dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 98
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ENDO
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    KRK
    Posty
    167

    Domyślnie Wady/zalety stropu typu SMART

    Koledzy i koleżanki co uważacie za wadę/zaletę tego rozwiązania?

    Czy ceny podawane przez KONBET mają przełożenie na rzeczywistość?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2013-02-5 o 22.19.35.jpg
Wyświetleń:	6993
Rozmiar:	22,9 KB
ID:	167951


    Z góry dzięki za pomoc

    ENDO
    Spokój Ducha Jest Imitacją Zbroi.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar BM Kleszczewo
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Poznań - Kleszczewo
    Kod pocztowy
    63-005
    Posty
    45

    Domyślnie

    Ja zdecydowałem się na strop strunobetonowy Konbet SPK. Szerokość płyt 120 cm długość do 6 m. Wszystko ułożyli z samochodu z HDS. Strop o powierzchni 90 m2 połozony był w 2 godziny z przerwą na kawę, popołudniu grucha z betonem do zalania wieńca i zamków między płytami. Po dwóch dniach zaczął się etap ścian szczytowych i ciąg dalszy komina.
    Całość wyniosła 9500 zł brutto, ale pozbyłem się lania betonów na strop, zakupu stempli, podlewania ( dużo mniej wody budowlanej) a przede wszystki zyskałm dużo na czasie. No i nie muszę rzucać tynków na sufit tylko przeszpachlowanie i gładzie.

    Ja moge polecić - wygoda.

    PZDR

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ja dostałem ofertę na smarta 15cm w cenie 157 zl/m2 brutto z transportem (100km) i montażem (potrzebna pomoc moich budowlańców, ew. za dopłatą bez udziału mojej ekipy), wykonanie wieńca w moim zakresie, w cenie niestety nie dają projektu zastępczego podbitego przez konstruktora, więc jak ktoś chce być spokojny to musi jeszcze konstruktora doliczyć

    przyznam, że trochę się zraziłem na etapie ofertowania, gdyż w ofercie były głupie błędy (np. przykryli mi stropem schody, nie uwzględnili obciążenia od ścian działowych) i musiałem prosić o poprawki , a zastanawiam się czego nie wyłapałem :/
    Ostatnio edytowane przez skrabi ; 05-02-2013 o 23:56
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ENDO
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    KRK
    Posty
    167

    Domyślnie

    Panowie, dzięki za opinie, moze ktoś jeszcze jest w stanie sie wypowiedzieć.

    A jak wyglada sprawa z przewód dniem dźwięków? Na chłopskie rozum wydaje mi sie ze SMART moze być dosyć głośny w użytkowaniu. Czy zatem zalecane jest jakies użycie materiału poprawiającego ten parametr?
    Spokój Ducha Jest Imitacją Zbroi.

  5. #5

    Domyślnie

    Też się interesuje tym stropem. Jak wygląda sprawa ze ściankami działowymi, stawianymi na nim. Można bez dodatkowych wzmocnień zamienić ścianki z GK na murowane np. z Porothermu ?? Sprawa dotyczny niewielkiego domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym. który w projekcie ma standardową terive.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ENDO
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    KRK
    Posty
    167

    Domyślnie

    Wygląda na to, że to rozwiązanie nie cieszy się zbyt wielką popularnością
    Spokój Ducha Jest Imitacją Zbroi.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zibicho

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    krasnik
    Kod pocztowy
    23-225
    Posty
    5

    Domyślnie

    WITAM . moj domek to parterowy pow.zabudowy to 250m kw. W projekcie jest strop drewniany .Bede to zmieniał na terive,chociaż myslę też o smarcie.Co o tym myslicie ijakie są koszty smarta (najwieksze rozpietosci to6,60 )

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    najlepiej napisz do konbetu to dostaniesz wycenę

    a tak w ogóle to dlaczego przy parterowce zmieniasz strop? co jest nie tak z drewnianym?
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  9. #9

    Domyślnie

    podciągam wątek, też szukam opinii o tym stropie.
    rozpiętości w moim domu (największe) to około 6 m.
    żaden konstruktor mi tego nie zaproponował, dzisiaj przypadkiem znalazłam w Muratorze....Lektura jak najbardziej pożyteczna

  10. #10

    Domyślnie

    W woj. lubelskim zaczynają produkcję płyt takich samych jak produkuje KONBET. Myśle że to dobra alternatywa dla płyt żerańskich.

    Monsiu

    Masz gotowy strop. Nie trzeba wynajmować dźwigu do ułożenia płyt. Ścianki działowe nawet z cegły stawiasz gdzie chcesz. Eliminacja błędów wykonawcy. To niektóre ich zalety.

    Każdą zmianę w konstrukcji budynku trzeba konsultować z konstruktorem lub kierbudem. Przy zastosowaniu takich płyt chyba zmienia się fundament na ścianach nośnych, szczególnie tych na których będą opierać się płyty. To jest bardzo ważne.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał amstrong89 Zobacz post

    Monsiu

    Masz gotowy strop. Nie trzeba wynajmować dźwigu do ułożenia płyt. Ścianki działowe nawet z cegły stawiasz gdzie chcesz. Eliminacja błędów wykonawcy. To niektóre ich zalety.

    Każdą zmianę w konstrukcji budynku trzeba konsultować z konstruktorem lub kierbudem. Przy zastosowaniu takich płyt chyba zmienia się fundament na ścianach nośnych, szczególnie tych na których będą opierać się płyty. To jest bardzo ważne.
    ok, jasne,że każdą zmianę muszę konsultować z kierbudem,ale moja sytuacja jest niestandardowa:
    1. mieszkam od 6 lat w tym domu - nie budowałam go niestety, nie wiem, jakie są fundamenty, ale była analiza rzeczoznawcy robiona i powiedział,że spokojnie jeszcze jedna kondygnacja może być dobudowana (parterówka obecnie);
    2. dom ma 10x10 ,z suporeksu, nie m awienca, jest strop drewnany, który powstał za moich czasów - podwieszany do ścian.
    3. planuję rozbudowę w bok o 4 m - docelowo będzie 14x10
    4. jest dach namiotowy,będzie kopertowy i tu zaczynają się schody
    5. w projekcie rozbudowy domy (z PNB i tp.) dach opiera się na stropie żelbetowym (którego nie ma i trzeba go wylać)
    6. wylanie betonu nad częscią obecnie mieszkalną i nad stropem drewnanym nie wchodzi w grę - wszsytko szlag trafi,a remontów już mam po dziurki w nosie i nie tylko
    7. wczoraj odkryłam stropy strunobetownowe i bardzo mi się spodobały,bo nie wymagają podpór,stempli,szybki montaż itp.
    8. z kierbudem jeszcze nie zdążyłam porozmawiać o tych stropach
    9.w moim domu są tylko zewnętrzne ściany nośne,rozpietość 10x10, ale nie potrzebuję stropu na całości - czy na ścianach działowych może się opierać?
    10. po rozbudowie obecna ściana zewnętrzna nośna bęzie ścianą działową - rozumiem,że tutaj nie ma problemu i strop może się na tym oprzeć.
    11. wyczytałam,że strop monolityczny jest dużo cieższy od SMARta i strunobetonowego,więc zakłądam,ze skoro konstruktor zaprojektował u mnie żelbet,to każdy lżjszy strop,który przeniesie obciążęnia z dachu - dachówka cementowa-też będzie ok?
    12.no właśnie-czy taki strop SMART może być podparciem dla więźby dachowej w dachu kopertowym?

    sorry,ze tak długo,ale od 3-ch lat drążę ten temat rozbudowy i szukam najlepszego rozwiązania...
    z góry dziękuję za informacje wszelkie

  12. #12

    Domyślnie

    Sytuacja dosyć ciekawa, ale chyba w twoim wypadku istnieje możliwość zamontowania takich płyt. Dach jak już opiera się na ścianach nośnych lub na słupach żelbetowych. Przy dachówce za duże obciążenie.

    Nie jestem pewien czy wieniec będzie w stanie utrzywać dach przy stropie smart. Połączenie go z monolitem jest zdecydowanie lepsze.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał amstrong89 Zobacz post
    Sytuacja dosyć ciekawa, ale chyba w twoim wypadku istnieje możliwość zamontowania takich płyt. Dach jak już opiera się na ścianach nośnych lub na słupach żelbetowych. Przy dachówce za duże obciążenie.

    Nie jestem pewien czy wieniec będzie w stanie utrzywać dach przy stropie smart. Połączenie go z monolitem jest zdecydowanie lepsze.
    dzięki za komentarz,ale mam pytania:
    1. co to znaczy "przy dachówce za duże obciążenie" - dla tego stropu SMART jest za duże obciążenie? czyli można na nim oprzec dach z dachówką cementową czy nie?
    2. wieniec chyba nie utrzymuje dachu,tylko spina ściany? na wieńcu leży tylko murłata. Teraz nie mam wieńca,na murze leży murłata i na tym opiera się dach - i odpukac-ściany nie pękają,ani nic się nie dzieje (mieszkam 6,5 lat)
    3. monolit odpada -nie postawię stempli w pokojach itp.

    może jakies pomysły?

  14. #14

    Domyślnie

    Układając strop smart musisz ustawić stemplowanie przy ścianach.
    Aby podeprzeć dach musisz te parametry dac dla konstruktora, on przeliczy czy dane parametry płyt są odpowiednie, jak nie to zastosuje żebra dozbrajajace itp.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andsoon

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    33-333
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał ENDO Zobacz post
    Koledzy i koleżanki co uważacie za wadę/zaletę tego rozwiązania?

    Czy ceny podawane przez KONBET mają przełożenie na rzeczywistość?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2013-02-5 o 22.19.35.jpg
Wyświetleń:	6993
Rozmiar:	22,9 KB
ID:	167951


    Z góry dzięki za pomoc

    ENDO
    Analizowałem przez jakiś czas te stropy i wygląda to mniej wiecej tak:
    Oczywiście ładne zestawienie porównawcze, że strop najtańszy spośród wszystkich ale to jak zwykle chwyt marketingowy, bo zapomniano porównać do zwykłych stropów kanałowych (płyty żeranski, typu S, itd). zwykłe płyty kanałowe są może o 20% cięższe, i nieco grubsze (24cm), jednakże podobnie jak i płyty SMART do ich położenia wystarczy 3 ludzi nie dwóch jak to piszą o SMARCIE bo zapominają o operatorze dźwigu, i czas ułożenia podobny. Zresztą w praktyce to nie ma znaczenia czy coś układa się 2 godziny czy cały dzień, płaci się za realizację usługi a nie za czas. Za to na cenie to już jest duża różnica. Podana cena w tabelce to cena netto, nie uwzglednia kosztów transportu i pewnie czegoś jeszcze ,być może robocizny. Znalazłem na innych forach relację że za 120m2 gościu zapłacił 21tysiecy zł, z transportem i montażem. Czy łatwo policzyć że m2 kosztował około 175zł brutto. No w przypadku zwykłych stropów kanałowych to średnio cena wynosi około 80-90 zł/m2 z dzwigiem, transportem itd. A można i pewnie taniej, bo sama płyta to około 50-60zł/m2.
    A więc matematyka jest prosta. przy 100m2 oszczedzamy 8-9 tysiecy zł. Może i ten SMART jest dobry ale przy rozpiętosciach stropów powyżej 8m, bo takie ograniczenie maja stropy kanałowe, przy niższych rozpiętościach nawet uwzględniajac pewne wady stropów zwykłych to chyba się interes nie kalkuluje, bo 9 tysiecy można naprawdę przeznaczyć na coś innego niż wydawać na coś niby lepszego tylko po co? Tynkować jedne i drugie trzeba, bo to beton i tego się nie uniknie.
    Producenci stropów kanałowych są w praktyce w każdym województwie, a ten SMART tylko w wielkopolsce.
    Dziwna sprawa trochę z tym SARTEM. Wytwarza się produkt niby lżejszy z mniejszej ilości materiału, niby szybciej się układa, a wychodzi i tak 2 razy drożej, a powinno być taniej. No ale reklama robi swoje. Produkt może byłby wart uwagi gdyby by droższy o nie więcej niż 20-30%, bo to w końcu ta sama płyta, tylko nieco cieńsza i lżejsza.
    kilka linków producentów płyt kanałowych typu S:
    http://www.margoprefabrykaty.pl/pref...strop-zeranski
    http://www.fdbogucin.pl/

  16. #16

    Domyślnie

    No masz rację , ale tutaj włąśnie chodzi o rozpiętość, a strunobetony jednak więcej mogą./
    Byłem w KONBECIE ..to normalne że reklamują swój produkt...hala produkcyjna jest naprawdę imponujaca w porównaniu do innych zakładów które zwiedzałem .
    Do strunobetonów potrzeba większych nakładów pracy i maszyn (napinanie stali, stal odpowiedniej jakości sporo droższa niż wykłą , dlaetego koszty są większe
    Gs]dybym miał do pzrekrycia obiekt 9m to bym się nawet nie zastanawiał (odchodzi sporo kosztów na ściany nośne, ławy itp.)

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andsoon

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    33-333
    Posty
    105

    Domyślnie

    nie przesadzaj z ta rozpietością bo to zaledwie o około 1,5 metra wiecej, wiec produkt w praktyce jest uzupełnieniem niszy na rynku dla powiedzmy nielicznych wyjątków.
    Są poza tym technologie gestożebrowe które też są tansze od SMARTa i lepsze maja wyniki (do 15 metrów).
    Moim zdaniem produkt nie jest godny uwagi przy takiej cenie. Przy 20% różnicy to by rzeczywiście był to ciekawy produkt. Owszem strunobetony to większe nakłady produkcyjne ale to maszyna robi i nie zapominaj że jednocześnie są jednak niższe nakłady materiałowe, a po płycie SMART nie widać żeby się to jakoś kompensowało.

  18. #18

    Domyślnie

    MI tam smarty pasują i strunobetony, napewno wolałbym smarta niż stropy YTONGA czy bawienie się z drewnem. Napięcie początkowe powoduje znikome ugięcia w eksploatacji, przez co i przenoszenie dźwięku jest niwelowane. Zobacz że strunobetony mają mniejsze wysokości niż inne stropy o dużych rozpietościach, to też swoje daje...a cena..no cóż trzeba sie targować

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andsoon

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    33-333
    Posty
    105

    Domyślnie

    Stropy Ytonga są w podobnej cenie co SMART, maja za to jedną wielką zaletę sufitu rzeczywiście nie trzeba tynkować, bo naprawdę ładnie to wygląda. Ugięcia podobne jak w zwykłych kanałowych, tłumienie dźwięku na podobnym poziomie co kanałowe, w końcu mamy tuby w konstrukcji, więć w obu przypadkach tłumienie na poziomie około 50dB. wysokość kolego to nikogo nie przekona bo 10cm w jedną czy drugą stroną, to nie wiem gdzie to zobaczysz. Na wysokości kondygnacji nie stracisz bo zbudujesz wyższy budynek o te 10cm, Do 0,3m odstępstwo od projektu to nieistotna zmiana, a w praktyce to i jak ktoś o 0,5 metra pociągnie wyższy to nadzór budowlany się nie czepia.
    Może sie pochwalisz ile wytargowałeś, bo 175zł/m2 to po targowaniu cena, a wytargowanie powiedzmy z tej wartości 20% powiedzmy do kwoty 140zł/m2 to dalej nie załatwia sprawy , Przy powiedzmy 100m2 dalej mamy róznicę 5-6tysiecy, oszczędnosci na robociźnie to fikcja, jakikolwiek gęstożebrowy to przecież firmy podają cenę ile robota kosztuje+materiał. Oszczędność na czasie też fikcja tydzień w jedną czy drugą stronę
    , przy ryzyku że dostawa SMARTA i tak się opóźni bo przecież trzeba z wyprzedzeniem 2 tygodniowym zamówić traf teraz, jak za wcześnie zamówisz to ci zmagazynują na działce, jak za późno to będziesz czekał aż wyprodukują i dowiozą, no fikcja normalnie. Przy gęstożebrowych przywiozą co trzeba i sobie może leżeć, ludkowie sobie poradzą bo belka tam ciężka nie jest mini wciagarka co najwyżej potrzebna pustaki to w rekach można nieść. Nie nie kolego oszczędność czasu to fikcja w przypadku płyt kanałowych, owszem jest ale tylko dla producenta, oszczędza na tym że dowozi i kładzie a kasuje za to tyle jakby tydzień przy tym pracowano, oczywiście kwota ukryta w cenie materiału, bo gdzie by inaczej, posypała by się strategi marketingowa.

    No za te pieniądze zamiast "super stropu" który przetrwa 1000lat wolałbym jednak kupić dobre meble albo kafelki do łazienki w świeżo budowanym domku,. wydatków przy tego inwestycjach jest wiele. analizowałem projekty budowy domków jednorodzinnych, kiepsko to wygląda, architekci nie potrafią optymalizować koszty , robią jak im stuknie do głowy wena, a i mało praktyczny rozstaw pomieszczeń, tzw zabudowa bunkrowa dominuj e w Polsce, normalnie straszne . Małe okienka, to w Kanadzie zimniejszym kraju walą takie okna żeby to światło doszło do środka, instalacje to normalnie rozrzutność. Tak dobrze optymalizując projekt to można te 40-50 tys. spokojnie zaoszczędzić. Rozumiem że sponsorzy sugerują co ma być, podobnie jak w szkołach jakie podręczniki, ale bez przesady, Polacy to biedny naród, nie warto zarzynać kurnika z kurami znoszącymi złote jajka a takim jest budownictwo, bo w końcu nic nie zniesie jak się zarżnie wszystko

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andsoon

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    33-333
    Posty
    105

    Domyślnie

    znalazłem link do komentarza gdzie klient jest lekko mówiąc mocno wk...ny na ten SMART
    No jak firma olewa gwarancyjne roszczenia to tez bym sie chyba podobnie zachował
    http://www.projektoskop.pl/a-8528-sy...obetonowe.html

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony