dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Wędzenie szynki problem - początki!

    Czy ktoś z Was zna sie na wędzeniu? Mój mąż zmontował wędzarnie na działce, i dziś po tygodniowych zmaganiach z szynką, pierwsze wedzenie i klops. Szynka ma dwa kolory, na brzegach ma ładny rózowy kolor a w srodku wyglada jak pieczyste W smaku jest całkiem dobra, moze za delikatna, ale to początki, tylko te kolory mnie martwą. Czy ktos wie moze o co chodzi z tą szynka?

  2. #2

    Domyślnie

    my też początkujący wędzarze więc nie odpowiem konkretnie na twoje pytanie ale proponuje wysłać priva do ChefPaul - ewentualnie wejść na stronę www.wedlinydomowe.pl jest tam sporo użytecznej wiedzy szczególnie dla początkujących.
    Pozdrawiam!

  3. #3

    Domyślnie

    Czy ktoś z Was zna sie na wędzeniu? Mój mąż zmontował wędzarnie na działce, i dziś po tygodniowych zmaganiach z szynką, pierwsze wedzenie i klops. Szynka ma dwa kolory, na brzegach ma ładny rózowy kolor a w srodku wyglada jak pieczyste W smaku jest całkiem dobra, moze za delikatna, ale to początki, tylko te kolory mnie martwą. Czy ktos wie moze o co chodzi z tą szynka?
    z opisu wynika, że peklosól nie dotarła do srodka mięsa,
    na początek może lepiej wędzić mniejsze kawałki, dobrze wychodzą karkówki po tygodniowym moczeniu w zalewie (oczywiście codziennie trzeba mieszać i obracać mięso),
    nie jestem zwolennikiem szprycowania

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie Re: Wędzenie szynki problem - początki!

    Cytat Napisał Bellucci
    Czy ktoś z Was zna sie na wędzeniu? Mój mąż zmontował wędzarnie na działce, i dziś po tygodniowych zmaganiach z szynką, pierwsze wedzenie i klops. Szynka ma dwa kolory, na brzegach ma ładny rózowy kolor a w srodku wyglada jak pieczyste W smaku jest całkiem dobra, moze za delikatna, ale to początki, tylko te kolory mnie martwą. Czy ktos wie moze o co chodzi z tą szynka?
    Jeśli szynka nie jest różowa tylko szara jak po upieczeniu to faktycznie peklosól nie wniknęła. Przyczyn może być kilka. Zrozumiałam, ze peklowała się tydzień. Więc
    1. Za słaby roztwór
    2. Nieodpowiednia peklosól (nie napisałaś czego używaliście)
    3. Za krótki czas w stosunku do rozmiaru szynki

    Na wszystko jest rada. Stężenie roztworu w stosunku do masy mięsa oraz temperatury i czasu peklowania znajdziesz w tabeli peklowania na mokro.

    Przy krótkich czasach stosuje się do peklowania nitryt substancja działająca szybko a nie saletrę i działający znacznie wolniej. poczytaj o azotanach i azotynach Znajdziesz tam tez mnóstwo innych artykułów na temat technik peklowania.

    Nawet przy prawidłowo zrobionej mieszance przy krótkich czasach peklowania bardziej masywne kawałki trzeba nastrzyknąć. Bez obawy nie ma to nic wspólnego z przemysłowym nastrzykiem przeprowadzanym w przetwórniach mięsa, które ma na celu zwiększenie masy skutkującej zmniejszeniem zawartości mięsa w mięsie. Nastrzyk w warunkach domowych przeprowadza się solanką peklującą (a nie jak w przemyśle kisielami czy innymi wypełniaczami) i ma on na celu wyłącznie przyśpieszenie penetracji solanki wgłąb mięsa. Ja wykonuje nastrzyk zwykłą strzykawką (kupuję największe jakie są i najgrubsze możliwe igły do tego) na początku peklowania. Resztą roztworu zalewam mięso. Stosuję mieszanki które pozwalają mi wykonać skuteczne peklowanie w 3 dni. Mogę sobie wtedy pozwolić na trzymanie mięsa w lodówce co daje mi gwarancję stabilnej temperatury.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał słej
    nie jestem zwolennikiem szprycowania
    A dlaczego??

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    nie znam się na nowoczesnych sposobach fałszowania dobrego mięsa, ale z dawnych dobrych czasów pamietam, że tatulo usuwając kość z udźca robił sporą "jamę" do srodka, aby zarówno zalewa jak i potem temparatura i dym miały mozliwość wnikania w mięso od "wewnatrz". Inaczej warstwa mięsa jest zbyt gruba, aby sie dobrze uwedziła. Taki udziec potem to było coś! Wisiał sobie pod sufitem i pachniał ze dwa tygodnie. Dłużej nie pachniał, bo mimo pilnowania, gdzieś zanikał...
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    nie znam się na nowoczesnych sposobach fałszowania dobrego mięsa
    Dobre mięso fałszuje się w masarniach szprycując preparatami zwiększającymi masę porcji. Nastrzykiwanie roztworem soli ma na celu konserwację mięsa a nie fałszowanie... Uprasza się o niemylenie tych dwóch procesów.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi
    Cytat Napisał retrofood
    nie znam się na nowoczesnych sposobach fałszowania dobrego mięsa
    Dobre mięso fałszuje się w masarniach szprycując preparatami zwiększającymi masę porcji. Nastrzykiwanie roztworem soli ma na celu konserwację mięsa a nie fałszowanie... Uprasza się o niemylenie tych dwóch procesów.
    1. zapomniałem tam usmieszka wstawić
    2. Dla mnie nalewka z pigwy, którą robi zona jest psuciem dobrego czystego alkoholu
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    No to ja też jestem psuja
    Zrobiłam nalewkę z pigwy i nie tylko z pigwy, czyli psuja do kwadratu

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał cieszynianka
    No to ja też jestem psuja
    Zrobiłam nalewkę z pigwy i nie tylko z pigwy, czyli psuja do kwadratu
    Czyżby wisieńki???

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Nie. Wisienek w nalewce nie ma, ale smakuje jak wiśnióweczka. Są aronie i liście z wiśni
    I jeszcze jedna - z limonek (mniam )

    Przymierzam się do kawowej z pomarańczą, ale nie mogę się zabrać do zrobienia

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wędzony

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Dobre mięso fałszuje się w masarniach szprycując preparatami zwiększającymi masę porcji. Nastrzykiwanie roztworem soli ma na celu konserwację mięsa a nie fałszowanie... Uprasza się o niemylenie tych dwóch procesów.
    Oczywiście w domowych przepisach stosuje się tylko sól i saletrę ewentualnie peklosól. Saletry tyle, że nie zaszkodzi to nam. A nastrzykiwanie ma tylko za zadanie przyśpieszenia i równomiernego rozprowadzenia peklosoli.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wędzony

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Posty
    5

    Domyślnie

    Wędzenie zmusza do eksperymentowania. Jest wiele przepisów na dobre wędzonki, tylko trzeba je wypróbować i wybrać najlepszy - dla siebie. Na początek proponuję proste rozwiązania.

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    domowe-wedliny

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    bb
    Kod pocztowy
    46-600
    Posty
    1

    Cool

    Cytat Napisał Bellucci Zobacz post
    Szynka ma dwa kolory, na brzegach ma ładny rózowy kolor a w srodku wyglada jak pieczyste W smaku jest całkiem dobra, moze za delikatna, ale to początki, tylko te kolory mnie martwą. Czy ktos wie moze o co chodzi z tą szynka?
    Witam

    Myślę że mąż powinien troszkę poczytać o procesie wędzenia w internecie
    Problem może tutaj być złożony .

    Aby Wam pomóc muszę znać odpowiedź na kilka pytań.
    Po pierwsze czy szynka miała być tylko wędzona a parzona w wodzie czy pieczona w wędzarni?
    Jak mięso zostało zapeklowane? proszę o dokładną relacje .
    skład solanki jak długo peklowane proszę opisać cały proces wędzenia od samego początku.
    Jakie drzewo? Jak długo wędzone jaka temperatura na początku i podczas całego procesu w wędzarni i w środku produktu.
    jak wygląda wędzarnia ?

    Pozdrawiam serdecznie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony