dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 266 z 407
Pokaż wyniki od 5.301 do 5.320 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #5301

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewa&mariusz Zobacz post
    Witam. Mam pytanie dotyczące rozpoczęcia odliczania Vat-u. W przyszłym roku zaczynamy budowę domu, a pozwolenie będziemy mieli pradopodobnie jeszcze w tym roku. Czytałam gdzieś, że jeśli rozpocznie się odliczanie Vat-u w tym roku to w następnych latach budowania domu będę mogła odliczać na starych zasadach, co lepiej się opłaca. Czy zakupić jakiś materiał i odliczyć Vat w tym roku, czy jest sens? Mylśę, że w miarę sensownie to opisałam.
    Pozdrawiam
    Chyba sensownie, chociaż co masz na myśli pisząc "na nowych zasadach" nie wiem.... VZM możesz złożyć mając pozwolenie, a jak złożysz wniosek w tym roku, to następny możesz złożyć w przyszłym.... bo jak w tym roku nie złożysz, to złożysz tylko w przyszłym, więc czekasz dłużej na zwrot z FV, które już posiadasz (co byś już odzyskała wcześniej składając teraz, mając oczywiście pozwolenie)... nowe zasady, to FV od 2011, z których to zwrot nadal będzie różnicy z 7%, na 22%, chociaż zapłacimy 23%... czyli zmniejszą % zwrotu do tych FV (bo ten nadpłacony 1 % zostaje w budżecie), ale zwrot z FV do 2010 będzie taki jak jest, więc czy ktoś wykaże FV wystawione do 2010 teraz, czy w 2011, to nadal zwrot z nich jest 68,18 (z VZM-1/A oczywiście)....

  2. #5302

    Domyślnie

    Cytat Napisał monika2288 Zobacz post
    BELLADONNA dziękuję za odp, mogłabyś jeszcze raz rzucić okiem na te niewiadome wolałabym do naszych pań nie wracać
    No to mają dobrze, bo ja z kolei nie mogę się potem opędzić.... bo co niektórym się wydaje, że jak spojrzę na ich kolejny wniosek przed złożeniem, to go zaczaruję na poprawny
    A na niewiadome popatrzę jutro, bo dzisiaj już mój umysł "lula"

  3. #5303
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Edyta M
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    8.381
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna Zobacz post
    Wnioskodawcą jesteś Ty, a księgowa to może podpisać własny wniosek (pełnomocnikiem Twoim nie jest). Co do pełnomocnika w Polsce, to tez istotne co może robić, bo jak tylko Cię reprezentować, a z pełnomocnictwa nie wynika, że może też podpisywać to.... ale z tym pełnomocnictwem to wiecznie problem i ono wiąże się z opłatą
    Zawsze możesz podpisać czysty VZM i wysłać (w końcu samo wypełnienie wniosku, bez załączników to kwestia 5 min)
    Dzieki Belladonna

  4. #5304
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna Zobacz post
    Ustawodawca określa jasno, że masz przedłożyć ksero tytułu prawnego do budynku (lokalu) mieszkalnego..... czyli kluczowe jest co gdzie jest wpisane (bo tytułem prawnym może być wypis z ksiąg lub akt notarialny).... wszystko rozbija się o treść, zapis w akcie pt. "opisane działki nie są zabudowane", też się spotyka.
    Z przedłożonych dokumentów ma wynikać, że posiadasz budynek (lokal) mieszkalny, a nie tylko działki
    Ale jeżeli kupuję działkę i na niej rozpoczynam budowę, to ani w akcie notarialnym ani w KW nie ma zapisu o budynku. Więc de facto nie ma jednego dokumentu, który potwierdza tytuł prawny do budynku. To dopiero złączenie aktu własności działki i pozwolenia na budowę daje znak, że na działce stoi budynek....

  5. #5305

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu Zobacz post
    Ale jeżeli kupuję działkę i na niej rozpoczynam budowę, to ani w akcie notarialnym ani w KW nie ma zapisu o budynku. Więc de facto nie ma jednego dokumentu, który potwierdza tytuł prawny do budynku. To dopiero złączenie aktu własności działki i pozwolenia na budowę daje znak, że na działce stoi budynek....
    Tytuł prawny masz mieć do remontu. W przypadku budowy ma być kserokopia pozwolenia na budowę i nic więcej

  6. #5306
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar bryza_kam
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    GNIEŻDŻEWO
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Witam znowusz zwracam się z zapytaniem czy mogę odliczyć VAT od materiałów budowlanych typu:

    1. boazeria świerkowa
    2. listwa drzwiowa kątowa 40x40
    3. opaska drzwiowa 40x5
    4. siatka z jedwab.szkl.145 g/m2
    5. kurek kątowy 29.13.12-35.1
    6. pompa do c.o. GPC 40
    7. płótno sc.60-320/150.
    8. klej szewski 0.04kg
    9. transfor.elektr.200W-BZE
    10. rury spiro elast.alum 125

    dziękuję z góry za odpowiedź

  7. #5307

    Domyślnie

    Cytat Napisał bryza_kam Zobacz post
    2. listwa drzwiowa kątowa 40x40
    3. opaska drzwiowa 40x5
    5. kurek kątowy 29.13.12-35.1
    co zostawiłam wciągnij, resztę odpuść

  8. #5308
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar bryza_kam
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    GNIEŻDŻEWO
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    a czy boazeri świerkowej nie mogę podciągnąć pod listwy przyścienne z drewna iglastego 20.10.21-10.20?

  9. #5309

    Domyślnie

    Cytat Napisał bryza_kam Zobacz post
    a czy boazeri świerkowej nie mogę podciągnąć pod listwy przyścienne z drewna iglastego 20.10.21-10.20?
    Boazeria listwą nie jest

  10. #5310
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar scooby
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    849
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Witajcie
    Po długiej nieobecności wypisuje własnie 2 wniosek może nie będzie juz tak dorodny jak ten pierwszy ale 2 tys na ulicy nie leży!

    Kilka pytań bo bo roku juz sie zapomniało wiele

    1. Klej elastyczny nie jest odliczany? 26,64,10-00.00
    2. Wypisuje wzm A a nie B?
    3 Wypełniam 5 czy 6 kolumnę ?
    4. czy jest dla mnie różnicą czy oddam wniosek w tym roku czy w przyszłym roku? ( Kwota wszystkich faktur to około 30tyszł) A zmienia sie cena 1 m idzie w górę.

    I czy muszę im pokazać pozwolenie na budowę? Budynek został juz oddany ale w tym roku robiłem jeszcze płot, układałem płytki itp..

  11. #5311
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar scooby
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    849
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    ok 1 pytanie sprawdzone juz wiem ze można ale inne pytania ciągle aktualne!

  12. #5312

    Domyślnie

    Cytat Napisał scooby Zobacz post
    Witajcie
    Po długiej nieobecności wypisuje własnie 2 wniosek może nie będzie juz tak dorodny jak ten pierwszy ale 2 tys na ulicy nie leży!

    Kilka pytań bo bo roku juz sie zapomniało wiele

    1. Klej elastyczny nie jest odliczany? 26,64,10-00.00
    2. Wypisuje wzm A a nie B?
    3 Wypełniam 5 czy 6 kolumnę ?
    4. czy jest dla mnie różnicą czy oddam wniosek w tym roku czy w przyszłym roku? ( Kwota wszystkich faktur to około 30tyszł) A zmienia sie cena 1 m idzie w górę.

    I czy muszę im pokazać pozwolenie na budowę? Budynek został juz oddany ale w tym roku robiłem jeszcze płot, układałem płytki itp..
    ad. 1 a dlaczego ten klej nie? wchodzi
    ad. 2 a czy mamy być prorokami i wiedzieć jakie FV wykazujesz? domyślam się jedynie, że chodzi o FV po 2005 roku, wiec A
    ad. 3 zależy do czego, jak FV budowlane to 5, ale jak FV po zakończeniu budowy to 6 (i wtedy opis konieczny)
    ad.4 różnica taka, że jak oddasz teraz to po 1 szybciej odzyskasz zwrot, a po 2 będziesz miał możliwość składania kolejnego w 2011 (no chyba że przekroczyłeś limity i teraz obecny limit istotny /ściślej wyższa cena metra kw/, ale to też inny limit jest dla budowy, a inny dla remontu)

    Musisz dołączyć tyt. prawny do wniosku (jak była budowa, a potem zakończenie to dokładasz pozwolenie plus zawiadomienie o zakończeniu)
    A płot nie mieści się w zakresie robót budowlanych dot. zwrotu różnicy VAT

  13. #5313

    Domyślnie

    Słuchajcie dlaczego w wykazie materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane niższym podatkiem widnieje wapno? Przecież na nie jest stawka 7% i jego się nie odlicza, a może się mylę i można wapno odliczyć?

  14. #5314
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar scooby
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    849
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna Zobacz post
    ad. 1 a dlaczego ten klej nie? wchodzi
    ad. 2 a czy mamy być prorokami i wiedzieć jakie FV wykazujesz? domyślam się jedynie, że chodzi o FV po 2005 roku, wiec A
    ad. 3 zależy do czego, jak FV budowlane to 5, ale jak FV po zakończeniu budowy to 6 (i wtedy opis konieczny)
    ad.4 różnica taka, że jak oddasz teraz to po 1 szybciej odzyskasz zwrot, a po 2 będziesz miał możliwość składania kolejnego w 2011 (no chyba że przekroczyłeś limity i teraz obecny limit istotny /ściślej wyższa cena metra kw/, ale to też inny limit jest dla budowy, a inny dla remontu)

    Musisz dołączyć tyt. prawny do wniosku (jak była budowa, a potem zakończenie to dokładasz pozwolenie plus zawiadomienie o zakończeniu)
    A płot nie mieści się w zakresie robót budowlanych dot. zwrotu różnicy VAT
    ad.3 Jaki opis jest konieczny!?
    Wniosek już wypisany i myślę ze oddam go jeszcze w tym roku bo o limity spokojnie nie muszę się martwic
    Do wniosku dołączę ten tytuł jak zawsze tylko po co pozwolenie na budowę skoro wszystkie faktury mam jak już budynek był odebrany? na wszelki wypadek ksero dołączę bo co mi szkodzi...

  15. #5315

    Domyślnie

    Cytat Napisał scooby Zobacz post
    ad.3 Jaki opis jest konieczny!?
    Wniosek już wypisany i myślę ze oddam go jeszcze w tym roku bo o limity spokojnie nie muszę się martwic
    Do wniosku dołączę ten tytuł jak zawsze tylko po co pozwolenie na budowę skoro wszystkie faktury mam jak już budynek był odebrany? na wszelki wypadek ksero dołączę bo co mi szkodzi...
    Samo zawiadomienie o zakończeniu budowy to za mało (z niego nie wynika, kto się budował z tego co pamiętam) dlatego plus pozwolenie i już
    A jak masz wszystkie FV po zakończeniu budowy to malujesz we wniosku piękny opisik... poza tym rok inwestycji pojawi Ci się w poz. 43, a nie 41 jak dla budowy.... a opisik, to chyba poz. 52
    Aaaaa... na czym polega opis.... ano na tym, ze w nim masz napisać gdzie wykorzystałeś materiały z FV, czyli..np ułożenie płytek, szpachlowanie... z opisu ma wynikać, że materiały wykorzystałeś w budynku, a nie ogrodzie właśnie
    Ostatnio edytowane przez belladonna ; 17-12-2010 o 18:53

  16. #5316

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Słuchajcie dlaczego w wykazie materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane niższym podatkiem widnieje wapno? Przecież na nie jest stawka 7% i jego się nie odlicza, a może się mylę i można wapno odliczyć?
    Też był czas, że się nad tym zastanawiałam... ale jeśli myślisz, ze w każdym przypadku zapłacisz za wapno 7% to się mylisz... wapno na 22% to nie rzadkość na FV

  17. #5317

    Domyślnie

    Pytania pewnie bardzo podstawowe, ale dopiero teraz zaczynam interesować się tematem.

    Czy jest jakieś ograniczenie czasowe na złożenie do US wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane po formalnym odbiorze przebudowy budynku przez PINB?

    I czy jeden wniosek może obejmować materiały zakupione w przedziale 2004-2010 czy też musi to być jakoś podzielone?

  18. #5318

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_2 Zobacz post
    Czy jest jakieś ograniczenie czasowe na złożenie do US wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane po formalnym odbiorze przebudowy budynku przez PINB?
    NIE

    Cytat Napisał tomek_2 Zobacz post
    I czy jeden wniosek może obejmować materiały zakupione w przedziale 2004-2010 czy też musi to być jakoś podzielone?
    jeden wniosek może zawierać wszystko, czyli FV od 1 maj 2004 do nadal (ale dla FV są załączniki, gdzie się każdą wpisuje) oraz kilka inwestycji (a przy kilku inwestycjach do wniosku dołączamy odpowiednie dokumenty do danych inwestycji)

  19. #5319

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Słuchajcie dlaczego w wykazie materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane niższym podatkiem widnieje wapno? Przecież na nie jest stawka 7% i jego się nie odlicza, a może się mylę i można wapno odliczyć?
    Cytat Napisał belladonna Zobacz post
    Też był czas, że się nad tym zastanawiałam... ale jeśli myślisz, ze w każdym przypadku zapłacisz za wapno 7% to się mylisz... wapno na 22% to nie rzadkość na FV
    Wapno gaszone na mokro PKWiU 26.52.10-35.20 do 30.04.2004 r. miało stawkę 7 % VAT.
    Dlatego obecnie jest na 22%. Inne miały zerówkę i teraz są na 7%.

    ____________________________________________
    Alfabetyczna lista materiałów budowlanych
    Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej
    Formularze VZM-1 do wniosku o zwrot VAT

  20. #5320

    Domyślnie

    Czy schody składane na strych można odliczyć?

Strona 266 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony