dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 57
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 1128
  1. #321
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    witaj niezabitowski dzięki. planowany koniec inwestycji..... hmmm dobre pytanie generalnie jeśli uda nam się zamknąć dom przed zimą to całą zimę mamy na wykończenie wnętrz więc dom powinien być gotowy do zamieszkania przed wakacjami 2014 ale chcielibyśmy zrobić też kostkę i resztę zagospodarowania działki a z całością prac na zewnątrz zejdzie pewnie z 3-4 miesiące. Zobaczymy. Jeśli chodzi o wspomniany zbiornik na deszczówkę to oczywiście czeski błąd w artykule Muratora - nie 1000 m3 a 10 m3, choć tak naprawdę będzie 20 m3
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  2. #322
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar demon D.
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    497
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Trzymam kciuki za przeprowadzkę przed wakacjami 2014.

  3. #323
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    właśnie dziś rozmawialiśmy z inwestorką... a może by jednak wprowadzić się do prowizorki typu łazienki, kuchnia itd. a resztę już na miejscu.... ale uważam że taki pomysł ma jeden ogromny minus - jak czegoś nie zrobisz od razu to albo odwlecze się to na bardzo długo albo całkowicie wypadnie z założeń. więc chyba poczekamy aż uda nam się ogarnąć może z 80% wszystkich prac - i tych wewnętrznych i tych na zewnątrz.

    Od poniedziałku wchodzą stropowcy do drugiego stropu. Pomiary okien wykonane - profile Aluprof MB86, MB 60 i same pakiety szybowe. W salonie duże przeszklenia będą klejone - wolimy w razie czego mieć "pająki" na szybach niż nie mieć szyb w ogóle. Okna zamontowane zostaną w warstwie ocieplenia ale bez jakichkolwiek kotew. Miały być JB-D ale uda nam się zamontować okna w ociepleniu łapiąc rdzeń betonowy jedynie 1,5cm ramy okna. Taka sytuacja wymuszona jest troszkę przez rolety a ściślej kasety rolet, ponieważ nie chcieliśmy kłaść siatki kleju i tynku bezpośrednio na kasecie ale choćby na 2 cm styropianu. Inna sprawa że przy takim montażu rolety ciągle są odizolowane od rdzenia betonowego 7-8 cm styropianu. Ciągle wahamy się jednak czy zamawiać rolety do HS'a i południowego przeszklenia tarasu. Bez rolet sam HS' mógłby być 12 cm wyższy i mieć 3,18m i tym asmym zrównać się z belką nadprożową a co za tym idzie nie byłoby potrzeby bardzo obniżać sufitu podwieszanego ale jeśli chcemy pod podcieniem umieścić jeszcze kasetę rolety to HS' niższy o 12 cm ale sufit w salonie obniży sie nam o ponad 25 cm.

    Za brakiem rolet przemawia fakt że wzdłuż południowej ściany salonu będziemy mieć drewniane, jakby żagle na prowadnicach, które będzie można rozsunąć w razie potrzeby i zsunąć jeśli nie będą potrzebne. Kwestia przemyślenia.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  4. #324
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar belgijska pralinka
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    bialystok
    Kod pocztowy
    19-556
    Posty
    618

    Domyślnie

    goed M.A.G et met U;
    Buduje sie na Groot-Bijgaarden do Brukseli mam 1200 metrow .Bardzo lubie Leuven tylko mam maly problem bo ja parle francais,a jak wiesz tam "spreken nederlands(och ta belgia to jej minus)
    pozdrawiam
    a zbiornik na deszczowke 20m3 to chyba na zamowienie bo u nas najwieksze sa 10

  5. #325
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    stropowcy działają ze stropem tj. zaszalowany mamy już cały drugi poziom stropu, na 2/3 jest wykonane zbrojenie, pozostała do zazbrojenia część nad pustką nad salonem. Już teraz widać ogrom powierzchni i kubatury. Niestety nie mam żadnych zdjęć bo kiedy dojeżdżam na budowę robi się już szarówka Do halogenu, po odrobinie, robię rzeczy konieczne do wykonania przed betonowaniem: pospawany został słupek stalowy i ustawiony w narożniku okna, wygiąłem pręty gwintowane fi 14mm i dowiązałem do belki nadprożowej u góry a na dole zostały wcześniej zabetonowane przy zalewaniu ścian, zabezpieczyłem też z wujkiem nadproża przed "wybulwieniem" przy zalewaniu i wibrowaniu. pozostałą część ściany betonowej mamy wstępnie skonstruowaną i skręconą - pozostaje ją tylko doprowadzić do pionu. Tą część ściany musiałem wykonać samodzielnie po pracy a więc już niestety do halogenu bo stropowcy podobnie jak ja mają intensywną końcówkę sezonu i nie znaleźli czasu na moją ścianę. Powiem tylko, że wtarganie na 5-6 metrów, 30 kilogramowej, mało poręcznej i śliskiej płyty sklejki budowlanej bez rusztowania a jedynie po drabinie zbitej z desek po ławicach przy 40-sto stopniowej gorączce i cieknącym nosie, okazało się nie tak proste jak przypuszczałem.... A takich płyt musiałem wtargać tam sztuk cztery... ale jakoś się udało

    Z innych prac - kopie się nasz prąd !!! Wczoraj Panowie zabili pachołki wyznaczając przebieg kabla ziemnego, dziś zrobili wykop, jutro mają skończyć. Zrobią nam też wykop do domu i ułożą kabel od skrzynki do samego budynku. Przed niedzielą przyłącze będzie odebrane więc za około 1,5-2 tygodni będziemy już o swojej energii elektrycznej !!

    Zapiszę żeby nie zapomnieć: trzeba też wykonać przepusty we wieńcach przed betonowaniem stropu.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  6. #326
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post

    Ale po kolei: sama brama garażowa z obrobionymi narożnikami itp.
    Bardzo ładna brama. Co to jest?
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  7. #327
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekwa Zobacz post
    Bardzo ładna brama. Co to jest?
    Krispol Breva. Panel aluminiowy z V-profilowaniem bez jakiegokolwiek koloru.

    Jutro akcja zalewanie drugiego stropu, części ścian z nadprożami wszystkich okien, i reszty ściany betonowej. Po wszystkim uzupełnię dziennik o wszystkie prace do zalania włącznie wraz z fotami.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  8. #328

    Domyślnie

    MAG, jest pięknie! Gdybym miała schody, byłyby takie, jak Twoje

  9. #329

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Krispol Breva. Panel aluminiowy z V-profilowaniem bez jakiegokolwiek koloru. .
    a nie przypadkiem panel stalowy w kolorze srebrnym?
    schody wyglądają super

  10. #330
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał koktajl Zobacz post
    a nie przypadkiem panel stalowy w kolorze srebrnym?
    schody wyglądają super
    Oczywiście stalowy a kolor ... taki wychodzi z fabryki standardowo ale jest do wyboru paleta kolorów RAL więc dla mnie jest on bez koloru bo nie zlecaliśmy malowania
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  11. #331
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał lullaby Zobacz post
    MAG, jest pięknie! Gdybym miała schody, byłyby takie, jak Twoje
    Dzięki lullaby cieszymy się.

    wieczorem wpis.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  12. #332

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Oczywiście stalowy a kolor ... taki wychodzi z fabryki standardowo ale jest do wyboru paleta kolorów RAL więc dla mnie jest on bez koloru bo nie zlecaliśmy malowania
    Gdyby Ci to kiedyś do czegos było potrzebne to RAL 9006

  13. #333
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    po kolei:

    szalunek ściany betonowej - dwie warstwy - jedna pełna 1,25m x 4,5m i jedna 0,75m x 4,5m skręcone prętami gwintowanymi w wężykach aby móc je później wyciągnąć.

    ścianę wzmocniliśmy też deskami przybitymi lub przykręconymi do stemplowania stropu.

    w miejscach w których płyty były wciągnięte przykręciliśmy kątowniki do których zamontowaliśmy drut wiązałkowy okręcony wokół stempla i ściągaliśmy płyty skręcając drut.

    Stemplowanie pustki nad salonem raczej nie było łatwe tym bardziej że zamóiwone żerdzie były już sporymi drzewami zanim wpadły pod drwala
    ale wykonawca dał sobie świetnie radę

    A tu ściana betonowa od zewnątrz - tym rencami skręcona


    Elektrycy kopią przyłącze- ustawili już fundament pod skrzynkę i zrobią nam od razu przyłącze zalicznikowe koszt 37zł/mb na gotowo.


    Pospawany rękami wujka słupek stalowy przed wstawieniem.


    I samo zalewanie stropu

    przepust na komin

    i zalany strop nr II


    ponieważ zostało nam około 1,5m3 betonu - mój błąd w obliczeniach - trzeba go było jakoś zagospodarować więc na szybkiego skręciliśmy zbrojenie mojego projektu, wykopaliśmy dół i zobaczymy co z tego wyjdzie - na razie tylko tyle


    a dziś już system nawadniania podlewa nam płytę stropową

    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  14. #334
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar belgijska pralinka
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    bialystok
    Kod pocztowy
    19-556
    Posty
    618

    Domyślnie

    u nas dzis strop zalewajai bedzie ciemno tak jak u Ciebie/nareszcie/

  15. #335
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar demon D.
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    497
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    M.A.G. ten twój strop na ostatniej fotce to wygląda jak podłogi u Roberta.

  16. #336
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał demon D. Zobacz post
    M.A.G. ten twój strop na ostatniej fotce to wygląda jak podłogi u Roberta.
    chciałbym

    Dziś zabetonowałem ostatnie ściany budynku - ścianki attykowe drugiej kondygnacji. Z ułożeniem ścianek zeszło mi troszkę dłużej bo robiłem to już z resztek pustaków i wymagało to trochę zabawy. Razem z dzisiejszymi ściankami zabetonowałem fundamenty pod ogrodzenie ponieważ betoniarnia nie chciała przywieźć mi 1 m3 betonu pompą a nie uśmiechało mi się wciąganie takiej ilości ręcznie na wysokość 7 metrów. Zrobiłem więc wczoraj wykopy pod fundamenty i wrzuciłem w nie prowizoryczne zbrojenie z wygiętych już dawno pozostałe=ości po zbrojeniu stropu. Razem wyszło mi 3,5 m3 betonu na co betoniarnia patrzyła już inaczej.

    Z moimi pracownikami zrobilismy skosy na ściankach attykowych tak aby woda spływała w stronę dachu a nie na ściany. Niestety przepadła idea braku obróbek blacharskich.... Nie dlatego że baliśmy się technologii czy jej nie mieliśmy, wręcz przeciwnie z dachowcem wypracowaliśmy metodę niemal w 100% pewną. Niestety nie sprawdzi się w naszej technologii budowlanej bo ostatni pustak ścianki attykowej jest zalany do połowy i nie tak stabliny jak bym sobie tego życzył, a druga sprawa to fakt że narożniki i niektóre fragmenty ścian składane są z dwóch/trzech elementów i trzymają się tylko na zamkach. Będę je kleił na kleju do styro ale to wciąż ryzyko wyłamania/wyskoczenia i pękania ściany. dlatego też będą obróbki blacharskie w kolorze srebrnym (takim jak brama garażowa - dzięki koktajl wiem że to RAL 9006 ) bo płyta osb kotwiona do rdzenia betonowego będzie mi wszystko ładnie z góry dociskać. Wykonawca obiecał natomiast że doplinuje aby obróbki były zrobione z największą starannością.

    Dogrywa się temat okien. Ostatnie wyceny są już prawie gotowe. Wiadomo już natomiast że robimy na Aluprofie. Profil MB86 lub MB 86Aero. Różnica cenowa nie jest tak straszna. Zamówione w każdej wycenie zostały same pakiety szklane do dwóch okien które będę osadzał samodzielnie. Pakiety czteroszybowe
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  17. #337
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    A teraz fotorelacja z pozostałych prac:

    W wolnej chwili nie wytrzymałem i zaciągnąłem klejem siedzisko. Założyłem narożniki i siatkę z włókna. jak mnie najdzie wena to pociągnę drugą warstwę


    Ponieważ musiałem znaleźć jakiś sposób na ocieplenie szczytów ścianek attykowych przez całą budowę zbierałem reszki pustaków z myślą że kiedyś je zmielę i wrzucę w te wolne przestrzenie. Pomysł padł już po pięciu sekundach rozdrabniania pierwszej partii styropianu... Całość materiału udałoby się rozdrobnić do wiosny 2036 roku !! podjechałem więc do gości którzy wycinali mi kliny do ocieplenia cokołu płyty zapytać czy nie mają granulatu lub nie wiedzą gdzie można go kupić - ''mamy na miejscu, ile trzeba? kubik, dwa, trzy, dziesięć ??" za taki woreczek zapłaciłem 30 zł. rozdrobniony eps200. Mają też eps 100 i zwykłą fasadówkę.

    wsypywałem więc granulat w pustaki, piankowałem brzegi i środek a mój pracownik wklejał wieczka. Za wieczka służyły nam odpady z pustaków podparcia stropu były idealnie na wymiar.


    A tu jeszcze zdjęcie skrzynki i zalewanego fundamentu pod mur ogrodzenia.

    Ściana zostanie wymurowana z bloczków i oklejona styropianem w którym z kolei zostanie wycięty duży napis reklamowy Całość zostanie odpowiednio podświetlona
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  18. #338
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Katti
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    891
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał demon D. Zobacz post
    M.A.G. ten twój strop na ostatniej fotce to wygląda jak podłogi u Roberta.

    Dokładnie!
    Uśmiechnęłam się...

    MAQ, powodzenia! Ślędzę i czekam na więcej!

  19. #339
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Katiusha
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Wrocław\Trzebnica
    Posty
    129

    Domyślnie

    Heeeej, wyskakuje zza krzaka i ujawniam sie u Ciebie .
    Powiedz coś więcej o tym siedzisku... Nieźle jestem zaintrygowana.
    Niedawno byłam w hotelu, gdzie były w ogrodzie siedziska takie wymurowane, a później zaciągnięte betonem lub żywicą betonopodobną. Bardzo przyjemnie się na tym leżało i wizual był genialny. Takie zamierzasz zrobić? Chętnie zgapię .
    Ostatnio edytowane przez Katiusha ; 15-10-2013 o 21:54

  20. #340
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Katiusha
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Wrocław\Trzebnica
    Posty
    129

    Domyślnie

    A co miałeś na myśli z tymi żaglami rozsuwanymi w salonie? Właśnie czegoś takiego szukam zamiast rolet i żaluzji zewnętrznych.
    Dla mnie to takie skrzyżowanie japońskich parawanów z shuttersami? Jaka jest tego fachowa nazwa?

Strona 17 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony