dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Kocioł na pellet

    Witam,czytam to forum od ponad tygodnia i powiem szczerze ze zgłupiałem.Stoję przed wyborem pieca na pellet.Czy mógłby mi ktoś coś doradzić? Potrzebuje ogrzać 150m2 z tym że 80m2 ma grzejniki żeliwne a reszta grzejniki aluminiowe,do tego dochodzi jeszcze podłogówka.Piec powinien posiadać sterowanie na dwa obwody plus podłogówka i cwu.Proszę pomóżcie...Pozdrawiam

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Czym głębiej w las tym ciemniej nie wiedziałeś ? zanim wybierzesz ekoszał czy pel będziesz musiał sam sobie odpowiedzieć na kilkanaście/kilkadziesiat pytań wtedy coś Ci się wyklaruje w którą stronę skręcisz .Każde paliwo ma swoje + i - zależy co jest u Ciebie priorytetem. Czy lubisz chodzić w rękawku ,sweterku ,jaką gotówkę zamierzasz przeznaczyć(peleciaki są droższe)?Wolisz mniej syfu w kotłowni czy bez znaczenia ?Nie chce mi się tutaj wymieniać wszystkiego Nakreśl coś więcej o domku czy ocieplony itp.Na dzień dzisiejszy praktycznie każdy piec ma sterowanie 2obwodami.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar asterixx
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    408

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruby82 Zobacz post
    Witam,czytam to forum od ponad tygodnia i powiem szczerze ze zgłupiałem.Stoję przed wyborem pieca na pellet.Czy mógłby mi ktoś coś doradzić? Potrzebuje ogrzać 150m2 z tym że 80m2 ma grzejniki żeliwne a reszta grzejniki aluminiowe,do tego dochodzi jeszcze podłogówka.Piec powinien posiadać sterowanie na dwa obwody plus podłogówka i cwu.Proszę pomóżcie...Pozdrawiam
    Kocioł, to jedno. Sterowanie obwodami, to drugie. Niektóre sterowniki kotłów potrafią sterować pompami i mieszaczami, inne nie.
    Ja od kilku dni mam u siebie kociołek z palnikiem PELLAS i ich sterownikiem.
    Wybrałem tak palniki, bo chciałem mieć kocioł , który sam się wygasza i sam się rozpala - w zależności od potrzeb.
    I ten sterownik z jakimś tam modułem potrafi sterować chyba trzema czy czterema zaworami mieszającymi i pompami.

    Dobór rozwiązania sterowania kotłownia zależy od tego jakie chcesz miec to sterowanie. Inaczej będzie jak będziesz miał w każdym pokoju regulatory temperatury a inaczej w przypadku jednego centralnego regulatora. Czy podłogówka będzie miała elektrozawory na pętlach czy nie ? Od tego zależy także dobór pomp. W przypadku instalacji z elektozaworami powinna być pompa ze sterowaniem elektronicznym.

    Generalnie cała regulację temperatury w poszczególnych obwodach można zrobić za pomocą termostatycznych zaworów 3-drogowych. Jest kilku producentów na rynku. wówczas nie potrzebujesz kupować sterowników, siłowników i całej tej elektroniki. Zawór taki działa bez sterowania i bez zasilania.

    Jeżeli już chcesz mieć sterowanie elektroniczne, to najprościej można to zrobić tak, że sterownik kotła - jeśli potrafi - reguluje temperaturą poszczególnych obwodów a termostat pokojowy steruje praca pompy obiegowej.
    Przy termostatach w poszczególnych pomieszczeniach instalacja nieco się komplikuje i bardziej uderza po kieszeni.

    Wracając do kotła. Mi zależało jeszcze na tym, aby kocioł potrafił regulować moc w zależności od potrzeb. I tu się niestety bardzo zawiodłem.
    Kupując kocioł z palnikiem modulowanym liczyłem na to, że sterownik nazywany przez producenta regulatorem zadba o to aby tak regulować mocą kotła, aby on stale utrzymywał zadana temperaturę. A w rzeczywistości jest tak, że odpalam kociołek, od się uruchamia, rozgrzewa do zadanej temperatury i przechodzi w stan spoczynku i czeka az temperatura spadnie o 5 stopni. jak spadnie o te 5 stopni, to kociołek zaczyna procedure zwiększania mocy do 100% i znowu ogrzewa wode. Ale zanim palnik ruszy to tempearatura na kotle spada o kolejne 15 stopni. I tak w kółko. W wyniku tego na kotle mam temperaturę od 55 do 89 stopni i tak w kółko. Raz 55 a raz 89 za pół godziny znowu 55. Efektywne to raczej nie jest.
    To żadna zaawansowana regulacja takie regulowanie można zrobić termostatem za 15 pln Nie wiem, gdzie ta cudowna technologia FuzzyLogic usprawniająca prace kotła. Ja jej nie zauważyłem, moim zdaniem to ściema.
    Jak działają inne sterowniki kotłów - nie wiem.

    Jeśli chodzi o kocioł to określ moc i ew. typ palnika i kup najtańszy albo taki który ci się najbardziej podoba odnoszę wrażenie, że kotły niewiele się różnią a jakości wykonania zwłaszcza spawów i tak nie ocenisz. Palniki i sterowniki robi kilka firm i producenci kotłów kupują u nich. Ja kupiłem kocioł u lokalnego producenta.
    Ostatnio edytowane przez asterixx ; 28-12-2016 o 14:48

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekkolcon

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-000
    Posty
    22

    Domyślnie

    Pellet to moim zdaniem kapryśne paliwo. Jak kupisz byłe jaki piec z byle jakim palnikiem i do tego kupisz byle jaki pellet to będziesz miał same problemy. Kup coś naprawdę dobrego. Nie zapłacisz aż tak wiele więcej moim zdaniem a ilość problemów znacząco spadnie. Nie chcesz chyba spędzić po zakupie pieca znowu pół roku na forum dopytując jak ustawić parametry. Tu opisałem moje 1,5 roczne poszukiwania i efekt ostatecznej decyzj Zawarłem tam też przebiegi termiczne pieca i parę uwag właśnie do palników Pellas. Asterixx - zawsze z uwagami możesz zadzwonić do serwisu. Pomagają i objaśniają. Przyznaję, że mam mocno poprzestawiane parametry grzewcze względem domyślnych. Jak ktoś zechce poznać jakie to mogę wrzucić na bloga.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 10-02-2017 o 14:01 Powód: Link reklamowy

  5. #5

    Domyślnie

    Witam,

    Jeżeli poszukuje Pan kotła na pellet, zachęcam do zapoznania się z ofertą marki Buderus. Posiadamy kocioł stałopalny Logano S181 pracujący w zakresie mocy 15-25kW, który wyposażony jest w automatyczny podajnik paliwa pozwalający na spalanie pelletu, ekogroszku i węgla brunatnego. W standardzie sterownik kotła umożliwia kontrolowanie jednego obiegu grzewczego (bez zaworu mieszającego), przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz obsługę pompy cyrkulacyjnej. Wspominał Pan o konieczności podłączenia dodatkowych obiegów grzewczych. Automatyka kotła posiada możliwość rozszerzenia o dodatkowe moduły sterujące obiegi grzewcze.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 17-02-2017 o 08:27 Powód: link reklamowy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony