mówisz o wychładzaniu przy braku zużycia wody to ewidentne tutaj jest coś nie tak. Pewnie woda cyrkuluje grawitacyjnie po podłogówce, bo jak źle ten twój zintegrowany zbiornik nie byłby zaizolowany to nie powinna aż tak szybko spadać.
    Ten spadek jest przy włączonej cyrkulacji, jak pisałem wyżej wyłączenie cyrkulacji nie wchodzi w grę.

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    A tak z ciekawości zapytam czy macie porobione tzw półapki termiczne ? o tym chyba już zapomniano bo kiedyś to każdy paprok wiedział że wyjście z bojlera powinno iść co najmniej 60 cm w dół a dopiero potem rury szły gdzie miały iść bo temp sama z siebie nie promieniuje w dół , półapka termiczna jak się okazuje zawsze powinna być w modzie
    U mnie rury wychodzą z góry zbiornika i idą w podłogę, więc zdecydowanie jest odcinek pionowy w dół, ale jakie to ma znaczenie, skoro jest cyrkulacja?

    Cytat Napisał czan-el Zobacz post
    Po pierwszym roku użytkowania serwis widząc niskie COP przy ustawieniach krzywej grzewczej zaczął szukać wycieku gazu. Nie znalazł nieszczelności. Postanowił spuścić gaz i zważyć. Okazało się, że brakowało ~0,5kg. Po nabiciu instalacji do poziomu zgodnym z instrukcją, w każdym miesiącu zużycie wynosi ~60% tego samego miesiąca z przed roku. Odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej u mnie to 8 metrów.
    Dzięki za tę uwagę, wydaje mi się że u mnie to również ok 8 metrów, zlecę u siebie takie sprawdzenie. Masz również pompę DeDietrich?
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Przyjmuję do wiadomości, ale pozostaję sceptyczny. Nawet w innych pompach (np Panasonic), w których instrukcja nie mówi nic o konieczności podłączania zewnętrznego licznika energii wartości podawane przez pompę są co najwyżej orientacyjne. Jeśli faktycznie Twoja podaje dobrze, to jest to moim zdaniem zbieg okoliczności i z czasem przekonasz się że pokazuje bzdury.
    Jeżeli tak będzie i wynik będzie się różnił o więcej niż 10% to na pewno o tym napiszę.

    Jednak sprawdziłem to na kilka sposobów. Np. wiem, że pompa pracuje dziennie około godzinę i z licznika głównego wiem, że cały dom pobiera wtedy lekko ponad 1kw, przy wyłączonych innych prądożernych urządzeniach. Tutaj rzeczywiście mocno szacuje bo nie siedziałem co rano ze stoperem przy pompie.
    Wiem też ile prądu zużywam bez pompy ciepła po trochę tak pomieszkałem. Tutaj w ciągu tygodnia mogę się pomylić o góra 1.5kwh, w zimie to będzie tyle co nic.

    Zauważ, że mój COP wychodzący z danych z pompy to 44/10=4.4. Dzisiaj jest to 48/11=4.36. Podawanie wartości z dokładnością do 1kwh jest nieprecyzyjne z czasem, przy większych liczbach się to poprawi. COP się może nie zgadzać bo jest zbyt dobry więc realnie mam pewnie tyle ile obiecuje producent.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Może się zdecyduję na taki eksperyment, niemniej jednak nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że sprężarka powinna uruchomić się tylko raz. Mamy w pompie taki parametr jak maksymalna temperatura wytwarzania CWU, załóżmy 60C. W zbiorniku mamy temperaturę 12C, chcemy podgrzać do 47C. Woda w zbiorniku nie jest w stanie odbierać ciepła w takim tempie, w jakim pompa podnosi temperaturę zasilania. W pewnym momencie temperatura zasilania osiągnie temperaturę 50C, a woda w zbiorniku będzie miała znacznie poniżej 47C. Sprężarka się wówczas wyłączy i włączy ponownie dopiero jak temperatura zasilania spadnie poniżej temperatury wody w zbiorniku.
    Rzeczywiście nie jestem pewien czy pierwsze nagrzewanie zbiornika pompa zrobiła na jeden raz. Niemniej każde kolejne robiła na raz a przypominam, że mam 208 litrów a nie 177. Można by się pokusić o porównanie powierzchni wężownicy, ja mam 2.1m2. Nie mogę znaleźć ile ma ALEZIO S V200.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Instrukcja składa się z wielu punktów, dlaczego piszesz akurat o tym jednym?
    Wszystko inne zostało poruszone w tym i drugim wątku na tym forum.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Kwestia uznaniowa, ja bez cyrkulacji nie wyobrażam sobie funkcjonować.
    Ten spadek jest przy włączonej cyrkulacji, jak pisałem wyżej wyłączenie cyrkulacji nie wchodzi w grę.
    Oczywiście. Zauważ jednak co to może powodować. Sam piszesz, że moja pompa pewnie źle podaje zużycie prądu a skąd wiesz ile twoja produkuje ciepła? Ja te dane też starałem się u siebie sprawdzić. Mając włączoną cyrkulację nigdy nie doszedłbym ile kwh na podgrzanie ciepłej wody faktycznie zużywam. Chyba, że masz założony licznik ciepła w przeciwnym wypadku nie możesz być pewny jaki masz COP.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    294

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Rzeczywiście nie jestem pewien czy pierwsze nagrzewanie zbiornika pompa zrobiła na jeden raz. Niemniej każde kolejne robiła na raz a przypominam, że mam 208 litrów a nie 177. Można by się pokusić o porównanie powierzchni wężownicy, ja mam 2.1m2. Nie mogę znaleźć ile ma ALEZIO S V200.
    SV200 ma 1,7m2.
    Jaki masz model pompy?
    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Sam piszesz, że moja pompa pewnie źle podaje zużycie prądu a skąd wiesz ile twoja produkuje ciepła? Ja te dane też starałem się u siebie sprawdzić. Mając włączoną cyrkulację nigdy nie doszedłbym ile kwh na podgrzanie ciepłej wody faktycznie zużywam. Chyba, że masz założony licznik ciepła w przeciwnym wypadku nie możesz być pewny jaki masz COP.
    Pompa podaje ilość wyprodukowanej energii cieplnej dla CO i CWU, nie masz u siebie tych informacji w sekcji Liczniki?
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  5. #5

    Domyślnie

    Alezio S
    Jednostka wewnętrzna: MIV-S 4-8/EM
    Jednostka zewnętrzna: AWHP 8 MR-2

    Moja pompa też podaje ilość wyprodukowanego ciepła dla CO i CWU.
    W jednostce wewnętrznej jest wszystko co potrzeba by mieć licznik ciepła: czujniki temperatury zasilania i powrotu oraz przepływomierz. Więc ilość wyprodukowanego ciepła powinna pokazywać precyzyjne. Ale nigdy nic nie wiadomo dopóki się nie sprawdzi, ja sprawdziłem i te wartości wydają się poprawne.
    Ostatnio edytowane przez Krzych1991 ; 16-04-2024 o 08:16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony