dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 101
  1. #1

    Domyślnie Klimosz Duo Pellets

    Witam
    Mam takie pytanie do posiadaczy pieców na pellet. Posiadam od grudnia zeszłego roku piec klimosza o mocy 15 kw. Instalacja mieszana (grzejniki + podłogówka) z zaworem czterodrogowym. Otóż martwi mnie wysokie spalanie, przy obecnej temperaturze powyżej 0 st C piec spala około 25-30 kg pelletu na dobe, przy czym dom jest jeszcze niezamieszkały o pow. 140m2, dobrze ocieplony. Temperatura jaką ustawiłem na termostacie pokojowy to 15 st. C. Moje ustawienia to podawnie 5s przerwa 35s wentylator 20%, piec pracuje w algorytmie PID (sterownik RT16 Klimosz Komfort). Piec po osiągnięcu zadanej temperatury (70st.) wygasza się i temperatura dochodzi jeszcze do ok. 75st (zajmuje to ok. 10-15min). Piec włącza się ponownie przy 62 st. Pompy CO pracują w trybie ciągłym, a po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniach przymyka zawory mieszające. I tu jest chyba problem, bo przy zamkniętym zaworze czterodrogowym piec stoi w czuwaniu średnio ok 1,5 h (moim zdaniem za mało). Temperatura w domu praktycznie jest stała, termostat daje sygnał żeby grzać od 1 do 2 razy na dobę. Piec załącza się kilkanaście razy na 24h, ogólnie pali się ładnie, bez spieków. Co waszym zdaniem muszę zrobić aby poprawić te spalanie (wydłużyć czas w którym piec jest wygaszony)?

  2. #2

    Domyślnie

    I jak udało Ci się opanować ten piec klimosza? Pytam bo bardzo mocno zastanawiam się nad montażem takiego samego (duopelet ng) u siebie. Możesz napisać jak u ciebie wygląda zużycie peletu na dzień dzisiejszy?

  3. #3

    Domyślnie

    Z piecem bawiłem się dosyć długo, zanim doszedłem do dobrych ustawień. Na dzień dzisiejszy przy takiej pogodzie spala około 15-20 kg na dobę. temperatura w domu 23-24 stopnie. Pozdrawiam

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adziu1971

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    łobez
    Kod pocztowy
    73-150
    Posty
    1

    Domyślnie ng 25 kw

    Cytat Napisał witalis123 Zobacz post
    Z piecem bawiłem się dosyć długo, zanim doszedłem do dobrych ustawień. Na dzień dzisiejszy przy takiej pogodzie spala około 15-20 kg na dobę. temperatura w domu 23-24 stopnie. Pozdrawiam
    witam,mogę poznać twoje ustawienia ,bo ja jestem świeżym użytkownikiem tego pieca i u mnie spala więcej pelletu na dobę ok 60 kg przy ustawieniach- podawanie 4 sek przerwa 20 sek wentylator 40 % temp zadana pieca 65 st C,pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał adziu1971 Zobacz post
    witam,mogę poznać twoje ustawienia ,bo ja jestem świeżym użytkownikiem tego pieca i u mnie spala więcej pelletu na dobę ok 60 kg przy ustawieniach- podawanie 4 sek przerwa 20 sek wentylator 40 % temp zadana pieca 65 st C,pozdrawiam
    Podawanie 6s, przerwa 30s, wentylator 5%. Z którego roku masz kocioł?
    Na ile masz otwartą przesłonę na wentylatorze? Palisz w trybie auto czy PID?

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    brodat1

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Kod pocztowy
    32-608
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam wszystkich uwaga na oszusta z Małopolski Rokita zakłada piece nie zgodnie ze schematami producenta przez co traci sie gwarancje i ponosi dodatkowe koszty żeby przerobić insatalację!!!!!

  7. #7

    Domyślnie

    Może napisz co zrobił nie tak i dlaczego straciłeś gwarancje może jakies fotki instalacji ? Tak z czystej ciekawości - czasem producenci czepiają się idiotyzmów tylko po to żeby odepchnąć od siebie gwarancję
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    m_mlody

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-251
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał witalis123 Zobacz post
    Podawanie 6s, przerwa 30s, wentylator 5%. Z którego roku masz kocioł?
    Na ile masz otwartą przesłonę na wentylatorze? Palisz w trybie auto czy PID?
    Możesz powiedzieć nieco więcej w tym temacie?
    bo podawanie i przerwa i to jedno, ale jeszcze dochodzi PID - i ograniczenie mocy kotła. jakie tam masz ustawienia?
    Najlepiej to bym się skontaktował telefonicznie i pogadał bezpośrednio przy piecu, bo żre mi pellet niemiłosiernie a muszę coś z tym zrobić.
    Jakbyś mógł się jakoś na priv skontakować to byś mi może jakoś pomógł ogarnąć temat.

  9. #9

    Domyślnie

    Możesz powiedzieć nieco więcej w tym temacie? Ile Ci pali? Może masz problem z powrotem tzn. nie osiąga temperatury. Jakie masz ustawienia? Jakiej mocy kocioł? Też miałem problem z piecem. Teraz spala mi około 26 kilogramów na dobę (w sumie dzieki tez pomocy witalis123), i w sumie nie specjalnej różnicy czy mrozy czy ciepło, nie mogę zejsc niżej.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    m_mlody

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-251
    Posty
    4

    Domyślnie

    no to mi wychodzi tak:
    dom stary z lat 50-tych, robudowany w latach 70-tych. Powierzchnia ok. 140 m2. ocieplony poddasze nieużytkowe - 15 cm wełny.

    piec klimosz duo pellet eko 25 kW
    obesne spalanie jakieś 35 kg na dobe

    ustawienia
    włączony PID
    100% mocy: podawanie: 5s / przerwa: 24 s / wentylator 18%
    10 % mocy: podawanie: 5s / przerwa: 60s / wentylator 8%
    przesłona wentylatora na jakieś 75% zamknięta

    te 35 kg to i tak całkiem spoko, bo po wizycie serwisanta i jego zalecanych ustawieniach to 4 worki pożarł, a jakoś specjalnie zimno to nie było.

    jakbym do 26 kg dociągnął, o by było bajerancko.

  11. #11

    Domyślnie

    Co do przesłony to Ci nic nie powiem, mam inny palnik i takiego ustrojstwa u mnie nie ma . Co do ustawień jakie masz na 100%, podawanie raczej ok, u mnie jest wentylator na 9%, co do tych 10%, to zmniejszyłbym podawanie na 45 s, (raz wziałem na 55s i strasznie mulił), w opcjach palnika jest jeszcze taki parametr modulacja - u mnie nastawione na 3 i palę w trybie Auto. Temp kotła mam nastawioną na 68 stopni, kocioł histereza na 10 ale tu musisz sam patrzeć jaka temp powrotu. To tak z grubsza. Masz ogrzewanie podłogowe?

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    m_mlody

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-251
    Posty
    4

    Domyślnie

    Ja mam zwykłe grzejniki. z temperaturą powrotu żadnych problemów. Tym bardziej teraz jak piec w ogóle sie nie wyłącza.

    w zasadzie to nie jest teraz tak źle, ale musiałem jednak nadmuch ciut zwiększyć.
    przerwe podawania przy 10% mocy jeszcze zwiększyłem i jest dość dobrze.

    włączony PID
    100% mocy: podawanie: 5s / przerwa: 24 s / wentylator 16%
    10 % mocy: podawanie: 5s / przerwa: 80s / wentylator 8%

    szacunkowe spalanie to około 24 kg razem z CWU.

    piec nie wyłącza się wcale - przy wyższych temperaturach zewnętrznych, jak jest mniejsze zapotrzbowanie na ciepło, to w trybie PID piec schodzi do tych 10%, przy wiekszym zapotrzebowaniu (np. jak grzeje cwu, to podnosi sobie do 40-50%)

    generalnie wygląda to tak, że temperatura zadana do 70 st. a piec sobie spokojnie utrzymuje temperaturę w przedziale 68 - 72

    teraz jak patrzyłem, to przy temp. 70,4 ma moc 44%, i spala jakieś 0,88 kg/h. Liczę orientacyjnie że spali mi jakieś 22-24kg. No ale dziś dość ciepło. zobaczymy jakie wyniki będą później, jak przyciśnie mrozem większym.

  13. #13

    Domyślnie

    No 24 kg to moim zdaniem niezły wynik. przy cieplejszej pogodzie mógłbys rozpalac codziennie w rozpalaniu czasowym tzn ustawiasz wieczorem na przypuścmy 5.30 rozpalanie, wieczorem wygasić i tak codziennie. Przy takim paleniu spala mi około 15-20 kg. Ale jak juz włączam podłogowe to chodzi 24/24. Ja pale w auto bo mam termostaty pokojowe i własciwie one regulują mi temperaturę zarówno w dzień jak i w nocy (wydaje mi się to bardziej opłacalne).
    Może ktoś inny się wypowie jak jest u was spalanie na tym piecu i jakie ma ustawienia bo powiem wam, że chyba mało kto mówi prawdę jak pytam co niektórych to chwalą sie, że 15 kg na dobę, ale przychodzi co do czego to na składzie kupują tyle pelletu co ja a mi tyle nie pali oprócz wspomnianych wyżej ciepłych dni i włączaniu czasowym. To coś w podobnym stylu jak z samochodami każdemu pali 5l/100km

  14. #14

    Domyślnie

    No mi spala do 18-22 kg przy takiej pogodzie, w zależności ile CWU idzie (dwoje małych dzieci). Ogólnie ilość do przełknięcia ale wiadomo, chciałoby się jeszcze mniej . W piecu zrobiłem małą modyfikację, tzn. wstawiłem blachę stalową w miejscu nad rusztem awaryjnym, oraz dwie cegły szamotowe pełne, co przełożyło się na spadek temperatury spalin o jakieś 25 stopni.
    Mam też pytanie, jak u was wygląda piec od środka? tzn. nalot jest czarny czy bardziej taki szary-brązowy?

  15. #15

    Domyślnie

    Nalot mam zdecydowanie czarny, jedynie w komorze spalania taki brązowawy. Przy tej pogodzie (0-5 stopni) ostatnio z ciekawości sprawdziłem 24 kg na dobę.Też wsadziłem cegły szamotowe nad rusztem tylko 4,5 cegły (jakos idealnie weszły). Ogólnie mam cały czas problem z temperaturą powrotu i może dlatego to spalanie wyższe, mocno zastanawiam się nad wstawieniem pompki na powrót. Póki co mam mam kombinacje z CWU zrobioną. Witalis123 a na ile masz ustawiony parametr czas otwarcia zaworu (opcje serwisowe, mieszacz główny)?

  16. #16

    Domyślnie

    Czas otwarci to 120 sekund, ale tą wartość musisz spisać z siłownika mieszacza.
    A problemy z powrotem też miałem, rozwiązaniem była zmiana średnicy zaworu mieszającego oraz rur obiegu kotłowego na 6/4 cala. Oczywiście wszystko dobrze zaizolowane otuliną. Różnica między zasilaniem a powrotem to 5- 8 stopni.
    Ostatnio edytowane przez witalis123 ; 14-12-2017 o 09:09 Powód: Dopisanie

  17. #17

    Domyślnie

    Mi czasami kocioł skoczy do 82 stopni, a powrót mam 52 stopnie ;(

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrozik10 Zobacz post
    Mi czasami kocioł skoczy do 82 stopni, a powrót mam 52 stopnie ;(
    A jaką masz średnicę zaworu mieszającego??

  19. #19

    Domyślnie

    5/4 cala, obiegu kotłowego też. Tylko nie mam tego zaizolowanego, nie wiem czy zmiana na 6/4 by pomogła. Jąką średnicę miałeś wcześniej i czy drogo kosztowała Cię ta zmiana? (sam zawór nie jest chyba tani), bo może warto spróbować.

  20. #20

    Domyślnie

    Wcześniej miałem 1 cal - bardzo malutki. Materiały do przeróbki kosztowały mnie ok. 700 zł. Ogólnie bardzo ważne jest aby w obiegu kotłowym było jak najmniej kolanek, oraz aby droga zasilanie -> powrót była jak najkrótsza.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony