dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1

    Domyślnie Kredyt na dokończenie budowy domu

    Na dokończenie budowy domu chcemy z żoną wziąść kredyt w wysokosci około 60 tyś zł.Zaawansowanie budowy ok. 65%.Oboje z żoną mamy pracę stałą w budżetówce .lecz zarabiamy niewiele około 3 tyś netto razem.Mamy dwoje dzieci w wieku 12 i 22 lat.Spłata kredytu 7-10lat. Ponieważ mamy już pożyczki z zakładu pracy wolelibyśmy spłacać ten zaciągnięty kredyt (nowy)za rok po spłacie pożyczek.Oboje mamy ROR w PKO-BP.Bardzo proszę o sugestie czy brać lepiej kredyt złotówkowy czy w walucie obcej oraz raty malejące czy stałe.Na co należy zwracać szczególną uwagę .Jak długo się czeka.Wiech.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja właśnie gromadzę papiery do kredytu w PKO BP mamy ok. 50% i chcemy wziąść 100kzł. Myślę że w PKO będzie dla nas najlepiej.

    Jakiś miesiąc temu Szwagierka dostała kredyt 80kzl również w PKO - stan budowy zbliżony. Procedura trwała ok. 2 tygodnie.

    Wydaje mi się że najmniej upierdliwe jest przyznawanie kredytu właśnie w PKO. Druga sprawa w Muratorze 1/04 był kupon na prowizję za przyznanie w wysokości 0,5 % (wcześniej miałem obliczone 1,6 %) czyli 1100 zł w mojej kieszeni.
    D-30 się buduje

  3. #3

    Domyślnie

    Wiech, Loop -Dlaczego zdecydowaliście się właśnie na złotowe ? a ie walutowe ? Jestem ciekaw Waszych opini.
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  4. #4

    Domyślnie

    Rafalg, puki co zarabiam w PLN i myślę że jeszcze długo się to nie zmieni.
    Bajzel w tym naszym Państwie raczej nie doprowadzi do umocnienia złotego.

    Takie mam zdanie.
    D-30 się buduje

  5. #5

    Domyślnie

    Kupon?
    Nie wpadł mi w oko, ale w domu przewertuję ten numer.
    Ale kupon wazny jest przy składaniu wniosku, czy przy podpisywaniu umowy. Wniosek złożyliśmy dwa tygodnie przed swiętami, czekamy na decyzję. Dlatego tak dociekam.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Moira
    Kupon?
    Ale kupon wazny jest przy składaniu wniosku, czy przy podpisywaniu umowy. Wniosek złożyliśmy dwa tygodnie przed swiętami, czekamy na decyzję. Dlatego tak dociekam.
    Hmmm tego nie wiem, do banku wybieram się w środę (moja połowica ma wtedy wolne) wtedy dowiem się wszystkiego. Natomiast zawsze możesz zadzwonić

    Co do kuponu to zapytaj kioskarki U mnie Murator od razu otworzył się na kuponie - bo on był z takiej grubej tekturki.
    D-30 się buduje

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rogi

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    426
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Wiechu!
    Na te 65 % co wchodzi jaki stan budynku?

  8. #8

    Domyślnie

    Ja świeżo wziąłem kredyt w Multibanku w CHF na 3,40%. Z moich kalkulacji wyszło mi, że przy kursie CHF=3,00 zł rata wychodzić mi będzie w granicach 1350 zł (już po kursie sprzedaży), natomiast w PLN ponad 2100 zł. Przestanie mi się to opłacać w momencie, gdy: kredyt % w PLN zjedzie poniżej 3,40, albo CHF będzie kosztować powyżej 4,84 zł. Ani jedno, ani drugie raczej nie nastąpi radykalnie szybko, więc do tego czasu jestem do przodu .

    W Multibanku jest generalnie miło i sympatycznie, niemniej jednak minusy, które mnie spotkały:
    - pan, u którego składałem wniosek, zarzekał się, że nie będzie potrzebował pitu za rok zeszły, w trakcie papierkologii okazało się, że analityk sobie zażyczył, więc kredyt się wydłużył o tydzień
    - ww. pan stwierdził, że pojadą obejrzeć nieruchomość i to powinno wystarczyć, oczywiście zażyczył sobie "analityk" wycenę nieruchomości = 800 zł i kolejny tydzień w plecy
    - po przepisaniu pozwolenia na budowę na żonę i mnie, wstrzymali mi wypłatę I transzy o 14 dni (bo właśnie tyle mam czasu, żeby się odwołać od decyzji o przepisaniu pozwolenia - swoją drogą musiałbym być idiotą, żeby po kosztach notarialnych, skarbowych, prowizjach bankowych itp., odwoływać się od decyzji wydanej na mnie)

    Ciekaw jestem, jak będzie z fakturami, bo ww. pan z banku twierdził, że wystarczy mieć udokumentowane poniżej 80% wartości kredytu oraz fotki z postępu prac. Nie ukrywam, że na część robót nie jestem skłonny dopłacać 22% za fakturę do okazania w banku, bo i tak nie mam szans na jej odliczenie. Czas pokaże...

    Tak czy owak, życzę powodzenia

  9. #9

    Domyślnie

    Mileq - no właśnie... I tak nie mamy czego odliczać, więc najlepiej jak najwięcej bezvatowo ... Czy możesz powiedzieć przy jakich zaozeniach dostałeś takie oprocentowanie kredytu? Też zamierzam w najbliższym czasie wziąć i to chyba w multibanku we "franciszkach". Natomiast mam sprawdzoną babczkę w Expanderze (polecana przez znajomych którzy brali kredyt), kóra pobiega za mnie i przyniesie mi na tacy.
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  10. #10

    Domyślnie

    W Expanderze też byłem: obsługa super, niemniej jednak poszedłem do Multi bezpośrednio, bo zamierzam do nich przenieść rory z banków żony i mojego. Oprocentowanie na linii odnawialnej w ror, przy posiadaniu u nich kredytu hipotecznego i deklarowanych wpływach > 5000 zł/mc, wynosi UWAGA: 7,5%!!!, gdzie np. w Pekao SA jest 19,25%
    Kredyt mieliśmy wziąć przy 20% I wpłaty, ale po podliczeniu kosztów wykończenia i uwzględnieniu opłat: bank, notariusz, skarbówka, wyszło nam, że nie wystarczy nam tyle gotówki. Finalnie wzięliśmy kredyt na 15% I wpłaty, reszta kredyt (częściowo na zakup, reszta na dokończenie budowy), musieliśmy tylko doubezpieczyć wkład własny poniżej 20% (ale to i tak chyba w każdym banku), bo wyszło nam taniej jednorazowo wydać 8,4% za doubezpieczenie od 5% (20%-15% nasz wkład), niż się np. na rorze zadłużyć na tą kwotę.

  11. #11

    Domyślnie

    MIleq - Dzięki za info. Mi się chyba uda uzbierać pow 20% (gdzieś ok 23% - 24%). Konta w Multibanku już mam. I tak pójdę do Expandera sprawdzić, czy wywalczą dla mnie lepsze warunki niż sam mógłbym to zrobić jako posiadacz konta (a czasami potrafią )
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  12. #12

    Domyślnie

    Nie rozumiem ludzi którzy idą do PKO BP po kredyt. Ja tam miałam kiedyś kredyt który przeniosłam do GE Banku Mieszkaniowego. W PKO jest bałagan, na każdą decyzję czeka się tygodniami, na uruchomienie kredytu czekaliśmy 6 tygodni ! Panie nie kompetentne generalnie obsługa do bani - moloch i bałagan. Oprocentowanie we wszystkich innych bankach spadło o kilka oczek, w PKO o 1,25 %. Po przeniesieniu kredytu do GE rata (przy wyższej kwocie kredytu i tej samej walucie) spadła o ok. 300 PLN (a kredyt był niewielki, ok. 60 000 PLN). W GE jak trzeba to kasa jest po dwóch dniach, oprócz wnioskowanej kwoty "dopożyczyliśmy" jeszcze trochę kasy na dowolny cel konsumpcyjny - było na samochód (przy oprocentowaniu wtedy 6%). Generalnie nie polecam w PLN, bo rata jest koszmarnie droga, to nieskie oprocentowanie w PLN to tylko na rok, potem jest wyższe. Opłaca się w CHF albo w euro - wyżej już chyba być nie może, a opłaca się pozyczać jak jest wysokie a spłacać jak spada, dlatego nie warto w USD. CHF jest najbardziej stabilny.

  13. #13

    Domyślnie

    BK - poczytałem opinie na temat PKO BP przy okazji rozważań gdzie i w jakiej walucie wziąć kredyt. W większości opinie sa bardzo pozytywne: szybka obsługa, mił, kompetentna. Może mieliście pecha i źle trafiliście? Ja osobiście rozważam dwie propozycje: złocisze w PKO BP lub franciszki w Multibanku.
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie wypowiedzi.Do Rogiego myśle że mam około 65% zaawansowania budowy.Mam zrobiony stan surowy zamknięty a ponadto instalacje rozprowadzone,ocieplenie zewnętrzne ,w tej chwili ocieplam poddasze .Mam kupione drzwi wewnętrzne ,parapety, wyposażenie do jednej łazienki wraz z kaflami.Zostało mi kupno kotła CO.wraz z grzejnikami (bez rur),kominek z płaszczem wodnym,schody drewniane ,podłogi oraz tynk gipsowy na dole,taras.Większość tych prac będzie wykonywana we własnym zakresieZdecydowałem się na kredyt ponieważ w maju ma wzrosnąć WAT oraz w 2004 koniec ulgi budowlanej. Razem większy WAT o15%+odpis z ulgi budowlanej 19% to daje 34%.W najbliższych dniach idę do banku i wtedy napiszę o kredycie.Pozdrawiam Wiech.

  15. #15

    Domyślnie

    Co do kuponu promocyjnego - to niestety nie chcą go już uwzględnić, prawdopodobnie czyste lenistwo - przygotowana juz jest decyzja więc nie chce im się teraz jej zmieniać. Wprawdzie dziś przez telefon zasugerowałam, że w takim razie to moze ja złożę ponownie wniosek kredytowy - koszt tylko wypisu z KW a zysk 1% od kwoty kredytu - pani aby mnie ułagodzić powiedziała, że ona jeszcze się zapyta Aha na pewno.

  16. #16

    Domyślnie

    Masz absolutną rację - 1% piechotą nie chodzi, a skoro już raz przyznali Ci kredyt, to mogą raz jeszcze

  17. #17

    Domyślnie

    No własnie. Ale dopiełam swego. Zadzwoniłam do placówki aby ustalić nazwisko dyrektora i traf chciał, że odebrała sama pani dyrektor. Więc wyłuszczyłam jej sprawę i
    Za dwadzieścia minut odzwonila pani zajmująca się naszym kredytem, że owszem uznają tylko jak najszybciej mam dostarczyć orginalny kupon.
    Cieszą mnie takie oszczędności.

  18. #18

    Domyślnie

    Mam pytanie. Czy braliście pod uwagę przy braniu kredytu tzw. okresu karencji. Po otrzymaniu kredytu do zakończenia budowy spłacacie
    tylko same odsetki, które nie zmniejszasją kapitału pozostałego do spłaty.

  19. #19

    Domyślnie

    Moira byłem wczoraj w PKO-BP we Wrocławiu te kupony z Muratora są ważne do końca lutego 2004r.Dowiadywałem się o kredyt w wysokości 65000zł spłata w zł i w frankach .W tej chwili korzystniej we frankach ale jak będzie za 10 lat(myśle o takim okresie kredytowania)trudno przewidzieć.Osoba z którą rozmawiałem radziła mi wziąć kredyt we frankach jako najstabilniejsza waluta.Proponuje wejść na stronę internetową www.kredytmieszkaniowy.pkobp.pl tam przeprowadzić symulację komputerową.W tej chwili będę załatwiał wyciąg hipoteczny z sądu.Całe szczęście że hipoteka nie jest we Wrocławiu(długi okres oczekiwania)tylko w Oławie .Pozdrawiam i życzę pomyślnego załatwienia sprawy z tym kuponem.Wiech.

  20. #20

    Domyślnie

    Moira gratulacje.Ps. nie zauważyłem wcześniejszych postów.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony