dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 73
  1. #41

    Domyślnie

    Piszesz że możesz dowolną ilością napełnić basen .Zeby zagrzać 7000l do gorącej jak piszesz ok 60C bo tyle ma gorąca woda to trzeba z 50m2 solków czyli 25 sztuk paneli ostatnio tyle widziałem na szpitalu . Pierdolisz facet farmazony
    Ostatnio edytowane przez Adik50 ; 21-07-2015 o 21:39

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja miałem na dachu dwa kolektory, Hewalexa.
    Wg odczytu ze sterownika w najbardziej upalne, słoneczne śni dawały całe 5.5 kWh dziennie...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adik50 Zobacz post
    Piszesz że możesz dowolną ilością napełnić basen .Zeby zagrzać 7000l do gorącej jak piszesz ok 60C bo tyle ma gorąca woda to trzeba z 50m2 solków czyli 25 sztuk paneli ostatnio tyle widziałem na szpitalu . Pierdolisz facet farmazony
    Nie wiem jak Ty ale ja bym dziecka nie wsadził do wody o temperaturze 60oC. Ja w najbardziej upalne dni dochodzę do 35kWh dziennie.

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Kolektory słoneczne - tak czy nie?
    Z moich obliczeń (grzeję CWU latem kotłem na pelety) przy 3-4 osobach biorących zazwyczaj 1 prysznic na dzień, zwrot kosztów kolektora słonecznego jest po 20-25 latach
    A nie pomyliły się Tobie rachunki? Mnie stopa zwrotu jednak wychodzi szybciej. Jak obliczyłeś te 25 lat?
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  5. #45
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    estifer

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-922
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja miałem na dachu dwa kolektory, Hewalexa.
    Wg odczytu ze sterownika w najbardziej upalne, słoneczne śni dawały całe 5.5 kWh dziennie...
    - no to było coś nie tak... bo powinny spokojnie dawać 3 do 3,5 kWh dziennie na każdy 1 m2. Albo nieodpowiednie nastawy (przepływ, różnica temperatur), albo jakieś niedomagania (powietrze), albo co najbardziej prawdopodobne - złe bilansowanie uzysków ciepła w sterowniku.
    - powodów może wiele, większość łatwo można zdiagnozować

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja miałem na dachu dwa kolektory, Hewalexa.
    Wg odczytu ze sterownika w najbardziej upalne, słoneczne śni dawały całe 5.5 kWh dziennie...
    To coś nie tak miałeś. Ja mam 3 szt Hewalexa (czarny chrom) i bez problemu osiągają 20kWh w słoneczne dni.

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A nie pomyliły się Tobie rachunki? Mnie stopa zwrotu jednak wychodzi szybciej. Jak obliczyłeś te 25 lat?
    Grzanie ciepłej wody użytkowej kosztuje mnie około 100 zł/miesiąc - czyli 500-600 zł za rok (kocioł na pelety, lub prąd w II taryfie).
    Ile lat musi minąć żeby mi się zwróciła instalacja za 15 tys? I ile lat gwarancji dają na takie instalacje?
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Grzanie ciepłej wody użytkowej kosztuje mnie około 100 zł/miesiąc - czyli 500-600 zł za rok (kocioł na pelety, lub prąd w II taryfie).
    Ile lat musi minąć żeby mi się zwróciła instalacja za 15 tys? I ile lat gwarancji dają na takie instalacje?
    Jezeli tylko te czynniki bierzesz pod uwagę to faktycznie, ja jednak biorę tych czynników więcej rozpatrując stopę zwrotu.
    A tak na marginesie kocioł na pellet utrzymuje 24/h żar?
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Jezeli tylko te czynniki bierzesz pod uwagę to faktycznie, ja jednak biorę tych czynników więcej rozpatrując stopę zwrotu.
    A tak na marginesie kocioł na pellet utrzymuje 24/h żar?
    A co w skład tej stopy jeszcze wchodzi?
    Kocioł na pellet utrzymuje 24/h żar
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    A co w skład tej stopy jeszcze wchodzi?
    Kocioł na pellet utrzymuje 24/h żar
    A nie wpadłeś na to że zakładając stałe zużycie przez 20lat energi na CWU dzisiaj to cię kosztuje 500zł rocznie, w przyszłym np 520zł, za 10 lat 800zł...
    Jest coś takiego jak coroczne podwyżki...
    Jak chcesz wiedzieć jak się takie rzeczy profesjonalnie liczy to poszukaj sobie w internecie programu kolektorek 2.0. Z tego co pamiętam to tam było wszystko uwzględnione łącznie ze jakimiś stopami dyskontowymi itp.

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    A nie wpadłeś na to że zakładając stałe zużycie przez 20lat energi na CWU dzisiaj to cię kosztuje 500zł rocznie, w przyszłym np 520zł, za 10 lat 800zł...
    Jest coś takiego jak coroczne podwyżki...
    Jak chcesz wiedzieć jak się takie rzeczy profesjonalnie liczy to poszukaj sobie w internecie programu kolektorek 2.0. Z tego co pamiętam to tam było wszystko uwzględnione łącznie ze jakimiś stopami dyskontowymi itp.
    A nie wpadłeś na to że zakładając stałe zużycie przez 20lat energi na CWU dzisiaj to cię kosztuje 500zł rocznie, w przyszłym np 490zł, za 10 lat 400zł ? Inflacja jest zjawiskiem normalnym i nie ma wpływu na realny koszt. A opał może równie dobrze tanieć jak drożeć.
    A za kolektory muszę dzisiaj wyłożyć 15 tys, zamiast je trzymać na lokacie i patrzeć jak procentują.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  12. #52

    Domyślnie

    No kase trzymać na lokacie z oprocentowaniem 2,6% w skali roku ( -19% podatek od zysków ). Policzmy
    15000 + 2,6% = 390 PLN zysku w skali roku
    390 PLN - 19% = 315 PLN zysku w skali roku
    z lokaty opłaciłeś 3 miesiące ogrzewania cwu prądem

    Faktycznie patrze jak procentuje Twoja lokata, i oczom nie wieże że mogłeś napisać takie brednie.
    Ale jedni lubią pomarańcze a inni jak im nogi śmierdzą ja wybrałem kolektory a za kilka miesięcy pakuje się dodatkowo w fotowoltanikę.

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    No kase trzymać na lokacie z oprocentowaniem 2,6% w skali roku ( -19% podatek od zysków ). Policzmy
    15000 + 2,6% = 390 PLN zysku w skali roku
    390 PLN - 19% = 315 PLN zysku w skali roku
    z lokaty opłaciłeś 3 miesiące ogrzewania cwu prądem

    Faktycznie patrze jak procentuje Twoja lokata, i oczom nie wieże że mogłeś napisać takie brednie.
    Ale jedni lubią pomarańcze a inni jak im nogi śmierdzą ja wybrałem kolektory a za kilka miesięcy pakuje się dodatkowo w fotowoltanikę.
    Moze nie brednie, ale zbytnie uproszczenia.
    Aktualnie najtanszym inwestycyjnie sposobem przygotowania cwu jest 100% wykorzystanie II taryfy. Zadna instalacja solarna nie zapeewni nam 100% pokrycia w ciągu roku. Dla zuzycia 15 m3 zwu miesiecznie zuzycie cwu to ok 6 m3 koszt przygotowania 6 m3 w II taryfie G12w tauron to ok 800 zl (ok 42 kWh/m3 dT=35 oC (z 10 do 45 oC)
    koszt przy instalacji solarnej przy 75% pokryciu roku (??) plus koszt pradu do zasilania pompy i elektroniki to ok 200-220 zł
    Róznica to ok 590 zł/rok. Zwrot co najmniej po 20 latach przy uwzglednieniu braku jakichkolwiek kosztów zwiazanych z naprawą i serwisem.
    Rozwiązanie dla hobbistów i pasjonatów, calkiem nieopłacalne dla 2-3 osób. To samo przy obecnych cenach dotyczy fotowoltaiki. W przyszłosci kto wie, moze koszty instalacyjne spadną do poziomu opłacalnosci.

  14. #54
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    No kase trzymać na lokacie z oprocentowaniem 2,6% w skali roku ( -19% podatek od zysków ). Policzmy
    15000 + 2,6% = 390 PLN zysku w skali roku
    390 PLN - 19% = 315 PLN zysku w skali roku
    z lokaty opłaciłeś 3 miesiące ogrzewania cwu prądem

    Faktycznie patrze jak procentuje Twoja lokata, i oczom nie wieże że mogłeś napisać takie brednie.
    Ale jedni lubią pomarańcze a inni jak im nogi śmierdzą ja wybrałem kolektory a za kilka miesięcy pakuje się dodatkowo w fotowoltanikę.
    I też Ci sie tak szybko ta fotowoltaNika zwróci?
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Moze nie brednie, ale zbytnie uproszczenia.
    Aktualnie najtanszym inwestycyjnie sposobem przygotowania cwu jest 100% wykorzystanie II taryfy. Zadna instalacja solarna nie zapeewni nam 100% pokrycia w ciągu roku. Dla zuzycia 15 m3 zwu miesiecznie zuzycie cwu to ok 6 m3 koszt przygotowania 6 m3 w II taryfie G12w tauron to ok 800 zl (ok 42 kWh/m3 dT=35 oC (z 10 do 45 oC)
    koszt przy instalacji solarnej przy 75% pokryciu roku (??) plus koszt pradu do zasilania pompy i elektroniki to ok 200-220 zł
    Róznica to ok 590 zł/rok. Zwrot co najmniej po 20 latach przy uwzglednieniu braku jakichkolwiek kosztów zwiazanych z naprawą i serwisem.
    Rozwiązanie dla hobbistów i pasjonatów, calkiem nieopłacalne dla 2-3 osób. To samo przy obecnych cenach dotyczy fotowoltaiki. W przyszłosci kto wie, moze koszty instalacyjne spadną do poziomu opłacalnosci.
    Nie dodałeś jeszcze tych wyliczonych tak pieczołowicie przez kolege procentów. Licząc wg kolegi 315 PLN zysku na lokacie, na solarach jesteś 590-315= 275 PLN do przodu.
    O wymianie zdegradowanego płynu, czy jego uzupełnianiu nie wspominając
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    Nie dodałeś jeszcze tych wyliczonych tak pieczołowicie przez kolege procentów. Licząc wg kolegi 315 PLN zysku na lokacie, na solarach jesteś 590-315= 275 PLN do przodu.
    O wymianie zdegradowanego płynu, czy jego uzupełnianiu nie wspominając
    Nie liczyłem tego az tak super dokładnie, bo musiałoby byc to spore opracowanie. Jednak jakby nie liczyc to opłacalnosci nie widzę, to samo dotyczy pomp ciepła cwu i fotowoltaiki na obecnym poziomie kosztów. Gdy one spadną to bedzie opłacalnosc.
    Co do procentów to nie tak, nie bedzie 315 zł poniewaz liczymy % od róznicy nakładów inwestycyjnych, co nie zmienia faktu ze okres zwrotu jest co najmniej tak długi jak czas uzytkowania tej instalacji.

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    No kase trzymać na lokacie z oprocentowaniem 2,6% w skali roku ( -19% podatek od zysków ). Policzmy
    15000 + 2,6% = 390 PLN zysku w skali roku
    390 PLN - 19% = 315 PLN zysku w skali roku
    z lokaty opłaciłeś 3 miesiące ogrzewania cwu prądem

    Faktycznie patrze jak procentuje Twoja lokata, i oczom nie wieże że mogłeś napisać takie brednie.
    Ale jedni lubią pomarańcze a inni jak im nogi śmierdzą ja wybrałem kolektory a za kilka miesięcy pakuje się dodatkowo w fotowoltanikę.
    Jakie brednie? Jeśli ktoś na budowę domu (z kolektorem) bierze kredyt to te 15 tys. za instalację wychodzi mu jeszcze drożej. Ale rzeczywiście jak ktoś lubi kosztowne inwestycje w "darmową" energię ta jest w sam raz dla niego.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  18. #58

    Domyślnie

    Aaaa czyli dla Ciebie normalnym jest wzięcie kredytu na dom, kolektory słoneczne, urządzenie i wyposażenie domu oraz do kompletu na samochód? Żonie kieckę kupujesz też za debet na karcie płatniczej
    Tak sobie myślę muszę być nieźle pokręcony, że do dnia dzisiejszego żyje bez żadnego kredytu, a nawet limitu w rachunku - uprzedzając pytanie nie pracuje, moja żona też nie pracuje... i lubię te kosztowne inwestycje w darmową energię, właśnie z tego samego powodu wcześniej wspomniałem o fotowoltanice.

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Te słynne dopłaty do kolektorów słonecznych właśnie polegały na otrzymaniu kredytu na zakup i montaż instalacji.
    Jak by nie liczyć, w moim przypadku, założenie markowych kolektorów przez firmę byłoby zupełnie nieopłacalne.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  20. #60

    Domyślnie

    Jak najbardziej masz rację polegały na wzięciu kredytu, jednak nie było najmniejszego problemu ze spłaceniem kredytu zaraz po otrzymaniu dofinansowania. W ten sposób ja kredyt wziąłem na dokładnie 1 miesiąć Jeśli dla Ciebie jest to nieopłacalne może powinieneś przemyśleć czy warto brać prysznic / kąpiel w ciepłej wodzie?

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony