dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Zgłoszenie robót niewymających pozwolenia na budowe - budynek gospodarczy do 25 m2

    Witam,

    Potrzebuje trochę waszej pomocy
    16 kwietnia złożyłem wniosek o zgłoszenie robót niewymagających pozwolenia na budowę, które dotyczyło budynku gospodarczego do 25m2.
    Budynek o wymiarach 5x5m, konstrukcja szkieletowa drewniana, budowany w ostrej granicy z sąsiadem - ściana od strony sąsiada przeciwpożarowa (z pustaków, 30cm wyższa od górnej krawędzi dachu), 6 metrów od drogi.
    Wczoraj dostałem postanowienie w tej sprawie - poniżej je wklejam:



    Proszę o pomoc, bo nie do końca rozumiem co mam im donieść:

    1. Określić przeznaczenie projektowanego budynku.
    Wydawało mi się, że jeśli chodzi o "budynek gospodarczy" to już sama nazwa wskazuje, że przeznaczeniem tego budynku będzie trzymanie narzędzi i wykonywanie drobnych prac w obrębie gospodarstwa. Mam im napisać, że będę tam trzymał szpadel, grabie i taczkę? W jakiej formie to napisać?

    2. Przedłożyć rzut fundamentów z zachowaniem granicy własności
    Rozumiem, że mam narysować rzuty fundamentów z zaznaczeniem ich rozmiarów oraz określeniem granicy działki? Będę budował w granicy więc fundament będzie przebiegał na granicy własności? Nie bardzo rozumiem jak mam im to opisać/narysować.

    3. Uzgodnić z gminą: możliwość budowy budynku gospodarczego, linię rozgraniczającą działki, powierzchnię biologicznie czynną.
    Dziś mi się nie udało dostać do gminy, bo interesantów przyjmują od 12 - 16. Ale może ktoś wie jak wygląda taki proces uzgadniania i właściwie po co to się robi?

    4. Wyjaśnić kolizję z siecią kanalizacyjną.
    Pod budynkiem będzie przebiegała rura od ścieków - ale rura jest na głębokości ok. 1metra, a ja przecież nie buduję schronu atomowego i nawet się do niej nie dokopię przy wylewaniu fundamentów. Działka jest dość wąska bo ma tylko 10 metrów szerokości, z jednej strony idzie rura z gazem, a z drugiej właśnie kanalizacja. Czy mam napisać do urzędu właśnie takie wyjaśnienie jak wam powyżej podałem?


    5. wskazać na mapie spadki dachu oraz otwory okienne i drzwiowe.
    Do wniosku dołączyłem rysunek budynku i tam widać dokładnie jaki jest spadek dachu, dodatkowo jest opisane słownie, że jest na moją stronę. Są też zaznaczone drzwi. Ale widzę, że to dla urzędu chyba zbyt mało. Czyli biorę mapkę, rysuję na niej kwadrat, zaznaczam drzwi, okna i strzałką kierunek spadku dachu tak?

    Trochę wydaje mi się podejście urzędu dość biurokratyczne. Mój ojciec budował sobie podobny budynek na działce w okolicach Radomia i bez problemu wystarczyło tylko to co ja złożyłem. Czy wy też musieliście przynosić tyle papierów ?

    Dodatkowo jeszcze spytam jak to wygląda z prawnego punktu widzenia. W tym postanowieniu, które dostałem jest błąd - na skanie zaznaczyłem numerkami 1 i 2 na czerwono. Błąd dotyczy numerów ewidencyjnych działek i obrębów. W postanowieniu (numer 1) widnienie nie mój numer działki, natomiast w uzasadnieniu (numer 2) jest prawidłowy mój numer. Czy takie postanowienie, z tym błędem ma moc prawną?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek_S Zobacz post
    Proszę o pomoc, bo nie do końca rozumiem co mam im donieść:

    1. Określić przeznaczenie projektowanego budynku.
    Wydawało mi się, że jeśli chodzi o "budynek gospodarczy" to już sama nazwa wskazuje, że przeznaczeniem tego budynku będzie trzymanie narzędzi i wykonywanie drobnych prac w obrębie gospodarstwa. Mam im napisać, że będę tam trzymał szpadel, grabie i taczkę? W jakiej formie to napisać?

    Właśnie tak. Napisz że budynek przeznaczony będzie do trzymania narzędzi ogrodniczych oraz drobnych prac przenaczonych na własny użytek w obrębie gospodarstwa.
    Nie dziw się urząd chce wiedzieć czy to nie będzie garaż lub też czy nie będziesz tam prowadził działalności gopspodarczej ( W takim wypadku wymagane jest pozwolenie na budowę.)


    2. Przedłożyć rzut fundamentów z zachowaniem granicy własności
    Rozumiem, że mam narysować rzuty fundamentów z zaznaczeniem ich rozmiarów oraz określeniem granicy działki? Będę budował w granicy więc fundament będzie przebiegał na granicy własności? Nie bardzo rozumiem jak mam im to opisać/narysować.

    Narysuj na kopii mapy jak przebiegać będą fundamenty. Urzędowi chodzi o to czy nie wejdziesz na działkę sąsiada

    3. Uzgodnić z gminą: możliwość budowy budynku gospodarczego, linię rozgraniczającą działki, powierzchnię biologicznie czynną.
    Dziś mi się nie udało dostać do gminy, bo interesantów przyjmują od 12 - 16. Ale może ktoś wie jak wygląda taki proces uzgadniania i właściwie po co to się robi?

    Jeśli jest plan zagospodarowania przestrzennego to tam są te dane. Taki wymóg jest jak najbardziej zgodny z prawem budowlanym wręcz wymagany przez prawo budowlane.

    4. Wyjaśnić kolizję z siecią kanalizacyjną.
    Pod budynkiem będzie przebiegała rura od ścieków - ale rura jest na głębokości ok. 1metra, a ja przecież nie buduję schronu atomowego i nawet się do niej nie dokopię przy wylewaniu fundamentów. Działka jest dość wąska bo ma tylko 10 metrów szerokości, z jednej strony idzie rura z gazem, a z drugiej właśnie kanalizacja. Czy mam napisać do urzędu właśnie takie wyjaśnienie jak wam powyżej podałem?

    Czy masz na działce studzienkę kanalizacyjną ? Co w przypadku awarii rury właśnie pod budynkiem gospodarczym. Zgodnie z roporządzeniem kolizji być nie może. Tu możesz mieć duży problem i chyba tego nie przeskoczysz. Mogę się mylić ale jak dla mnie tylko jeden przypadek kiedy da się to przeskoczyć. Jesli instalacja na której stoi budynek nie jest przyłączem ale instalacją wewnętrzną budynku ( dlatego moje pytanie o studzienkę )


    5. wskazać na mapie spadki dachu oraz otwory okienne i drzwiowe.
    Do wniosku dołączyłem rysunek budynku i tam widać dokładnie jaki jest spadek dachu, dodatkowo jest opisane słownie, że jest na moją stronę. Są też zaznaczone drzwi. Ale widzę, że to dla urzędu chyba zbyt mało. Czyli biorę mapkę, rysuję na niej kwadrat, zaznaczam drzwi, okna i strzałką kierunek spadku dachu tak?

    Tak zaznaczasz .

    Trochę wydaje mi się podejście urzędu dość biurokratyczne. Mój ojciec budował sobie podobny budynek na działce w okolicach Radomia i bez problemu wystarczyło tylko to co ja złożyłem. Czy wy też musieliście przynosić tyle papierów ?

    Dodatkowo jeszcze spytam jak to wygląda z prawnego punktu widzenia. W tym postanowieniu, które dostałem jest błąd - na skanie zaznaczyłem numerkami 1 i 2 na czerwono. Błąd dotyczy numerów ewidencyjnych działek i obrębów. W postanowieniu (numer 1) widnienie nie mój numer działki, natomiast w uzasadnieniu (numer 2) jest prawidłowy mój numer. Czy takie postanowienie, z tym błędem ma moc prawną?
    W środku odpowiedzi na pytania.
    Postanowienie ma moc prawną urząd musi tylko sprostować oczywistą pomyłkę pisarską i pewnie to zrobią.
    Nie dziw się będzie coraz gorzej po tym ja wejdzie ustawa która da po kieszeni urzędnikom jeśli popełnią jakiś błąd. Każdy się będzie asekurował i bał odpowiedzialności a ilość potrzebnych i niezbędnych papierów wzrośnie lawinowo

    Podstawa prawna : Prawo Budowlane.
    Art 30
    2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji
    6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
    1) zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
    2) budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
    3) zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 12, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.
    7. Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, o której mowa w ust. 5, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
    1) zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
    2) pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
    3) pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
    4) wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

    Acha jeszcze jedna ważna dla ciebie informacja termin 30 dniowy na zgłoszenie sprzeciwu będzie biegł od momentu dostarczenia przez ciebie kompletu wymaganych dokumentów i uzupełnień.
    Ostatnio edytowane przez aglig ; 12-05-2010 o 12:27
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał aglig Zobacz post
    3. Uzgodnić z gminą: możliwość budowy budynku gospodarczego, linię rozgraniczającą działki, powierzchnię biologicznie czynną.
    Dziś mi się nie udało dostać do gminy, bo interesantów przyjmują od 12 - 16. Ale może ktoś wie jak wygląda taki proces uzgadniania i właściwie po co to się robi?

    Jeśli jest plan zagospodarowania przestrzennego to tam są te dane. Taki wymóg jest jak najbardziej zgodny z prawem budowlanym wręcz wymagany przez prawo budowlane.
    Plan zagospodarowania jest w trakcie tworzenia, wiec obowiązują warunki zabudowy tak? Ja kiedyś składałem wniosek o warunki zabudowy dla rozbudowy domu do której nigdy nie doszło, ale mają one już raczej zbyt stare bo z grudnia 2007. Ale mam tam napisane w nich np. że powierzchnia biologicznie czynna to minimum 60% powierzchni działki, linia rozgraniczająca - pokrywa się z granicą prawną działki. Jutro się tam do nich wybiorę i zobaczę co mi powiedzą.

    Cytat Napisał aglig Zobacz post
    4. Wyjaśnić kolizję z siecią kanalizacyjną.
    Pod budynkiem będzie przebiegała rura od ścieków - ale rura jest na głębokości ok. 1metra, a ja przecież nie buduję schronu atomowego i nawet się do niej nie dokopię przy wylewaniu fundamentów. Działka jest dość wąska bo ma tylko 10 metrów szerokości, z jednej strony idzie rura z gazem, a z drugiej właśnie kanalizacja. Czy mam napisać do urzędu właśnie takie wyjaśnienie jak wam powyżej podałem?

    Czy masz na działce studzienkę kanalizacyjną ? Co w przypadku awarii rury właśnie pod budynkiem gospodarczym. Zgodnie z roporządzeniem kolizji być nie może. Tu możesz mieć duży problem i chyba tego nie przeskoczysz. Mogę się mylić ale jak dla mnie tylko jeden przypadek kiedy da się to przeskoczyć. Jesli instalacja na której stoi budynek nie jest przyłączem ale instalacją wewnętrzną budynku ( dlatego moje pytanie o studzienkę )
    Mam studzienkę. Sytuacja była taka, że kiedyś było szambo. Szambo ok 3 metry od drogi. Później podłączyliśmy kanalizację - w miejscu gdzie było szambo firma zrobiła właśnie studzienkę. Więc wydaje mi się, że ta rura która przebiega pod budynkiem to instalacja własna.

    Cytat Napisał aglig Zobacz post
    W środku odpowiedzi na pytania.
    Postanowienie ma moc prawną urząd musi tylko sprostować oczywistą pomyłkę pisarską i pewnie to zrobią.
    Nie dziw się będzie coraz gorzej po tym ja wejdzie ustawa która da po kieszeni urzędnikom jeśli popełnią jakiś błąd. Każdy się będzie asekurował i bał odpowiedzialności a ilość potrzebnych i niezbędnych papierów wzrośnie lawinowo
    Dzięki wielkie za pomocne informacje

    Cytat Napisał aglig Zobacz post
    Acha jeszcze jedna ważna dla ciebie informacja termin 30 dniowy na zgłoszenie sprzeciwu będzie biegł od momentu dostarczenia przez ciebie kompletu wymaganych dokumentów i uzupełnień.
    Tak - to wiem Tak napisali, że się nie da tego nie zauważyć Dzięki.
    Ostatnio edytowane przez Piotrek_S ; 12-05-2010 o 12:30

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Na 4 punkt odpowiedz tak:
    Zgodnie z Rozprządzeniem MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) art 122 ust 1 Instalację kanalizacyjną stanowi układ połączonych przewodów wraz z urządzeniami, przyborami i wpustami odprowadzającymi ścieki oraz wody opadowe do pierwszej studzienki od strony budynku.
    oraz zgodnie z USTAWĄ z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków Art. 2 ust .5przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej;

    przedstawiony na rysunku fragment instalacji nie stanowi sieci kanalizacyjnej ale wewnętrzną instalację kanalizacyjną budynku mieszkalnego.
    Na mapce zaznacz wyraźnie gdzie jest studzienka.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za fajnie napisany ten pkt. 4.

    Napisałem coś takiego: LINK

    Czy to będzie ok? Coś dodać, skreślić?

    Do gminy napisałem wniosek o te uzgodnienia i w poniedziałek złożę.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Na mapce nie pisz przyłacze kanalizacyjne tylko pierwsza studzienka od strony domu.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  7. #7

    Domyślnie

    Witajcie.
    Trochę odgrzewam kotleta ale tak czytam i już nieco zgłupiałem. Jeśli mam zgłoszony budynek gospodarczy o pow do 25m2 to muszę powiadamiać jaki jest termin rozpoczęcia budowy ?? Wiem że nie mniej niż 30 dni a nie więcej niż 2 lata od daty złożenia wniosku ale konkretnej daty tam nie podałem więc muszę dzwonić/pisać aby powiadomić inspektora nadzoru ??

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony