dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 533 z 998
Pokaż wyniki od 10.641 do 10.660 z 19943
  1. #10641
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel3410

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    cysiokysio
    Może być.

  2. #10642

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel3410 Zobacz post
    cysiokysio
    Z informacji na stronie boleckiego wynika, że obsługuje regulacje fazową a o grupowej nie ma wzmianki. Sterowanie grupowe dmuchawy poznasz po tym, że na minimalnych obrotach dmuchawa będzie "tykać", a żarówka podłączona zamiast dmuchawy powinna "błyskać" a nie świecić z obniżoną mocą (dla testów podłączamy żarówkę o jak najmniejszej mocy).
    jak dobrze zrozumiałem to w MCI może być ciężki temat ponieważ to miało by wyglądać jak "podrzucanie" klapki ,natomiast w dmuchawie to takie cykliczne dmuchnięcia??
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  3. #10643

    Domyślnie

    Odnośnie dmuchaw.

    Miałem w podpisie ANKIETĘ w której pytałem, jak ludzie z tego wątku palą.
    Palą od góry oczywiście.

    Ankieta anonimowa- kilkanaście procent paliło od góry z dmuchawą.

    Pytanie brzmiało:
    "Palę SKUTECZNIE od góry:" .


    Skoro tak odpowiedzieli to pewnie nie kłamali, ale o KPW nie dopytałem.
    DS
    Pisałem to wczoraj, ale jakoś post wyparował...

    Wydaje się ważne, aby w dolnym paleniu, po zmieszaniu gazów z PW musiała się ta mieszanka przecisnąć przez przewężenie.
    Piszę, bo musiałem wyjąć cegiełkę przyklejoną za pionowym wymiennikiem. Zaczęło trochę dymić.

    Jaka to cegiełka- wyjaśnia rysunek w moim podpisie.
    Wczoraj w nocy cegiełka doklejona i na tym samym opale w dokładnie tych samych warunkach- nie ma tego dymienia.
    Ostatnio edytowane przez jacbelfer ; 18-01-2013 o 21:40
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  4. #10644
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jacurys

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Pyrzyce
    Kod pocztowy
    74-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam koledzy, wracając do mojego tematu sprzed kilku postów odnośnie "górniaka" Terminex BKW G a mianowicie chciałem podpytać czy w tym kociołku drzewem można tak samo spróbować palić od góry jak węglem ?? I czy w momencie kiedy nie mam możliwości zrobić KPW w drzwiczkach zasypowych paląc węglem od góry, nie będzie "kichało" z pieca ??

  5. #10645
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel3410

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    ZUG

    Czy ciężki temat to nie wiem, bo nie ma dokładnych danych na stronie MCI. Dmuchawa sterowana grupowo wcale nie ma jakichś "cyklicznych dmuchnięć" ze względu na jej bezwładność, nie zatrzyma się od razu po zaniku napięcia. U mnie na najniższej nastawie (20%) słychać cykliczne "tykanie" w momencie impulsu prądu. Napięcie na dmuchawę (u mnie) jest podawane przez ok 20ms(pełne napięcie) i jest to wartość stała podczas pracy, zmienia się jedynie czas martwy. Przy starcie dmuchawy czas martwy wynosi ok 750ms i w miarę ze zmniejszaniem tego czasu dmuchawa nabiera prędkości. Przy sterowaniu fazowym ucinana jest każda sinusoida zatem zmienia się napięcie skuteczne na dmuchawie.Na stronie MCI nie było wzmianki o sterowaniu grupowym, więc może to interpretować jako cykliczne włączanie na "maxa" i wyłączanie, ale najlepiej niech cysiokysio napisze jaką odpowiedz uzyskał.

  6. #10646
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    BENIAMIN 1

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    legionowo
    Kod pocztowy
    05-127
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bzykos Zobacz post
    Może napisz pełną nazwę kotła, bo z tym dolnym spalaniem to mogłeś się trochę zagalopowac...
    http://forum.muratordom.pl/static/si...ic177579_1.gif

    optima konfort plus

  7. #10647
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    s1avek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,

    pale 3 sezon w kotle Ogniwo s6wc 20kW. Przez dwa lata palilem drewnem wlasciwie nie wygaszajac ognia poprzez dokladanie "co jakis czas". Tego roku mam dostep do groszku weglowego po atrakcyjnej cenie i po przeczytaniu prawie calego watku zakupilem go. Lecz niestety mam problem.
    1. laduje do pelna 25kg groszku.
    2. zapalam od gory (klapka miarkownika otwarta, WP uchylone)
    3. po 30 min przymykam dol prawie calkowicie i wtorne reguluje by osiagnac niebieski plomien. w tym czasie na kote 60-65 stopni caly czas
    4. kociol pali sie niebieskim plomieniem przez 6 godz, potem przechodzi w zar.
    5. kociol zostawia sporo popiolu i po 8-10h jest juz wystudzony
    (sporo tzn. wiecej niz z drewna ale to pewnie normalne...)
    Bardzo prosze o pomoc jak przedluzyc proces spalania. Dodam ze mam wstawiona blache kierujaca PW na wegiel. Z komina wlasciwie po 1-1,5h nie wydobywa sie juz dym tylko para.
    Ostatnio edytowane przez s1avek ; 19-01-2013 o 05:24

  8. #10648

    Domyślnie

    Witam,
    Możesz napisać co ogrzewasz tym kotłem. Też mam ten sam typ i moc, ale mnie nie udaje się takiego25 kg zasypu wypalić w sposób kontrolowany, uznałem, iż to sprawa nieszczelnego kotła, przy tej ilości węgla zapewne mój kocioł by się zagotował. Zatem, już jest u Ciebie nieźle. Moim zdaniem zbyt szybko zmierzasz do osiągnięcia zadanej temperatury, ja uzyskuję podobne wartości temperatur jak i każdą inną nastawę dopiero w okolicach 2 godzin. Ilość popiołu to sprawa węgla, jak paliłem węglem z ZG Piekary to mi brakło pojemników na popiół. Mnie zasyp 9kg wypala się ok. 6 godzin.
    Pozdrawiam

  9. #10649
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    s1avek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    temperatura jest tak szybko osiągana, ponieważ jak temp w domu spada załącza sie kociol gazowy. Dom to ok 200m+50piwnic, i ocieplony nieuzytkowy strych wiec go nie licze. w tym momencie ogrzewane jest 120m mieszkalnych. Caly dom z zewn nieocieplony + nowe okna + styro w piwnicy i na strychu.
    Niestety nie mam miarkownika ciagu, tylko reczenie reguluję nastawy klapki.

  10. #10650
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał BENIAMIN 1 Zobacz post
    no to się zagalopowałeś. Masz piec górnego spalania a nie dolnego spalania. Przeczytaj pierwszą stronę tego wątku a dowiesz się jak należy palić w twoim kociołku póżniej poczytaj o KPW i wentylatorze a problemy ze smołą znikną. Przestaniesz truć siebie i sąsiadów a i grosza przyoszczędzisz.
    Ostatnio edytowane przez cysiokysio ; 19-01-2013 o 09:21
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  11. #10651
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał BENIAMIN 1 Zobacz post
    aminos
    Kocioł pewnie za wielki na twoją chałupę ile masz m2 na te 20KW....


    kocioł posiadam taki jak na zdjęciu powyżej
    ma 2 m
    nie mam termometru na powrocie
    lecz to żaden problem zainstaluję,
    tylko co tu teraz zrobić
    żeby było ok
    wcześniej był piec 2,5 metra też z dmuchawą i było o niebo lepiej tylko był bardzo stary i pordzewiały to go wymieniłem .
    Najważniejsze przy kondensacji jest paliwo i jego wilgotność , drewno ma w sobie więcej wody więc paląc nim będzie większa kondensacja ,więc zdradź czym palisz ,używając węgla a drewna tylko do rozpaplania zmniejszysz kondensację i zwiększ temperaturę na kotle do 70 *C

    Powinno się zakazać produkcji kotłów zasypowych wyposażonych w wymuszony nadmuch , czyli dmuchawę .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 19-01-2013 o 09:29
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  12. #10652

    Domyślnie

    Witam,
    trafiłem tutaj pod koniec listopada, ale postanowiłem napisać po przeczytaniu ostatniej strony. Moje kłopoty zaczęły się po zamontowaniu nowego kotła
    zakupionego w markecie OBI, WILK 19 producent Stalmir Pleszew. Nie miałem do tej pory doświadczenia z tego typu kotłami, paliłem w zwykłym wiekowym kociołku żeliwnym, z którego musiałem się pozbyć z powodu zwiększenia powierzchni mieszkalnej. Pierwszy błąd jaki prawdopodobnie zrobiłem to za duża moc 19 kw według producenta 120- 170 m2 u mnie 140 , ocieplony budynek. Zacząłem szukać ratunku na forach z powodu strasznego smołowania, aż trafiłem tutaj .Nie pomyślałem, że można palić węglem rozpalając od góry i dzięki Last Rico nie mam już tak dużo smoły chociaż problemu nie pozbyłem się. Jedyne co przerobiłem to wymurowałem tylną ścianę szamotem i palę nadal z dmuchawą ( dolne drzwiczki zespolone). Prośba do Was o poradę co mogę jeszcze zmienić, żeby usprawnić kocioł nie wyrzucając dmuchawy przynajmniej tej zimy (moc ograniczona na ile pozwolił sterownik). Logiczne jest tłumaczenie, że nie można montować KPW przy paleniu z dmuchawą i nie mam takiego zamiaru, ale dlaczego producent zamontował z rozetki PW w drzwiczkach zasypowych z której korzystam. Spalam ok. 25 kg węgla lub ekogroszku przez 12h ,temperatura zadana 48, a to chyba kiepski wynik, smoli nadal chociaż dużo mniej niż przy paleniu tradycyjnym.

  13. #10653
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Koledzy ponawiam pytanie:

    Zastanawialiście się jak się ma RCK do prędkości spalin, ktora teoretycznie powinna byc jak największa?

    Jak coś pokręciłem to mnie wyprostujcie
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  14. #10654
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel3410 Zobacz post
    ZUG

    Na stronie MCI nie było wzmianki o sterowaniu grupowym, więc może to interpretować jako cykliczne włączanie na "maxa" i wyłączanie, ale najlepiej niech cysiokysio napisze jaką odpowiedz uzyskał.
    mimo iż moje sterowanie test żarówki przeszło pozytywnie. Bolecki po obejrzeniu zdjęć wnętrza mojego ecoMax 250W stwierdził że z tym sterownikiem nie będzie działać. Jeszcze duma nad jakąś przeróbką ale w originale to huśtać nie będzie.
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  15. #10655
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Witam Wszystkich

    Last Rico czy mógłbyś uzupełnić rysunek rozkładu temp. w wymienniku poziomym na stronie 400 post 7999.

    A tak przy okazji to wymyśliłeś już jak poprawić ten rozkład temp, jeśli tak, to kiedy podzielisz się pomysłem z nami
    Ostatnio edytowane przez Szponi ; 19-01-2013 o 15:47
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  16. #10656
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lysy1l

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Napisał s1avek Zobacz post
    ... Tego roku mam dostep do groszku weglowego po atrakcyjnej cenie i po przeczytaniu prawie calego watku zakupilem go. Lecz niestety mam problem...
    .... kociol zostawia sporo popiolu i po 8-10h jest juz wystudzony
    Groszek po atrakcyjnej cenie zostawiający dużo popiołu, to może być niskokaloryczny węgiel np. z Janiny lub Sobieskiego, lub jakiś rosyjski w granicach 23-24 Mj/kg, więc wynik i tak nie jest zły. Masz atrakcyjną cenę, a co za tym idzie mniej atrakcyjny czas spalania.

    Cytat Napisał s1avek Zobacz post
    Bardzo prosze o pomoc jak przedluzyc proces spalania
    Dokupić do tego co masz jakiś polski groszek typu 32.1 lub 33 i mieszać.
    Ostatnio edytowane przez lysy1l ; 19-01-2013 o 17:10
    Wykwalifikowany palacz górnego spalania po kursie korespondencyjnym.

  17. #10657

    Domyślnie Ciekawostka

    Jako ciekawostka zamieszczam fotkę zaworu grzejnikowego z mojego domu. Były używane przez 72 lata, działały do końca nie ciekły. Niektórzy chyba pamiętają jak funkcjonowały zawory z czasów PRL.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1030.jpg
Wyświetleń:	481
Rozmiar:	81,6 KB
ID:	162739   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1034.jpg
Wyświetleń:	358
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	162740  
    KWD Camino 3 3/7 18 kW + Regulus lub Vaillant atmoMax-plus VUW 20 kW, dom nie ocieplony, piwnica 150 m nie ogrzewana, parter 150 m ogrzewany, piętro 130 m nie ogrzewane, strych 90 m, okna plastikowe.

  18. #10658

    Domyślnie

    mam taki problem
    moja instalacja w miarę pracuję na grawitacji jedynie najdalej oddalony kaloryfer jest jedynie ciepły ale tylko na samej górze jak załączę pompke na 1bieg chodzi bardzo dobrze instalacja i wszystkie kaloryfery ciepłe ale bywa czasami że nie bo jest jak na grawitacji po mimo że pompka jest na 1biegu ,zauważyłem to jak np. programator pokojowy załączy pompke ale ona nie uruchamia mi instalacji i muszę podejść i przełączyć na jakiś czas 3bieg i w tedy zaczyna ruszać a później wracam na 1bieg i jest ok.

    ale nie zawsze tak tylko czasami.
    ale w ku...ia mnie bo to miesza w procesie spalania bo jak na długo taki stan zostanie to tam gdzie jest ten ostatni kaloryfer wychładza mi pomieszczenie a jak ruszy to kocioł musi nadrabiać.

    przecież powinno pracować płynnie jak programator pokojowy załączy pompke to instalacja rusza i tak w kółko.

    co może być przycyną?
    pada pompka ,zapowietrza mi się instalacja ....????
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 19-01-2013 o 23:41
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  19. #10659
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robit

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    65

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    Bardzo dziękuję Kolegom za zrozumienie i wsparcie. Widzę że mamy
    wspólny cel. Bezpieczeństwo nasze i domowników - ponad wszystko.
    Niezwykle mnie to cieszy, bo to dojrzałe i odpowiedzialne myślenie.
    -----------------------------
    Slogany niczym z pochodu pierwszomajowego z czasów towarzysza Gierka:

    „Bardzo dziękuję Towarzyszom za zrozumienie i wsparcie. Widzę że mamy
    wspólny cel. Bezpieczeństwo nasze i sojuszników - ponad wszystko.
    Niezwykle mnie to cieszy, bo to dojrzałe i odpowiedzialne myślenie.


    Zero treści za to bardzo dużo propagandy.
    I niestety ale trzeba stwierdzić że twoja propaganda uprawiana przez pięć lat odniosła skutek.
    Ludzie nie traktują cię już jako eksperta tylko jako swego rodzaju guru.
    Last Rico tak twierdzi więc tak jest i nie ma żadnej dyskusji.
    Wytworzyłeś w ludziach fałszywe poczucie bezpieczeństwa które może doprowadzić do tragedii.
    Jak zapewne wiesz (ale pewnie mało o tym mówisz) każde urządzenie spalinowe może produkować
    tlenek węgla czyli czad którego to niewielkie stężenie w powietrzu jest śmiertelne.
    Więc zamiast wypisywać slogany takie jak powyżej racz może wspomnieć czasem o realnych
    zagrożeniach jakie niesie ze sobą wykonywanie otworów w drzwiczkach zasypowych i to
    niezależnie od tego czy piec ma nadmuch czy też go nie ma.
    A tu lektura do poduszki: Czad - cichy zabójca






    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    Kolego Robit
    Mam dla ciebie dwie wiadomości. Jedną złą, a drugą... też złą.
    Najpierw łatwo udowodnię że nie masz racji posądzając mnie brak wiedzy
    na tematy dot. sposobów sterowania dmuchawami. Jednocześnie - pokażę
    że jesteś małym kłamczuszkiem. Obie te rzeczy wynikną z podanych linek...
    Gdybyś wszystko czytał, (jak stwierdziłeś!) to musiałbyś trafić na ten tekst.
    Piszę tam o sterowaniu fazowym silników asynchronicznych
    i że ja jednak wolę inne rozwiązanie jako bardziej profesjonalne (falowniki)
    - czyli regulacja obrotów silnika asynchron. przez przemianę częstotliwości,
    a to jest kolego strona nr... 3. (słownie - strona trzecia) tego wątku, proszę:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post2772956
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post2776362

    Poruszyłem temat sterownika nie po to żeby wdawać się w dyskusję na temat takich czy innych
    rozwiązań tylko dlatego żeby pokazać jaki z ciebie 'ekspert z lat 80-tych'.
    Wiadomo – wzmacniacze operacyjne czy komparatory w sterownikach to właśnie te klimaty.
    Falownik to raczej rozwiązanie teoretyczne a nie praktyczne no bo chyba
    nikt nie zastosuje falownika za kilkaset złotych do sterowania
    80 watowego wentylatorka za 100 złotych.

    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    Podobnie kolego, nie jest prawdą że PWM może sterować jedynie silnikami
    prądu stałego. Musisz zobaczyć jakiś blokowy schemat mikrokontrolera,
    a przekonasz się - że zawierają one PWM-y, niektóre z nich mają nawet
    po kilka, kilkanaście kanałów PWM. Zobacz, jak popularny "picuś" steruje
    silnikiem AC (prądu zmiennego!!) przez PWM właśnie. Niemożliwe???

    http://www.youtube.com/watch?v=ZzDcUoYUnuk
    No i znów minąłeś się z prawdą.
    Przecież przy filmiku który podlinkowałeś masz w tytule podane:
    „ PIC16F877A + PWM + MOC3010+ TRIACBTA12 + Motor AC „
    Czyli jest to właśnie sterowanie fazowe lub grupowe.
    PWM służy tu tylko do odmierzania czasu a elementem wykonawczym
    jest triak (TRIACBTA12) sterowany przez optotriak (MOC3010).
    W przypadku sterownika PWM elementem wykonawczym jest tranzystor sterowany bezpośrednio z wyjścia PWM.


    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    Na koniec coś o patencie z 1995 roku który byłeś uprzejmy wkleić.
    Oznajmiam że klapa PW (nie kierownica czyli KPW), tylko ruchoma kapa
    wykonywana jest w kotłach Dozamet od co najmniej 1975 roku, oraz że ja
    NIGDY i NIGDZIE nie podawałem sie za patentodawcę "spalania od góry".
    Wątek ma cel wył. edukacyjny. Stanowczo twierdzę, że nie uda się spalać
    naprawdę ekonomicznie - jedynie podpalając węgiel od góry. To za mało.
    Na to musi złożyć się wiele elementów, ocieplony komin, suchy opał, KPW,
    uszczelniony kocioł, blokada rusztu pion. RCK, oraz wiedza o spalaniu.
    Ta ostatnia jest KONIECZNA, a tutaj zupełnie darmowa, tak więc zakończ
    już wiązać KPW - z dmuchawą a wszystkim to wyjdzie na dobre.

    Akurat pisząc słowa:

    „Powinieneś przyjąć wreszcie do wiadomości że sposób
    palenia jaki proponujesz wywodzi się z Pleszewskich
    kotłów miałowych z nadmuchem.”

    Chodziło mi o to że sposób palenia jaki propagujesz nie nadaje się do pieców bez nadmuchu.
    W piecach bez nadmuchu powinno się zapalać od dołu żeby duża ilość spalin szybko wytworzyła
    dobry ciąg kominowy. Takie zapalanie opału od góry bez możliwości wymuszenia ciągu to proszenie się o kłopoty.
    Ostatnio edytowane przez robit ; 20-01-2013 o 01:45

  20. #10660
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robit

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    65

    Domyślnie

    Cytat Napisał pleban68 Zobacz post
    Witam,
    trafiłem tutaj pod koniec listopada, ale postanowiłem napisać po przeczytaniu ostatniej strony. Moje kłopoty zaczęły się po zamontowaniu nowego kotła
    zakupionego w markecie OBI, WILK 19 producent Stalmir Pleszew. Nie miałem do tej pory doświadczenia z tego typu kotłami, paliłem w zwykłym wiekowym kociołku żeliwnym, z którego musiałem się pozbyć z powodu zwiększenia powierzchni mieszkalnej. Pierwszy błąd jaki prawdopodobnie zrobiłem to za duża moc 19 kw według producenta 120- 170 m2 u mnie 140 , ocieplony budynek. Zacząłem szukać ratunku na forach z powodu strasznego smołowania, aż trafiłem tutaj .Nie pomyślałem, że można palić węglem rozpalając od góry i dzięki Last Rico nie mam już tak dużo smoły chociaż problemu nie pozbyłem się. Jedyne co przerobiłem to wymurowałem tylną ścianę szamotem i palę nadal z dmuchawą ( dolne drzwiczki zespolone). Prośba do Was o poradę co mogę jeszcze zmienić, żeby usprawnić kocioł nie wyrzucając dmuchawy przynajmniej tej zimy (moc ograniczona na ile pozwolił sterownik). Logiczne jest tłumaczenie, że nie można montować KPW przy paleniu z dmuchawą i nie mam takiego zamiaru, ale dlaczego producent zamontował z rozetki PW w drzwiczkach zasypowych z której korzystam. Spalam ok. 25 kg węgla lub ekogroszku przez 12h ,temperatura zadana 48, a to chyba kiepski wynik, smoli nadal chociaż dużo mniej niż przy paleniu tradycyjnym.

    Ekogroszkiem to się pali w piecach z podajnikiem ślimakowym a węglem w kaflowych.
    Nie wiem dlaczego ludzie lubią wszystko sobie komplikować.
    Masz zasypowy piec miałowy to pal w nim miałem.
    Miał nie dość że tańszy od węgla to jeszcze w tego typu piecu spalisz go sporo mniej.

Strona 533 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony