dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 66
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie pellet

    proszę o informacje na temat tego ogrzewania . Dla mnie to nowość a jestem przed wyborem sposobu ogrzewania domu. podobno jest ekologiczny ,wydajny i mało brudzący . Czy ktoś już używa tego typu ogrzewanie to proszę o opinię .

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Wrzuć w wyszukiwarkę - okienko powyżej z wpisem "szukana fraza" i naciśnij lupkę.
    Temat wielokrotnie podejmowany i omawiany. Znajdziesz tam odpowiedzi na 99% pytań.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    seweryn22

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Ciechanów
    Posty
    70

    Domyślnie

    wbrew pozorom to trudne pytanie moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłby zakup pieca na pellet i ekogroszek przy takiej opcji będziemy mieli porównanie.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    janeczek77

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-370
    Posty
    5

    Domyślnie

    Również zastanawiam się nad piecem na pellet. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak duże musi być pomieszczenie kotłowni na taki piec i jaki jest koszt miesięcznej eksploatacji. Mam projekt z pracowni Z500 [ http://z500.pl/projekt/106/Z113,proj...od-ogrodu.html ] Bardzo proszę o kilka słów czy taki piec ogrzeje 125m2

  5. #5

    Domyślnie

    nawet 500 m2 ogrzeje a kotły teraz można kupić całkiem małe i bardzo sprawne takie:
    http://www.sanitsystem.pl/id,2020/pr...-c_o_-+-montaz
    http://www.sanitsystem.pl/id,2035/pr...ompact-slim-15
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Martinezzz22

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    61

    Domyślnie

    Mam kotłownię niecałe 12 m2 /osobny budynek/ i mieście się w niej 3 tony pelletu. Być może weszło by więcej, ale na razie nie chce testować wytrzymałości wylewki /pod nią jest styropian/.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar jamesdio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Chorzenice k/Częstochowy
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał gizmolec Zobacz post
    proszę o informacje na temat tego ogrzewania . Dla mnie to nowość a jestem przed wyborem sposobu ogrzewania domu. podobno jest ekologiczny ,wydajny i mało brudzący . Czy ktoś już używa tego typu ogrzewanie to proszę o opinię .
    Mam kociołek na pellet (SAS Agro Eco 17kW). W zeszłym roku miałem duże problemy z ilością spalanego opału. Po prostu wchodziło jak w jakąś lokomotywę parową - z resztą radziłem się na forum i nawet chyba z Puławiakiem coś pisałem. Przerobiłem kotłownię w środku zimy, bo szlag mnie trafiał. Zeszły sezon był pierwszym sezonem. Zacząłem palić w piecu 11 września i do końca wakacji zużyłem prawie 11 ton pelletu [sic!] - tak, dokładnie - nie pomyliłem się 10 690 kg. W tym sezonie podpalałem drewnem na dodatkowym ruszcie i regularne palenie pelletem rozpocząłem 19 listopada. W dniu dzisiejszym wsypałem ostatnie 100 kg z pierwszej tony (palę na razie Barlinkiem). Czyli wychodzi ok. tona na miesiąc (jest to 50% mniej niż rok temu).

    Co do samego palenia pelletem, dla mnie zaletą jest to, że nie mam tego całego syfu w kotłowni (owszem jest popiół, trochę sadzy na drzwiczkach), ale czyściłem piec pierwszy raz dopiero 3 dni temu. Po spaleniu niecałej tony wyrzuciłem dwa pojemniki popiołu (pojemnik na popiół jest u mnie taki mały może ok. 3-4 litry). Kotłownię mam wg projektu 10,5 m2. W kotłowni piec, bojler 250 litrów, zmiękczacz wody, mały zlew i wchodzi mi tam 2 tony pelletu. Trzecia tona w garażu obok. Wadą jest brak dostępności w moim rejonie (okolice Częstochowy). Barlinek, Stelmet - moim zdaniem strasznie drogi. Lokalni producenci robią kichę (dużo popiołu i 1,5x do 2x większe spalanie). Mam na oku jeszcze jednego dostawcę, ale go jeszcze nie testowałem.

    Generalnie polecam palenie pelletem, ale jak patrzysz na pieniądze, to niestety nic tańszego od węgla nie znajdziesz. Ja wolę dopłacić i mieć jako taki komfort. Nie zrywa mi się żadna zawleczka, nie ma tego brudu z węgla (jest natomiast taki pyłek drzewny).

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinezzz22 Zobacz post
    Mam kotłownię niecałe 12 m2 /osobny budynek/ i mieście się w niej 3 tony pelletu. Być może weszło by więcej, ale na razie nie chce testować wytrzymałości wylewki /pod nią jest styropian/.
    te 3 tony pelletu na ile miesięcy Ci starczy??

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    nowik86

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Racja, kupowanie pelletu w lokalnym składzie często kończy się właśnie zakupem pelletu marnej jakości z różnymi dziwnymi dodatkami. Ja stawiam u siebie na pellet Olimp ze Stelmetu. Wiem, że płacę za jakość i materiał najwyższej jakości i mam zagwarantowaną wartość opałową.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Martinezzz22

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał mazi07 Zobacz post
    te 3 tony pelletu na ile miesięcy Ci starczy??
    Nie jestem w stanie tego oszacować. Póki co grzeję tylko dorywczo, ponieważ jeszcze nie mieszkam i na razie nie ma wewnątrz żadnych prac, więc szkoda opału. Jednak gdy zagrzałem w domu do 20 st C na dole i ok 22-23 st C na górze to przy średniej temp na zewnątrz ok 1-2 st C temperatura w domu spada o 1 st C/dobę. Obliczenia teoretyczne dla mojego domu wskazują na zapotrzebowanie na ciepło rzędu 53 kWh/m2*rok /wyliczenia na http://cieplowlasciwe.pl /. Dom ok 200 m2. Wartość energetyczna pelletu wynosi 4,5-5,3 kWh /w zależności od rodzaju/Teoretycznie powinienem zużyć w granicach 2,5-3 ton. Muszę jednak jeszcze zmierzyć ciąg kominowy, bo wydaje mi się, że mam zbyt duży.
    Ostatnio edytowane przez Martinezzz22 ; 15-01-2014 o 10:39

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    seweryn22

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Ciechanów
    Posty
    70

    Domyślnie

    na stronie http://www.polishpellet.com/ jest kalkulator kosztów ogrzewania innymi źródłami energii możemy sobie porównać

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Piszą bzdury.
    - gaz ziemny cena 2,0 - 2,4 zł/m3, a nie 3,8 zł
    - propan cena 1,7 - 1,8 zł/litr a nie 2,6 zł
    - energia elektryczna cena 0,2 - 0,35 zł/ kWh w G12, przyjęli taryfę G11

    Nie podają jakie wartości opałowe dla poszczególnych nośników, sprawności kotłów i systemów grzewczych.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 18-01-2014 o 12:11

  13. #13

    Domyślnie

    zgadzam się piszą troche bzdurki nawet jeśli chodzi o pellet.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Andrez

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wasosz
    Kod pocztowy
    56-210
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam piec mcz red 35 kw 1425 kg na 98 dni ogrzewane narazie 106m2 pelet z barlinka przy stosowaniu innego nie firmowego 2x wiecej popiolu piec ma wbudowana zapalarke naczynie przeponowe i pompke
    Ostatnio edytowane przez Andrez ; 18-01-2014 o 12:49

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zioma54

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    witaj.ja posiadam piec tylko na pellet 25kw .200 m2 intalacja mieszana podłogowe plus grzejniki dwojka dzieci 3 lata oraz 1,6 lat 22,5 stopnia cały czas ,i spalam na miesiac 750 kg barlinka którego kupuje juz drugi sezon u tego samego dostawcy z łodzi jestem bardzo ale to bardzo zadowolony i jak ktos mi mowi ze jego kochany eco groszek jest super i ma prawie czysto to mi sie smiac chce bo mieszkałem w domu 140 m2 z piecem na eco i wiem czym to pachnie...za pelet płace 920 zł z dostawa mak kotłownie 11 m2 i pakuje do niej 5 ton pelletu ,,podajnik mam 250kg bo dopłaciłem do niego przy zakupie by wchodzic do kotlowni raz na 9-10 dni......polecam z reka na sercu to ogrzewanie i pellet barlinka...jak ktos chce foto kotłowni by zobaczyc z ciekawosci to chetnie wysle moj email [email protected]m ..

    Witam
    Mineło pare lat od ostatniego wpisu i troszke opisze doswiadczenia.
    Co do pelletu to nadal nie zmieniam zdania polecam w 100% a tych co buduja nowy dom i pakuja sie w eco groszek jest mi poprostu szkoda ze wybieraja taki syf w domu za taka cene jaka jest obecnie na rynku. Czystosc w kotłowni oraz wygoda to dwa podstawowe atuty pelletu nie wspomne ze piec sam mi sie rozpala po przerwie w dostawach prądu.Zmieniłem jedynie zdanie ze juz nie pale barlinkiem którym paliłem dwie zimy bo jest za drogi a znalazłem dwóch innych dostawców , jednego z piotrkowa ktory ma pellet po 660 zł lato 760 zima i jest Super oraz z miejscowosci Dzbanki kolo Szczercowa 750 bo maja tansze i juz sprawdzone.Piec mam 25kw Firmy Heiztechnic Pellet Duo i jest super,jedynie co wymieniałem to grzałki po 70 zł dwa razy bo co jakis czas padaja .Co do spalania to tak jak we wczesniejszym poście dalej jest tak samo ...Pozdrawiam tych co pala pelletem i sa zadowoleni.
    Ostatnio edytowane przez zioma54 ; 24-08-2016 o 20:24

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Martinezzz22

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    61

    Domyślnie

    Możesz podać namiary na prv na tego dostawcę z Łodzi?

    P.S. Z Twojego miesięcznego zużycia wychodzi ok 25 kg/24h. To by się zgadzało. U mnie na chwilę obecną /palę dorywczo od 1,5 m-ca/ wychodzi ok 28 kg/dobę. Piec pracuje bez podtrzymania /wyłączyłem/. W podtrzymaniu zżerał dwa razy tyle.
    Jedyny wniosek to taki, że zarówno Ty jak i ja mamy przewymiarowane piece. Ja mam zainstalowanego Defro Kompakt Pellet 22kW, ale już wiem, że nawet 16-ka była by za duża.
    Plus tego pieca taki, że może pracować z zapalarką /bez trybu podtrzymania/, wówczas prawie cały czas pracuje z wysoką sprawnością.
    Ostatnio edytowane przez Martinezzz22 ; 22-01-2014 o 09:37

  17. #17

    Domyślnie

    zioma54 to jaka jest Twoja różnica kwotowa jeśli chodzi o ogrzewanie pelletem a groszkiem??
    i drugie pytanie ktoś Ci polecił pellet tego producenta czy drogą prób i błędów wybrałeś tego??

  18. #18

    Domyślnie

    gizmolec - pellet to biomasa. Znaczy taki wysokoenergetyczny odpad. Masz kotły pod to np Brastalu. Tak więc palisz relatywnie tanim wysokoenergetycznym paliwem i śmiejesz się z tych co im jeden taki łysawy Rosjanin może zakręcić kurek to tak w skrócie.

  19. #19

    Domyślnie

    Mam kocioł na pellet i palę nim od roku. Chciałbym tu napisać o spostrzeżeniach wynikających z możliwości uzyskania praktycznej wiedzy na temat używania takiego rodzaju źródła ciepła. Po pierwsze żadne informacje ulotkowe przygotowywane przez producentów nie dają najmniejszego pojęcia o faktycznej eksploatacji. Kocioł ma pewnego rodzaju bezwładność cieplną, która podczas cieplejszych dni staje się zbędnym balastem. Kocioł musi chodzić na podtrzymaniu jeśli chce się mieć stałe ciepło i ciepłą wodę. Mój utrzymuje minimum 60oC i musi wyrzucać nadmiar ciepła po zakończeniu cyklu dogrzewania, aby nie dopuścic do przegrzania podczas wygaszania fazy palenia. Obowiązkowo czyszczenie raz na rok przez firmę, gdyż samemu nie usunie wszystkiego z zakamarków. Poza tym im bardziej skomplikuje się układ regulatorów i zaworów, to lepiej będzie wykorzystane ciepło. Piece mają zaawansowaną elektronikę i pokierują sprawnie wszelkimi zaworami regulacyjnymi i pompami. Jednak żeby spać spokojnie, to chyba trzeba mieć awaryjne ogrzewanie. Prawie nikt nie pisze o wkładzie do komina lub kominie dwupłaszczowym. Bez tego pewna jest rozsypka ściany, szczególnie w strefie przedkominowej w przypadku dużych mrozów i skraplania. Ale ogólnie chyba warto takie ogrzewanie zainstalować.

  20. #20

    Domyślnie

    Pozwolę sobie odświeżyć temat, rodzice chcą wymienić w domu piec, wcześniej palili na węgiel, ale wiek już nie ten i ciężko im w ten sposób ogrzać duży dom, piszecie że te najtańsze pellety są słabej jakości, to jakie polecacie?? Czy rzeczywiście można z tego popiołu robić nawóz dla roślin (rodzice mają ogród warzywny)

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony