dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Prośba o dobór przekrojów rur miedzianych CO

    Witam. Po obecnym sezonie czeka mnie przeróbka centralnego ogrzewania, w szczególności wymiana rur. Proszę doświadczonych forumowiczów, którzy znają się na rzeczy, o pomoc w doborze średnic rur, Załączam bardzo poglądowy szkic rozkładu grzejników oraz ich przybliżoną moc, która może zmienić się o ok. 2kW, ponieważ będę zmieniał kilka starych grzejników.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat_centralne.jpg
Wyświetleń:	2247
Rozmiar:	73,2 KB
ID:	100223  

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    HrPiotr

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-610
    Posty
    1

    Domyślnie

    Wszystko chcesz w miedzi?
    Pozdro.
    Piotr

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał HrPiotr Zobacz post
    Wszystko chcesz w miedzi?
    Pozdro.
    Piotr
    Witam. Wszystko chciałbym w miedzi. Chodzi mi o taki dobór średnic, aby na pierwszym biegu pompki zachować różnicę 10 stopni między zasilaniem a powrotem. Instalacja ma wstawki z miedzi, co mógłbym w dużym stopniu wykorzystać w przeróbce. Jak na rysunku widać, po jednej stronie mam możliwość podłączenie po 3 grzejniki nitkami od kotła, ponieważ ta część jest podpiwniczona i rurki chciałbym położyć pod sufitem piwnicy. Druga strona budynku, jak widać na rysunku musi zostać podłączona drugą "nitką" i będzie mocno obciążona. Budynek stary, więc ograniczeń jest sporo. Pozdr.

  4. #4

    Domyślnie

    zależy to od tego jakie masz wyjścia z kotła, grzejniki 500w podłącz 10mm a resztę 15mm reszta filozofii opiera się na polu koła, czyli 2 x 15mm to jest jaka rurka? itd aż do rozdzielacza przed kotłem
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajmanxxl Zobacz post
    zależy to od tego jakie masz wyjścia z kotła, grzejniki 500w podłącz 10mm a resztę 15mm reszta filozofii opiera się na polu koła, czyli 2 x 15mm to jest jaka rurka? itd aż do rozdzielacza przed kotłem
    Dziękuję za odpowiedź. Wyjścia z kotła mam 1,5 cala. Tak już myślałem, żeby wyjścia z pieca zrobić fi28, następnie zejść do 22 i rozprowadzić w kotłowni. Ale nie wiem, czy dalej zrobić redukcję od razu na 15 i 15 podłączyć 3 grzejniki, a bardziej obciążona strona to podejść 18 i gałązki 15 do grzejników zrobić. A coś więcej o tych polach koła?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał moontower Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Wyjścia z kotła mam 1,5 cala. Tak już myślałem, żeby wyjścia z pieca zrobić fi28, następnie zejść do 22 i rozprowadzić w kotłowni. Ale nie wiem, czy dalej zrobić redukcję od razu na 15 i 15 podłączyć 3 grzejniki, a bardziej obciążona strona to podejść 18 i gałązki 15 do grzejników zrobić. A coś więcej o tych polach koła?
    lepiej wezwij hydraulika, bo nie rozumiesz o co chodzi!!! 15 można podłączyć tylko jeden grzejnik nigdy więcej!!!!!!!
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    nie gadaj głupot. rurką 15 można podpiąć więcej niż 1 grzejnik. ważny jest ile chcemy wody przepchnąć. przyjmując max prędkość wody 0,7 m/s (by nie szumiało) to można ponad 3000 W bez problemu popchnąć.
    należy tylko pamiętać, że woda nie jest głupia i drogę znajdzie. ale jest też leniwa i popłynie tam gdzie jej będzie łatwiej.

    bez dokładnych obliczeń (czyt. projektu) dobór średnicy to jak wróżenie z fusów
    sam sobie zaprzeczasz, teoretycznie można owszem ale praktycznie woda płynie tam gdzie jej łatwiej, co sam napisałeś, więc będziesz musiał ją za-kryzować na trójniku w ścianie lub pod podłogą, będziesz wyliczał kryzę czy wstawisz zawór by Ci to równo grzało??? gdzie tu sens???
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wiem jak jest prawidłowo ale u mnie jest tak:
    Dom 270m2 w podłogach. Jest parter i użytkowe poddasze. Na poddaszu mam 8 grzejników (1 z nich to drabinkowy w łazience) zasilanych pexami z rozdzielacza. Analogicznie 9 na parterze (także jeden z nich to drabinkowy). W sumie 153żeberka grzejników aluminiowych fondital calidor s-3 + 2 grzejniki drabinkowe. Zasilanie układu ze zbiornika buforowego wychodzi i wraca rurą miedzianą fi22 i idzie to do górnego rozdzielacza po drodze są trójniki do rozdzielacza parterowego. Układ napędzany jest pompką Grundfos Alpha 2 25-40, która po 2 tygodniach pracy ustabilizowała się na poziomie 11W. Wszystkie grzejniki są ciepłe, nie mam problemu z niedogrzanymi pomieszczeniami. Typowa temperatura z mieszacza na kaloryfery to 55*C na zasilaniu. W mega duże mrozy trochę więcej.
    Także ta rura fi28mm na wyjściu z pieca do grzejników to lekka przesada. Ja mam fi 28mm pomiędzy kotłem Viadrus U22 29kW a zbiornikiem buforowym i jakoś daje radę bez problemu laddomat odebrać na II biegu pompki a w zapasie jest jeszcze III.
    W grzejnikach nic nie szumi i działa jak ta lala.
    Brachol ma taki sam dom 6 lat wcześniej budowany bez pexów tylko 2 rurowo na miedzi fi 22 bez zbiornika buforowego piec viadrus u22 23kW (żebro mniej) także nie ma problemu z dogrzaniem grzejników ani szumami.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajmanxxl Zobacz post
    lepiej wezwij hydraulika, bo nie rozumiesz o co chodzi!!! 15 można podłączyć tylko jeden grzejnik nigdy więcej!!!!!!!
    Można i nawet regulacja może być prosta tylko zmontuj w układzie Tichelmana.
    W małej instalacji grzejniki kryzuje się na dn 3 mm i zazwyczaj wystarcza

    Ale to ,ze można to nie znaczy ,ze jest dobrze.

    Są warunki techniczne wykonywanie instalacji z miedzi .Istotna jest np. prędkość przepływu i jakość wody.
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 12-01-2014 o 20:04

  10. #10

    Domyślnie

    jak zwykle pytanie bez precyjnie podanych danych...
    mozna stndardowo przyjąc jakies załozenie...ale....
    wiele niewiadomych....
    długość połączeń itp.
    najpier niech mu ktoś policzy przepływy a potem ilość wody w układzie i inne rzeczy.,...
    powodzenia w mocno hipotetycznej rozmowie.... każde rozwiązanie może być dobre zalezy "jak leży"

    pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    A tutaj coś z innej beczki odnośnie rur CO - http://youtu.be/SruOVpsLAko
    Panowie instalatorzy przed obejrzeniem najpierw 2xLeranium...

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mrbond

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    nibylandia
    Kod pocztowy
    11-000
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam forumowicze-majsterkowicze.
    Jestem nowicjuszem i to moj pierszy post prosze o wyrozumiałość
    Potrzebuje pomocy, doradztwa w tematyce ogrzewania C.O chodzi o instalacje.
    Dołączam dwa schematy które pomogą przedstawić moje zapytania.
    A więc: jakie powinienem użyć rury(fi) zasilające do grzejników? Te główne i te które dochodzą do grzejników od trójnika.
    Jakie rury poprowadzić do bojlera?
    Jakie grzejniki najlepiej zastosować?Aluminiowe czy stalowe panelowe? Instalacje chciałbym zrobić z miedzi.
    Jakie mam dobrać grzejniki chodzi mi o moc. Podobno to sie jakoś oblicza.
    Piec ma być o mocy jakieś 8kW, wystarczające chyba na mieszkanie w starym bloku o powierzchni 40m2?
    Z tego co rozumiem to instalacja grawitacyjna jest bez użycia pompy? A ja chce mieć zainstalowaną pompe, w którym miejscu ma być? zaraz po wyjsciu z pieca? Co do rysunków rury z pieca mają iść na wysokości około 2,1m jak na rysunku pokazane ze względu na drzwi, zaraz po nich chce zrobić zejscie kilkanascie cm nad podłogą. Tu moje pytanie Czy tak to może byc? Nie przeszkadzać bedzie to w przepływie wody? Bojler bedzie też gdzieś na tej wysokości (2metry), pionowy 80-100litrów powinno mi wystarczyć. Zbiornik wyrównawczy musi być najwyżej? Mieszkanie ma 2,5m wysokości.
    Prosze o pomoc.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat 1.jpg
Wyświetleń:	737
Rozmiar:	48,2 KB
ID:	281532Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat 2.jpg
Wyświetleń:	748
Rozmiar:	45,1 KB
ID:	281533

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony