dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 6
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 116
  1. #81

    Domyślnie

    Co powiecie o takim układzie przestrzennym w salonie?
    "Wolnostojąca" ścianka w kuchni nie jest do samej góry. Ma około 1,2-1,3m - nieco wyżej niż blaty kuchenne.
    Podobnie z ścianką przy schodach - ścianka ma wysokość taką jaką powinna mieć poręcz (wyrażam się jasno?). Co do zmian w układzie przestrzennym w garażu i pomieszczeniu technicznym, raczej nie mam wątpliwości, że to właściwy kierunek.

  2. #82
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - a stół jadalny ? nie będzie ? - proponuje go wrysować wraz z przestrzenią dojścia do niego
    - nie za bardzo rozumiem edytowanych schodów. Skoro wysokość stopnia wynosi 17,5 - 19 cm, to na dolnym powstałym spoczniku mamy 6x19cm=114cm lub ( przy większej ilości stopni i schodach o wysokości wygodnej ) 6x17,5=105cm. Tym samym aby wyjść na Piętro nad dolnym biegiem musi być otwór w stropie nad schodami co komplikuje ( wg mnie ) komunikację na Piętrze + górny spocznik ( ? ) powinien mieć swoje normalne wymiary.
    - powracając do tematu " Usytuowanie domu względem stron świata " , a w zasadzie " Usytuowanie pomieszczeń w domu względem stron świata " powinny ( moim zdaniem ) być one tak zlokalizowane, aby w czasie ich faktycznego użytkowania, były doświetlone światłem dziennym ( z wyjątkami ! ). I tak można sobie przeanalizować lokalizację każdego pomieszczenia począwszy od pokoju dziennego, a kończąc na sypialniach, czy też pomieszczeniach pomocniczych.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #83
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    na samą lokalizację budynku na działce wpływają :
    1 - WZ_Warunki Zabudowy lub zapisy Planu Miejscowego – określające np. linie zabudowy obowiązkowe, nieprzekraczalne, … inne uwarunkowania
    2 - odległości pożarowe w zagospodarowaniu – w zależności od sytuacji mogą wykraczać poza 4 i 3m od granicy działki.
    3 - inne projektowane elementy zagospodarowania jak : zjazd drogowy, zbiornik na nieczystości, czy np. miejsce postojowe, inne … wszystkie te elementy mają swoje wymagane odległości od granicy działki, czy też np. wymagane odległości od okien i drzwi pomieszczeń na stały pobyt ludzi. Miejsce postojowe potrafi np. odsunąć budynek wgłąb działki o 15m
    4 - droga dojazdowa do działki : ustawia nam pomieszczenia pomocnicze, stanowiska postojowe w garażu, miejsca postojowe, dojścia do budynku.
    5 - uzbrojenie działki / istn. sieci i proj. instalacje do budynku – im mniejsza odległość lokalizowanego budynku od sieci, tym mniejsze koszty realizacji przyłączy, tym samym inwestycji.
    6 - strony świata – z zapewnieniem prawidłowego doświetlenia pomieszczeń
    7 - sąsiedztwo / otoczenie / krajobraz / lokalny klimat – trudno np. „ otwierać „ budynek na rozsypujący mur sąsiada lub odgradzać się od tego co wartościowe w bezpośrednim otoczeniu działki, czy też projektowanego obiektu
    8 - obszar oddziaływania obiektu – lokalizacja obiektu na działce nie powinna wykraczać swoim oddziaływaniem poza granice danej działki. Nikt chyba nie chce, aby sąsiad z sąsiedniej działki X był stroną w postępowaniu administracyjnym
    9 - geotechnika – temat „morze”, ale ( ogólnie ) trudno realizować budynek na gruntach nienośnych, a przykładowy koszt wymiany gruntu, czy też innych „zbiegów” związanych z posadowieniem musi być brany pod uwagę
    10 - spadki terenu / geometria granic – żaden budynek nie powinien być np. zalewany, a geometria granic niejednokrotnie określa możliwości lokalizacji budynku w danym, a nie innym miejscu
    11 - inne niespodzianki – od wartościowego, istniejącego drzewostanu pod ochroną, po np. biegnącą przez działkę linię energetyczna np. 15kW, … po uzgodnienia konserwatorskie ( dla rejonów wpisanych do rejestru zabytków ) gdzie lokalizacja obiektu nie może zakłócić wartościowego np. widoku sylwety miasta, pierzei ulicy, urbanistyki zespołu, itp. ….
    12 - inne nie wymienione jw., np. indywidualne cechy Inwestora np. lubiącego lub ( odwrotnie ) odcinającego się od ( przykładowo ) światła dziennego, …

    lokalizacja budynku na działce oraz projektowanych pomieszczeń w budynku wpływa na koszt inwestycji oraz docelowy komfort użytkownika ( pomieszczenia, ich powiązanie między sobą oraz ich korespondencja z otoczeniem ), a że każda działka jest INNA, ma swoje indywidualne cechy ( atuty i wady ), tak więc i każde zagospodarowanie, ale też i sama architektura budynku powinna odnosić się wprost do analiz p.1-12 dla danej konkretnej działki budowlanej.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #84
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Co powiecie o takim układzie przestrzennym w salonie?
    "Wolnostojąca" ścianka w kuchni nie jest do samej góry. Ma około 1,2-1,3m - nieco wyżej niż blaty kuchenne.
    ]
    Nie planujesz słupka z piekarnikiem?
    Miejsce wypoczynku masz zaraz koło kuchni - z jej zapachami i hałasami, zmywarką, okapem
    Brak miejsca jadalnianego

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie planujesz słupka z piekarnikiem?
    Miejsce wypoczynku masz zaraz koło kuchni - z jej zapachami i hałasami, zmywarką, okapem
    Brak miejsca jadalnianego
    Słupek z piekarnikiem - na pewno wygodnie się go użytkuje w takim układzie, ale w obecnym mieszkaniu (nowym) z piekarnika korzystamy kilka/ kilkanaście razy w roku - niestety.
    Brak miejsca jadalnianego faktycznie może być problemem. Dziś kompletnie nie używamy stołu - życie toczy się na kanapie przy stoliku. Z dzieckiem, które wkrótce się pojawi na pewno nasze zwyczaje się zmienią.
    Z tą kuchnią i schodami zacząłem kombinować po tym gdy Łukasz Ładziński napisał o zbyt stromych schodach. Pierwotna wersja byłaby lepsza?
    Zasadniczo to co w oryginale odpowiadało nam w 98%. Wątpliwości mam tylko w garażu i pomieszczeniu technicznym dlatego to miejsce bym zmienił.
    Ostatnio edytowane przez dawiddur ; 01-09-2016 o 19:09

  6. #86
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    układ jednobiegowy schodów jest świetny ( w połączeniu z PIĘTREM ). Aby pozbyć się schodów drabiniastych i zachować ten układ, należałoby poszerzyć budynek o szerokość odpowiadająca 2 stopni schodowych ( tj. o jakieś 60 cm o ile istnieje taka możliwość ). Wówczas mamy schody wygodne, zapewnione miejsce na WM PARTERU ( podwyższenie kondygnacji PIĘTRA o wysokość 2-ch stopni ) jak również wszystkie pomieszczenia w tym projekcie dostają lepszych gabarytów od obecnych ( przyjmując choćby po te 30 cm szerokości na jedna stronę względem kalenicy ).
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #87

    Domyślnie

    Pewnie i racja, ale te 60cm daje według moich rachunków ponad 16m2 powierzchni podłóg. Dla mnie to istotna zmiana, nie kosmetyka. Czy można rozwiązać problem tych schodów innym zabiegiem niż powiększenie domu o 10%?

  8. #88
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    zawsze można " powalczyć " powiększając budynek tylko o przestrzeń przed schodami ( i cz. wejściową do budynku ) patrząc jednocześnie na przekrój budynku i komunikację na PARTERZE i PIĘTRZE lub ( niestety ) pogodzić się z schodami drabiniastymi i np. WM nie przykrywaną płytą gk. Ogólnie " coś za coś "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #89
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Elfir, masz zdjęcia tego w dzienniku? Bo ja też planuję WM a nie chcę robić sufitów podwieszanych po całości.



  10. #90
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dla małego dziecka schody drabiniaste mogą być niebezpieczne a na pewno trudne do pokonania. Dla starszej osoby również.

  11. #91
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Uprzejmie prosze o porade / komentarze

    Poluje na dzialke w mojej okolicy, jest raczej skromna bo 850m2, (ok 28,5 x 30) i chce na niej upchnac stodole parterowa z duzym garazem. Wymyslilem sobie koncepcje o prostej bryle i wymiarach ok 9,5 x 21.5m + nawisy/okapy po stronie wschodniej i zachodniej po 1-1,5m wychodzace pozaobrys bryly.

    Dzialka ma wjazd od wschodu, rysunek jest zorientowany zgodnie z kierunkami swiata tj. na gorze jest polnoc.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzialka_szarpaka_koncepcja 1.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	10,9 KB
ID:	369906

    To jedyna konfiguracja budynku na danej dzialke w jakiej spelniam swoje glowne wymagania tj:
    * parterowa stodola bez poddasza uzytkowego,
    * garaz w bryle,
    * wystarczajaco spory ogrod ktory nie jest widoczny od ulicy
    * powierzchnia calkowita ok 200m2:
    - salon ok 30m2
    - kuchnia ok 14m2
    - spizarnia / pom techniczne ok 8m2
    - wiatrolap z duza szafa ok 8m2
    - laczna powierzchnia na lazienki ok 11m2
    - 2 pokoje dzieci po 15m2
    - sypialnia rodzicow z garderoba ok 21m2
    - dodatkowy maly pokoik/gabinek ok 10m2
    - komunikacja ok 14m2
    - garaz ok 40m2
    - pomieszczenie gosp/skladzik/narzedziownia ok 14m2


    Jedyne czego sie obawiam to przegrzewanie pomieszczen od zachodu (tam gdzie jest ogrod) - oprocz salonu, ktory bedzie usytuowany w poludniowo/zachodnim narozniku, wszystkie pozostale pomieszczenia to pokoje dzieciakow i pomieszczenie gospodarcze. Po stronie wschodniej znalazly sie pozostale pomieszczenia tj (idac od poludnia). kuchnia, spizadnia/pomieszczenie techniczne, wiatrolap, lazienki/ sypialnia rodzicow, garaz.

    Czy faktycznie pokoje dzieciakow na zachodzie to zly pomysl i powinienem od razu planowac klime lub zaluzje fasadowe?
    Ostatnio edytowane przez wally666 ; 11-10-2016 o 09:39 Powód: literowka

  12. #92
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przecież będzie okap

  13. #93
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    tak wiem, pytanie czy okap wystarczy - rozumiem, ze to juz dzialka architekta zeby wiedzial jak operuje slonce, jak duze okna zrobic, jak wysoko je poprowadzic i jak duzy okap zalatwi sprawe?

    Wrzuce za chwile rzut domu ktory sam zaprojektowalem (podzial na pokoje), bede zobowiazany za slowa krytyki. Wiem, ze takie rzeczy powinien robic architekt ale dopoki nie mam dzialki, nie mam tez architekta a wole wiedziec na co zwrocic uwage i jakich bledow unikac. No i przy okazji chetnie zweryfikuje swoje wyobrazenia o poprawnym ustawieniu pomieszczen wzgledem funkcji oraz stron swiata!

  14. #94
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Ponizej moja efekt mojej tworczosci wraz z wymiarami

    Prosze o konstruktywna krytyke, niestety nie da sie wkleic wiekszego obrazku

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut_stodola.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	21,2 KB
ID:	369917

  15. #95
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak przeniesiesz garaż na drugą stronę, da się zrobić przejście do domu.

  16. #96
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Tak, zdaje sobie z tego sprawe ale wtedy strace ekspozycje czesci mieszkalnej (kuchnia i salon) na poludnie a nie zalezy bardzo na dostepie do garazu z wnetrza domu, szczegolnie z okolicy kuchni/salonu. Poza tym zawsze moge przesunac garderobe do sypialni i miec dostep do garazu z korytarza. Moim rodzice posiadaj garaz wbudowany w bryle domu i cale "smierdzace" gotowanie (kalafior, kapusta, smazenie) odbywa sie w garazu na dodatkowej kuchence ale nie jest mi straszne wyjscie po "srubke czy mlotek" do garazu, nawet w zimie lub nocy.

  17. #97
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tylko po kurtkę musisz lecieć do wiatrołapu i z butami w ręce, by założyć je w garażu.

  18. #98
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Wally,

    gdzie będziesz miał okno tarasowe? Za kanapą w salonie? Jak tak, to ciąg komunikacyjny na taras będziesz miał przed TV. Trochę niewygodnie.
    Salon - za mały jak na dom 200 m. Masz garaż z graciarnią 54 m a salon 30 m? Trochę zaburzone proporcje.
    Ja od zachodu robię żaluzje fasadowe, którymi możesz regulować naświetlenie. Ja bym zrobił w pokojach dzieci drzwi balkonowe, którymi można wyjść na ogród bez konieczności latania do salonu.
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  19. #99

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    powracając do tematu " Usytuowanie domu względem stron świata " , a w zasadzie " Usytuowanie pomieszczeń w domu względem stron świata " powinny ( moim zdaniem ) być one tak zlokalizowane, aby w czasie ich faktycznego użytkowania, były doświetlone światłem dziennym ( z wyjątkami ! ). I tak można sobie przeanalizować lokalizację każdego pomieszczenia począwszy od pokoju dziennego, a kończąc na sypialniach, czy też pomieszczeniach pomocniczych.
    Otóż to!
    Dodam do tego jeszcze, że mając taras od strony południowo-zachodniej, pozbywacie się bardzo ważnego czynnika, a mianowicie:
    !komfortu użytkowania własnego domu w dni upalne!

    Dom buduje się po to, aby móc odpocząć - od maja do września - na własnym kawałku ziemi. LOKALIZUJĄC TARAS OD STRONY POŁUDNIOWEJ sami skazujecie się (i swoich gości) na męczarnie, spowodowane zbyt wysoką temperaturą, panującą na tym tarasie.
    TARAS ma służyć dla relaksu i odpoczynku. Do opalania służy ogród, gdzie możecie sobie położyć kocyk.
    JA WIEM, CO PISZĘ, bo mam dom na rekreacyjnej działce usytuowany wg "jedynych słusznych" stron świata i w upalne dni NIKT nie przesiaduje na tarasie, bo się nie da!
    Ostatnio edytowane przez portaga ; 11-10-2016 o 19:25

  20. #100
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a próbowałaś go ocienić drzewem lub zadaszeniem?

Strona 5 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony