dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    costa10

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Góra
    Kod pocztowy
    43-227
    Posty
    11

    Domyślnie Szerokość ławy fundamentowej a zbrojenie

    Witam na poniższym rysunku przedstawiono rzut fundamentu i ich przekrój.
    Wydaje mi się że zbrojenie ławy w stosunku do jej szerokości jest żle dobrane.
    Projektant który adaptował ten projekt nie zwrócił na to uwagę.
    Po rozmowie z kierownikiem budowy stwierdził że dla tej szerokości ławy powinno być zbrojenie 50x20.
    W projekcie jest 17x22.
    Moim zdaniem oba rozwiązania są do bani. Zbrojenie 17x22 zbyt wąskie a 50x20 zbyt szerokie.
    Ja myśle (po pewnych rozmowach z budowlańcami) że rozwiązanie z ławą o szerokości 50 oraz zbrojenie 30x20 było by optymalnym rozwiązaniem.
    Proszę o jakieś uwagi co do tego rozwiązania.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rys. K1_bez ramek.jpg
Wyświetleń:	2408
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	52110  
    Ostatnio edytowane przez costa10 ; 12-04-2011 o 07:17

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał costa10 Zobacz post
    Witam na poniższym rysunku przedstawiono rzut fundamentu i ich przekrój.
    Wydaje mi się że zbrojenie ławy w stosunku do jej szerokości jest żle dobrane.
    Projektant który adaptował ten projekt nie zwrócił na to uwagę.
    Po rozmowie z kierownikiem budowy stwierdził że dla tej szerokości ławy powinno być zbrojenie 50x20.
    W projekcie jest 17x22.
    Moim zdaniem oba rozwiązania są do bani. Zbrojenie 17x22 zbyt wąskie a 50x20 zbyt szerokie.
    Ja myśle (po pewnych rozmowach z budowlańcami) że rozwiązanie z ławą o szerokości 50 oraz zbrojenie 30x20 było by optymalnym rozwiązaniem.
    Proszę o jakieś uwagi co do tego rozwiązania.
    Chodzi Ci o ławę ze ścianą 30cm? Zrób strzemiona 26x20 cm i będzie ok.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    costa10

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Góra
    Kod pocztowy
    43-227
    Posty
    11

    Domyślnie

    Tak ławę chce zrobić 50x30 ze zbrojeniem 30x20.
    Myślę że bedzie ok.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał costa10 Zobacz post
    Tak ławę chce zrobić 50x30
    A projektant tak wskazał?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał costa10 Zobacz post
    Tak ławę chce zrobić 50x30 ze zbrojeniem 30x20.
    Myślę że bedzie ok.
    Przecież w projekcie jest 60x30?
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewa&mariusz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    222

    Domyślnie

    Witam. A dlaczego nie chcesz robić jak masz w projekcie, też miałem taki dylemat gdyż mam strzemiona 15 na 20, a więc mniejsze niż u Ciebie. Pytałem na forum, specjalnie jeździłem do architekta i wyszło, że zostaje jak w projekcie, kierownik też kazał zostawiać jak w projekcie. No i masz ławy szerokie 60 głębokie 30 czyli dobrze, a szerokie 50 masz wewnątrz budynku. Ja bym zostawił jak w projekcie.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ewa&mariusz ; 13-04-2011 o 20:13

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał costa10 Zobacz post
    Tak ławę chce zrobić 50x30 ze zbrojeniem 30x20.
    Myślę że bedzie ok.
    Dlaczego chcesz odchudzic ławę ? Masz ławy 60cm. i tego sie trzymaj.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    U mnie ławy 60x40 a strzemiona 40x30 oraz ławy stężające 40x40 i strzemiona 30x30.
    Troszkę małe te strzemiona 22x17. Ale jak projektant tak wyliczył, że wytrzyma to pewnie będzie OK

    Pozdrawiam

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_mlody Zobacz post
    Ale jak projektant tak wyliczył,
    Tego się nie liczy. To zbrojenie konstrukcyjne.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    costa10

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Góra
    Kod pocztowy
    43-227
    Posty
    11

    Domyślnie

    Chyba zostanę przy tych ławach 60x30 tylko strzemiona zrobię trochę większe 30x20.
    Natomiast mam pytanie czy wylanie tych ław do wykopu uprzednio wyłożonego folią jest od strony technologicznej poprawne a nastepnie murować fundament z bloczków.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    jajmar
    domyślam się że mówisz o strzemionach.
    A masz jakąś wiedzę na ten temat. Moja żona otarła się o konstrukcje żelbetowe. Takie właśnie obliczenia są robione. Ważny jest rodzaj stali, średnica prętów, rozstaw strzemion oraz wielkość(konstrukcja) zbrojenia. Inna sprawa czy konstruktor\projektant takie obliczenia robi. Ale ktoś za to odpowiada.

    No chyba, że się mylę to niech zainteresowany zrobi strzemiona 10x10 i będzie OK

    Pozdrawiam

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_mlody Zobacz post
    No chyba, że się mylę to niech zainteresowany zrobi strzemiona 10x10 i będzie OK
    Mylisz się. To że się cos dobiera nie oznacza że wymiar jest oderwany od innych elementów budynku w tym przypadku wyskokość ławy, szrokośc ściany. Strzemiona sie liczy ale w elementach typu belka. Tam rozstaw zależy od obciązenia, średnicy pręta, itd.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Może się mylę. Nie studiowałem konstrukcji żelbetowych.

    Pozdrawiam

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewa&mariusz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    222

    Domyślnie

    Witam. Po co kombinujesz, rób tak jak masz w projekcie, nie Ty jeden masz takie dylematy, ale skoro ktoś tak zaprojektował, ktoś inny zatwierdził projekt to tak ma być. Następne dylematy bedą w miarę postępów budowy i na koniec okaże się, że przekroczyłeś budżet o kilkadziesiąt procent. Rób jak w projekcie.
    Pozdrawiam

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    timon-1983

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Przedbórz
    Kod pocztowy
    97-570
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewa&mariusz Zobacz post
    Witam. Po co kombinujesz, rób tak jak masz w projekcie, nie Ty jeden masz takie dylematy, ale skoro ktoś tak zaprojektował, ktoś inny zatwierdził projekt to tak ma być. Następne dylematy bedą w miarę postępów budowy i na koniec okaże się, że przekroczyłeś budżet o kilkadziesiąt procent. Rób jak w projekcie.
    Pozdrawiam
    Dokładnie tak jest . pamiętajmy że wystarczy aby pręty zbrojenia ułożyć bezpośrednio pod ścianą fundamentową , jak zastosujesz strzemiona o szerokości ławy
    to efekt będzie się różnił tym że obciążenia ze ściany na pręty główne będą przenosić strzemiona . I tu już nie wiemy czy fi 6 w odstępach takich czy innych jest odpowiednie . jak chcesz poprawić i nie popełnić błędu to daj na chudziaku pręty min. fi 8 prostopadle do prętów głównych na całą szer ławy. w odstępach co 50 cm połączonych rozdzielką z szóstki.

  16. #16

    Domyślnie

    Ława pracuje w pionie. Obciążeń poziomych praktycznie nie ma (w typowym domku).
    Zbrojenie powinno być w obrysie (rzucie) ściany będącej powyżej. Szerzej nic nie wniesie.
    Jeżeli różnica pomiędzy szerokością ławy i ściany jest duża to projektant albo podniesie klasę betonu, albo podwyższy ławę. W ostateczności da dodatkowe zbrojenie w poprzek.
    Wysokość strzemion powinna być jak największa z zachowaniem odpowiedniej (4-5 cm) otuliny.
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony