dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 27
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 537
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie Żywopłot naturalny- trudne początki

    Uprzedzam że jestem całkowicie początkującym ogrodnikiem.

    Mam sporą działkę do zagospodarowania, ok 6500mkw.
    Przygotowałam sobie zarys tego co chcę uzyskać, tzn przy zachowaniu proporcji rozysowałam taki jakby plan zagospodarowania terenu: dom, wiata, mały staw, altana, dojazd (niestety b.długi)...

    Zależy mi bardzo na odgrodzeniu się od sąsiadów zielenią a nie jaimiś murami, płotami itp. Myślałam o klasycznym żywopłocie ale ze wzgl. na charakter mojej pracy nie mogłabym o niego należycie dbać, stąd wziął się pomysł na "naturalny" żywopłot...
    Wiem wiem Ameryki to ja nie odkryłam

    Wybrałam gatunki roślin które mi się podobają... tylko nie wiem kilku podstawowych rzeczy :
    -jak gęsto sadzic by z biegiem czasu nie powstał lity mur, a żeby też nie było wielkich przerw, (czasu mam sporo nie muszę się spieszyć bo budowa przesunęła się o 3 lata ).

    Najbardziej podobają mi się: derenie(elegantissima, goucholtii), irga błyszcząca, pęcherznica kalinolistna, jaśminowce (panieński, waterton), Trzmielina europejska (Red Cascade). Starałam się dobrać rośliny o podobnej max. wysokości, z niedużymi wymaganiami glebowymi i pielęgnacyjnymi.

    Jaki mniej więcej mają przyrost roczny, jak często ikiedy powinnam je ciąć by były gęste w przyszłości? Czy tolerują się wzajemnie?

    Może poradzicie jakąś ciekawą lekturę odnośnie tego typu roślin??

    Wyszło trochę przydługawo ale mam nadzieję że mi wybaczycie...
    Pozdrawiam
    Marta

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Tak to teraz wygląda (zdjęcia z dzisiejszego dnia)

    Sąsiedzi- widok na pd-zach:

    Działka- widok z pn-zach rogu:

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Tyle wyświetleń i ani jednej podpowiedzi...

    Czy naprawdę nikt nie jest w stanie nic mi doradzić??

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    od 1x1m do 1,5 x1.5 m . Krzewy kwitnące tnie się różnie zależnie od tego, na jakich pędach kwitną. Inne przycinamy tak, aby uzyskać dobre rozkrzewienie. Polecam M. Czekalski - Krzewy i drzewa liściaste w ogrodzie

  5. #25

    Domyślnie

    Do zestawu roślin który wymieniłaś troche nie pasuje irga błyszcząca - różni się znacznie tempem wzrostu
    Irgi sadziłbym co 1m pozostałę krzewy co 1,5 m
    Ważna jest gleba o której nie wspomiałaś - derenie potrzebują gleb wilgotniejszych i żyźniejszych, irga, pęcherznica urosną prawie na każdej.
    Jest też sprawa wyglądu - pęcherznice, irgi to po latach gęste krzewy, dereń gdy nie jest cięty - tworzy dość ażurową koronę - zimą właściwie nic nie zasłania w odróżnieniu od pęcherznicy.
    Książka Czekalskiego dość dobra - polecił bym też książkę "Żywopłoty"
    Muras, Frazik - Adamczyk, oraz "Żywopłoty" dr. Wałęzy

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Mam jeszcze dwa pytania:
    jeżeli zdecyduję się jednak na żywopłot cięty to jak często należy go ciąć?
    Mam do wyboru krzewy z 2 miejsc w jednym nie puściły jeszcze młodych pędów a w drugim już mają ok 3cm przyrosty, czytałam w kilku poradnikach że tego typu krzewy zaraz po wysadzeniu należy przyciąć nawet do 10cm- lepiej więc chyba kupic te sadzonki bez młodych przyrostów?[/img]

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Glebę będę badać jutro, klasa ziemi 3 i 4 narazie na moim ugorze rośnie w przeważającej mierze szczaw, brzozy trochę ostu i mchu.

    Duuuzo pracy przede mną

  8. #28

    Domyślnie

    Pomyśl o berberysach i forsycji, są niezawodne, a te pierwsze będą rosły i na lichych piaskach. Ładnie wyglądają żywopłoty mieszane kolorowe z berberysów czerwonawe, zielone i żółte forsycje, możesz do tego dodać derenie o czerwonych pędach, żylistki o białych, lub różowych kwiatach, czy jaśminowce, nie zapomnij o ligustrze. Skomponowany z tych krzewów kolorowy żywopłot z czasem nie będzie porzebował tak częstego cięcia, możliwe raz w roku.
    Widziałem takie kolorowe żywopłoty, wygląda to naprawdę ciekawie, mnie się podobało.
    Pozdro
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Faktycznie o forsycji nie pomyślałam , przeglądałam berberysy ciekawe z mojego pktu widzenia są: ottawski"superba" i Thunberga 'Kelleriis'.

    Tylko boję się co by mi z tego wszystkiego jakaś pstra pisanka nie wyszła . Muszę się chyba w jakiś program zaopatrzyć..

  10. #30

    Domyślnie

    martadela,
    Jak znajdę fotki takiego kolorowego żywopłotu.

    Pozdro
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  11. #31
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gabbik

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    2

    Domyślnie Krzew na naturalny żywopłot

    Poszukuję jakiegos ładnego krzewu który nadał by się na cos w rodzaju naturalnego żywopłotu. To nie ma być tradycyjny strzyżony żywopłot, tylko ciąg gęsto rosnących krzewów, który ma oddzielić własciwy ogród od reszty mojej działki, która jest pozostawiona w charakterze naturalnej łąki.
    Czyli z jednej strony powinnien dosc naturalnie stapiać sie z łąką, z drugiej strony być w miarę możliwosci dekoracyjny z punktu widzenia ogrodu.

    Przegladnęłam już dziesiątki czasopism w poszukiwaniu jakiegos pomysłu i.. nic. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie pomysły.

    Acha, najważniejsze: miejsce jest mocno nasłonecznione, a ziemia beznadziejne ciężka, gliniasta.

  12. #32

    Domyślnie Re: Krzew na naturalny żywopłot

    Cytat Napisał gabbik
    Poszukuję jakiegos ładnego krzewu który nadał by się na cos w rodzaju naturalnego żywopłotu. To nie ma być tradycyjny strzyżony żywopłot, tylko ciąg gęsto rosnących krzewów, który ma oddzielić własciwy ogród od reszty mojej działki, która jest pozostawiona w charakterze naturalnej łąki.
    Czyli z jednej strony powinnien dosc naturalnie stapiać sie z łąką, z drugiej strony być w miarę możliwosci dekoracyjny z punktu widzenia ogrodu.

    Przegladnęłam już dziesiątki czasopism w poszukiwaniu jakiegos pomysłu i.. nic. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie pomysły.

    Acha, najważniejsze: miejsce jest mocno nasłonecznione, a ziemia beznadziejne ciężka, gliniasta.
    Dereń biały - ma kilka różnych odmian może któraś Ci się spodoba

  13. #33

    Domyślnie

    Ja zamierzam w ten sposób zagospodarować drugi bok działki (na pierwszym ma być zywopłot grabowy). Też przejrzałam sporo na ten temat i moje typy to: dzika róża, głóg, bez lilak, forsycja, rokitnik zwyczajny (owocki przyciągające ptaki), śliwa wiśniowa (bordowe liście), dereń biały 'Elegantissima' ( w zimie zostają bordowe badyle). Między tym jarzębina, czeremcha ( wprawdzie tylko 2 tygodnie w roku, ale pięknie wygląda gdy kwitnie). Może być jeszcze ałycza jeśli nie przeszkadza ci sprzątanie śliwek, albo ślicznie kwitnąca dzika jabłoń lub czereśnia ptasia ( ptaszki będą przeszczęśliwe ).
    To zależy jaką masz glebę na działce i jakie są zimy. Jeśli niezbyt mroźne, to wybór masz jeszcze większy.
    renjul

  14. #34

    Domyślnie

    gabbik,
    Szkoda, e nie napisałaś jaka wysokość żywopłotu Cię interesuje.
    Poleciłbym kila roślin, które rosną w sposób wyprostowany i wąsko, ale wysoko 2-3 m np. żylistek, jaśmin, spirea douglasii. Będą rosły bezobsługowo, może jakieś minimalne korekty.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  15. #35
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gabbik

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzieki za wszystkei nazwy krzewów, które padły już w tym wątku. Będę musiałą teraz jeden za drugim pooglądać i o nim pocztać .

    Fakt nie powiedziałam jaki wysoki chciałabym mieć ten żywopłot. Rzecz w tym, że nie ma roznąć zbyt wysoko, nie chcę by przesłonił mi zupełnie łąkę, lecz tylko ją oddzielił od ogrodu. Idealinie by było tak do maks 1,5m, no ostetcznie 2 m.

  16. #36

    Domyślnie Żywopłot nieformowany - szukam inspiracji

    Witam,

    Zima trwa, ale ja już (jak pewnie większość miłośników zielonego ) zaczęłam odliczanie do wiosny. No i wzięłam się za rzecz poważną - próbuję wymyślić, co posadzić wzdłuż ogrodzenia (od strony ogrodu). mieszkamy na wsi, za płotem nieużytek, myślę o jakimś żywopłocie nieformowanym z mieszanych gatunków krzewów i drzew. Na pewno chciałabym mieć tam derenia białego, ognika, berberysa, irgę, no ale także jakieś kwitnące jak hortensję, budleję czy krzewuszkę, no i jeszcze jakiegoś iglaka, żeby w zimie nie straszyło, no i jeszcze może jakiegoś powojnika na siatkę puścić, no i może trawę ozdobną, no i...sami widzicie, mam tendencje do przesady, to już widać po moich rabatkach z kwiatkami - ale w kwiatkach taki powiedzmy barok nie przeszkadza, natomiast to nasadzenie z krzewów chciałabym mieć jednak trochę bardziej stonowane...

    Czy ktoś mógłby mi podrzucić jakieś przykłady, zdjęcia, instruktaże?

    Z góry dziękuję

  17. #37

    Domyślnie

    Witam
    Może jednak dać szpaler z iglaków a przed nim np. bez na zmianę z jaśminowcem - dość szybko rosną. Iglaczki też nie muszą być zielone jest ich naprawdę dużo. Mozesz wybrać np. żółte cyprysiki.

    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  18. #38

    Domyślnie

    Mieszkam pod miastem i u mnie świetnie jako żywopłot spisują się jałowce wirginijskie(scayrocket). Szybko rosną, można je przycinać, ale w naturalnej formie też dobrze osłaniają ogrodzenie i pięknie wyglądają. Zawsze można posadzić obok niższe rośliny liściaste, kwitnące i.t.d. , żeby nie było zbyt jednostajnie.Jeśli trzeba poszukam zdjęć. Jednak myślę o przeprowadzce na "prawdziwą" wieś i tam nie będą według mnie nie będą pasowały iglaki ze sklepów ogrodniczych. Myślę o ligustrze, drzewach leśnych. Mówią, że dobrze spiszą się graby, wymieszane np. z brzozą czy sosną leśną. Jednak na taki żywopłot potrzebna jest duża działka. Nie wiem jaka działka jest u Ciebie.
    Mam też doświadczenia jeśli chodzi o nasadzenia wielu różnych roślin w ogrodzie. Wyglądają fajnie, ale bardzo trudno utrzymać je w porządku, sprostać wymaganiom glebowym i prawidłowo nawozić. Poza tym ja muszę o to wszystko zadbać po pracy, a mało mi czasu zostaje. Pozdrawiam
    zimna30

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Gratuluje pomysłu. Wszystko zalezy jak dużą masz działkę i jaka glebę.

    Jesli żywopłot moze być szeroki to polecam podadzić w 2-3 rzędach rośliny.
    Ponieważ zyjemy w zdegenerowanym krajobrazie, nawet na wsi zubożonym przez człowieka (masowo sadzone "iglaki") - polecam założenie żywopłotu "ekologicznego", swojskiego, charakteryzujacego sie wysokimi walorami przyrodniczymi (pozywienie i schronienie dla zwierząt)

    Np. z tyłu co 3-4 m pojedyńcze sztuki niewysokich drzewek: bez lilak w formie dzikiej, głóg jednoszyjkowy, ałycza, antypka, dereń jadalny, czeremcha, trzmielina europejska, klon tatarski, oczar, kalina koralowa, bez czarny, perukowiec podolski, leszczyna, jarzebina, jabłonie i wiśnie ozdobne. Na narożnikach i co jakieś 12-15 m można dać drzewa iglaste w skupiskach po 3 szt. (daglezja, świerk serbski)

    Na przedzie po kilka/kilkanascie sztuk: berberys, irga błyszcząca, jaśminowiec, ognik, róża pomarszczona i inne gatunki botaniczne róż, porzeczka krwista, pęcherznica (kolorowe odmiany), laurowisnia, forsycja, hortensja wiechowata "Tardiva", trzmielina oskrzydlona, suchodrzew (Lonicera), kalina hordowina, cis, jałowiec pospolity, tawuły,

    Jesli jest miejsce, to trzecim rzędem moga być pięknie kwitnace i stricte ozdobne krzewy (lisciaste - sadzone w dużych grupach - powyzej 10 szt) : krzewuszki (niskie odmiany, np. Nana Variegata), forsycja "maluch, trzmieliny Fortune'a, pieciorniki, kosodrzewiny, kuliste karłowe zywotniki, karłowe swierki, strzyżone bukszpany, tawuły japońskie, irgi poziome, róże okrywowe, ligustr jajolistny "Aureum', lilak "Palibin" itp.
    Krzewy można poprzetykać większymi bylinami o "wiejskim" charakterze: słoneczniczek szorstki (1,5 m wys.), funkie, floksy (80 cm), piwonie, rudbekie (Rudbekia naga dorasta nawet do 2 m), topinambur, szałwia, kocimętka, dziewanna itp. lub trawami ozdobnymi (trzcinnik, miskant)

    Pas ziemi miedzy niskimi drzewkami a ogrodzeniem nie piel, niech rośnie tam pokrzywa, bylica itp. Natomiast przy kąciku wypoczynkowym posadź budleje - beda przyciągać motyle rozwijające się na nie wypielonych do końca chwastach.

    Z derenia, antypki, ałyczy, bzu czarnego, głogu, róży, jarzebiny mozesz robić domowe przetwory.

    zywopłot z hortensji http://www.jaynecotten.com/images4/hydra_hedge1.jpg
    żywopłot z trzmieliny oskrzydlonej jesienią
    http://www.jparkers.co.uk/images/new...cts/HE0049.jpg
    żywopłot z lilaka "Palibin"
    http://www.northscaping.com/InfoZone...IS-0130-04.jpg
    z ałyczy:
    http://www.wildlife-gardening.org.uk...blackthorn.jpg
    mozliwy sposób rozmieszczenia roślin:
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 11-12-2011 o 21:27

  20. #40

Strona 2 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony