dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 13
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 260
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Jak dostają jeść to nigdzie nie pójdą
    A jednak zniknęły i od tygodnia nikt ich nie widział

    Na budowie kolejne etapy realizowane. Wspominałem już, że mamy POŚ:



    Hydraulicy czekają na dobrą pogodę żeby dokończyć montaż systemu rozsączania wody z rynien (zakopanie koszy) i podpięcie wody z pompy głębinowej do domu i będziemy mieli komplet większych prac ziemnych. Zostaną prace instalacyjne w domu a więc hydrofor, stacja uzdatniania wody, Odzyskwa itp.

    A ja powoli kończę uszczelnianie okien kolankowych w warstwie ocieplenia, czego firma Roto nie potrafiła ogarnąć. A więc Panowie z firmy Roto, oto krótki tutorial.
    Opiszę jak ja to robiłem a robiłem to pierwszy raz w życiu więc liczę na "efekt pierwszego razu"
    Zakupiłem:
    - taśmę paroszczelną i paroprzepuszczalną WTI marki Pro-Tape (posiadają aprobatę ITB)
    - pianę niskoprężną o niskiej lambdzie Tytan 2020
    - fartuch epdm Illbruck
    - klej do epdm w kiszce Illbruck
    - styropian ekstrudowany na węgarki

    Przykleiłem do ramy okna taśmy, paroprzepuszczalną od zewnątrz a paroszczelną od wewnątrz. Tutaj uwaga do specjalistów od montażu okien dachowych, którzy uciekli z naszego placu budowy: nie trzeba się uczyć na pamięć, podpisane są Inside oraz Outside. No, niestety wymagana jest podstawowa znajomość języka obowiązującego w Unii Europejskiej, do której należymy.
    Następnie przykleiłem do warstwy ocieplenia taśmę zewnętrzną:



    Potem wróciłem do wewnątrz i po ustaleniu pionów ramy okna kolankowego, zapianowałem szczelinę między ramą i warstwą izolacji. Po wyschnięciu piany przykleiłem taśmę wewnętrzną, posiłkując się klejem do epdm. Rozpuszczalnik zawarty w kleju na chwile przed odparowaniem lekko podtapiał styropian co ułatwiło gładkie spojenie taśmy z otworem okiennym. Potem przeleciałem klejem spoinę, jeszcze raz dla pewności. Na tym etapie zorientowałem się, że można było kupić taśmę bez tych butylowych taśm klejących, no ale została wiedza na przyszłość.





    Na zewnątrz przykleiłem fartuch epdm żeby zabezpieczyć dół okna przed ewentualnymi przeciekami pod parapetem. Górę fartucha wywinąłem na ramę okna a dół wywinąłem poniżej linii okna tak jak to zostało wykonane przez fachowców przy oknach aluminiowych w całym domu. Fartuch klejony do izolacji klejem do epdm. Następnie na boki przykleiłem styropian xps tak aby nachodził na ramę okna. Wygląda to tak:



    Tutaj widać na węgarku łączenie płyt xps ale zrobione to zostało z zamkiem. Nie chciałem marnować odpadów. Mamy przecież oszczędzać energię w ogóle a nie tylko w domu



    Jednocześnie panowie od wentylacji i ogrzewania kontynuowali swoje prace. Pojawiły się więc grafitowe maty grzejne podtynkowe:







    Hmmm, miało być z Włoch a nie z Rumunii - ach ta UE



    Przy okazji zaczęli znosić kanały flexowe do rozprowadzenia wentylacji na strychu:



    Wspominałem już wcześniej o matach grzejnych, w których wykorzystane są niemetalowe przewody. Chcieliśmy zmniejszyć obecność pól elektromagnetycznych w domu. Skoro chcemy mieszkać w domu energooszczędnym to oprócz ekonomii musimy pomyśleć także o zdrowiu i ekologii. Takie jest moje zdanie. Z tego też powodu ograniczamy liczbę urządzeń bezprzewodowych. Sieć informatyczna jest na skrętce, podstawowa inteligencja budynku też. Nie da się, rzecz jasna, ze wszystkiego zrezygnować w domu "elektrycznym" ale można to negatywne oddziaływanie ograniczyć. Wszak wynosimy się z miasta do zagłębia sadowników, bliżej natury

    Dla zainteresowanych, cały system ogrzewania podłogowo-ściennego kosztował będzie ok 24 tys zł za moc 5811W. Dużo i nie, zależy jak na to patrzeć. Kable grzejne metalowe odpadły w przedbiegach z uwagi na to co pisałem powyżej. Czyli co mamy innego? Większość osób, z którymi rozmawiam twierdzi, że grzanie wodne z buforem zasilanym pompą ciepła wyszłoby taniej. Nie jestem pewny. Po pierwsze, na pewno wodne grzanie wymaga większego zaangażowania ekipy i środków bo sam bym tego nie zrobił, no może rozprowadzenie rurek ale to w ostateczności. Po drugie PC zajęła by jakiś metraż w domu a więc trzeba do kosztu PC i bufora doliczyć koszt przynajmniej dwóch metrów kwadratowych w wykończonym domu. Doliczmy też koszt serwisu pompy ciepła (awarie jakichś elektrozaworów, sprężarki itp). Do tego dochodzi jednostka zewnętrzna, która, mimo mojego wysokiego progu tolerancji na wygląd urządzeń okołodomowych, nie mogła by stać na mojej działce. Dlaczego? Ponieważ już jeden grat będzie stał - inwerter do fotowoltaiki Kotły gazowe czy inne pelletowe nawet nie mogą być brane pod uwagę (założenie - dom bez kominów, jakichkolwiek). Musiałbym więc mieć pompę ciepła gruntową a to wyszło by na pewno drożej od mat grzejnych. Tak więc mamy wyprowadzony dowód, z moimi warunkami początkowymi na to, że nasze elektryczne maty grzejne nie są takie drogie jak się początkowo wydaje.

  2. #62

    Domyślnie

    A nie chodziło o bufor zasilany grzałkami w II taryfie? Bo jednak bufor zasilany PC, to raczej rzadkie rozwiązanie.

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A nie chodziło o bufor zasilany grzałkami w II taryfie? Bo jednak bufor zasilany PC, to raczej rzadkie rozwiązanie.
    Chyba nie. Ja buforem nazywam zasobnik z wodą, w którym utrzymywana jest zadana temperatura.

  4. #64
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Firmą stawiającą dom jest producent systemu. Co do porównania kosztów to ciężko mi to oceniać bo nie mam doświadczenia w tradycyjnym murowaniu. Poza tym koszty budowy w sensie drożej/taniej to indywidualna sprawa. Ciężko jest wycenić zaoszczędzony czas w stosunku do tradycyjnych metod stawiania domu. Dla każdego czas ma inną wartość
    Hej, wiem że robię archeologiczny odkop... ale najpierw się przywitam - Mysłąw wita w Twoim dzienniczku

    Mam pytanie - chcesz powiedzieć że robisz w technologi Polski IZODOM?

    Miałem robić w tej technologii, ale porównanie kosztów nie wyszło za dobrze... stan SSO bez pokrycia dachu, kosztował w wycenie i po negocjacjach tyle, ile planuję wydać na stan deweloperski (coraz bliżej) i to wraz z instalacjami i oknami... więc albo coś się niesamowicie zmieniło w ciągu niecałego roku, i ceny spadły na łeb na szyję, albo zacnie płacisz Oczywiście nic mi do tego, tylko znam innych producentów tego systemu i one są tańsze nawet z transportem materiału i doradztwem/projektem. Np. są firmy produkujące takie same bloki i ten sam system (per analogia) z Austrii i z Węgier.

    Przy wycenie samego materiału - produkt z Austrii był tańszy o 10-12% niż nasz krajowy, a towar z Węgier wraz z transportem w postaci 3 tirów (na mój dom) z centrum Węgier pod Warszawę wychodził taniej ponad 20%... a mimo to koszty mnie poraziły... i jakoś nie mówił do mnie argument "gotowej fasady i izolacji".

    Jakkolwiek trochę Ci zazdroszczę, że jednak poszedłeś w ten produkt, chata super, prezentuje się zacnie i elegancko i życzę powodzenia przy dalszych pracach

    Przy okazji - zdradzisz (może być na PW) koszt rekuperacji?

    Mysław
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  5. #65
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ah, ah.. i jeszcze jedno pytanie - zdradzisz, na jakie uchwyty i jak, mocowałeś fotowoltaikę i instalację odgromową do blachy na klik?
    Mam to samo tylko pod marką RUKKI i szukam rozwiązania... (rozumiem, że na ścianach wtapiałeś rurkę elektryczną do zwodów odgromowych, czy zwykłą elektryczną łączoną kielichowo?

    Mysław
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  6. #66

    Domyślnie

    Cześć. To na twój dziennik trafiłem jakiś czas temu i nie mogłem sobie przypomnieć, dzięki Zainteresowała mnie wtedy bryła.
    Odpowiem od tyłu:
    - co do klem do rąbka to widziałem je ale nie zrobiłem zdjęć i z pamięci nie odtworzę. Może z okna dachowego da się zrobić, zobaczę. Wiem na pewno, że zażyczyłem sobie zabezpieczenie rąbka przed gwintem śrub ściskających klemy (klemy są niskie i śruby niemal dotykają do rąbka) i zostało to wykonane.
    - w styropianie leci rurka do zwodów odgromowych
    - co do kosztów materiałów Izodomu to porównywałem tylko z Eco Pass House bo od początku zakładałem ściany z izolacją po obu stronach i z rabatem zimowym wyszło lepiej w Izodomie. Jednakże nie sprawdzałem producentów w innych krajach bo nie wiedziałbym jak to ogarnąć samemu a żadnej ekipie zwykłych murarzy bym tego nie dał do składania. Dlatego, godząc się na droższy produkt, wybrałem łatwiejsze dla siebie rozwiązanie czyli materiał i ekipa od producenta.
    - koszt rekuperacji z glikolowym wymiennikiem ciepła (odwiert 100m) z nagrzewnicą, sterowaniem, kanałami flex i jonizatorem powietrza, z montażem to ok. 40tys. Dużo ale sam GGWC jest drogi a i dom jest spory więc przewodów wentylacyjnych i osprzętu dużo, co za tym idzie także robocizny więcej.

  7. #67
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Lightbulb

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Cześć. To na twój dziennik trafiłem jakiś czas temu i nie mogłem sobie przypomnieć, dzięki Zainteresowała mnie wtedy bryła.
    Odpowiem od tyłu:
    - co do klem do rąbka to widziałem je ale nie zrobiłem zdjęć i z pamięci nie odtworzę. Może z okna dachowego da się zrobić, zobaczę. Wiem na pewno, że zażyczyłem sobie zabezpieczenie rąbka przed gwintem śrub ściskających klemy (klemy są niskie i śruby niemal dotykają do rąbka) i zostało to wykonane.
    - w styropianie leci rurka do zwodów odgromowych
    - co do kosztów materiałów Izodomu to porównywałem tylko z Eco Pass House bo od początku zakładałem ściany z izolacją po obu stronach i z rabatem zimowym wyszło lepiej w Izodomie. Jednakże nie sprawdzałem producentów w innych krajach bo nie wiedziałbym jak to ogarnąć samemu a żadnej ekipie zwykłych murarzy bym tego nie dał do składania. Dlatego, godząc się na droższy produkt, wybrałem łatwiejsze dla siebie rozwiązanie czyli materiał i ekipa od producenta.
    - koszt rekuperacji z glikolowym wymiennikiem ciepła (odwiert 100m) z nagrzewnicą, sterowaniem, kanałami flex i jonizatorem powietrza, z montażem to ok. 40tys. Dużo ale sam GGWC jest drogi a i dom jest spory więc przewodów wentylacyjnych i osprzętu dużo, co za tym idzie także robocizny więcej.
    Cześć, dzięki za odpowiedzi

    No proszę, więc jednak ktoś czasami do mojego dziennika zagląda

    Co do klem na rąbek - właśnie mam te same obawy - widziałem rozwiązania różnych producentów i ciekawym jak to ktoś rozwiązał w praktyce... bo mi każdy instalator chciał wiercić dziury w dachu ... i na farmery i silikon... ehh

    Co do REKU - dziękuję za informacje, faktycznie sporo, a jaki rekuperator (może Thesla Green)? A i jaką masz kubaturę do tego (mi wychodzi że muszę kupić Theslę 450... duża maszyna już).

    Rurki odgromowe - to samo rozważam, tylko u mnie będą chyba zamontowane do uchwytów od rur spustowych.

    A co do IZODOM ... bardzo fajny kontakt po angielsku miałem z producentem z Austrii, ale jeszcze lepszy z kobietą z Węgier - właśnie w sprawie kształtek, i chyba większą pomoc przynajmniej "on the discussion" proponował producent z Węgier, ale o wiele precyzyjniejsze wyliczenia, zestawienia, projekty i analizy robił ten człowiek z Austrii.

    Jakkolwiek - rozumiem, sam chciałem tym murować, ale ceny mnie zabijały... owszem, było by szybciej, ściana była by jeszcze solidniejsza niż moja silka, ale zwyciężyły terminy, kasa i dostępna ekipa murarska (szybszy start).

    Zajrzyj jeszcze kiedyś do dziennika
    Pozdrawiam
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  8. #68

    Domyślnie

    Kubatura gdzieś około 700m3, rekuperator Bartosz Vena Standard 4 EC, 500 m3. Rodzina 2+1 plus goście
    Z wentylacją mechaniczną to było tak, że prowadziłem wiele rozmów i do castingu zostało chyba trzech instalatorów. Na początku faktycznie chciałem Tesla Green bo to niby polski produkt a zależy mi, żeby w domu było jak najwięcej polskich produktów albo przynajmniej robionych w Polsce (takie moje zboczenie bo sam pracuję w przemyśle i wspieram to co Made in Poland)
    Tak więc jeden instalator jak usłyszał tesla to powiedział, że on amerykańskimi wynalazkami się nie zajmuje (odpadł od razu). Kolejny, jak mu powiedziałem, że technologia budowy domu wymaga jego obecności w kilku momentach (przepusty w ścianie na czerpnię i wyrzutnię, przepusty na rury zasilające przez strop przed zalaniem czy puszczenie rur flex w pustakach ścian też przed zalaniem betonem) to odpowiedział, że on nie będzie kursował po budowach i może przyjechać jak już będzie dom postawiony i wtedy będzie przewiercał wiertnicą. Odpadł także bo nie widziałem sensu betonowania ścian tylko po to żeby je potem przewiercać i tworzyć niepotrzebną kupę gruzu. Został trzeci, który na pierwszej rozmowie zrobił dobre wrażenie, na drugą rozmowę po tygodniu miał już wstępną koncepcję i ofertę. Nie marudził, sam zaproponował polski rekuperator Bartosz, który zna i montował nie raz a przede wszystkim okazało się, że zna technologię Izodom więc było już wiadomo, że to on będzie robił. Mając powyższe na uwadze, nie miałem za dużego pola manewru więc chcąc nie chcąc wybrałem go, już kombinując o nadgodzinach żeby na to zarobić
    Jak na razie facet się sprawdza. Dba o wszystko, często bywa na budowie a co najważniejsze dba o nasz portfel negocjując ceny i szukając tańszych dostawców (rury, otuliny etc.).

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mysław Zobacz post
    Cześć, dzięki za odpowiedzi

    No proszę, więc jednak ktoś czasami do mojego dziennika zagląda

    Co do klem na rąbek - właśnie mam te same obawy - widziałem rozwiązania różnych producentów i ciekawym jak to ktoś rozwiązał w praktyce... bo mi każdy instalator chciał wiercić dziury w dachu ... i na farmery i silikon... ehh
    Specjalnie dla ciebie i innych zainteresowanych wylazłem przez okno dachowe i pyknąłem kilka fotek. Mam nadzieję, że są czytelne i troszkę pomogą
    Słabo to widać po zaciśnięciu ale klemy od strony zacisku na rąbku miały przyklejoną taśmę, jakby butylową, żeby nie rysować rąbka. Natomiast na śrubach widać zieloną termoskurczkę, która zabezpiecza przed rysowaniem rąbka przez gwint śruby. Troszkę się tutaj instalator namęczył





    Poniżej lepszy widok na górne klemy do bezramkowych modułów PV. Co ciekawe i aż niewiarygodne, Litwini (producenci modułów) zalecają mocowanie na taśmy klejące dwustronne Twierdzili, że od kilku lat testują taką instalację u siebie i jeszcze nic nie odpadło. Ja jednak wolałem tradycyjnie






    A wracając do prac przy domu to jeszcze wczoraj dom wyglądał tak:



    A dzisiaj tak:



    Przyjechała na plac budowy ekipa tynkarzy, odetchnąłem. Szkoda mi już było tego styropianu chociaż tak jak pisałem, dzielnie sobie radził. Ostatnie odczyty z czujnika zatopionego w elewacji wschodniej wahały się od 9,5*C do 70*C Gdyby to była tradycyjna elewacja z przyklejonego grafitowego styropianu to już dawno by leżała na ziemi. Jest to jakiś tam punkcik dla technologii spod Łodzi.

    Szykując się do tynków wewnętrznych zrobiliśmy izolację garażu na przegrodach wspólnych z częścią mieszkalną. Posłużył do tego tani styropian grafitowy a jego taniość polegała m.in. na szerokim polu tolerancji wymiarów i kształtu. To akurat nam nie przeszkadzało bo w tym czasie udało mi się kupić jakoś tanio kołki plastikowe co i tak planowałem zrobić biorąc się za sufit.
    Na ścianie po prawej widać dwie maty grzejne, takie same jak w części mieszkalnej, o mocy 300W każda. Założone zapobiegawczo gdyż przestrzeń garażowa służy nam też jako pomieszczenie gospodarcze, w którym będzie hydrofor, stacja uzdatniania wody, odzyskwa no i rekuperator. Trochę ryzykowne posunięcie ale garaż ma 10m długości i nie przewiduję jakichś niskich temperatur na jego końcu. Poza tym w garażu będziemy mieć przez kilka godzin dziennie ciepło z dwóch samochodów, które będzie lepiej wykorzystane dzięki izolacji, można to nazwać ciepłem bytowym garażowym


  10. #70
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dziękuję za obydwie odpowiedzi

    Rozumiem, i jeszcze raz dzięki za fotki tych klem - też się martwiłem co tu zamontować, jak to zrobić, a te kem są prostsze niż to co znalazłem i liczę żę tańsze.
    Znasz może producenta klem?

    Mysław
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  11. #71

    Domyślnie

    Stodoła nabrała w końcu wyglądu i już nie wygląda z daleka jak poniemiecki budynek gospodarczy
    Ekipa tynkarzy zewnętrznych zakończyła swoją pracę i ładnie po sobie posprzątała, trzeba pochwalić.

    Rury spustowe jeszcze nie są ostatecznie zamontowane ponieważ czekamy na ułożenie płyt wokół budynku. Wtedy rury zostaną połączone z systemem rozsączania deszczówki. Oprócz tego czekają na pomalowanie kasety rolet.






    Nasz domek na prerii




    Tynk silikonowy wybraliśmy ostatecznie firmy Bolix, taki:



    Ciemniejszy pasek na stronie południowej miał być początkowo bardziej grafitowy ale nie wiem jak elewacja z taką dużą różnicą w kolorze zachowywała by się na słońcu w mroźny dzień więc wybraliśmy ten numer:



    Mozaika nie pamiętam ale chyba 3biały 3grafit

    Na styropian poszła pomarańczowa siatka Caparol 165g/m2 z klejem Knauf K600

    Parapety zrobiłem u siebie w fabryce, z odpadów . Aluminiowa blacha 1mm wygięta w Z i polakierowana w kolorze RAL7016 mat czyli tak jak ramy okien.





    A poniżej fotorelacja z "pogrzebu" deszczówki Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie z uwagi na warunki glebowe. Do wyboru była wymiana gliny na całej działce na less a więc kasa i przepychanki z gminą (warunki zabudowy zabraniają wymiany gleby, mamy tutaj drugą klasę) albo w podobnej cenie i legalnie kosze do rozsączania deszczówki.









    Przedłużający się czas oczekiwania na bramę garażową firma umiliła nam taką prowizorką:



    Dobre i to, przynajmniej garaż zabezpieczony jest przed deszczem no i nie wyziębia się już a noce coraz dłuższe i coraz chłodniejsze.
    A propos temperatur to taka ciekawostka dla budujących dom z garażem na płycie fundamentowej i zastanawiających się nad izolacją/dylatacją płyty pod garażem od płyty pod domem. Według mnie, nie ma to sensu ekonomicznego. Przynajmniej w ciepłym domu. Poniżej wykres temperatur z widocznym spadkiem w garażu (brak drzwi garażowych podczas sierpniowego ochłodzenia). Po zamontowaniu prowizorki z płyt OSB temperatura płyty w garażu zaczęła rosnąć ale te kilkustopniowe wahania temperatury nie miały dużego wpływu na temperaturę płyty w innych miejscach domu (czujniki oddalone od siebie o jakieś 10-12 metrów).


  12. #72

    Domyślnie

    Możesz przybliżyć system rozsączania ? tzn koszt ilość koszy , czy wystarczyła jedna stacja jak na fotce ?

  13. #73

    Domyślnie

    System firmy Wavin. Ilość skrzynek wyliczona z ich kalkulatora (na stronie). Dla naszego dachu wyszło niecałe 2m3, jedna skrzynka to 200L. Do tego zwiększyliśmy pojemność bufora sypiąc na dno wykopu otoczaki, którymi obsypane są też skrzynki - w sumie kilka ton kamienia przed zasypaniem piachem i ziemią. Przy układaniu opaski z płyt wokół domu połączymy już na stałe rury spustowe z systemem, na razie jest rura elastyczna przy każdym spuście. Resztę widać na zdjęciach. Co do kosztów to nie mam kosztorysu na te prace ponieważ firma robi nam całą hydraulikę w domu, łącznie z POŚ, podpięciem studni, odzyskiem ciepła z prysznica itp. i mamy umówioną kwotę na całość.

  14. #74
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Pusia&Kssawery

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    5.018

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Mimo różnych przygód, lecimy z budową do przodu. Mamy już przydomową oczyszczalnię ścieków. Zbiornik 3m3 plus dwa tunele rozsączające po kilkanaście metrów. W wykopy na tunele poszedł oczywiście kamień otoczak. Jak można się było spodziewać i tym razem nie obyło się bez przygód bo okazało się, że przywieziony zbiornik oczyszczalni jest uszkodzony i przecieka ale już się do tych niespodzianek przyzwyczaiłem. Na szczęście drugi zbiornik przyjechał tego samego dnia.

    Jedne ekipy olewają terminy a inne nie, dlatego nie mamy np. bramy garażowej ale za to mamy już (zgodnie z harmonogramem) elektrownię na dachu:



    Moduły fotowoltaiczne szkło/szkło, bezramkowe firmy Via Solis z Litwy. W sumie 28 modułów po 250Wp czyli 7kWp. Wybór na rynku mamy spory ale akurat te moduły miałem okazję testować, tzn. skakać po nich , i to w połączeniu z 30-letnią gwarancją zdecydowało o wyborze. Wczoraj mieliśmy słoneczny dzień i nasza farma dawała ok. 920V co po analizie charakterystyki prądowo-napięciowej i przy korekcie temperaturowej dawałoby jakieś 5kW czyli przy założeniu 12 godzin pełnego słońca (jak wczoraj) przynajmniej 60kWh tego dnia. Wystarczy spokojnie.



    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Specjalnie dla ciebie i innych zainteresowanych wylazłem przez okno dachowe i pyknąłem kilka fotek. Mam nadzieję, że są czytelne i troszkę pomogą
    Słabo to widać po zaciśnięciu ale klemy od strony zacisku na rąbku miały przyklejoną taśmę, jakby butylową, żeby nie rysować rąbka. Natomiast na śrubach widać zieloną termoskurczkę, która zabezpiecza przed rysowaniem rąbka przez gwint śruby. Troszkę się tutaj instalator namęczył





    Poniżej lepszy widok na górne klemy do bezramkowych modułów PV. Co ciekawe i aż niewiarygodne, Litwini (producenci modułów) zalecają mocowanie na taśmy klejące dwustronne Twierdzili, że od kilku lat testują taką instalację u siebie i jeszcze nic nie odpadło. Ja jednak wolałem tradycyjnie




    Dawno tu nie zaglądałam i czekała na mnie niespodzianka.
    Dzięki za wszystkie informacje na temat montażu PV.

    Ps. Dom wygląda obłędnie, cudo

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Też przyłączam się do oglądaczy super sprawa - i to co lubię - konsekwentnie trzymasz się założeń
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  16. #76
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Pusia&Kssawery

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    5.018

    Domyślnie

    Kejk, a mógłbyś nam odpowiedzieć na takie pytanie?

    Cytat Napisał Emila3000 Zobacz post
    Pusiu a co jak nie ma prądu z sieci? bo np. zerwie sie linia, bo elektrownia nawaliła. Możesz ten prąd wykorzystywać u siebie w domu??

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    Też przyłączam się do oglądaczy super sprawa - i to co lubię - konsekwentnie trzymasz się założeń
    Dzięki Też na początku usłyszałem że tak się domów nie buduje a już na pewno że tak się nie ogrzewa i to mnie dodatkowo motywuje

    Cytat Napisał Pusia&Kssawery Zobacz post
    Kejk, a mógłbyś nam odpowiedzieć na takie pytanie?
    Cytat Napisał Emila3000 Zobacz post
    Pusiu a co jak nie ma prądu z sieci? bo np. zerwie sie linia, bo elektrownia nawaliła. Możesz ten prąd wykorzystywać u siebie w domu??
    Dowiedziałem się, że oficjalnie instalacja on-grid daje prąd jeśli jest też prąd w sieci. Czyli jak jest przerwa w dostawie to niestety z PV się nie napędzimy. Ale ponoć są jakieś sztuczki, trzeba będzie podrążyć temat. Na tę chwilę mam przewidziany kącik w garażu przy wjeździe na warczący generator z gniazdem siłowym. Generator był w koncepcji od samego początku.

  18. #78
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    a jak zrobisz oddzielenie od sieci energetycznej tego agregatu?
    więcej z tego generatora problemów niż pożytku..
    Co do PV i wykorzystywania dla siebie to z tego co wiem to można zrobić sobie tak, że tylko nadwyżkę kierować do sieci.. zależy od sterownika
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    a jak zrobisz oddzielenie od sieci energetycznej tego agregatu?
    więcej z tego generatora problemów niż pożytku..
    Przed uruchomieniem generatora trzeba się odłączyć od sieci, nie jest to trudne. Realizuje się to albo automatyką (drożej) albo ręcznie (jak wszystko nagle zgaśnie, schodzimy do garażu i wajchą odłączamy się od sieci a następnie przełączamy na generator). Następnie uruchamiamy generator i tyle. Może to zrealizować automatycznie sam generator ale taka Honda z rozrusznikiem kosztuje ok 12tys i raczej nie jestem tym zainteresowany.

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    Co do PV i wykorzystywania dla siebie to z tego co wiem to można zrobić sobie tak, że tylko nadwyżkę kierować do sieci.. zależy od sterownika
    Tu, wydaje mi się, piszesz o czymś innym niż było w pytaniu powyżej czyli o routerach, które tak operują wyprodukowaną energią żeby ją maksymalnie wykorzystać. A to się dzieje przy podłączeniu do sieci. Pytanie było co w przypadku kiedy nagle jest przerwa w dostawie energii z sieci zewnętrznej. Przynajmniej ja tak to zrozumiałem. A bez prądu w skrzynce (przerwa w dostawie) nie ma też odbioru prądu z modułów PV - tak mi tłumaczył instalator.

  20. #80
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Pusia&Kssawery

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    5.018

    Domyślnie

    Mam jeszcze pytanie, jak sfinansowałeś swoją instalację (dotacja czy własne pieniążki). Może być na priv.

Strona 4 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony