dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    hasos

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    3

    Domyślnie Malowanie ścian - pytanie amaotra

    Witam. Mam pytanie odnośnie malowania. naczytałem się sporo, ale nie znalazłem jednoznacznych odpowiedzi. Chodzi mi odnowienie, pomalowanie ścian. Obecnie ściany są pomalowane na biało, jak również będę je malował na biało. Jest to budownictwo gdzieś z lat 50. Więc pewnie są tam zwykłe tynki,l pomalowane najzwyklejszą białą farbą. Mam zamiar malować farbą akrylową (myślę o KABE optima). Moje pytanie jest następujące: czy trzeba gruntować taką już wcześniej malowaną ścianę? A jeśli tak, to czym najlepiej? Dodam, że w jednym pokoju będzie zrywana tapeta oraz kasetony z sufitu. Czy sufit też się gruntuje? A może wystarczy oczyścić i umyć ściany i malować? Dodam, że będą również wymieniane drzwi i będą wprawiane ościeżnice, które trzeba będzie później wykończyć zaprawą. Czy takie wykończenie trzeba będzie gruntować czymś innym niż ściany już malowane wcześniej?

    A może w takiej sytuacji lepiej użyć farby podkładowej zamiast gruntu?
    Co sądzicie o farbach Kabe optima i aquatex?
    Ostatnio edytowane przez hasos ; 02-01-2011 o 19:37

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gaol

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cześć.
    Po Twoim poście widzę ze nie masz zielonego pojęcia o remoncie więc będzie ci ciężko zrobić to szybko, ładnie i przyjemnie, ale:
    - grunt to podstawa ( ja stosuje grunt Atlasa czyli mocniejszy) czasami przed malowaniem w zależności od stanu ściany trzeba gruntować 2x
    - jak będziesz usuwał stare powłoki (kasetony, tapety, stara odpadająca farba) musisz dobrze je oczyścić z pozostałości i zagruntować, na to gips szpachlowy, gładź ,grunt i dopiero malowanie wtedy będzie ładnie (beton słabo przyjmuje farbę, jest prawdopodobnie z dziurami jeżeli to budynek z lat 50)
    To tak ogólnie, a co do farb to białą polecam dekoral (ładny biały) zamiast kabe polecam tikkurile.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    hasos

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Rzeczywiście, nie mam wielkiego pojęcia na temat remontu, ale cóż - jest jak jest i w chwili obecnej ściany muszę zrobić sam. Myślę, że póki co po prostu zagruntuję i pomaluję te ściany, co by było czysto. Za rok - dwa i tak planuję zrobić na wszystkich ścianach rałpuc (nie wiem, jak to się u nas nazywa, tak u Niemców na to mówią - przecierany, ziarnisty tynk), więc póki co pozostaje farba i grunt.

    Czytałem pochlebne opinie o Kabe. Czy jest zła, że proponujesz inne? Dobrze by była to farba dobrze kryjąca, która choć trochę zamaskuje niedomagania ścian.

    Co do gruntu: piszesz o tzw. unigruncie? Czytałem, że daje się go pod farbę?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gaol Zobacz post
    Cześć.
    Po Twoim poście widzę ze nie masz zielonego pojęcia o remoncie więc będzie ci ciężko zrobić to szybko, ładnie i przyjemnie, ale:
    - grunt to podstawa ( ja stosuje grunt Atlasa czyli mocniejszy) czasami przed malowaniem w zależności od stanu ściany trzeba gruntować 2x
    - jak będziesz usuwał stare powłoki (kasetony, tapety, stara odpadająca farba) musisz dobrze je oczyścić z pozostałości i zagruntować, na to gips szpachlowy, gładź ,grunt i dopiero malowanie wtedy będzie ładnie (beton słabo przyjmuje farbę, jest prawdopodobnie z dziurami jeżeli to budynek z lat 50)
    To tak ogólnie, a co do farb to białą polecam dekoral (ładny biały) zamiast kabe polecam tikkurile.
    Co za bzdury opowiadasz człowiekowi który nie ma zielonego pojęcia. Od kiedy to grunt jest podstawą. Tam gdzie ma ściany pomalowane NIE MOŻE GRUNTOWAĆ, tym bardziej atlasem. Od kiedy Uni Grunt poleca się pod farby- do tego jeszcze niedoświadczonemu malarzowi. Gruntujemy wszelkie powierzchnie chłonne i pyliste: tynki, gładzie itp. Nie gruntujemy ścian pomalowanych farbą!!! Ściany pomalowane farbą należy umyć i odtłuścić- do tego służy MYDŁO MALARSKIE a nie GRUNT. Tam gdzie będzie zrywana tapeta faktycznie będzie musiał poszpachlować a następnie to zagruntować, ale dlaczego Atlasem? Gruntować tylko i wyłącznie gruntem zalecanym przez producenta farby. UNI GRUNT jest gruntem bardzo dobrym, ale pod tynki, gładzie czy kafelki nie pod FARBY. Atlas jest za mocny, a nie doświadczony malarz na bank przegruntuje ścianę (zjawisko szklistej powłoki na ścianie) i będzie miał z nią później kłopot.
    Z jednym się tylko zgodzę Tikkurilla jest bardzo dobrą farbą!

    Pozdrawiam i proszę o udzielanie przemyślanych porad!

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kornacki

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-950
    Posty
    56

    Domyślnie

    Najlepiej oczyścić ścianę całkowicie z farby, wyrównać jakieś szpary (zaszpachlować) i dopiero potem gruntować.
    Malowanie farbą na farbie może przynieść marne efekty, jeśli podłoże jest zatłuszczone.

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    hasos

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    3

    Domyślnie

    dzięki za rady. A więc podsumowując:

    1. Oczyszczam ściany i lekko zmywam mydłem malarskim (to i tak miałem zrobić).
    2. Czy farbę mam całkiem zetrzeć/zeskrobać? Do tynku czy jak? Czym to najlepiej zrobić?
    3. A można tak, że oczyszczam ściany mydłem i jeśli farba się trzyma dobrze, nic nie odłazi itp. to mogę na nią dać grunt i później pomalować?
    4. Co do farby i gruntu: czyli brać taki grunt, jaki poleca producent danej farby?
    5. Napisaliście, że gruntuje się ściany chłonne, pyliste, ale nie gruntuje się ścian już malowanych. Czyli tam, gdzie jest farba mam nie gruntować niczym? Czy może przejechać lekko jakimś odpowiednim gruntem, ale tanią emulsją?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar gr***ch
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-898
    Dzielnica
    wola
    Posty
    64

    Domyślnie

    1 - tak zrób
    2 - dla pewności powinno się zaskrobać - użyj skrobaków malarskich dostępnych w sklepach
    3 - tak ale to Twoje ryzyko jeśli pozostawiasz starą powłokę malarską i oczywiście jeśli to nie farba kredowa.Umyj i nie dawaj gruntu.
    4 - tak taki jak poleca producent - ponieważ nie masz doświadczenia określi sobie jeden system np beckers,tikurilla,fluger i od guntowania po końcowe malowanie jeden system.
    5 - żadnego gruntowania tanią emulsją bo Ci taniocha bokiem wyjdzie.Trzymaj się jednego systemu.Tam gdzie farba nie gruntuj bo się zeszkli.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rutino78
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    1.013

    Domyślnie

    Kuźwa, że też dopiero teraz to przeczytałem.
    Jestem po pierwszym malowaniu ścian gipsowych (bez gładzi) farbą Kabe Perfekta. Ściany zagruntowałem wspomnianym Unigruntem z firmy Atlas.
    Szkoda że producent nie napisał wyraźnie, ze ten grunt jest za mocny, tworzy szklistą powłokę, którą trudno zamalować.
    Czy trzykrotne malowanie załatwi temat, czy tylko farbę zmarnuję?
    A może Kabe Akrylatex będzie skuteczniejsza?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rutino78
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    1.013

    Domyślnie

    trzykrotne malowanie nie załatwiło tematu, trzeba zrobić warstwę gładzi..
    Ciekawa rzecz z tym gruntem, każdy mówi co innego. fachowcy twierdzą, że tym gruntem można malować ściany, ale trzeba to zrobić b. dobrze, bo wyjdzie każdy zaciek (jak u nas). W sklepach mówią O jezu, to nie jest grunt na ściany!
    A w marketach ten grunt (Unigrunt Atlas) stoi przy klejach do kafelek, przy farbach są inne grunty.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    fantomek24

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    a czym gruntować ile i jak ściany tynk cementowo-wapienny w nowym domu i po jakim czasie malować rozumiem ze tikurille polecacie?

  11. #11

    Domyślnie

    Witam
    Kupując farbę do ścian warto jest dopłacić i zamiast Duluxa,Śnieżki kupić Beckersa albo Tikurille?
    Albo może Magnat?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał fantomek24 Zobacz post
    a czym gruntować ile i jak ściany tynk cementowo-wapienny w nowym domu i po jakim czasie malować rozumiem ze tikurille polecacie?
    my użyliśmy najpierw Śniezki - biały grunt pod farby lateksowe, masz ściany zagruntowane i od razu pociągnięte na biało. Po tym wszędzie poszła Tikurilla półmat z mieszalnika, lateks. Dwukrotne malowanie, wyszło zajeb...ście. Na sufity Tikurilla Pearl White. Efekt równie zadowalający.
    piotr

  13. #13

    Domyślnie

    grunt to podstawa , tam gdzie odchodzi Ci farba musisz ją zeskrobać ,a nierówność zaszpachlować . Ja na sufit użyłem capasilanu z Caparola , świetny efekt ,a na ściany użyłem półmatu latexowego , świetnie to razem wygląda. I użyłem gruntu też z caparola ,wszystko razem dało bardzo fajny efekt . Ja śnieżki bym nie polecał , raz nią malowałem i nie mam dobrych wspomnień ;/

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mołdaw

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-314
    Posty
    6

    Domyślnie

    Szukam opinii o Śnieżce, ale zdania jak widzę podzielone. Miał ktoś doświadczenie z farbą hipoarelgiczną. Znalazłem własnie ofertę śnieżki. Czy ta farba kryje równie dobrze co zwykła emulsja. Czy może jakieieś podkłady mam stosować. Maluję pokój dziecka z alergią skórną i musi być farba hipoalergiczna.

  15. #15

    Domyślnie Śnieżka farba

    Cytat Napisał Mołdaw Zobacz post
    Szukam opinii o Śnieżce, ale zdania jak widzę podzielone. Miał ktoś doświadczenie z farbą hipoarelgiczną. Znalazłem własnie ofertę śnieżki. Czy ta farba kryje równie dobrze co zwykła emulsja. Czy może jakieieś podkłady mam stosować. Maluję pokój dziecka z alergią skórną i musi być farba hipoalergiczna.
    Jako wykonawca często maluję farbami, malując śnieżką nie narzekam dobrze kryje, przy tej farbie oczywiście podkład grunt śnieżka gotowa farba podkładowa z gruntem.
    Maluję pędzlami, wałkami i agregatem malarskim zależy od powierzchni, jeśli zastosujesz inną farbę stosuj grunt tej samej firmy odradzam branie byle jakiej farby podkładowej i jeszcze najtańszej, akrylowa farba nie nadaje się pod emulsje lub lateksowe a te znowu odwrotnie z wyjątkiem emulsyjnej farby bo na niej można zastosować lateksowe lub akrylowe ale radził bym zastosować szczególną ostrożność przeprowadzając próbę na mało widocznym miejscu, grunty typu unigrunt czy atlas lub innej firmy odradzam pod farby, tam gzie stosujemy szpachle, gładzie owszem możemy ale po przeprowadzeniu próby.
    Jest zima czas na zrobienie planu działania, odnowienia mieszkań, remonty, ogrodzenie działki, wykończenia elewacji, położenie tynku na elewacji(struktury), wykonanie podbitki lub szalówki na budynku, ocieplenie poddaszy, karton gipsy lub boazeria, sufity podwieszane

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mołdaw

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-314
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dziękuję za wyczerpujące porady. Jestem od niedawna na forum, ale widzę, że ekspertów tu nie brakuje i łatwo znaleźć potrzebne informacje. Dziś jadę do sklepu po Śnieżkę, w weekend planuje malowanko, bo czas nagli. mam nadzieję, że pogoda dopisze i farba szybko wyschnie. Na szczęście pokój jest w tej chwili nieużytkowany.

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    iibka

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    ja polecam górną półkę np. Sigmatex Superlatex a jak potrzebny jest nam grunt to Sigmafix

  18. #18

    Domyślnie

    Witam, otóż tak przeglądam forum i natknąłem się na ten wątek, mam nadzieję że właściciel nie pogniewa, że podłączę się do tematu. Otóż czeka mnie malowanie sypialni i chciałbym to zrobić w kolorze białym, wcześniej malowane ściany były farbą lateksową duluxa, więc mam pytanie czego użyć obecnie równięż lateksu? Podam również farby jakie znalazłem i jaka by była najlepsza ?? Przy oknie złuszczyła mi się farba więc z tego co wyczytałem to mam to zeskrobać i zaszpachlować ewentualne nie równośći ??
    Farby które biorę pod uwagę:
    Tikurrilla Super White 10l/99.99 pln
    Dulux Acryl Matt Biały 10l/94.99 pln
    Dekoral Acrylowa farba emulsyjna 10l/64.99 pln
    Dekoral Biały lateks 10l/84.99 pln

    i biorę pod uwagę jeszcze Kabe Aquatex który ma dobre opinie, chciałbym aby ściany mogły oddychać, także pomóżcie mi wybrać najlepszą opcję

  19. #19

    Domyślnie

    Z tego wynika, że grunt Ceresit CT 17 jest za mocny pod farbę elewacyjną Alpine. Pokryłem sporą część ściany (zewn) tym gruntem. Wydaje mi się za tak jak tu powiedziano za szklisty. Jak piszecie, że nawet grunt Atlasa jest zbyt mocny zeszkliwia, to grunt Ceresitu - tym bardzie. To prawda?

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ZygmuntRolicz
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Poznan, Poland, Poland
    Kod pocztowy
    60-124
    Dzielnica
    Grunwald
    Posty
    640

    Domyślnie

    Ja odradzałbym wam gruntowanie gruntami wodnymi a malowanie farbami gruntującymi.
    Zalety na + farby gruntującej:
    -ujednorodnia tło. Pomaga przy przejściu z ciemnych kolorów na jasne.
    -widać dokładnie miejsca, które wymagają naprawy.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony