dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 55 z 55
  1. #41
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    solinstal

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    2

    Domyślnie

    ja zakupiłem dla siebie płyty watt za 1000zł sztukę nowe a dokładniej odkupiłem od kobiety którea miała to do wspomagania centralnego ogrzewania z moich okolic originale pakowane na tablicy wykopałem ,coś jej tam firma docieplająca budynek spaprała na dachu i wycofała się z tego planu miała tego sporo chyba z 12 płyt ja wiozłem 3 jestem bardzo zadowolony w takie pogody jak obecnie 1-7 stycznia dziennie mam 50-55 st na zbiorniku 300L nie zaden mróz nie przeszkadza jak jest słonce , nie jestem zwolennikiem próżniówki z racji awaryjności tych tanich chińskich a te dobrych firm jak watt są absurdalnie drogie z tego co sie orientowałem w naszych warunkach spokojnie wystarczają płaskie a zresztą spójrzmy za okno teraz takie zimy będą normą !!! nie polecam tylko podróbek za 850zł znajomy zakupił to chińskie badziewie podrabiane watty z Zabrza czy Siemienowice Sl albo Swietochłowice jakoś z tych okolic parę lat i podobno powłoka absorbera cała zaśniedziała i zniszczyła się niema co tanio to wiadomo ............G ..... kupujemy wszystkie allegro to chińskie podróby a nas nie stać kupować tanio ale 2 lub 3 razy proponuje raz a solidnie na lata watt ma 25 lat spokojnej pracy to chyba o czymś światdczy ! To ten nr gg 2923212 spróbować zagadać może coś zostało Pozdrawiam Słonecznie

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał solinstal Zobacz post
    parę lat i podobno powłoka absorbera cała zaśniedziała i zniszczyła się
    Gdyby były miedziane, to by nie było takiego ryzyka, a z alu tak czasem bywa.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #43

    Domyślnie

    1000zł za używane płaskie to mega drogo. Bez problemu można zakupić Hewalexy miedziane za niewiele większe pieniądze z 10-letnią gwarancją.
    Trochę nędzna reklama.

  4. #44

    Domyślnie

    True żałuje że do siebie wziąłem aluminiowo miedziane trzeba było dołożyć kilka złociszy i było by lepiej.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    True żałuje że do siebie wziąłem aluminiowo miedziane trzeba było dołożyć kilka złociszy i było by lepiej.
    Ale co si się dzieje z alu-miedź?

  6. #46

    Domyślnie

    Pewnie nic, bo ktoś używki chce wcisnąć. Jakby to miał być taki badziew to by producenci w to nie brnęli za kilka złociszy. Ponadto na pewno to nie jest czyste aluminium tylko pokryte wysokoselektywną powłoką

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Pewnie nic, bo ktoś używki chce wcisnąć. Jakby to miał być taki badziew to by producenci w to nie brnęli za kilka złociszy. Ponadto na pewno to nie jest czyste aluminium tylko pokryte wysokoselektywną powłoką
    witam

    ok. 70% wszystkich kolektorów płaskich na świecie aluminium - Cu i ich udział z roku na rok wzrasta
    dlaczego, bo w produkcji znacznie tańsze - ok. 1% wydajniejsze

    pozdrawiam
    ,,,,

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    estifer

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-922
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    witam

    ok. 70% wszystkich kolektorów płaskich na świecie aluminium - Cu i ich udział z roku na rok wzrasta
    dlaczego, bo w produkcji znacznie tańsze - ok. 1% wydajniejsze

    pozdrawiam
    - nie są wydajniejsze tak naprawdę. jeśli porównać kolektory tego samego producenta, różniące się tylko absorberem, to całkowicie miedziane Cu-Cu są sprawniejsze o 1-2% (optyczna).
    - dzisiejsze sprawności kolektorów z absorberami Al-Cu są sprawniejsze często od "tradycyjnych" Cu-Cu z dwóch powodów:
    1) poprawia się materiały - grubsza izolacja (np. 55 zamiast 50 mm), wyższa przepuszczalność szyb, czasem zwiększa orurowanie (liczba rurek w harfie, długość meandra) i oczywiście zwiększa min. 2x grubość blachy Al w porównaniu do Cu - tak się rekompensuje niższą przewodność aluminium
    2) obecnie badania prowadzi się powszechnie na wodzie jako czynniku grzewczym (na co pozwala norma EN 12975) i co wg ośrodków badawczych zwiększa sprawność o 2-3% w stosunku do badanych na glikolu. A często "starsze" kolektory z absorberami Cu-Cu były jeszcze badane na glikolu (szczególnie te badane w SPF w Szwajcarii)

    Ale trzeba przyznać, że Al-Cu to standard rynkowy, sprawność porównywalna, a cena jednak niższa o ok. 15-20% do Cu-Cu. Czyli bardziej opłacalne.
    Miedź to jednak miedź...
    Ostatnio edytowane przez estifer ; 05-03-2014 o 13:28

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał estifer Zobacz post
    -1) poprawia się materiały - grubsza izolacja (np. 55 zamiast 50 mm),
    Akurat tu w ogóle nie masz racji. Przytoczyłeś niżej normę ale jakoś nie wiesz co w niej jest. Przy badaniu sprawności materiał izolacyjny jak i jego grubość nic do rzeczy nie ma bo sprawność się bada w warunkach gdzie Ta i Tm są do siebie zbliżone.
    Natomiast ktoś kto zna normę od początku do końca wie jak "wyśrubować" sprawność. To co obecnie nagminnie robią producenci to podają w karach technologicznych inny przepływ do badań a inny jako później zalecany.
    Jest tam jeszcze innych parę sztuczek.

  10. #50

    Domyślnie

    Dobre...

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Dobre...
    Myślę, że to jest jednak żałosne. Nawet ci co badają kolektory śmieją się z tej Niemieckiej normy.

  12. #52
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    estifer

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-922
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A To co obecnie nagminnie robią producenci to podają w karach technologicznych inny przepływ do badań a inny jako później zalecany. Jest tam jeszcze innych parę sztuczek.
    Zgadza się, jeden z producentów znanych na naszym rynku w badaniu ma blisko 6x większe natężenie przepływu wody niż póżniej zalecane w instrukcji montażu (oczywiście dla glikolu). Zatem różnica w sprawności rzeczywistej i tej z Solar Keymark może być naprawdę znaczna - może i większa niż te 2-3% wg SPF Rapperswil.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Myślę, że to jest jednak żałosne. Nawet ci co badają kolektory śmieją się z tej Niemieckiej normy.
    Tak samo wszystkie szczepionki, suplementy diety itp są badane... a ty i tak nie masz możliwości sprawdzić czy to prawda

  14. #54

    Domyślnie

    Witam
    poszukując informacji o kolektorach które "lepsze" dostałem lekkiego zawrotu głowy. Postanowiłem zebrać trochę prospektów różnych producentów. Zajrzałem do hurtowni obok której codziennie przejeżdżam. Otrzymałem krótką broszurkę o firmie Watt. Pracownik tej hurtowni powiedział, że jak mam szukać kolektorów to Cu-Cu a nie Al-Cu i raczej płaskie niż próżniowe. Powyżej była informacja, że w starych modelach było Cu-Cu a obecnie standardem jest Al-Cu. Więc jak to jest? Nie zapytałem z jakiego powodu ma być Cu-Cu (korozja elektrochemiczna na styku, przewodność cieplna miedzi, trwałość połączenia, j/w nie łuszcząca się powłoka na absorberze)? A Watt ma w swojej ofercie głównie Cu-Cu.
    Ostatnio edytowane przez piter69 ; 13-08-2014 o 21:33

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał piter69 Zobacz post
    Nie zapytałem z jakiego powodu ma być Cu-Cu (korozja elektrochemiczna na styku, przewodność cieplna miedzi, trwałość połączenia, j/w nie łuszcząca się powłoka na absorberze)? A Watt ma w swojej ofercie głównie Cu-Cu.
    A może włśnie warto spytać sprzedawcy, niech uzasadni taką czy inną teorię. Albo będzie wiarygodny i zna się na temacie, albo to laik.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony