dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 96
  1. #61
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    A kto bogatemu zabroni

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Jeżeli wtrącić się mogę ... trochę kiepskie te obliczenia ...
    Z 1-go kg drewna przyjmijmy że te książkowe 4,2 kWh uzyskamy ... ale w labolatorium oczywiście ... a określając sprawność paleniska na nieco zawyżonym (żeby nie było ...) poziomie rzędu 80 %, to wychodzi jak byk te 3,36 kWh.
    To z całego paleniska ... a spróbujmy podzielić teraz teoretycznie (bo producent nie podaje tego) tą energię na bezpośrednie wypromieniowanie przez szybę i na korpus ... szacuję ostrożnie (bazując na podobnych konstrukcjach innych producentów, że jest to 40 % (przeszklenie boczne dużej powierzchni) do 60 % (reszta korpusu i czopucha wkładu).
    Pozostaje nam zatem nie 3,36 kWh a raptem 60 % tego, czyli po zaokrągleniu 2,02 kWh.
    Ile z tych 2,02 kWh energii zdoła pochłonąć 1m2 wymiennika z miedzi oplecoonego wokół 1/4 - 1/3 pozostałej powierzchni korpusu paleniska ... ???
    A niech stracę ... przyjmę że wszystko ... choć to bzdurą jest przecież ...
    I do prostej sprawy dochodzimy ... ile może ważyć załadunek drewna pod sam "sufit" wkładu, którego ilość określiłem w moim ostatnim poście nowo stworzoną na potrzeby tej dyskusji jednostką objętościową mianującą się od dzisiaj określeniem "ło kurva" ... ???
    No jak bym był laikiem powiedział bym ... nie wiem ... ale laikiem nie jestem ... tylko leśnikiem z kilkunastoletnim stażem zawodowym ... i wiem że grabina z kawałkiem modrzewia na górze (no dobra ... może to sosna, bo zdjecie przekłamywać może) w tej ilości będzie ważyć 8-10 kg ...suchą będąc i w dodatku nieco popruchniałą (zgnilizna twarda ino przesuszona nieco - vide kawałki w drugim rzędzie i na górze samej ...).
    Czyli mamy raptem 16 - 20 kWh energii na wejściu do układu ... i to myślę nawet są dane sporo zawyżone mając na uwadze to co wcześniej przyjąłem (całkowity odbiór do wężownicy energii z korpusu wkładu) ... a przecież wiemy że tak nie jest ...
    Sangoku ... skąd zatem wzięły Ci się te 36,75 kWh energii odzyskanej w buforze samym, skoro prostymi obliczeniami pokazałem właśnie że bajkowym będzie nawet połowa tego ?
    Nie przeczę - całkowita ilość energii w układzie bęzie dużo większa ... stąd z resztą jak sam zauważyłeś te 27 stopniw salonie ... ale jak sam napisałeś ... ineteresuje nas w tej chwili to co można do wody uzyskać ...
    Lipa panie ... lipa ... Adam, który ową wężownicę Ci robił ( z tego co się zorientowałem) podobne obliczenia zrobi Ci pewnie od ręki ... lub na kolanie ...
    Wężownica sama w sobie nie jest rzeczą złą ... jako dodatkowe i okazjonalne raczej źródło ciepla. Ale na względzie mając bufor do jego naładowania błędem jest oparcie go na takiej konstrukcji grzewczej - będzie zawsze za słaba, a jej skutkiem ubocznym też zawsze będzie to że w salonie saharyjskie raczej warunki panują zamiast komfortu cieplnego ...
    Każde jedno palenisko z płaszczem wodnym ... nawet cieńkie konstrukcyjnie ... było by lepszym od 1-go m2 miedzi w rurkach w Twoich warunkach (rym się nam sam złożył co byś drewna wnet dołożył ... )
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 23-11-2015 o 22:53
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A kto bogatemu zabroni
    Straż Miejska. jest zakaz palenia śmieci i opakowań z całkowitą dowolnością interpretacji tego zakazu.

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurgonka Zobacz post
    Straż Miejska. jest zakaz palenia śmieci i opakowań z całkowitą dowolnością interpretacji tego zakazu.
    Racja. Ja bym nawet pod pręgierz postawił jak za dawnych czasów. Pewnie w koncu odniosłoby to skutek...taki jak zabieranie prawka za prędkość

    Pytanie jak karać tych co bzdury piszą?! Specjalny karton to nie śmieć, tym bardziej sklejony papierową taśmą i z napisami specjalną farbą. To świadome działanie ludzi, którzy mają prawdziwą wiedzę o ekologii.

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    A więc "po uważaniu" czy może masz certyfikat wystawiony przez?.
    Przepis o paleniu śmieci jest bzdurą jeśli nie przewiduje norm badania spalin. 99% palących wie, że śmiecie które oni palą mogą byś palone, przecież tak powiedział "szwagier"

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurgonka Zobacz post
    A więc "po uważaniu" czy może masz certyfikat wystawiony przez?.
    Przepis o paleniu śmieci jest bzdurą jeśli nie przewiduje norm badania spalin. 99% palących wie, że śmiecie które oni palą mogą byś palone, przecież tak powiedział "szwagier"
    Bredzisz...Papier to rozdrobniona miazga drzewna. Kartony mają atesty niemieckie i skandynawskie...Tylko w Polsce wiedza na temat ekologii jest jeszcze w lesie, stąd różne dziwne protesty...

  7. #67
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Protesty biorą się z niewiedzy i przeświadczenia o własnej omnipotencyjnej. Właśnie się dowiedziałem: Papier=drzewo na co są atesty niemieckie i skandynawskie.
    Żartuje, lecz uważam, ze tylko badanie spalin (tu i teraz) może pozwolić na karanie, zakazy. Lecz to wymaga wiedzy a nie własnego przekonania.

  8. #68

    Domyślnie

    Forest dziękuję za wpis. Poprawiłeś mi dzisiaj nim humor i piszę bez cienia ironii. Włożyłeś wysiłek i swój czas na merytoryczny wpis, są widać jeszcze ludzie, z którymi można podyskutować merytorycznie

    Zanim odniosę się do wyliczeń słowem wstępu chciałbym sprostować. Mój kominek nie jest głównym źródłem energii w buforze (ma ich jeszcze 2). I ja i żona bardzo lubimy palić w kominku. Wiedzieliśmy, że będziemy to robić dość często więc powstał pomysł odzyskiwania choć drobnej części energii jaka tam będzie powstawała. Mowa jest o tym od początku, choć niektórzy nie potrafią tego zrozumieć ( nie wiem, może mają na głowie tych 50 uczniów i już nic się tam więcej nie mieści ). Od Adama nie dostałem ( bo i nie prosiłem) żadnych obliczeń z uwagi na to co napisałem powyżej.

    Obliczenia. Nie ważyłem drewna ze zdjęcia, ale ufam Twojemu doświadczeniu (był to czysty grab, ale różnica 1 kg w tę czy w tamtą stronę nie ma wpływu na Twoje obliczenia).
    W moich wyliczankach jedynym założeniem była przepustowość pompy - o tym za chwilę.
    Energia potrzebna do podgrzania 1l wody o 1 st. C to dokładnie 4200 dżuli dalej jest już prosto.

    Δtemperatury * 4200J * czas pracy pompy * wydajność pompy = energia uzyskana

    Pierwszą wartości znam (są termometry) - załóżmy mniej, nie 35 a 30 st. C. Brakuje mi tylko wydajności pompy. Mam oczywiście fiszki z wykresami na odpowiednich nastawach. Dla pewności zadzwoniłem nawet do grundfosa i gadałem z product managerem odpowiedzialnym za konkretnie moją pompę. Policzyliśmy opory w instalacji i wyszło nam, że na 1 biegu pompa powinna pompować ok 1 m3 na godzinę. Dla pewności policzyłem czas "wymiany" wody ciepłej na zimną na początku grzania - jest to około 15 sekund. Mając tą daną długość oraz przekrój rurki miedzianej (fi15) również można wyliczyć ile wody pompa wymienia w ciągu tych 15 sekund. Obie wyliczanki pokrywają się. Czyli pompa pompuje ok 1 m3 na godzinę. W swoich obliczeniach przyjąłem dużo mniej bo 0,6 m3 na godzinę. Kurcze dalej nie widzę błędu u siebie, ale ciąć się nie dam.

    30 * 4200 J * 1,5h * 0,6m3/h = 113 400 000 J = 31,5 kWh


    Forest a powiedź mi czy i jak bardzo można by z takiego wkładu drewna ogrzać płaszczem wodnym bufor?
    Piotr pisze, że tym ze zdjęć (swoją drogą fajny patent z tymi opakowaniami) ogrzał 300m2 i coś tam jeszcze. Nie twierdzę, że moje obliczenia są dobre. Patrząc na Twoje rzeczywiście wyglądają na słabe, ale może to trzeba liczyć jeszcze inaczej.

    Dlatego pisałem, że nigdzie nie natknąłem się na konkretne obliczenia kominków z PW - miałbym punkt referencyjny.

    p.s
    Forest czy przytkanie rusztu u mnie to dobry pomysł?

    p.s. 2
    Dyskusja o opakowaniach jest pasjonująca aczkolwiek nie koniecznie wiąże się z tematem
    Ostatnio edytowane przez songoku_xxx ; 24-11-2015 o 09:09

  9. #69
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar orcio_kr
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    32-082
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    taka brudna szyba ... wstyd

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał orcio_kr Zobacz post
    taka brudna szyba ... wstyd
    Miałbym Romotopa, byłaby czysta...

  11. #71
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    W żabiej woli możesz zawsze kupić. Może i w montażu pomogą.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Musi być z opcją na plasterki...

  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Brak wiedzy = ironia? Zrób przy okazji próbę gdy w kominku zostanie resztka ognia zgarnij żar na środek paleniska i połóż na tym plasterek drewna, obserwuj. Przy innej okazji zrób to samo tylko połóż na żar szczapę, której końce będą sterczały poza żar. I to wszystko.

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurgonka Zobacz post
    Brak wiedzy = ironia? Zrób przy okazji próbę gdy w kominku zostanie resztka ognia zgarnij żar na środek paleniska i połóż na tym plasterek drewna, obserwuj. Przy innej okazji zrób to samo tylko połóż na żar szczapę, której końce będą sterczały poza żar. I to wszystko.
    Ironia lub żart...Jak kto woli. Natomiast uwaga o braku wiedzy to zapewne wyraz szacunku po Twojemu?

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Brak wiedzy u mnie = możliwość nauki, rozwoju. Brak wiedzy u innych = ?
    Chyba przesadzam ze skrótami myślowymi.

  16. #76
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ktototaki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    583

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Ironia lub żart...Jak kto woli. Natomiast uwaga o braku wiedzy to zapewne wyraz szacunku po Twojemu?
    umówcie się na flaszeczkę poza forum i zakopcie topór wojenny
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  17. #77
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Na wystawie same piece i zduństwo, a za węgłem we własnej chałupie osmalona skrzynka oblana dookoła wodą, ma to chociaż jakiś dolot i szczelne palenisko ?
    Nie trzeba było tego wcale publikować, teraz forumowa publika będzie dzwonić z zapytaniami o czarne kominki z płaszczem, kto wie czy nie reaktywują CTM
    Lechosław Kierzkowski.

  18. #78

    Domyślnie

    PANOWIE!

    Czy możemy nie robić z kolejnego wątku śmietnika? Wiem, że każdy chce mieć ostatnie słowo, ale.... na wstrzymanie zaaplikować proszę

    A tym czasem czy mógłby mi ktoś (użytkownik kominka z PW) odpowiedzieć na pytanie ile by był wstanie ogrzać wody wkładem drewna o rozmiarze "ło kurva" pokazanym na zdjęciu?

    Chodzi mi o Wasze doświadczenia. Chciałbym mieć punkt referencyjny.
    Z góry dzięki za konstruktywną i rzeczową odpowiedź

  19. #79

    Domyślnie

    To będzie zależało od sprawności kominka. Napisz jak dużą masz komorę spalania (długość, szerokość, wysokość) to napiszę Ci z własnego doświadczenia...

    i udostępnij jeszcze raz zdjęcie...

  20. #80

    Domyślnie

    Ja włożyłem to:
    https://goo.gl/photos/qGhfUVp9Hh8N3V4N8

    Mi raczej chodzi o Wasze doświadczenia z Waszych kominków. Moje zdjęcje ma tylko obrazować ile drewna zużyłem.
    Forrest fachowym okiem ocenił na ok 10. kg grabiny.


    dzięki

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony