dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29

Temat: Płyta pir

  1. #21

    Domyślnie

    no to będę miał dylemat czy wystarczy te 15 cm grafitowego pod wylewkę 5,5 anhydrytową
    ogrzewanie PC

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał creative_21 Zobacz post
    no to będę miał dylemat czy wystarczy te 15 cm grafitowego pod wylewkę 5,5 anhydrytową
    ogrzewanie PC
    Zrobisz OZC i bedziesz wiedział dokładnie

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    te płyty z granulatu więc pewnie takiej lambdy nie ma

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał creative_21 Zobacz post
    no to będę miał dylemat czy wystarczy te 15 cm grafitowego pod wylewkę 5,5 anhydrytową
    ogrzewanie PC
    Strata w grunt to w sumie najmniejsza strata, więcej traci się przez okna, ściany i dach. Tylko ta podłogówka determinuje. Gdyby nie ona to dałbyś te 15 cm grafitu i po kłopocie. Grunt też jest jakimś akumulatorem ciepła i jeśli użyłeś dobrego piasku zasypowego na całej głębokości fundamentu to masz w miarę jednolitą masę akumulacyjną, a jej wilgotność będzie miała wpływ na ilość ciepła pobieranego od posadzki, piasek raczej dobrym przewodnikiem ciepła nie jest więc strata w grunt nie pójdzie nie wiadomo jak głęboko. Ja chcę sobie umieścić sondę temperaturową i higrometr na chudziaku tzn pod warstwą ocieplenia w najcieplejszym pomieszczeniu (chyba łazienka) będę wiedział jaką temperaturę uzyskuję i ile przenika przez ocieplenie.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #25

    Domyślnie

    Ja kupowałem PIR w II gatunku (szukaj na olx, allegro). 250-330 zł / m3. Dałem 12 cm PIR + 8 cm grafitu. Ogólnie przy PIR trzeba się naprawdę napracować, żeby wszystko ładnie przylegało + wycinek przy kablach.

    Jedna z zalet PIR na podłogę to twardość, coś jak EPS 180.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Strata w grunt to w sumie najmniejsza strata, więcej traci się przez okna, ściany i dach. Tylko ta podłogówka determinuje. Gdyby nie ona to dałbyś te 15 cm grafitu i po kłopocie. Grunt też jest jakimś akumulatorem ciepła i jeśli użyłeś dobrego piasku zasypowego na całej głębokości fundamentu to masz w miarę jednolitą masę akumulacyjną, a jej wilgotność będzie miała wpływ na ilość ciepła pobieranego od posadzki, piasek raczej dobrym przewodnikiem ciepła nie jest więc strata w grunt nie pójdzie nie wiadomo jak głęboko. Ja chcę sobie umieścić sondę temperaturową i higrometr na chudziaku tzn pod warstwą ocieplenia w najcieplejszym pomieszczeniu (chyba łazienka) będę wiedział jaką temperaturę uzyskuję i ile przenika przez ocieplenie.
    A jeśli mam tylko 10 cm ocieplenia to co już mam zrezygnowac z podłogòwki jest pewnie trochę osób którzy mają takie rozwiązanie a co za tym idzie budynek dłużej bedzie sie nagrzał szybciej tracił ciepło?

  7. #27

    Domyślnie

    Nie musisz rezygnować z podłogówki, po prostu więcej ciepła pójdzie w grunt niż przy grzejnikach konwekcyjnych, a co za tym idzie trzeba będzie utrzymywać wyższą temperaturę Tz żeby uzupełnić straty w układzie, no i może w skrajnym przypadku podłoga będzie nierównomiernie ogrzana. Ale nie róbmy z tego katastrofy. Przy ogrzewaniu zawsze są straty bo gdyby tak nie było to zagrzalibyśmy raz w listopadzie i do maja byłoby ciepło. Pytanie tylko ile tego ciepła się zmarnuje i ile będzie kosztował nakład inwestycyjny w ocieplenie. Trzeba by to jakoś liczyć, specjalistą od tego ponoć jest Asolt, warto się jego dopytać albo jakoś zgrubnie to policzyć czy nakreślić. Nie ma co sobie tym głowy łamać, tutaj na forum omawiamy wszystko z aptekarską precyzją i w każdym możliwym aspekcie biorąc za cel dojście do ideału. A jak wiadomo tego zrobić się nie da, trzeba rzeczywistość w tym ująć
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Podbijam stary temat. Zdecydowaliście się w końcu na te płyty PIR na podłogę? Ma to ekonomiczne uzasadnienie? Ja mam co prawda w projekcie 20cm styropianu pod wylewką, ale przy podłogówce wszędzie gdzie się da może warto zainwestować w PIR?

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał corey10 Zobacz post
    Ja mam co prawda w projekcie 20cm styropianu pod wylewką, ale przy podłogówce wszędzie gdzie się da może warto zainwestować w PIR?
    Sens ekonomiczny ma osiągnięcie założonego U najtańszym sposobem przy spełnieniu pozostałych wymagań (np. wytrzymałość na ściskanie).
    PIR jest ratunkiem, jak ktoś nie ma miejsca, żeby osiągnąć optymalne U (albo przynajmniej najbardziej jak to możliwe zbliżone do optymalnego) tańszymi sposobami.

    A czy optymalnie będzie 20cm EPS 0,038, czy 18 0,031, a może 15cm 0,04 - to do policzenia.
    Kod:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony