dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Odwieczne pytanie folia czy papa w tym przypadku

    Hej,
    Mam zagwozdke z izolacja pozioma chudziaka. Dom z garazem w bryle - 30 cm roznicy wysokosci miedzy nimi. Wody gruntowe - geolog wiercil ma 3m i bylo sucho (zaslyszane od sasiadow - podobno pierwsza warstwa jest na 3,2m)
    Czy dawac wszedzie pape na chudziak, czy folie, czy pape tylko do garazu a do domu folie ?
    CZytam forum i przyznam ze zglupialem do reszty.
    Dzieki za pomoc

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dom budujesz na wiele lat, sytuacja wodna może się zmieniać. Dawaj porządną izolację poziomą.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Izolację poziomą z papy, tak jak się robić powinno.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  4. #4

    Domyślnie

    Folie nawet tą grubszą łatwo uszkodzić i wtedy przestaje być izolacją a sitkiem. Daj papę, połączysz wtedy z izolacją poziomą na ścianie fundamentowej i będzie szczelnie.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5

    Domyślnie

    Jak budujesz na lata dla Siebie - zdecydowanie papa.

  6. #6

    Domyślnie

    Na chudziak dałem folię 0,2 mm, nawet przez myśl mi papa nie przeszła. Swoją drogą jak by woda jakimś cudem pojawiła się na chudziaku, to papa jak i folia nie zatrzymają jej. Ścianę fundamentową mam na 7 bloczków 14-stek i jak na chudziaku pojawi się woda to ja jestem łódź podwodna.

  7. #7

    Domyślnie

    Uważasz że folia 0,2 mm jest równie dobrą barierą dla wody jak 4 mm papa ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Uważasz że folia 0,2 mm jest równie dobrą barierą dla wody jak 4 mm papa ?
    Uważam, że papa jest lepsza ale jak woda podejdzie to nic jej nie zatrzyma. Swoją drogą, skąd woda miała by się pojawić? A jeszcze 20 cm styro na chudziaku jest ogromną barierą dla wilgoci. Niektórzy budują domy prawie równo z gruntem i ci mogą mieć obawy, ja z wysokością mojej ściany fundamentowej takich obaw nie mam. Ale 4 mm bitumu pod posadzką z czasem może zacząć wydawać nieprzyjemne zapachy (tak myślę).

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Na chudziak dałem folię 0,2 mm, nawet przez myśl mi papa nie przeszła. Swoją drogą jak by woda jakimś cudem pojawiła się na chudziaku, to papa jak i folia nie zatrzymają jej. Ścianę fundamentową mam na 7 bloczków 14-stek i jak na chudziaku pojawi się woda to ja jestem łódź podwodna.
    A o podciąganiu kapilarnym słyszałeś?.......U-Boocie
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beskidziak Zobacz post
    A o podciąganiu kapilarnym słyszałeś?.......U-Boocie
    Tak uczylem się o tym tak jak o naczyniach włosowatych oraz menisku wklęsłym i wypukłym. Ale nadal pozostaje kwestia, iż jeśli barierą dla wody ma być folia czy też papa, to zakładamy chyba budowę domu na bagnach. Swoją drogą zastosowania folii na chudziaku w moim domu też do końca nie rozumiem. Przeszło po niej ileś tam ludzi i już na pewno nie spełnia swojej roli, choć jest sucho przez dość wysoką ścianę fundamentową (wyśmiewaną nota bene przez co niektórych pseudo znawców forumowych). Suma sumarum w momencie pojawienia się wody ani papa ani folia nie stanow dla niej bariery nie do przejścia.
    Ostatnio edytowane przez wg39070 ; 18-04-2017 o 16:49

  11. #11

    Domyślnie

    Można dać i papę i folie , o ile koszt papy jest spory to folia już nie kosztuje dużo. Położyć folię na papę i z głowy ... można tak ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beskidziak Zobacz post
    A o podciąganiu kapilarnym słyszałeś?.......U-Boocie
    A o co kaman z tym ubotem?

  13. #13

    Domyślnie

    A może walnąć dysperbitem po całości. Wiadro 20 kg to ok 44 zł, zakładamy zużycie 2 kg/m2 czyli ok 5 zł/m2.

    Suma sumarum w momencie pojawienia się wody ani papa ani folia nie stanow dla niej bariery nie do przejścia.
    to wydaje mi się bardzo logiczne, bo sie robimy tutaj cięzkiej izolacji przeciwwodnej, bo to nie te środki i nie te koszty.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Skąd takie dywagacje ... a dysperbit, a folia, a u mnie nie będzie wody, a ja to mam sucho, a ja mam 7 bloczków.... czy to jest usprawiedliwienie własnych przekonań. Jakby papa to majątek kosztowała? A może chodzi o to, że tego nie widać, bo lepiej w firaneczki zainwestować ... tylko wówczas po co prowadzić dywagacje pseudo naukowe do swoich przekonań ?!
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Przeszło po niej ileś tam ludzi i już na pewno nie spełnia swojej roli..
    Jak widzisz sam sobie odpowiedziałeś, że folia do tego się nie nadaje
    Niestety, a może "stety" ja preferuję i polecam papę i nie chodzi tu bynajmniej o wodę w czystej postaci ale o parę wodną i wilgoć która przenika przez wszystkie elementy konstrukcyjne osadzone w ziemi.
    Nie polecam dysperbitów czy innych mazideł opartych na wodzie konkretnie jeśli zastosować to system i gotowe na lata.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #16

    Domyślnie

    Ja zrobiłem tak. Wyszlifowałem chudziaka tak na lustro aby nie nic ostrego i na to folia 3mm. Folie rozkładałem stopniowo tylko w tych pokojach gdzie układałem styro. Ale to szlifowanie to paskudna robota. Fakt robiłem sam więc uważałem na folie.

  17. #17

    Domyślnie

    @kubek86 Chyba 0.3mm.

    Swoją drogą ja w piwnicy posadzkę podsypałem piaskiem, na to 2x folia 0.3mm i 10cm wylewki betonowej W8. Jak narazie sucho.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Papa była droga w zakupie więc położyłem na chudziak folię basenową do oczek wodnych.
    A na tę folię na chudziaku położyłem płyty PIR obustronnie z folią aluminiowa, na nie następną folię w kratkę do rozmieszczenia rurek OP.
    Razem 4 (cztery) warstwy folii wszelakich.
    Uważam że folia, papa, zabezpiecza tylko przed wilgocią podciągającą kapilarnie.
    W wilgoć buchająca z gruntu do wnętrza domu nie wierzę bo chudziak ma temp. 10*C, a podłoga 20*C więc przepływ pary wodnej będzie w kierunku do ziemi.
    Co innego jak dom będzie nieużytkowany zimą, wtedy wilgoć i szron na ścianach.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Skąd takie dywagacje ... a dysperbit, a folia, a u mnie nie będzie wody, a ja to mam sucho, a ja mam 7 bloczków.... czy to jest usprawiedliwienie własnych przekonań. Jakby papa to majątek kosztowała? A może chodzi o to, że tego nie widać, bo lepiej w firaneczki zainwestować ... tylko wówczas po co prowadzić dywagacje pseudo naukowe do swoich przekonań ?!
    Napisz jeszcze coś mądrego, dobrze? Podywagujmy... Firaneczek nie mam, zainstalowałem rolety rzymskie 10 razy droższe od papy i jest zajeboście!!!

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubek86 Zobacz post
    Ja zrobiłem tak. Wyszlifowałem chudziaka tak na lustro aby nie nic ostrego i na to folia 3mm. Folie rozkładałem stopniowo tylko w tych pokojach gdzie układałem styro. Ale to szlifowanie to paskudna robota. Fakt robiłem sam więc uważałem na folie.
    A po co szlifowałeś chudziaka? U mnie był z miksa gładki jak pupcia niemowlaka.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony