dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 240 z 407
Pokaż wyniki od 4.781 do 4.800 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #4781

    Domyślnie

    Rafaello83 to zagadnienie było, jest i pozostanie problemowe. Wiele wykazów na pewno jest pomocnych, ale też mogą czasami wprowadzić w przysłowiowe maliny... bo jest tak, że jeśli w danym regionie coś nie wchodzi, to niekoniecznie nie wchodzi w innym (dlatego najlepiej pobuszować na kilku wykazach/wyszukiwarkach)
    Poz. 96 wykazu "zlewy i umywalki ze stali nierdzewnej", czyli Twój wchodzi

  2. #4782
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aska406

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    ja mam takie pytanie/ problem czy materiały budowlane zakupione na raty w sklepie moge odliczyc w VZM??? raty nie sa jeszcze spłacona w przyszłym roku to nastapi. Proszę o pomoc.
    z gory dziekuje

  3. #4783

    Domyślnie

    Aska406 ze słyszenia wiem, że różnie z tym bywa, ale w niektórych miejscach wystarczy ksero umowy kredytowej i nie czekasz z FV do spłacenia rat Nie przekonasz się jak jest, dokąd nie wciągniesz takiej FV do wniosku

  4. #4784
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Art. 3 ust. 2 ustawy mówi o wydatkach faktycznie poniesionych. Tutaj sprawa jest dyskusyjna, bo wydatki zostaną poniesione, ale w późniejszym czasie niż składany wniosek. Jak napisała Belladonna, w praktyce bywa z tym różnie.

  5. #4785
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    B_asia

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aska406 Zobacz post
    Witam wszystkich
    ja mam takie pytanie/ problem czy materiały budowlane zakupione na raty w sklepie moge odliczyc w VZM??? raty nie sa jeszcze spłacona w przyszłym roku to nastapi. Proszę o pomoc.
    z gory dziekuje
    hej, a z kim masz zawartą umowę kredytową.....z bankiem czy ze sprzedawcą? Wydaje mi się, że z bankiem, a wtedy jest tak, że bank przelewa cała kwotę na rachunek sprzedawcy, a Ty spłacasz raty do banku. Wówczas moim skromnym zdaniem wydatek podlega odliczeniu.

  6. #4786
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aska406

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał B_asia Zobacz post
    hej, a z kim masz zawartą umowę kredytową.....z bankiem czy ze sprzedawcą? Wydaje mi się, że z bankiem, a wtedy jest tak, że bank przelewa cała kwotę na rachunek sprzedawcy, a Ty spłacasz raty do banku. Wówczas moim skromnym zdaniem wydatek podlega odliczeniu.
    witam, umowe ma zawarta ze sprzedawca, i na fakturze jest forma płatności : rata, i ze nie zapłacono;/ własnie jak bym miała z bankiem to wsumie bym sie nie zastanawiała zbytnio nad tym a w takiej sytuacji to zbytnio nie wiem co mam zrobic, szukałam jakis interpretacji ale bez skutku chyba za mało szukałam

    dziekuje za zainteresowanie moim problemem

  7. #4787

    Domyślnie

    Ten US stwierdził, że nie:

    "postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
    Sygnatura
    PP-406/3/2006
    Data
    2006.01.19
    Autor
    Urząd Skarbowy w Gorlicach

    Pytanie podatnika
    Czy podatnikowi, który w 2005 r. dokonał zakupu materiałów budowlanych na raty, które będą spłacane w 2006 r. może ująć fakturę dokumentującą ich zakup we wniosku o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym?

    P O S T A N O W I E N I E

    Naczelnik Urzędu Skarbowego w xxx działając na podstawie art. 14a §1 oraz §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 6 stycznia 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

    U Z A S A D N I E N I E

    Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:
    wnioskodawca dokonał w dniu 30 grudnia 2005 r. zakupu materiałów budowlanych w systemie sprzedaży ratalnej, wpłacając w dniu zakupu kwotę 300 zł. Faktura wystawiona została na kwotę łączną 1.580 zł, z czego w 2006 r. pozostaje do zapłaty kwota 1.280 zł.

    Zapytanie dotyczy: czy dokonując zakupu materiałów budowlanych na raty, które będą spłacane w 2006 r. można ująć fakturę dokumentującą ich zakup do wniosku o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

    Stanowisko wnioskodawcy:
    według wnioskodawcy zakup materiałów budowlanych na raty, które będą spłacane w 2006 r. nie ma wpływu na prawo ubiegania się o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

    Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

    - w myśl zapisu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U z 15 września 2005 r. Nr 177, poz. 146, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
    -budową budynku mieszkalnego
    -nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową(przystosowaniem) budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,
    -remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

    Zwrot, o którym mowa wyżej dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r.

    Zwrot ten dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 22%.

    W sytuacji przedstawionej we wniosku, gdy materiały budowlane wymienione w załączonej fakturze zostały zakupione w systemie sprzedaży ratalnej i do dnia 31 grudnia 2005 r. nabywca ich z ogólnej kwoty faktury w wysokości 1.580 zł zapłacił tylko 300 zł, a pozostała część podlegać będzie spłacie w 2006 r, zdaniem tut. organu podatkowego podatek VAT wynikający z faktury będzie podlegał zwrotowi z rat , które do dnia złożenia wniosku zostały zapłacone, gdyż z ustawy wynika iż dotyczy to wydatków fizycznie poniesionych na zakup materiałów budowlanych.

    Z uwagi na fakt, iż wniosek o zwrot tego podatku może być złożony:
    -po zakończeniu inwestycji, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji albo
    -raz w roku, z tym że ostatni wniosek może być złożony nie później niż do 30 czerwca 2008 r. faktura dokumentująca zakup na raty materiałów budowlanych może być ujęta we wniosku składanym po dokonaniu zapłaty całości kwoty z niej wynikającej (tj. do dnia 30 czerwca 2007 r. lub 30 czerwca 2008 r.)".


    Tylko ta interpretacja jest z 2006, więc niektóre zapisy co do ustawy już nie obowiązują w dniu dzisiejszym (tak wspominam, aby nie wywołać fermentu)

    A że mamy rok 2010, a poglądy się zmieniały w niejednej kwestii, to.... W końcu też od czego telefon? wykręcasz numer do swojego US, prosisz o rozmowę z osobą zajmującą się VZM i pytasz jak to wygląda u nich

  8. #4788
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aniamar
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    1.852
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    477

    Domyślnie

    Witam, czy ktoś mógłby podrzucić czy Puszkę PK 5x4 6 wylot można odliczyć? Jak macie PKWiU to byłabym wdzięczna.

  9. #4789
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    B_asia

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał aniamar Zobacz post
    Witam, czy ktoś mógłby podrzucić czy Puszkę PK 5x4 6 wylot można odliczyć? Jak macie PKWiU to byłabym wdzięczna.
    hej, większość rzeczy elektrycznych było na 22%. Puszki nie podlegają odliczeniu.
    pozdrawiam.

  10. #4790
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aska406

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam
    dziekuje wszystkim za bardzo za szybka pomoc, dotyczącą faktury na raty , dla pewności zadzwoniłam jeszcze do KIP-u i potwierdzili ze nie moge odliczyc tej faktury, bede mogła dopiero po spłaceniu wszystkich rat.

    Pozdrawiam

  11. #4791
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aniamar
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    1.852
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    477

    Domyślnie

    Cytat Napisał B_asia Zobacz post
    hej, większość rzeczy elektrycznych było na 22%. Puszki nie podlegają odliczeniu.
    pozdrawiam.
    Dziękuję za odpowiedz. Pan z hurtowni, z której braliśmy rzeczy chyba był słabo doinformowany, bo upierał się, że można odliczyć.

  12. #4792

    Domyślnie

    Witam po pewnej przerwie.
    Pochwalę się, że za materiały, na które przysługuje zwrot VATu już otrzymałem zwrot , wniosek złożyłem w grudniu 2009 r.
    Dziękuję wszystkim, którzy mi w tym pomogli. Szczególne podziękowania w tej materi kieruje do belladonny i zefirispka.
    Przy okazji prosze o zakwalifikowanie drewna konstrukcyjnego klejonego BSH - można je odliczyć?
    Czy należy je potraktować jako drewno iglaste kształtowane w sposób ciągły (ex 20.10.21-10.90), a może jako Komplety elementów budynków mieszkalnych ... 2.30.20-02.10)

  13. #4793

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aska406 Zobacz post
    Witam
    dziekuje wszystkim za bardzo za szybka pomoc, dotyczącą faktury na raty , dla pewności zadzwoniłam jeszcze do KIP-u i potwierdzili ze nie moge odliczyc tej faktury, bede mogła dopiero po spłaceniu wszystkich rat.

    Pozdrawiam
    hm... a dla pewności na 100% wciągnij tę FV teraz do wniosku.... ja bym tak zrobiła mimo wszystko

  14. #4794

    Domyślnie

    ekmir wejdź tutaj:
    http://www.szkielet.com.pl/domy_szki...-budynku&id=21

    Cyt fragment: "Ponadto deklaracja zgodności winna określać producenta, identyfikować wyrób, a także zawierać aktualny symbol dla tarcicy konstrukcyjnej wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 6 20.10.10-45.50".
    I w drzewie kodów dla PKWiU z 1997roku jest:
    20.10.10-45.50 - Tarcica iglasta konstrukcyjna dla budownictwa, sortowana metodami wytrzymałościowymi

    Dlatego nie ma się co dziwić urzędasom za asekurację, bo takie elementy to większa kwota do zwrotu
    A wygląda to tak, że tarcica konstrukcyjna była zawsze na 22%, a jedynie zakup gotowego budynku z drewna na 7%... to tak jak z hydroforem... jak się kupiło hydrofor w całości to był na 7%.... a le jak się kupiło "hydrofor".... a sprzedawca kompletował to sprzedając w jednym czasie zbiornik hydroforowy, pompę itp, to naliczany za to był VAT 22% (na poszczególne elementy wchodzące w skład hydroforu).... co czasami ciężko komuś wytłumaczyć (no bo on w sklepie chciał hydrofor.... tylko z FV nie widać, że to był hydrofor.... a jedynie jego części)

  15. #4795
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar nabial
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    383
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    91

    Domyślnie

    a czy ogrodzenie z paneli Decofor można odliczyć? To takie ładne słupki i panele powlekane plastikiem, które po zabetonowaniu słupków montuje się do kupy - pasowąłaby pozycja 90 lub 91

  16. #4796
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    B_asia

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał nabial Zobacz post
    a czy ogrodzenie z paneli Decofor można odliczyć? To takie ładne słupki i panele powlekane plastikiem, które po zabetonowaniu słupków montuje się do kupy - pasowąłaby pozycja 90 lub 91
    hej, ogrodzenie nie podlega odliczeniu. Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki poniesione na wybudowanie budynku mieszkalnego.

  17. #4797
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar nabial
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    383
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    91

    Domyślnie

    no ja to rozumiem, ale w takim razie po co w wykazie jest jak byk pozycja 90 czy 91?
    Pytanie - czy coś zmienia to że w pozwoleniu na budowę - w planie zagospodarowania działki - mam opisane, jak mam wyglądać ogrodzenie i na planie jest ono wytyczone?
    Pozdrawiam

  18. #4798

    Domyślnie

    belladonna
    Ponieważ belki z drewna konstrukcyjnego klejonego BSH stanowia elementy nośne budynku to chyba można je odliczyć. Zostały oine wprowadzone do projektu zamiast dwuceowników stalowych.
    Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

  19. #4799

    Domyślnie

    Cytat Napisał nabial Zobacz post
    no ja to rozumiem, ale w takim razie po co w wykazie jest jak byk pozycja 90 czy 91?
    Pytanie - czy coś zmienia to że w pozwoleniu na budowę - w planie zagospodarowania działki - mam opisane, jak mam wyglądać ogrodzenie i na planie jest ono wytyczone?
    Pozdrawiam
    Ogrodzenie nigdy nie podlega odliczeniu . Nie ma znaczenia czy masz je w projekcie czy pozwoleniu na budowę. Ten wykaz to jest poprostu lista wszystkich materiałów budowlanych, na które stawka wzrosła z 7 na 22% (bez względu na ich przeznaczenie). Natomiast Ty z tej listy możesz wybrać i odliczyć tylko te materiały, które zostały zużyte na budowę lub remont samego budynku lub lokalu mieszkalnego.
    Ostatnio edytowane przez naan5 ; 06-07-2010 o 06:17

  20. #4800
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar nabial
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    383
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    91

    Domyślnie

    no niestety to jest logiczne, dzięki za odpowiedź

Strona 240 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony