dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomiplx

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    2

    Domyślnie Budynek gospodarczy na granicy działki

    Witam,

    posiadam działkę w o powierzchni 204m2 13,6m x 15m, jest to działka wąska. Na tej działce prowadzę działalność gospodarczą mam budynek handlowy. Chciałbym postawić na granicy budynek gospodarczy 3m x 6m. Czy wystarczy zgłoszenie, czy musi być zgoda sąsiadów, czy pozwolenie na budowę.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690)
    3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się:



    1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,



    2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,



    3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych,



    4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.
    Zgoda sąsiadów jest niepotrzebna i nic nie daje.
    Potrzebne zgłoszenie.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Taka uwaga.
    Budynek gospodarczy i związane z nim uproszczone procedury – dotyczą tylko i wyłącznie działki zabudowanej budynkiem „mieszkalnym”.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomiplx

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Taka uwaga.
    Budynek gospodarczy i związane z nim uproszczone procedury – dotyczą tylko i wyłącznie działki zabudowanej budynkiem „mieszkalnym”.

    tak jak pisałem zabudowa jest handlowa, działka jest usługowo-mieszkalna,
    a jak procedura wygląda w tej sytuacji jeżeli nie łapie się pod uproszczoną bądź co zrobić żeby łapało się pod uproszczoną

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Zrób zgłoszenie do Starostwa i odczekaj 30 dni jeśli nie wniosą sprzeciwu to buduj. Owszem to co pisze siwy jest prawdą i wynika z definicji budynku gospodarczego ale w większości Starostw nie czepiają się tego.( z doświadczenia)
    Chociaż czytając literalnie definicje można by się sprzeczać:
    budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,
    czy wszystko po słowie oraz dotyczy tylko mieszkańców budynków mieszkalnych a już budynek gospodarczy służący li tylko do prac warsztatowych może stać na pustej działce.
    Ostatnio edytowane przez aglig ; 16-06-2011 o 11:05
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    taz76

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam
    Mam działkę o powierzchni 480m2 w kształcie litery "L" z domkiem jednorodzinnym. Aktualnie w wąskiej części przy samej granicy stoi budynek gospodarczy z fundamentami ale jest w bardzo złej kondycji oraz jest niesymetryczny. Chciałbym go wyremontować i nadać kształt prostokątny. Wiem że jakiś czas temu sąsiad chciał go usunąć ale wygasło mu pozwolenie. Czy muszę starać się o pozwolenie czy wystarczy zgłoszenie i czy sąsiad może mi przeszkodzić ?

  7. #7

    Domyślnie

    A jeżeli ma fundamenty to czasem nie trzeba mieć pozwolenia na budowę-rozbudowę
    Miło być ważnym, ale ważniejsze być miłym.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mim
    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Łomianki Dolne
    Posty
    171

    Domyślnie odmowa na zgłoszenie

    Chciałem postawić domek ogrodowy o wymiarach 180x250cm na granicy działki z sąsiadem. Domek GT1 kosztuje 1400zł w Leroy Merlin. Zrobiłem zgłoszenie i otrzymałem odmowę ze starostwa. Oto uzasadnienie.

    Par.12 ust.4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 Dz.U. nr 75 poz. 690 w sprawie warunków technicznych:
    "usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania
    w rozumieniu art 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane".
    Objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania wymusza automatycznie przeprowadzenie postępowania w postaci wydania decyzji zezwalającej na budowę.

    Pytanie, co robić dalej.
    1) odwołać się do Wojewody. Pytanie na jakie paragrafy się powołać.
    2) starać się o pozwolenie na budowę. Pytanie ile kosztuje projekt i inne koszty związane z pozwoleniem. Czy ktoś może się podzielić wiedzą ? Kupiłem dom od dewelopera, więc nie musiałem tego załatwiać.
    3) postawić bez pozwolenia. Sąsiedzi tak robią.

    Pozdrawiam,
    Ostatnio edytowane przez mim ; 26-07-2011 o 09:50 Powód: uściślenie

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Odwołania nic nie dadzą, bo budynek ma stać w granicy.
    Pytanie jest zasadnicze – dlaczego zgłosiłeś budowę budynku?

    Nazewnictwo jest istotne, bo wiąże urząd.

    Moim zdaniem:

    - teoretycznie można przyjąć, że tak mały obiekt wypełnia definicję „małej architektury” (jest to trochę naciągane) – a w związku z tym, zgodnie z PB nie podlega nawet zgłoszeniu,

    - nazwanie tego obiektu altaną, zapewne nie spowoduje takiej reakcji urzędu – zwłaszcza jeśli nie będzie miał fundamentów (nie będzie budynkiem, a w związku z tym nie „załapuje się” na przepisy o odległościach od granicy).

    Myślę, że należy jeszcze raz dokonać zgłoszenia zamiaru budowy, ale altany bez fundamentów.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 26-07-2011 o 10:18 Powód: pogrubienia
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mim
    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Łomianki Dolne
    Posty
    171

    Domyślnie

    Napisałem w zgłoszeniu "domek ogrodowy", bo taka była nazwa produktu na stronie Leroy Merlin. Pytanie czy ten domek można nazwać altaną. Jeśli tak, to wtedy rozporządzenie Ministra Infrastruktury, się do niego nie stosuje. W rozporządzeniu napisano w tytule "w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie". A altana nie jest budynkiem, co kończy dowód

    Nie znalazłem definicji altany. Pytanie kluczowe brzmi, czy altana ma ściany ażurowe, czy niekoniecznie.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    W zasadzie - wszystko co nie jest budynkiem (z definicji), może być altaną
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 26-07-2011 o 14:30 Powód: dopisałem w nawiasie
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mim Zobacz post
    Zrobiłem zgłoszenie i otrzymałem odmowę ze starostwa. Oto uzasadnienie.

    Par.12 ust.4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 Dz.U. nr 75 poz. 690 w sprawie warunków technicznych:
    "usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania
    w rozumieniu art 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane".
    Objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania wymusza automatycznie przeprowadzenie postępowania w postaci wydania decyzji zezwalającej na budowę.

    Pytanie, co robić dalej.
    Mam zupełnie to samo w Poznaniu. Odwołałem się do Wojewody (odmowa miała także inne uchybienie), ale ten podtrzymał decyzje Starosty. To akurat chyba prawie zawsze jest regułą. Generalnie rozbija się o to, że urzędy twierdzą że jeżeli chcyemy cos postawić na warunkach Par.12 ust 4. (przy granicy lub 1,5m od niej) to ZAWSZE wymagane jest pozwolenie na budowę. W mojej opiii ta interpretacja nie jest słuszna i zamieszam odwoływać się dalej do WSA. Przechodzil ktoś to może już? Z jakim efektem? Prosze o info, bo termin nagli.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    W zasadzie - wszystko co nie jest budynkiem (z definicji), może być altaną
    Hej,
    w Poznaniu urzędy twierdzą że altana / drewutnia itp to "budynek gospodarczy.
    Poza tym raczej trudno postawic drewutnię bez trwałego połączenia z gruntem (choćby na kotwy)

    Możesz uściślić dlaczego wg Ciebie altana nie jest budynkiem gospodarczym?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał forumuser Zobacz post
    Hej,
    Możesz uściślić dlaczego wg Ciebie altana nie jest budynkiem gospodarczym?
    Wynika to z Prawa Budowlanego:
    Art. 3.
    Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    2) budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale
    związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych
    oraz posiada fundamenty i dach;
    Cytat Napisał forumuser Zobacz post
    Mam zupełnie to samo w Poznaniu. Odwołałem się do Wojewody (odmowa miała także inne uchybienie), ale ten podtrzymał decyzje Starosty. To akurat chyba prawie zawsze jest regułą. Generalnie rozbija się o to, że urzędy twierdzą że jeżeli chcyemy cos postawić na warunkach Par.12 ust 4. (przy granicy lub 1,5m od niej) to ZAWSZE wymagane jest pozwolenie na budowę. W mojej opiii ta interpretacja nie jest słuszna i zamieszam odwoływać się dalej do WSA. Przechodzil ktoś to może już? Z jakim efektem? Prosze o info, bo termin nagli.
    Faktycznie przepisy stanowią, że wszystkie budynki w odległościach od granicy innych niż 4m i 3m bez okna (upraszczając) powodują objęcie …….
    A biorąc pod uwagę następne sformułowania w PB:

    Art. 28.
    2. Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz
    właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących
    się w obszarze oddziaływania obiektu.
    oraz

    Art. 30.
    6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
    1) zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych
    obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
    I tak koło sie zamyka, bo ustawodawca „powiązał” „oddziaływanie obiektu” z pozwoleniem na budowę – ale moim zdaniem dotyczy to tylko i wyłącznie budynku (obiektu, który wypełnia wymagania definicji budynku).
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15

    Domyślnie

    Dokładnie taka argumentacje przedstawiłem w odwołaniu do Wojewody. Jednak ten calkowicie ja odrzucił.
    Dziwny kraj...

  16. #16

    Domyślnie

    Witam,
    Chcialbym postawic budynek gospodarczy / garaz (np. blaszany), moge go odsunac od granicy o 1.5 m (nie ma problemu), ale ...
    Chcialbym zrobic go sporym, np. 10m na 4 m - co przekracza wspomniane 5.5 metra.
    Co wtedy?
    Pozwolenie na budowe?
    A jesli mialby on (zamiast fundamentow) - płytę fundamentową - to czy to też będzie uznane za fundament?
    Pytanie o definicję budynku, czy wszystkie warunki muszą być spełnione aby coś nazwać budynkiem:
    a) który jest trwale związany z gruntem
    b) wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych
    c) posiada fundamenty i dach;
    Nie ukrywam, że szukam "obejścia", aby taki garaż nie został nazwany budynkiem, co zwolniłoby go z "paragrafu" budynku i abym mógł go postawić bez pytania.
    Pozdrawiam
    Mirek
    Ostatnio edytowane przez msobanie ; 13-08-2011 o 11:41
    openSUSE 11.0-wcześniej, teraz Ubuntu - bardziej user friendly
    Nie korzystam z Windowsa
    http://www.jakilinux.org/dlaczego-li...o-nie-windows/

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    40m2 obiekt można postawić tylko przy procedurze pozwolenia na budowę.

    dopisałem:

    Również długość obiektu, wyklucza „preferencje” dotyczące odległości od granicy.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 13-08-2011 o 11:56
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  18. #18

    Domyślnie

    No trudno ...
    Czyli w takiej sytuacji bedzie to traktowane jako budynek, prawda ? (Bo ma sciany, fundament i dach)
    Czy to oznacza 3 metry od granicy (zakladajac ze jest bez okien)? Czy moge 1.5 metra - nie bardzo rozumiem kiedy sie stosuje te 1.5 metra.
    Dzialka jest szeroka, ~38X38 metrow
    Musze miec projekt, kierbuda, mapki itd, tak jak przy domu, tak?
    To nie bedzie garaz, tylko dokladnie budynek gospodarczy, do niezarobkowych czynnosci warsztatowych (i tu nie sciemniam).
    Wszelkie uwagi mile widziane.
    Pozdrawiam
    Mirek
    openSUSE 11.0-wcześniej, teraz Ubuntu - bardziej user friendly
    Nie korzystam z Windowsa
    http://www.jakilinux.org/dlaczego-li...o-nie-windows/

  19. #19

    Domyślnie

    Aby coś było budynkiem, musi być trwale związane z gruntem
    Więc....
    Jeśli postawię kontener o wymiarach 4x10?????
    Nie będę go w żaden sposób "wiązał z gruntem", będzie sobie po prostu stał.
    Podobnie jak szwagier postawił przyczepę kempingową, która sobie stoi.
    Czy na to też potrzebuje jakieś papiery ?
    Mirek
    openSUSE 11.0-wcześniej, teraz Ubuntu - bardziej user friendly
    Nie korzystam z Windowsa
    http://www.jakilinux.org/dlaczego-li...o-nie-windows/

  20. #20

    Domyślnie

    Może kogoś zainteresuje.
    Poszedłem ze swoją sprawą ( http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4850851 ) do WSA i sąd przyznał mi rację. Uzasadnienie wyroku pojawi się pewnie za jakiś miesiąc w interencie, ale według ustnej sentencji wyroku Sąd przyznał mi rację ze nie można z przepisów wywnioskować iż objecie obszarem oddziaływania = automatycznie konieczność uzyskania pozwolenia na budowę.

    Tak więc - warto walczyć o swoje bo da się wygrać.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony